پروتکل مینا Mina چیست و چگونه عمل می کند؟

هنگام ساخت بلاکچین توسعه دهندگان اغلب مجبورند بین مقیاس پذیری، تمرکززدایی و امنیت که سه ویژگی مطلوب می باشند در یک پروتکل اجرا شوند که با یکدیگر ناسازگار هستند.

برای اکثر پروژه‌ ها تنها دو جزء می‌ توانند با هم هماهنگ شوند و پروژه‌ ها را مجبور به سازش کنند. این پدیده به عنوان سه‌ گانه بلاکچین شناخته می‌ شود که در ابتدا توسط ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم به عنوان سه‌ گانه مقیاس‌ پذیری ابداع شد.

یکی از دلایل اصلی این قفل این واقعیت است که پلتفرم‌ های غیرمتمرکز با افزایش استفاده از نظر اندازه بزرگ می‌ شوند. این در پروژه های پیشرو مانند بیت کوین و اتریوم مشهود است.

بیت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار PoW استفاده می کند که غیرمتمرکز و ایمن است اما متاسفانه مقیاس پذیری ندارد. اتریوم در حال حاضر از PoW به اثبات سهام PoS در حال حرکت است که قرار است مقیاس بهتری داشته باشد اما شبکه قراردادهای هوشمند اولیه هنوز به سطح بالایی از مقیاس‌ پذیری دست پیدا نکرده است به‌ ویژه زمانی که هزینه‌ های نجومی فعلی گس مورد نیاز برای تعامل در نظر گرفته شود. با DAppهایش پنج کوین برتر دیگر نیز مشکلات مشابهی دارد دفتر کل ریپل XRP مقیاس بسیار خوبی دارد اما به دلیل عدم تمرکززدایی و اتکا به ریپل شرکت صادرکننده آن به شدت توسط جامعه ارزهای دیجیتال مورد انتقاد قرار گرفته است.

پروتکل مینا چیست؟

پروتکل مینا یک بلاکچین مختصر است که برای کاهش نیازهای محاسباتی به منظور اجرای موثرتر DAppها ساخته شده است. مینا به عنوان سبک ترین بلاکچین جهان توصیف شده است زیرا اندازه آن به گونه ای طراحی شده است که علی رغم رشد استفاده ثابت بماند. همچنین از نظر امنیت و عدم تمرکز متعادل باقی می ماند. این پروژه در اکتبر 2020 از پروتکل کودا Coda به مینا Mina تغییر نام داد.

شبکه مینا تنها 22 کیلوبایت حجم دارد که در مقایسه با بلاکچین 300 گیگابایتی بیت کوین بسیار کوچک است.

هدف اصلی پروتکل مینا چیست؟

مینا در حال کار بر روی دستیابی به یک سیستم پرداخت توزیع شده کارآمد است که کاربران را قادر می‌سازد تا پلتفرم را مستقیماً از بلاک پیدایش تأیید کنند. وایت پیپر فنی آن را بلاکچین مختصر می نامد.

این پروتکل از استدلال‌ های مختصر و غیر تعاملی دانش صفر zk-SNARK استفاده می‌ کند یک مدرک رمزنگاری که به فرد امکان می‌ دهد بدون افشای اطلاعات مذکور، اطلاعات را احراز هویت کند. با این حال قادر ساختن کاربر برای ردیابی پلتفرم به بلاک پیدایش آن می تواند در یک شبکه بزرگ غیر عملی باشد. به این ترتیبدمینا بهطور تدریجی اسنارکرهایی را محاسبه می‌ کند که فقط بر روی چند بلاک آخر تمرکز می‌ کنند به این معنی که کاربران نهایی به جای کل تاریخچه تراکنش‌ های یک بلاک اثبات فشرده‌ شده توسط zk-SNARK را بررسی می نمایند.

در قلب پروتکل مینا MINA توکن اصلی آن است که به عنوان یک کوین سودمند و وسیله معاملهه عمل می کند.

پروتکل Mina چگونه کار می کند؟

مینا جدا از نحوه انجام تراکنش ها شبیه بیت کوین است اما از مدل حساب مورد استفاده در اتریوم نیز استفاده می کند.

از این نظر تفاوت بین بیت کوین و اتریوم در این است که وضعیت بلاکچین بیت کوین حاوی لیستی از کوین های خرج نشده است در حالی که وضعیت اتریوم از موجودی حساب تشکیل شده است.

از سوی دیگر مینا از یک پروور یا اسنارکر snarker معادل یک ماینر استفاده می‌ کند تا مطمئن شود که هر بلاک به حالت متعهد است.

مینا از Ouroboros Samasika استفاده می‌ کند یک نوع مکانیسم PoS که به‌ ویژه برای شبکه‌ های غیرمتمرکز مختصر طراحی شده است زیرا راه‌ اندازی از یک بلاک پیدایش را فراهم می‌ کند.

