رمز ارز Monero (XMR) چیست؟

Monero یک ارز دیجیتال است که برای جلوگیری از ردیابی معاملات توسط افراد دیگر ایجاد شده و از تعدادی تکنیک پیچیده برای جلوگیری از ردیابی نحوه صرف پول استفاده می کند. در نتیجه محبوبیت بیشتری در بین کاربران دارک نت پیدا کرده است.

بسیاری از بزرگترین ارزهای دیجیتال جهان ناشناس نیستند. تمام معاملات بیت کوین و اتریوم به صورت عمومی می باشند قابل پیگیری هستند. به این معنی که هرکسی می تواند از معاملات جاری و خارج از کیف پول ها استراق سمع کند. این امر منجر به ظهور نوع جدیدی از ارزهای دیجیتال به نام سکه های پنهان می شود. این سکه های پنهان از نوع خاصی از رمزنگاری برای پنهان کردن معاملات رمزنگاری استفاده می کنند. مسلما Monero یکی از بزرگترین سکه های حفظ حریم خصوصی در جهان است و ما در زیر دلایل آن را بررسی خواهیم کرد.

مونرو یک ارز دیجیتال است که مهمترین هدف فروش آن حفظ حریم خصوصی است. آدرس و معاملات کیف پول عمداً از دید افراد پنهان است و به مردم اجازه می دهد از ارز به صورت پنهانی استفاده کنند. پس از کشف ارزهایی مانند بیت کوین که مورد استفاده کاربران از ارز برای خرید کالاهای غیرقانونی قرار گرفت، باعث اختلاف نظر شد. توسعه دهندگان مونرو می خواستند ارزي را بسازند كه در آن سكه ها نتوانند توسط آنچه كه در گذشته استفاده می شد "آلوده" شوند. این کیفیت که به عنوان قابلیت استفاده شناخته می شود، یکی از اهداف فروش عمده سکه های حریم خصوصی است.

چه چیز خاصی در مورد مونرو وجود دارد؟

علاوه بر تمرکز بسیار این ارز بر حفظ حریم خصوصی، مونرو کمی متفاوت با بیت کوین ساخته شده است که به آن ویژگی های منحصر به فردی می بخشد.

حریم خصوصی کامل دارد: یعنی همه معاملات پنهان و غیر قابل ردیابی هستند.

مقیاس پذیری: در حالی که توانایی بیت کوین برای پردازش معاملات همیشه محدود بوده است، توسعه دهندگان مونرو سیستمی را ایجاد کرده اند که به شبکه امکان می دهد معاملات بیشتری را در هر زمان که لازم باشد اداره کند.

قابل استفاده می باشد: برخلاف بیت کوین که هر سکه دارای یک تاریخچه باز و قابل ردیابی است، واحد پول مونرو هیچ علامت مشخصی ندارد و آن را قابل اغماض می کند. چه چیزی را قابل لمس می کند؟ بیایید به یک مثال نگاه کنیم. هر اسکناس 1 دلاری دارای یک شماره سریال است که قابل ردیابی است و دارای تاریخچه است در حالی که 1 اونس طلا هیچ ویژگی متمایز و یا سابقه متصل به خود طلا را ندارد. در این مقایسه بیت کوین اسکناس 1 دلاری و مونرو 1 اونس طلا است. مونرو قابل اغماض تر است زیرا واحد پول آن قابلیت پیگیری سابقه را ندارد.

کلیدهای متعدد: در حالی که بیشتر ارزها از کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می کنند مونرو یک لایه اضافی از کلیدها اضافه کرده است تا به شبکه اجازه دهد نحوه و زمان استفاده از ارز را پنهان کند.

مقاوم در برابر ASIC: در ارزهایی مانند بیت کوین استخرهای استخراج بر چگونگی تولید ارز جدید تسلط یافته اند. در مورد مونرو این شرکت می خواست با ایجاد مقاومت در برابر ASIC شبکه از چنین ادغام نیرویی جلوگیری کند. این اصطلاح اشاره به ماشین آلات استخراج که معمولاً در شبکه هایی مانند بیت کوین استفاده می شود به معنای تسلط بر این ارز توسط چند ماینر اصلی است. اگرچه این امر می تواند تغییر کند.

مونرو چگونه تولید می شود؟

مونرو از همان الگوریتم اثبات کار استفاده می کند که بیت کوین از آن استفاده می کند اما پیچیده تر. الگوریتم هش کردن متفاوت است به این معنی که ماشین هایی که معمولاً برای استخراج بیت کوین استفاده می شوند که به آن ها ASIC می گویند قابل استفاده نیستند. ایده این است که مایرهای کوچکتر می توانند از کامپیوتر های شخصی خود در مک یا ویندوز برای استخراج ارز استفاده کنند. در حالی که الگوریتم هش کردن متفاوت است و ماینرهای مونرو هنوز در تلاشند تا معمای مرکز ارز را بشکنند.

مونرو چگونه کار می کند؟

مونرو برای حریم خصوصی شما ارزش قائل است. به این معنی که نحوه کار آن کمی متفاوت از سایر ارزهای عمومی است. دو ویژگی مشخصی وجود دارد که مونرو را خصوصی می کند.

امضاهای حلقه ای: امضاهای حلقه ای نوعی امضا است که در آن عضوی از یک گروه مخفیانه سندی را امضا می کند در حالی که دانستن اینکه از کجا امضا شده امکان پذیر نیست اما تأیید اصل بودن امضا آسان است. مثالی از چگونگی استفاده از امضای حلقه ای این است که "یک مقام عالی رتبه کاخ سفید" داستانی را فاش کرده و آن را با امضای حلقه ای خود امضا کرده است. دانستن اینکه کدام مقام رسمی است غیرممکن است اما می توانیم تأیید کنیم که این شخص از اشخاص ارشد کاخ سفید بوده است.

چندین کلید: مونرو از سه نوع کلید استفاده می کند یک کلید View (مشاهده)، یک کلید خرج خصوصی و یک آدرس عمومی. از کلیدهای View برای دیدن مقصد معاملات برای حساب شما استفاده می شود. از کلیدهای خصوصی هزینه برای ارسال پرداخت و از آدرس عمومی برای دریافت پرداخت استفاده می شود. کیف پول مونرو همه این موارد را برای شما ایجاد می کند و تجربه ارسال ارز مشابه سکه های دیگر می باشد.

با مونرو چه کاری می توانید انجام دهید؟

مونرو مانند سایر ارزها در صرافی ها قابل خرید و فروش است. با این وجود به لطف حریم خصوصی خود به روشی محبوب در دارک نت ها تبدیل شده است یعنی جایی که به عنوان راهی برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات غیرقانونی مورد استفاده قرار گرفته است.

آینده

از آنجا که ارزهای اصلی تحت نظارت روزافزون دولتها و نهادهای نظارتی قرار می گیرند بسیاری از ناظران رمزنگاری معتقدند که این امر منجر به رونق سکه های حریم خصوصی می شود. اما این رازداری خطرات خاصی را به همراه دارد. از آنجا که ردیابی معاملات غیرممکن است، توجه آژانس های اجرایی را جلب کرده است که شاهد افزایش استفاده از شبکه توسط سندیکاهای بزرگ جنایی بوده اند و این نشان می دهد که ممکن است مقرراتی برای مونرو در حال وضع باشد.

مونرومونرو
مونرو$۱۶۸.۷۱۵,۱۵۵,۶۰۶ تومان
:decrypt.co