از لایت کوین چه می دانید؟

لایت کوین (LTC) چیست؟

لایت کوین (LTC) یک ارز دیجیتال جایگزین است که در اکتبر 2011 توسط چارلز "چارلی" لی ایجاد شد. لایت کوین یک فورک بیت کوین (BTC) است. مانند بیت کوین، لایت کوین نیز مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود. لایت کوین از جنبه هایی مانند نرخ تولید سریع بلوک و استفاده از Scrypt به عنوان اثبات طرح کار با بیت کوین متفاوت است.

نکات کلیدی

  • لایت کوین یک آلت کوین اولیه است که توسط مهندس سابق گوگل چارلی لی در سال 2011 ساخته شده است.
  • آن را نقره طلای بیت کوین نامیده اند و در اوج آن سومین ارز دیجیتال با سقف بازار بود.
  • از آنجا که ساختار آن مشابه ساختار بیت کوین است، از آن به عنوان آزمایشگاه یا میدان آزمایش برای پیشرفت هایی استفاده شده است که بعداً روی بیت کوین اعمال شد.

درک لایت کوین

چارلی لی فارغ التحصیل انستیتوی تکنولوژِی ماساچوست و مهندس سابق گوگل است که از سال 2011 به بیت کوین علاقه مند شد. به گفته لی، "در اکتبر سال 2011 من با پایگاه کد بیت کوین بازی می کردم و حدس می زنم کوتاه این بود که من فقط سعی در ایجاد انشعاب بیت کوین داشتم. این یک پروژه جانبی سرگرم کننده بود.

الگوریتم اثبات کار رمزگذاری شده

Scrypt یک تابع اشتراکی کلیدی مبتنی بر رمز عبور است. طبق گفته Tarsnip، "تابع اشتراك كلید scrypt در ابتدا برای استفاده در سیستم پشتیبان گیری آنلاین Tarsnap توسعه داده شده است و به گونه ای طراحی شده است كه در مقایسه با توابع جایگزین مانند PBKDF2 یا bcrypt بسیار ایمن تر در برابر حملات سختگیرانه سخت افزار است."

Scrypt مخصوصاً برای مقاوم کردن حملات سخت افزاری در مقیاس بزرگ و سفارشی به این ارز توسط لی توسعه داده شد. الگوریتم بیت کوین SHA-256 به حافظه دسترسی تصادفی (RAM) زیادی به عنوان مانعی برای پردازش موازی نیاز ندارد، در حالی که Scrypt این کار را انجام می دهد.

در ابتدای دهه 2010 هنگامی که عملیات استخراج سخت افزار تخصصی مانند مدار خاص برنامه (ASIC) برای حل هش کردن SHA-256 ایجاد کرد، به نظر می رسید که بیت کوین در برابر چنین حمله ای آسیب پذیر است. لی با ایجاد فشرده سازی حافظه الگوریتم اجماع لایت کوین، تلاش کرد تا مسابقه تسلیحاتی سخت افزاری را خنثی کند. هرچند در عمل این اتفاق نیفتاد زیرا افزایش GPU ها نیاز به RAM بیشتر جواب داد.

بیت کوین (BTC) چه تفاوتی بالایت کوین (LTC) دارد؟

لایت کوین با هدف "نقره" بودن "طلای" بیت کوین راه اندازی شد. مانند بیت کوین، لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است. این یک شبکه پرداخت جهانی کاملاً غیرمتمرکز، منبع باز و جهانی است. لی با هدف بهبود کاستی های بیت کوین، لایت کوین را توسعه داد. تفاوتهای گسترده بین این دو ارز دیجیتال در جدول زیر ذکر شده است.

لایت کوین به گونه ای طراحی شده است که چهار برابر بیت کوین بلوک تولید می کند (1 بلوک جدید در هر 2.5 دقیقه تا 10 بیت کوین 10 بلوک) و همچنین اجازه می دهد تا 4 برابر محدودیت سکه، جذابیت اصلی خود را برای بیت کوین با سرعت و سهولت کسب انجام دهد. با این حال، از آنجا که لایت کوین از Scrypt (برخلاف بیت کوین SHA-256) به عنوان یک الگوریتم اثبات کار استفاده می کند، استفاده از سخت افزار استخراج مانند ماینرها ASIC یا ریگ استخراج GPU به طور قابل توجهی به قدرت پردازش بیشتری نیاز دارد.

لایت کوین به طور مداوم از نظر سرمایه بازار در میان بزرگترین ارزهای دیجیتال است. و از مارس 2021 بیش از 66 میلیون سکه در گردش داشت.

برنامه های لایت کوین (LTC)

لایت کوین از زمان راه اندازی خود چندین ویژگی را برای بهبود سرعت تراکنش خود بدون به خطر انداختن امنیت و یکپارچگی شبکه به کار گرفته است.

SegWit

SegWit یا Segregated Witness برای اولین بار در سال 2015 برای بیت کوین پیشنهاد شد. این کار با "تفکیک" داده های سیگنال دیجیتال ("شاهد") در خارج از بلوک پایه در زنجیره بلوک انجام می شود. SegWit برای حل مسئله مقیاس پذیری بیت کوین ساخته شد ، اما این پیشنهاد بحث و جدال عمیقی را در جامعه بیت کوین ایجاد کرد.

در سال 2017 ، Litecoin SegWit را تصویب کرد و به دلیل شباهت لایت کوین به بیت کوین، به عنوان یک میدان آزمایش یا شبکه آزمایشی برای زنده ماندن SegWit در شبکه بزرگتر بیت کوین کار کرد. این آزمون موفقیت آمیز بود و بیت کوین پس از آن SegWit را پذیرفت. برخی از مخالفان پذیرش SegWit که از اندازه های بزرگتر بلوک بیت کوین حمایت می کردند، یک فورک سخت بیت کوین ایجاد کردند که منجر به بیت کوین کش شد.

شبکه لایتینگ

شبکه لایتنینگ یک فناوری لایه دوم برای بیت کوین است که از کانال های پرداخت خرد برای مقیاس گذاری قابلیت بلاکچین خود برای انجام معاملات استفاده می کند.

مشابه مثال SegWit، اجرای شبکه لایتینگ در لایت کوین یک شبکه آزمایشی برای اثبات احتمال ابتکارات در بیت کوین بوده است. چارلی لی همچنین استدلال کرده است که "وقتی بلاکچین بیت کوین شلوغ است و کارمزدها زیاد است، استفاده از لایت کوین برای استفاده در شبکه لایتینگ آسان است."

MimbleWimble

MimbleWimble یک پروتکل حریم خصوصی است که بر اساس معاملات محرمانه ای است که اطلاعاتی مانند مقدار معاملات را رمزگذاری یا پنهان می کند. گفته می شود که MimbleWimble می تواند باعث کاهش بلوک و افزایش مقیاس پذیری شود. چارلی لی در اوایل سال 2019 اعلام کرد که لایت کوین توسعه MimbleWimble را دنبال می کند و از اوایل سال 2021، توسعه در حال انجام است.

لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۷۲.۷۷۲,۲۳۲,۸۰۴ تومان