بلاکچین های مختصر دارای دو عملکرد اصلی هستند: تأیید و به روز رسانی. راستی‌آزمایی روی اجماع، خلاصه بلاکچین و بلاک‌ها تأثیر می‌ گذارد در حالی که عملکرد به‌ روزرسانی با اجماع و خلاصه زنجیره تعامل دارد.

جدای از پیاده سازی های فوق پروژه از حالت اسکن موازی برای بهینه سازی سرعت پردازش تراکنش استفاده می کند که با گروه بندی بلاک های اثبات نشده و تخصیص فرآیند به پروورهای موازی کار می کند.

شرکت کنندگان عمده پروتکل مینا

مینا تماماً در مورد ایجاد انقلابی در چشم‌ انداز بلاکچین فعلی است جایی که اکثر پلتفرم‌ ها دارای تأیید کننده‌ هایی مانند ماینرها یا استیکرها و مشتریان سبک هستند که هنگام تأیید تراکنش‌ ها به عنوان اشخاص ثالث عمل می‌ کنند.

مینا با داشتن چندین شرکت کننده که هر کدام عملکرد خاصی را در شبکه غیرمتمرکز انجام می دهند رویکرد متفاوتی را در پیش می گیرد.

سه نقش اصلی شامل تایید کننده ها، تولیدکنندگان بلاک و اسنارکرها هستند.

تایید کننده ها

تأییدکنندگان با zk-SNARKS که با تأیید اطلاعات اجماع سروکار دارند تعامل دارند. هر کاربر پروتکل مینا به عنوان یک تایید کننده در نظر گرفته می شود مشروط بر اینکه دستگاه های آنها می توانند یک زنجیره 22 کیلوبایتی را مدیریت و چند میلی ثانیه زمان پردازش را تحمل کنند.

تولیدکنندگان بلاک

تولیدکنندگان بلاک به شکل استیکر و یا ماینر هستند و پاداش بلاک و پرداخت هزینه تراکنش را دریافت می کنند. جالب اینجاست که این پروتکل مشوق هایی را که تولیدکنندگان را مسدود می کند کاهش نمی دهد. این دسته از شرکت کنندگان به کاربران مینا اجازه می دهند تا کوین های خود را به آنها واگذار کنند.

به غیر از دسته بندی تراکنش‌ ها در بلاک‌ ها تولیدکنندگان بلاک نیز باید تعداد معادلی از معاملات قبلاً تعهد شده را اسنارک کنند زیرا عدم انجام این کار در طول تولید بلاک منجر به ناقص شدن بلاک‌ ها و رد اعتبار سایر نودها می‌ شود.

اگر یک تولیدکننده بلاک بخواهد 10 تراکنش را در زنجیره ترکیب کند باید از جلوی صف نیز معاملات اسنارک را انجام دهد. با این حال آنها این گزینه را دارند که اسنارک را تولید کنند یا از آنهایی استفاده کنند که توسط گروه خاصی از شرکت کنندگان به نام اسنارکرز ایجاد شده است.

اسنارکرز

اسنارکرها که به عنوان پروور نیز شناخته می شوند zk-SNARK هایی را تولید می کنند که در تأیید تراکنش ها استفاده می شوند.

تولیدکنندگان بلاک از کل کارمزد تراکنش‌ هایی که برای افزودن بلاک‌ های جدید دریافت می‌ کنند به اسنارکرها پرداخت می‌ کنند. با این حال جهت واجد شرایط بودن برای هزینه ها آنها باید پیشنهادات را ارسال کنند. توجه داشته باشید که zk-SNARK اسنارکر باید در یک بلاک استفاده شود در حالی که تولیدکننده بلاکی که از آن استفاده می‌ کند مسئول ایجاد انگیزه در اسنارکر است.

این یک اقتصاد تجاری را ایجاد می کند که در آن چندین اسنارکر می توانند مناقصه های مرتبط با یک معامله را ارسال کنند. از سوی دیگر تولیدکنندگان بلاک به دنبال سود هستند و پیشنهادی را با کمترین هزینه انتخاب می کنند. در نتیجه اسنارکرها برای تولید اسنارک های کم هزینه به چالش کشیده می شوند.

سخن پایانی

استفاده از zk-SNARKS امکان تأیید وضعیت پروتکل مینا را بدون افشای محتویات بلاکچین فراهم می کند و در نتیجه یک پلتفرم مقاوم در برابر سانسور ارائه می دهد.

همچنین zk-SNARKS بسیار به حفظ یک شبکه با اندازه ثابت کمک می کند که امکان مقیاس پذیری، امنیت و عدم تمرکز را فراهم می نماید.

حضور شرکت‌ کنندگان مهم مختلف مانند اسنارکرها، تولیدکنندگان بلاک و تأییدکننده‌ ها به ساده‌ سازی عملکردهای مختلف پروتکل کمک می‌ کند.

MinaMina
Mina$۱.۱۳۳,۶۹۱ تومان