استخراج ترکیبی Merged Mining و یا استخراج همزمان دو رمزارز چیست؟

استخراج ترکیبی چیست؟

ماینینگ ترکیبی فرآیند استخراج هم زمان دو ارز دیجیتال با یک الگوریتم است. این امر به ماینر اجازه می‌ دهد تا قدرت هش خود را به سمت استخراج هم زمان دو ارز دیجیتال هدایت کند و در نتیجه نرخ هش بالاتری را برای هر دوی آنها به همراه خواهد داشت. از آنجایی که ماینر به نرخ هش کل هر دو بلاکچین کمک می کند به امن تر کردن هر دو شبکه نیز کمک می نماید.

چگونه استخراج ترکیبی امنیت را افزایش می دهد؟

به طور خلاصه یک ارز دیجیتال ممکن است از حمله 51 درصدی رنج ببرد. حمله 51 درصدی رویدادی است که در آن بازیکنان مخرب خارجی یک اکسپلویت پیدا می‌ کنند و یا قدرت هش کافی برای تصاحب یک بلاکچین را جمع‌آوری می‌ نمایند. چنین حملاتی مشکلی برای ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت کوین نیست. نرخ هش این ساعت کوین های اصلی به قدری بالا است که برای یک موجودیت واحد و یا حتی گروهی از آنها غیرممکن است که با هم متحد شوند و یک حمله 51 درصدی را علیه شبکه خود انجام دهند.

با یک ارز کوچکتر این حملات تبدیل به یک موضوع واقعی می شود. کوینی که نرخ هش پایینی دارد را می توان با قدرت هش نه چندان زیادی تصاحب نمود. اگر بازیکن مخرب موفق شود چنین شبکه ای را تصاحب کند می تواند از آن سوء استفاده کرده و آن را به انجام اموری که می خواهد وادار کند. با چنین تصاحبی مهاجم می‌ تواند برخی از تراکنش‌ ها را سانسور کند، سایر ماینرها را از درو کردن پاداش‌ های استخراج محروم کند و یا هزینه‌ های مضاعف را انجام دهد.

استخراج ترکیبی به ماینرها این امکان را می دهد تا قدرت هش خود را به ارزهای دیجیتال ضعیف تر قرض دهند. با این فرآیند که به عنوان اثبات کار کمکی نیز شناخته می شود هر دو ارز دیجیتال می توانند همزمان از مزایای افزایش نرخ هش خود بهره مند شوند مزایایی که شامل افزایش امنیت می گردد. این روش برای اولین بار توسط Namecoin در سال 2011 با بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال مادر استفاده شد.

استخراج ترکیبی چگونه کار می کند؟

فرآیند راه اندازی و انجام استخراج ترکیبی تا حدودی پیچیده است. برای شروع استخراج ترکیبی باید دو ارز دیجیتال را پیدا کنید که الگوریتم های هش یکسانی دارند. SHA-256 Scrypt، Equihash تنها برخی از محبوب‌ ترین الگوریتم‌ های PoW هستند که در حال حاضر توسط ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت‌ کوین، لایت کوین، زی کش و... استفاده می‌ شوند. جفت‌های رایج استخراج ترکیبی عبارتند از:

 • بیت کوین و نیم کوین
 • لایت کوین و دوج کوین
 • بیت کوین و الاستوس

از نظر فنی تر اثبات کار کمکی POW رابطه بین دو بلاکچین است که در آن یکی به کار دیگری اعتماد می کند و بلاک های AuxPOW را می پذیرد. خود این فرآیند دارای دو بلاکچین است و هر کدام نام خاص خود را دارند:

بلاکچین کمکی بلاکچینی است که کار بلاکچین دیگر را می پذیرد. بنابراین بلاکچین کمکی قبل از اینکه برای شرکت در استخراج ترکیبی آماده شود باید توسعه و تنظیمات بیشتری را طی کند.

بلاکچین والد جایی است که استخراج واقعی در آن انجام خواهد شد. در این رابطه فقط بلاکچین کمکی باید از منطق PoW کمکی آگاه باشد. بلاکچین مادر دارای بلاک های معتبر است بنابراین نیازی به آگاهی از منطق گفته شده ندارد.

اولین مرحله از فرآیند استخراج ترکیبی مستلزم مونتاژ یک مجموعه تراکنش یعنی یک بلاک برای هر دو بلاکچین است. هر دو زنجیره دارای سطوح دشواری متفاوتی هستند جایی که سطوح زنجیره اصلی معمولاً بسیار بالاتر از زنجیره کمکی است. برای زنجیره اصلی تقریباً هیچ تفاوتی بین یک بلاک استخراج شده به روش معمول و یک بلاک استخراج شده به عنوان بخشی از فرآیند استخراج کوین ترکیبی وجود ندارد. به همین دلیل است که نیازی به تغییر کد دیمون که فول نود و یا کلاینت نیز نامیده می شود بلاکچین والد وجود ندارد. برای زنجیره کمکی یک بلاک استخراج شده به روش معمولی یعنی یک بلاک معمولی با کد اصلی پذیرفته می شود. با این حال بلاکی که به عنوان بخشی از فرآیند استخراج کوین ترکیبی استخراج می شود یعنی یک بلاک اصلاح شده به اصلاح کد دیمون AUX نیاز دارد.

