رمز ارز میکر Maker (MKR) چیست؟

رمز ارز میکر توسط MakerDAO ایجاد شده است و اهداف اصلی آن حمایت از ثبات توکن MakerDAO و فعال سازی حکمرانی برای سیستم اعتباری Dai است. دارندگان MKR تصمیمات کلیدی در مورد عملکرد و آینده سیستم می گیرند.

MakerDAO دارای دو توکن MKR و DAI است. DAI یک استیبل کوین (کوین باثبات) است که جهت ارائه جایگزینی برای ارزهای دیجیتال بی ثبات و ناپادار و همچنین نوع جدیدی از سیستم مالی طراحی شده است. MKR در عین حال برای ثابت نگه داشتن DAI استفاده می شود. استیبل کوین های سنتی از ذخایر ارزهای فیات و یا حتی طلا استفاده می کنند تا یک ارز دیجیتال را به ارزش این دارایی های واقعی خود وصل کرده و آن را ثابت نگه دارند. اما این مسئله مشکل ساز شده است. MakerDAO از توکن MKR استفاده می کند تا به عنوان وزنه متقابل نوسانات قیمت عمل کند.

چه چیزی میکر را خاص میکند؟

توکن MKR کمک می کند تا DAI استیبل کوین شریک خود را در همان ارزش 1 دلار نگه دارد. MKR را می توان در پاسخ به نوسانات قیمت DAI ایجاد و از بین برد تا ارزش دلاری DAI حفظ شود. DAI از یک سیستم وثیقه (در اصل بیمه) استفاده می کند که به موجب آن دارندگان به عنوان بخشی از مکانیزم کنترل برای کمک به مدیریت شبکه عمل می کنند.

DAI هنگامی صادر می شود که خریداران یک موقعیت بدهی تحت وثیقه مبتنی بر قرارداد (CDP) را خریداری کنند که بسیار شبیه به وام است. CDP ها با اتر خریداری می شوند و در عوض DAI داده می شود. اتر به‌عنوان وثیقه وام عمل می‌کند یعنی دقیقاً به همان روشی که خانه به‌عنوان وثیقه برای وام رهنی عمل می‌کند. این سیستم به این معنی است که افراد در اصل می توانند وام را در برابر دارایی های اتر خود دریافت کنند. هنگامی که وام بازپرداخت می شود DAI "سوخته" و یا از بین می رود. هزینه ها در MKR در طول مسیر انجام می شود.

توکن MKR راه حلی برای سناریویی است که در آن قیمت اتر خیلی زود برای سیستم DA کاهش می یابد. اگر سیستم وثیقه برای پوشش ارزش DAI کافی نباشد MKR ایجاد شده و به بازار فروخته می شود تا وثیقه اضافی جمع آوری شود.

پلتفرم میکر که قبلاً به عنوان MakerDAO شناخته می شد پروتکل حاکمیتی برای DAI و همچنین MKR است. این پلتفرم یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) در بلاکچین اتریوم است.

با میکر چه کارهایی را می توان انجام داد؟

دارندگان MKR در سیستم رای گیری تأیید مداوم پلتفرم میکر حق رای به دست می آورند. دارندگان MKR به مواردی مانند نرخ وثیقه CDP ها رأی می دهند. برای شرکت آنها هزینه MKR را به عنوان پاداش دریافت می کنند. این دارندگان برای رای دادن به روشی تشویق می شوند که به نفع سیستم باشد. اگر سیستم به خوبی کار کند مقدار MKR حفظ می شود و یا افزایش می یابد. حکمرانی ضعیف باعث کاهش ارزش MKR می شود.

MKR یک توکن ERC20 می باشد که با استفاده از پروتکل های اتریوم ساخته شده است. می توان آن را در کیف پول های ERC20 ذخیره کرد و در تعدادی از صرافی ها قابل معامله است.

چه کسی MakerDAO را ایجاد کرد؟

MakerDAO در سال 2014 در کالیفرنیا توسط توسعه دهنده و کارآفرین رون کریستنسن تاسیس شد. تیم اصلی مدیریت و توسعه آن 20 نفر است. پس از سه سال توسعه MakerDAO سرانجام استیبل کوین DAI را راه اندازی کرد.

MakerDAO امیدوار است که بتواند یک استیبل کوین قابل اعتماد در DAI و یک سیستم اعتباری عادلانه برای همه ایجاد کند. افتتاح موقعیت بدهی وثیقه (CDP) با استفاده از اتر به این معنی است که DAI می تواند نقدینگی را در برابر دارایی های ارز دیجیتال ایجاد کند.

میکرمیکر
میکر$۱,۴۱۶۴۳,۰۷۴,۹۵۷ تومان
:decrypt.co