رمز ارز اینترنت کامپیوتر (دفینیتی) یا Internet Computer و توکن آن (ICP) چیست؟

اینترنت کامپیوتر یک پلتفرم کامپیوتری با منبع باز است که توسط بنیاد دفینیتی ساخته شده و به منظور مقابله با برخی از چالش های مهم امروز با اینترنت سنتی طراحی شده است. از جمله امنیت ضعیف سیستم، انحصار در خدمات اینترنت و سوء استفاده از کاربر شخصی داده ها.

هدف آن ایجاد یک اینترنت مدرن با قابلیت میزبانی تقریباً هر مقیاس از برنامه هاست اعم از قراردادهای ساده هوشمند و برنامه های DeFi گرفته تا پلتفرم های پان صنعت و سیستم های سازمانی. این سیستم از نظر تئوری قادر به میزبانی "تمام منطق و داده های نرم افزاری بشریت در قراردادهای هوشمند" است.

این پروژه در سال 2015 تاسیس و برای اولین بار اعلام شد و چندین مرحله تأمین مالی در طول سال 2018 انجام داد که در مجموع 195 میلیون دلار جمع آوری شد. رشد و توسعه اینترنت کامپیوتر در حال حاضر تحت نظارت بنیاد دفینیتی یک موسسه غیرانتفاعی مستقر در زوریخ با دفاتر در پالو آلتو، سانفرانسیسکو، توکیو و تیم های از راه دور در سطح جهان نظارت می باشد.

فراتر از این در حال حاضر این پلتفرم توسط جامعه گسترده ای از توسعه دهندگان که قادر به استفاده از منابع توسعه دهنده دفینیتی هستند برای ساخت و راه اندازی نرم افزار خود در اینترنت کامپیوتر بیشتر در حال ایجاد است.

اینترنت کامپیوتر چگونه کار می کند؟

اینترنت کامپیوتر بر روی یک پروتکل غیرمتمرکز جدید معروف به پروتکل اینترنت کامپیوتر (ICP) ساخته شده است که ترکیبی از قدرت محاسبه جمعی تعداد زیادی از نودهای کامپیوتری است و یک پلتفرم کامپیوتری واحد ایجاد می کند که قادر به پشتیبانی از برنامه های مختلف و پیچیده است.

با استفاده از اینترنت کامپیوتر قراردادهای هوشمند به واحدهای کد امن تفکیک می شوند که معروف به canisters "قوطی" می باشند و واحدهای محاسباتی هستند که به عنوان برنامه های کاربردی یا عملکردهای جداگانه عمل می کنند. کاربران نهایی می توانند از طریق یک قسمت ورودی با این قوطی ها ارتباط برقرار کنند و تجربه کاربری آنها تقریباً شبیه اینترنت امروزی خواهد بود.

برخلاف اینترنت سنتی اینترنت کامپوتری به جای اعتماد به زیرساخت های متمرکز مستقیماً برنامه ها و داده های زنجیره ای را میزبانی و سرویس می کند. در لایه پایه آن شبکه ای از مراکز داده می تواند نودهایی را اجرا کند که پروتکل ICP را اجرا می کنند. سپس این نودها را می توان به زیر شبکه هایی مرتب کرد که برای میزبانی از قوطی های نرم افزاری استفاده می شود و کاربران می توانند به عنوان بخشی از تجربه وب خود با آنها ارتباط برقرار کنند.

این پلتفرم از مارس 2021 شبکه اصلی نیمه عمومی خود را راه اندازی کرد و مراکز داده و توسعه دهندگان در حال استفاده هستند. توکن ICP هنوز در صرافی ها معامله نمی شود اما چندین محصول آتی ICP (معروف به IOU) پلتفرم های مختلف معامله از جمله MXC را معامله می کنند.

یک نقشه راه 20 ساله برای این پروژه اخیراً توسط بنیاد دفینیتی انتشار یافت که خلاصه ای از اهداف آن در زیر آورده شده است.

ظرف پنج سال: مدارس در مورد اینترنت کامپیوتری و Motoko (زبان برنامه نویسی آن) آموزش می دهند. برخی از سرویس های اینترنتی باز موفقیت چشمگیری را کسب کرده اند و درک گسترده ای از ICP وجود خواهد داشت.

طی 10 سال: اینترنت کامپیوتری در راهی برای پیشی گرفتن از اکوسیستم اختصاصی بسته اینترنت بزرگ big tech خواهد بود. بودجه همچنان از شرکتهای اینترنتی قدیمی به ICP هدایت می شود و DeFi هم تراز با فن آوری سنتی مالی خواهند بود.

