شبکه لایتینگ چیست و چگونه کار می کند؟

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 پیشنهاد شد، اولین نظر عمومی در مورد سیستم ساخته شده توسط جیمز آ. دونالد حاوی خط زیر بود: "چیزی که من از پیشنهاد شما متوجه می شوم این است که، به نظر نمی رسد به مقیاس مورد نیاز باشد". بعد از 10 سال، مقیاس پذیری همچنان بزرگترین مشکل بیت کوین و همچنین سایر سیستم های رمزنگاری کهنه کار است.

مقیاس پذیری دقیقاً به چه معناست؟ خوب، در طول زندگی خود بیت کوین فقط قادر به پردازش حدود 7 معامله در ثانیه بوده است. در حالی که این تعداد در ابتدای کار کافی بود، اما سیستم برای چند سال متراکم شده است. در نتیجه پردازش معاملات مدت زیادی طول می کشد و هزینه های معاملات اخاذی است.

اگر قرار باشد بیت کوین به یک جایگزین کامل برای سیستم های پرداخت موجود تبدیل شود، بدیهی است که باید بتواند با آنها رقابت کند.که هم اکنون، حتی به آن نزدیک هم نیست. برای درک بزرگی وضعیت، کافی است 7 معامله بیتکوین را در هر ثانیه با میانگین 24000 ویزا و حداکثر ظرفیت آن در حدود 50،000 تراکنش در ثانیه مقایسه کنید.

در طول سال ها، جامعه بیتکوین در مورد چگونگی بهبود مقیاس پذیری بیتکوین  پیشنهادات مختلفی ارائه داده است، اما هنوز به توافق کلی قانع کننده ای نرسیده است. به همین دلیل در حال حاضر چندین شبکه بیت کوین مانند از شبکه اصلی منشعب شده است. با این حال، یک راه حل پیشنهادی در حال آزمایش است که ممکن است جواب دهد که به آن شبکه لایتینگ می گویند.

شبکه لایتینگ چیست؟

در برهه ای از تاریخ، ارسال به وسیله تلگرام سریعترین و کارآمدترین راه ارتباط از راه دور بود. برای انجام این کار، شما باید به اداره پست محلی خود بروید، یک فرم را پر کنید و هزینه پیام خود را براساس تعداد نامه آن پرداخت کنید. سپس، پیام برای انتقال به نزدیکترین تلگرافخانه تلگراف می شود و سپس یک پستچی تلگرام را به مقصد می رساند.

اساساً افراد زیادی در ارسال یک پیام کوتاه ساده مشارکت داشتند و شما مجبور بودید مبلغ زیادی را برای آن بپردازید این تقریباً وضعیت فعلی شبکه بیت کوین است. در این تشبیه، شبکه لایتینگ اساساً مانند داشتن شخصی است که می خواهید با شماره گیری سریع با او صحبت کنید: شما فقط باید "1" را فشار دهید و تلفن دوست شما از قبل زنگ می خورد.

undefined

به بیان ساده، ایده پشت شبکه لایتینگ بیتکوین ممکن است چیزی شبیه به این باشد: ما واقعاً نیازی به ثبت سوابق تک معاملات در بلاکچین نداریم.

در عوض، شبکه لایتینگ یک لایه دیگر به بلاکچین بیتکوین اضافه می کند و کاربران را قادر می سازد کانال های پرداختی را بین هر دو طرف در آن لایه اضافی ایجاد کنند. این کانال ها می توانند تا زمانی که لازم باشد وجود داشته باشند، و چون بین دو نفر راه اندازی شده اند، معاملات تقریباً فوری انجام می شوند و هزینه ها بسیار کم هستند یا حتی اصلا وجود ندارند.

چگونه کار می کند؟

دنی و جان را تصور کنید. آنها ممکن است با هم کار کنند، ممکن است از اقوام یا زن و شوهر باشند، نکته این است که  باید خیلی سریع، با کمترین هزینه برای یکدیگر پول ارسال کنند. بنابراین، آنها یک کانال در شبکه لایتینگ راه اندازی کردند.