نکته کلیدی برای درک استخراج ترکیبی این است که یک بلاک اصلاح شده در زنجیره AUX برای یک شبح AUX که فقط می داند چگونه بلاک های معمولی را پردازش کند معتبر به نظر نمی رسد. برای پذیرش یک بلاک اصلاح شده دیمون AUX باید به برخی از تماس های API به زنجیره PRT تکیه کند. دیمون AUX باید مطمئن شود که:

 • بلاک اصلاح شده شامل یک هش از یک بلاک معتبر در زنجیره PRT است
 • این بلاک معتبر PRT خود حاوی هش هدر بلاک AUX فعلی است

بلاکچین‌ های کمکی Merkle root در بخش nonce اضافی بلاکچین والد قرار داده می‌ شود یعنی بیت‌ کوین یا لایت‌ کوین با دوج کوین و نیم کوین به‌ عنوان زنجیره کمکی. به عبارت ساده تر زنجیره مادر شامل تراکنش های استاندارد به اضافه تراکنش با هش است که به بلاکچین‌ کمکی متصل می شود. از آنجایی که اطلاعات مجموعه هش های یک زنجیره در بخشی از بلاکچین دیگر گنجانده شده است اگر راه حلی با مشکل خاص انجام شده باشد می توان به اثبات کار دست یافت.

از اینجا استخراج می تواند آغاز شود. دو سناریو می تواند آشکار شود:

 • زنجیره مادر می تواند راه حل را پیدا کند و بلاک را اضافه کند

اگر یک ماینر هش را در سطح دشواری والد حل کند یک بلاک والد مونتاژ شده و به شبکه مادر ارسال می شود. هش کمکی کاری انجام نمی دهد و شبکه والد آن را نادیده می گیرد. هش والد که حل شد دشواری بیشتری دارد. همانطور که در زنجیره کمکی نیز استخراج می کنید یک بلاک کمکی جمع می کنید و در کوین های بلاکچین کمکی نیز پاداش استخراج دریافت می کنید.

 • زنجیره کمکی می تواند راه حل را پیدا کند و بلاک را اضافه کند

اگر یک ماینر هش را در سطح دشواری کمکی حل کند یک بلاک کمکی مونتاژ می شود. این شامل مجموعه تراکنش های کمکی، هدر بلاک کمکی، هدر بلاک والد و هش بقیه تراکنش ها در بلاک والد است. سپس کل این به هم ریختگی به سیستم کمکی ارسال می شود. سیستم کمکی که از استخراج ترکیبی پشتیبانی می کند این را به عنوان اثبات کار می پذیرد زیرا شامل کارهایی است که باید پس از ساخته شدن هدر بلاک و مجموعه تراکنش کمکی انجام شده باشد. به عنوان پاداش برای کار خود ماینر کوین های زنجیره ای کمکی دریافت می کند.

به طور خلاصه اگر هش زنجیره اصلی حل شود بلاک‌ها در هر دو زنجیره تولید می‌ شوند. از سوی دیگر اگر هش زنجیره کمکی حل شود تک بلاک روی زنجیره کمکی تولید می شود. دو زنجیره هش کاملا مستقل باقی می مانند. عناصر زنجیره اصلی که در بلاک زنجیره کمکی قرار می‌ گیرند اساسا نادیده گرفته می‌ شوند و فقط برای تایید اثبات کار استفاده می گردند.

چیزهای مثبت زیادی با استخراج ترکیبی وجود دارد:

 • افزایش امنیت بلاکچین کمکی سرمایه گذاران بیشتری را جذب می کند

گره زدن خود به یک زنجیره مادر به زنجیره های کمکی دسترسی به قدرت هش اضافی را می دهد که آنها را از حملات 51٪ ایمن نگه می دارد. یک کوین مطمئن تر بلافاصله برای سرمایه گذاران بالقوه جذاب تر است. شاید بهترین مثال در مورد دوج کوین دیده شود که ارزش بازار آن تقریباً دو برابر شد پس از اینکه این کوین تغییر جهت استخراج ترکیبی با لایت کوین را اعلام کرد.

