رمزارز نم NEM (XEM) چیست و چگونه عمل می کند؟

موقعیت های نم فقط خود را به عنوان یک آلت کوین دیگر معرفی نمی کنند بلکه جایگزینی نوآورانه تر برای پلتفرم های مدیریت دارایی های سنتی هستند. این امر شفافیت بالاتری را برای کاربران فراهم می کند تا با هزینه کمتر به دارایی های خود دسترسی داشته باشند. این فناوری سپس به عنوان یک بلاکچین دارایی هوشمند شناخته شد.

از آنجایی که نم به دلیل تطبیق پذیری خود همچنان شاهد استقبال رو به رشد خود است زمانی شانزدهمین ارز دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار بود.

ارزش بازار یک ارز دیجیتال اندازه‌ گیری ارزش بازار آن است. با این حال نم ضربه مهمی مواجه شد که تقریباً با برنامه‌ هایی برای اخراج و چرخش کار شکست خورد.

همه چیز درباره نم (XEM)

بنیاد NEM.io یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در سنگاپور است که راه اندازی نم را در مارس 2015 به عنوان انشعابی از NXT اعلام کرد اما با NXT و با کد اصلی آن متفاوت است.

مانند بسیاری از پروژه های ارز دیجیتال دیگر نم نقشه راه برای اهداف آینده خود دارد. اما صرفاً یک وسیله پرداخت نیست. تیم نم بر این باور است که آنها می توانند با بسیاری از حوزه های مالی و تجاری دیگر علاوه بر امور مالی جهانی مقابله کنند. اینها شامل قراردادهای هوشمند، تامین مالی جمعی، زنجیره تامین، داده های بازی و اسناد قانونی و بسیاری دیگر می شود و با این وجود XEM به طور قابل توجهی از نظر ارزش رشد کرد و بالاترین قیمت آن 2.09 دلار بود.

XEM چگونه عمل می کند؟

راهی که نم (XEM) این اهداف را برآورده می‌کند با ترکیب چندین فناوری نوآورانه است. مهمترین آنها مکانیزم اجماع اثبات اهمیت (PoI) جدید نم است که توسط این بلاکچین سازگار به بازار معرفی شده است.

PoI از چند جهت با سایر مکانیزم‌ های اجماع مانند اثبات کار PoW بیت‌ کوین متفاوت است. دو تفاوت اصلی با PoI در زمان و پولی است که کاربران سرمایه گذاری می کنند.

تاریخچه XEM

طول عمر نم به 2014-2015 بر می گردد. کل مفهوم نم زمانی شروع شد که UtopianFuture کاربر انجمن Bitcointalk اظهار داشت که ارز دیجیتال NXT او را برای ایجاد یک ابتکار جدید ترغیب کرده است. نم یک نسخه فورک شده NXT است که در مارس 2015 شروع به کار کرد. طولی نکشید که توسعه دهندگان تصمیم گرفتند نم را از ابتدا بازسازی کنند.

نم در پایان سال کد پایگاه خود را دریافت کرد. در نتیجه پیشرفت‌های نم این پلتفرم اکنون مقیاس‌ پذیرتر و در نتیجه سریع‌ تر از NXT اصلی است. این پروژه به محبوبیت رسید و در سال 2016 بنیاد نم به بازار پیوست و بر همکاری، رشد، بازاریابی و آگاهی از برند به عنوان رویکردهای کلیدی خود در جهت تسریع پذیرش نم تمرکز دارد.

همانطور که در بالا ذکر شد توکن اصلی بلاکچین نم XEM است. XEM در اکوسیستم خود نقش های بسیار بیشتری نسبت به یک رمزارز ساده ایفا می کند. از XEM می توان برای کسب قدرت رأی گیری و تأیید استفاده کرد. از نم همچنین به عنوان یک کوین با سرعت تراکنش بسیار سریع استفاده می شود. با این حال تا کنون هدف اصلی XEM این بوده است که استفاده از قراردادهای هوشمند را آسان‌ تر کند.

undefined

تا مارس 2017 زمانی که بازار شتاب گرفت و رشد کرد نم یک هیولای خفته بود. قیمت آن تا آن لحظه کمتر از 0.01 دلار معامله می شد. قیمت نم در طول دوره های صعودی اولیه به کمی بیش از 0.03 دلار برای هر توکن افزایش یافت. در حالی که اکثر سرمایه گذاران انتظار عقب نشینی بزرگی را پس از چنین اوج هایی داشتند بازار صعودی عظیم اواخر سال 2017 باعث افزایش روند صعودی دیگری برای نم شد.