در مرحله اول، آنها باید یک کیف پول چند علامتی ایجاد کنند، کیف پولی است که هر دو بتوانند با کلیدهای خصوصی مربوطه به آن دسترسی پیدا کنند. سپس، هر دو مقدار مشخصی بیت کوین- مثلاً هر کدام 3 بیتکوین- را در آن کیف پول واریز می کنند.

undefined

از آن به بعد، آنها می توانند معاملات نامحدودی را بین دو نفر انجام دهند. اساساً، این معاملات توزیع مجدد وجوه ذخیره شده در کیف پول مشترک است. به عنوان مثال، اگر دنی بخواهد 1 بیتکوین برای جان ارسال کند، باید حق مالکیت آن مبلغ را به او منتقل کند. سپس، هر دوی آنها با استفاده از کلیدهای خصوصی خود برای ترازنامه(صورت حساب هزینه و درآمد) به روز شده امضا می کنند.

توزیع واقعی بودجه با بسته شدن کانال اتفاق می افتد. الگوریتم برای تعیین اینکه چه کسی چه چیزی را به دست می آورد، از ترازنامه ای که تازه امضا شده استفاده می کند. اگر دنی و جان بعد از یک معامله تصمیم بگیرند کانال را ببندند، دنی 2 بیتکوین و جان 4 بیتکوین دریافت می کنند.

undefined

فقط پس از بسته شدن کانال، اطلاعات موجودی اولیه و نهایی آن در بلاک چین بیت کوین پخش می شود. بنابراین، نحوه کار شبکه لایتنینگ این است که کاربران را قادر می سازد معاملات متعددی را خارج از بلاکچین اصلی انجام دهند و سپس آنها را به صورت یک معامله ثبت کنند.

جالب ترین نکته اینجاست که پس از استفاده گسترده از این فناوری، شما لزوماً نیازی به ایجاد یک کانال اختصاصی برای ارسال وجوه به شخص خاصی نخواهید داشت. درعوض، شما می توانید با استفاده از کانالهایی با افرادی که از قبل با آنها در ارتباط هستید، هزینه را برای شخصی ارسال کنسد سیستم کوتاه ترین مسیر را به طور خودکار پیدا می کند.

undefined

سرانجام، یکی دیگر از ویژگی های جذاب شبکه لایتنینگ که در حال حاضر مورد آزمایش قرار می گیرد، مبادله اتمی میان زنجیره ای است که انتقال توکن بین بلاک چین های مختلف است. به زبان ساده، این روشی است که بدون استفاده از صرافی های رمزنگاری شده، می توانید هر ارز رمزنگاری شده را به ارز دیگری تغییر دهید.

در نهایت، این فناوری ممکن است مبادلات ارز رمزنگاری شده متمرکز و همچنین دردسر مربوط به تجارت با آنها را از رده خارج کند. در حال حاضر اولین آزمایش مبادله رمزها بین بلاکچین های آزمایش بیت کوین و لیتکوین موفقیت آمیز بوده است.

چه کسی آن را توسعه داده است؟

شبکه لایتینگ برای اولین بار توسط جوزف پون و تادئوس دریجا در سال 2015 در یک مقاله سفید توصیف شد- نسخه فعلی مقاله سفید را می توان در اینجا یافت در حال حاضر سه تیم به طور مشترک بیشتر کارهای مربوط به توسعه شبکه لایتینگ را انجام می دهند: لاک استریم،لایتینگ لبس و ACINQ ، با ورودی سایر اعضای جامعه بیت کوین.

هر یک از استارت آپ هایی که در بالا ذکر شد، در حال کار بر روی اجرای پروتکل شبکه نتوورک لایتینگ هستند که به زبان های برنامه نویسی مختلف نوشته شده است.

در آخر، ذکر این نکته مهم است که آزمایش های اخیر ثابت کرده اند که این سه پیاده سازی اصلی کاملاً با هم تطابق دارند، به این معنی که آنها می توانند به طور یکپارچه با یکدیگر کار کنند.