 • قدرت محاسباتی و برق صرفه جویی می شود بنابراین سودآوری افزایش می یابد

ادغام ماینینگ فرآیندی است که در آن یک ماینر دو تابع هش را به طور همزمان حل می کند. یک ماینر انگیزه دارد تا از منابع خود برای استخراج هر چه بیشتر کوین استفاده کند. استخراج دو کوین به قیمت یک توان/مصرف برق به ماینرها کمک می‌ کند تا منابع را ذخیره نمایند و در عین حال مقادیر یکسانی از قدرت هش را برای هر دو شبکه فراهم کنند. همچنین به آن‌ ها توانایی کسب درآمد بیشتر برای انجام همان کار را می‌ دهد که همیشه یک امتیاز و انگیزه خوبی برای ورود به استخراج ترکیبی است.

 • زنجیره والد آسیب نمی بیند

هیچ کار اضافی به زنجیره اصلی اضافه نمی شود. فقط باید با هش های زنجیره کمکی که از طریق تراکنش اتصال اضافه می شوند مقابله کند که به مقدار کمی از منابع نیاز دارد.

 • رقابت کمتر

کوین ها باید برای ماینرها رقابت کنند. هنگامی که یک ماینر تصمیم می گیرد که می خواهد یک ارز دیجیتال استخراج کند سایر ارزها ضرر می کنند. حتی زمانی که شما یک ارز دیجیتال غالب و یا کمتر از نظر هش ریت دارید باز هم احتمال کمی وجود دارد که یکی به دیگری ببازد. استخراج ترکیبی این امکان را از بین می برد تا هر کوین بتواند بر اساس شایستگی های خود رشد کند و مجبور نباشد برای زنده ماندن ماینرها رقابت کند.

برخی افراد با استخراج ترکیبی موافق نیستند اگرچه کاملاً بدون هزینه نیست. برای شروع استخراج ترکیبی ماینر نیاز به خرید و مدیریت پهنای باند و فضای ذخیره سازی اضافی دارد. این مشکلی برای استخرهای استخراج بزرگی نیست که منابع لازم برای گسترش شبکه های خود را دارند. با این حال اپراتورهای کوچکتر ممکن است برای مدیریت زنجیره های بیشتر به طور هم زمان مشکل داشته باشند. همچنین این مشکل وجود دارد که زنجیره کمکی مجبور به انجام یک هارد فورک برای تبدیل شدن به قابلیت استخراج ترکیبی است.

استخراج ترکیبی ریسک بزرگ تمرکز ماینینگ را افزایش می‌ دهد زیرا استخرهای استخراج بزرگ با هم گروه می‌ شوند تا سود حاصل از آن را به اشتراک بگذارند در حالی که ابر کامپیوترها سطح بالایی را اجرا می‌ کنند که افراد عادی نمی‌ توانند با سخت‌ افزار درجه تجاری خود رقابت کنند.

استخراج ترکیبی این موضوع را تشدید می کند زیرا سرمایه گذاری اضافی مورد نیاز برای راه اندازی آن به این معنی است که نودهای مستقل کمتری قادر به تنظیم با آن هستند. علاوه بر این با افزایش قدرت هش خارجی که با استخراج ترکیبی همراه است دشواری استخراج افزایش می‌ یابد و پرداخت‌ های ماینینگ برای نودهای تکی متمرکز بر زنجیره کمکی کوچک‌ تر می‌شود. در درازمدت این نودها حذف می‌ شوند و ماینینگ را در میان معدود استخرهای استخراج قدرتمند متمرکز می‌ کنند.

پروژه‌ های زیادی وجود دارند که وارد ماجراجویی استخراج ترکیبی شده‌ اند و به دنبال ایمن کردن زنجیره‌ های خود و به‌ طور بالقوه جلب علاقه بیشتر برای کوین های خود از این طریق هستند. نیم کوین یکی از اولین کسانی بود که این کار را انجام داد. این فورک بیت کوین تصمیم گرفت روی الگوریتم SHA 256 باقی بماند که در وهله اول اتصال ماینینگ را فعال نمود. دوج کوین ارز دیجیتال اصلی بعدی بود که این مسیر را طی کرد.

تصمیم برای فعال نمودن استخراج ترکیبی با لایت کوین کاملاً بحث برانگیز بود زیرا برخی از بخش‌ های جامعه با آن مخالف بودند. می توانید موضوع اصلی بحث Reddit را در اینجا بیابید. پروژه های کمتر شناخته شده ای مانند FantomCoin و Elastos نیز مسیرهای استخراج ترکیبی را آغاز کرده اند و به دنبال سود بردن از استخراج در کنار مونرو و بیت کوین هستند. در نهایت استخراج ترکیبی نکات مثبت و منفی خود را دارد و همچنان یک روش محبوب برای محافظت از یک ارز آسیب‌ پذیر جوان در برابر مشکلات اولیه مانند حملات 51 درصدی است.

دوج کویندوج کوین
دوج کوین$۰.۰۸۴۳۵۸۲,۵۶۶.۳ تومان
لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۶۸.۰۶۲,۰۷۰,۴۵۵ تومان