چه اشتباهی رخ داد؟

در سال 2019 بنیاد نم اعلام کرد که قصد دارد کل 150 کارمند خود را در پی کاهش شدید بودجه اخراج کند. متعاقباً رئیس جمهور تازه منتخب درخواست کمک مالی را به جامعه نم ارائه کرد و مدعی نجات سازمان شد.

اما آنچه واقعا دلیل کاهش یافتن آن است می تواند به سوء مدیریت شورای حاکمیتی قبلی و انباشت بدهی های صرف شده برای بازاریابی مربوط باشد. بعداً جرقه‌های بحث زمانی برانگیخت که نم در کنار Lon Wong رئیس سابق بنیاد ICO مانند Ecobit و ProximaX را در حال استفاده از 80 میلیون XEM بود.

واضح است که بنیاد نم به عنوان تلاشی برای حکمرانی غیرمتمرکز آغاز شد و در پایان به طور قابل توجهی به سقوط قیمت XEM کمک کرد. علاوه بر این بنیاد نم خود را به عنوان حکومت غیرمتمرکز معرفی کرد اما به وضوح قدرت متمرکز زیادی برای انجام هر کاری که می‌ خواهد با سرمایه‌ های توسعه‌ دهنده انجام دهد دارد.

پروژه های ساخته شده بر اساس نم

تعداد شرکت‌ ها و نهادهایی که پروژه‌ ها را بر روی پلتفرم نم می‌ سازند در تعیین موفقیت و پذیرش آتی XEM بسیار مهم است. هرچه ابتکارات موفق تر و خلاقانه تر باشد تقاضا برای توکن XEM بیشتر خواهد بود.

بنیاد NEM.io

نم توسط یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در سنگاپور به نام بنیاد NEM.io پشتیبانی می شود. ماموریت اصلی آن «معرفی، آموزش و ترویج استفاده از پلتفرم فناوری بلاکچین نم برای همه کسب‌ و کارها و سازمان‌ ها در مقیاس جهانی» است. راه اندازی یک صندوق سرمایه گذاری 70 میلیون دلاری برای کمک و حمایت از رشد استارت آپ های بلاکچین محلی یکی از نمونه های تلاش های بسیار این بنیاد است.

موارد استفاده واقعی

بلاکچین معاملاتی Mijin که قبلاً توسط مؤسسات مالی در ژاپن و سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است اجرای فناوری نم را آغاز کرده است.

برنامه های کاربردی نم در دنیای واقعی

اکوسیستم نم چندین مورد احتمالی استفاده در دنیای واقعی را ارائه می‌ کند از پرداخت‌ ها و انتقال‌ ها گرفته تا راه‌ حل‌ های لجستیک، سیستم‌ های رای‌ گیری و ثبت سوابق که همگی ممکن است استفاده گسترده‌ تر از پلتفرم را تقویت کنند. در وب‌ سایت رسمی نم می‌توانید چندین نمونه از این موارد استفاده را ببینید که قبلاً اجرا شده‌ اند.

آیا XEM سرمایه گذاری خوبی است؟

اولین چیزی که باید در مورد XEM بدانید مانند سایر سرمایه گذاری های ارزهای دیجیتال این است که این یک سرمایه گذاری پرخطر است. گفته می‌شود اگر می‌خواهید در XEM سرمایه گذاری نمایید از قانون سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال پیروی کنید: «تا جایی که توان ضرر دارید سرمایه‌ گذاری کنید.»

نمنم
نم$۰.۰۵۹۴۰۴۱,۸۲۹.۹ تومان