از کجا ، چه زمانی و چرا استفاده خواهد شد؟

به نظر می رسد جامعه ارزهای رمزنگاری شده مشتاقانه راه اندازی شبکه لایتینگ را پیش ینی می کنند. در ابتدا، این امر بطور خاص برای بیت کوین طراحی شده بود، اما این فناوری در حال حاضر برای مجموعه ارزهای رمزپایه دیگری مانند استلر ، لایت کوین ، زد کش ، ادر و ریپل در حال توسعه است.

undefined

در مورد دلیل استفاده از شبکه، پاسخ ساده است: مقیاس پذیری. اگر شبکه واقعاً راه حلی برای مسئله اصلی بیت کوین ارائه دهد، به احتمال زیاد توسط سایر ارزهای رمزپایه پذیرفته خواهد شد.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، امکان توسعه بیشتر ارتباط میان زنجیره ای (کروس چین) وجود دارد، بنابراین اولین گام  ایجاد مبادلات ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز است.

undefined

طرفداران

همانطور که قبلاً اشاره شد، شبکه لایتینگ فقط در حال برداشتن اولین قدم های خود می باشد و هنوزدر حال توسعه است و اینکه آیا واقعاً همانطور که سازندگان تصور می کنند کار خواهد کرد یا خیر هنوز مشخص نیست. اگر چنین شود، در اینجا می توانید از برخی مهمترین مزایای شبکه لایتینگ بهره مند شوید:

سرعت معامله. وقتی شبکه فعال شد، مجبور نیستید برای هر معامله ای که می خواهید انجام دهید صبر کنید تا چندین تایید انجام دهید. هر چقدر که شبکه شلوغ باشد معاملات تقریبا" فوری انجام می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، بازار ارزهای رمزنگاری شده گام های بزرگی در جهت رقابت با سیستم های پرداخت سنتی مانند ویزا ، مستر کارت و پی پال برداشته است.

هزینه های معامله. از آنجایی که معاملات در واقع در کانال های شبکه لایتنینگ و خارج از بلاکچین انجام می شوند، در صورت وجود هزینه شما فقط باید کمترین هزینه را پزداخت کنید. این یکی از اصلی ترین مزایای شبکه لایتینگ است، زیرا این امر بطور کامل بیتکوین را قادر می سازد تا به عنوان نوعی پرداخت در مغازه ها، کافه ها، بارها و غیره استفاده شود.

undefined

مقیاس پذیری. گفته می شود که شبکه لایتنینگ قادر است معاملات بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه را در هر ثانیه به ارتفاعات بی سابقه حداقل 1 میلیون تراکنش در ثانیه برساند.

ارتباط میان زنجیره ای متقابل. اولین آزمایشات معاملات متقابل بلاکچین جواب داد، و این اتفاق بسیار هیجان انگیز است. تا زمانی که این دو بلاکچین عملکرد هش رمزنگاری مشترکی داشته باشند (و اکثر موارد عمده)، کاربران می توانند پول را از زنجیره ای به زنجیره دیگر ارسال کنند بدون اینکه به واسطه شخص ثالث مانند صرافی اعتماد کنند. این فناوری واقعا یک پتانسیل انقلابی دارد.

امنیت و گمنامی. اکثریت قریب به اتفاق ارزهای رمزپایه موجود کاملاً ناشناس نیستند. انتقال ها هنوز از کیف پول به کیف پول دیگر قابل ردیابی است. اگرچه زمانی که نوبت به شبکه لایتنینگ می رسد، بیشتر معاملات در خارج از بلاکچین اصلی اتفاق می افتد، بنابراین ردیابی تمام پرداخت های خرد انجام شده از طریق کانال های لایتنینگ تقریباً غیرممکن است.

منفی ها

کاملاً عملیاتی نیست. شاید اصلی ترین عیب شبکه لایتینگ در حال حاضر این واقعیت باشد که هنوز کاملاً عملی نشده است، بنابراین هیچ راهی برای اثبات کامل میزان خوب بودن آن وجود ندارد. علاوه بر این، این مفهوم روی کاغذ عالی به نظر می رسد، اما هنوز نمی توان فهمید که به نظر می رسد عالی باشد یا نه.

پیچیدگی کانال ها. شبکه لایتینگ به عنوان نوعی شبکه کانال شناخته شده است که پس از تأسیس، باید از نظر تئوری امکان انجام معاملات یکپارچه را فراهم کند. با این حال، در مورد اینکه اگر پرداخت مجبور باشد مسیر بیش از حد پیچیده ای را طی کند، نمی توان گفت چه اتفاقی می افتد. مطمئناً، اگر معامله شما نیاز به گذر از ده ها کانال میانی داشته باشد، هزینه ها جمع می شوند.

سرپوش کانال. اشکال دیگر شبکه این است که در نسخه فعلی آن کانال ها محدود شده اند. یعنی مقدار بیت کوین ذخیره شده در کیف پول توسط این دو کاربر پس از ایجاد کانال حداکثر میزان بودجه در آن کانال است. این راه اندازی شرایطی را ایجاد می کند که ممکن است برای برخی از کاربران لازم باشد بین داشتن نقدینگی در کانال های شبکه لایتنینگ و داشتن نقدینگی در خارج از آنها، در بلاک چین اصلی انتخاب کنند. این به خصوص برای کسانی که منابع نسبتاً کمی دارند بسیار دور از ایده آل است.

هاب.علاوه بر این، نگرانی هایی در مورد تشکیل "هاب" وجود دارد- نوعی گره با سرمایه زیاد که اکثر معاملات انجام می دهند. بسیاری از علاقه مندان به بیت کوین این امر را تمرکز بیشتر شبکه می دانند. اما بعید به نظر می رسد که چنین مراکزی بتوانند سود قابل توجهی از هزینه های معاملات به دست آورند.

باز هم لازم به ذکر است که تمامی مزایا و معایبی که راجع به لایتینگ در بالا ذکر شده از روی حدس و گمان می باشد و قطعیت ندارد.

آیا باید از شبکه لایتینگ استفاده کنم؟

خوب، در حقیقت، اگر کاربر پیشرفته ای نیستید، هنوز نمی توانید از شبکه لایتینگ استفاده کنید. بنابراین، بهترین- اگر نه تنها کاری که اکنون می توانید انجام دهید این است که صبر کنید و ببینید آیا شبکه لایتینگ تا حد اعتیاد به مواد مخدر زنده مانده است، آیا واقعاً می تواند عمل کند و توصیف شود و آیا بی خطر است.

بخاطر داشته باشید، شبکه لایتینگ تنها پیشنهاد مقیاس بندی نیست و به هیچ وجه یک رهبر بلامنازع در این مسابقه نیست، بیت کوین کش (BCH) رقیب اصلی آن است. بحث بین طرفداران بیتکوین کش و طرفداران لایتینگ شدید است و پایانی برای آن وجود ندارد. ممکن است یکی از این پیشنهادها مطرح شود، آنها می توانند به طور بالقوه همزیستی داشته باشند یا یک راه حل کاملاً متفاوت وجود داشته باشد.

undefined

شبکه لایتینگ هیجان انگیز به نظر می رسد. اگر واقعا تحویل داده شد، در نظر بگیرید که واقعاً از بیت کوین خود برای چه کاری استفاده می کنید. اگر از رمزها به عنوان سرمایه گذاری طولانی مدت استفاده می کنید و چیز دیگری نیست، حتی ممکن است به شبکه لایتینگ نیازی نداشته باشید، زیرا در حال حاضر سپردن آن به مدیریت جابجایی های بزرگ کاملاً ایمن به نظر نمی رسد.

اما، اگر بیت کوین را به عنوان یک روش جایگزین پرداخت می دانید، شبکه لایتینگ، به شرط آنکه انتظارات را برآورده کند، برای شما ضروری است. پرداخت های خرد فوری، افزایش ناشناس بودن، هزینه های تقریباً غیر موجود- به نظر می رسد واقعاً راه حل هایی برای بسیاری از مشکلات بیت کوین ارائه می دهد.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۴۳,۸۱۳۲,۲۱۴,۴۸۸,۹۷۴ تومان