طی 20 سال: ICP بزرگتر از اینترنت بسته امروز است. بیشتر زیرساختهای مهم جامعه در آن میزبانی خواهد شد و افراد در سراسر جهان از بهبود خصوصی و آزادیهای شخصی گسترده بهره مند خواهند شد.

چه چیزی اینترنت کامپیوتر را منحصر به فرد می کند؟

برخلاف پلتفرم های رقیب کاربر نهایی هزینه خروجی محاسباتی قراردادهای هوشمند (یا قوطی های کناری) را در اینترنت کامپیوتری پرداخت نمی کند. این قوطی ها از قبل با cycles "چرخه" شارژ می شوند و در عوض هزینه های محاسبات خود را از طریق مدل "گاز معکوس" پرداخت می کنند.

این امر مزایای مختلفی دارد. برای اولین بار کاربران برای تعامل با ICP نیازی به داشتن ارزهای دیجیتال ندارند این یعنی از بین بردن مانع قابل توجهی برای ورود. کاربران حتی نیازی به دانستن این امر ندارند که خدماتی که با آنها ارتباط برقرار می کنند مبتنی بر فناوری های غیرمتمرکز است و این فرایند را به تجربه ای یکپارچه از آنچه امروز به آن عادت کرده اند تبدیل می کند.

این سیستم حاکمیتی معروف به سیستم عصبی شبکه (NNS) اولین بار توسط بنیاد دفینیتی در سپتامبر سال 2020 آشکار شد. NNS مسئول "کنترل، پیکربندی و مدیریت" شبکه است. برای مشارکت در حاکمیت شبکه کاربران باید توکن های ICP را برای مدت زمان مشخص قفل کنند. این فرآیند "نورون ها" را ایجاد می کند که به کاربر امکان رأی دادن در مورد پیشنهادهای حاکمیت برای کمک به شکل گیری شبکه و کسب پاداش حکمرانی را می دهد.

اینترنت کامپیوتر با مکانیسم اثبات سهام ( proof-of-stake) چهار لایه مبتنی بر اثبات سهام (POS) تغذیه می شود. این شامل یک لایه هویت، یک لایه چراغ تصادفی، یک لایه بلاکچین و یک لایه اسناد رسمی است. این لایه ها در کنار هم امنیت و مقاومت قابل اثبات را در برابر بردارهای شناخته شده حمله (مانند حملات Sybil و 51٪) فراهم می کنند در حالی که عدم تمرکز را حفظ کرده و اطمینان حاصل می کنند که شبکه می تواند از میلیون ها شرکت کننده پشتیبانی کند.

پروژه اینترنت کامپیوتر توسط یکی از گسترده ترین تیم ها در فضای رمزنگاری در حال کار است. یا به نقل از دفینیتی این پروژه توسط "برجسته ترین تیم صنعت مهندسان کامپیوتر توزیع شده، رمز نگاران و کارشناسان عملیاتی" در حال ساخت می باشد. توسعه آن توسط بنیانگذار و دانشمند ارشد دفینیتی یعنی دومینیک ویلیامز که یک کارآفرین باتجربه و نظریه پرداز رمزنگاری می باشد و پیشگام رله آستانه دفینیتی و فناوری زنجیره PSC است هدایت می شود.

چگونه می توان اینترنت کامپیوتر را با اتریوم مقایسه کرد؟

برخلاف اتریوم که به نظر می رسد مجموعه فناوری را برای برنامه های غیرمتمرکز (دپ ها) فراهم می کند که عمدتا مربوط به جا به جایی و استفاده از دارایی های دیجیتال است (مانند توکن های ETH و ERC-20) اینترنت کامپیوتر وظیفه دارد با اختصاص هویت های خاص به داده ها و با استفاده از انتقال حاکمیت ICP به کاربران نهایی مراکز اینترنت سنتی را جایگزین کند.

در یک طرف اتریوم از قراردادهای هوشمند برای اجرای خودکار توافق ها و اقدامات استفاده می کند. از طرف دیگر اینترنت کامپیوتر از قوطی ها (canister) استفاده می کند. که بسیار شبیه به قراردادهای هوشمند هستند اما ساخته شده اند تا فوق العاده مقیاس پذیر باشند.

فراتر از این ها این دو پلتفرم از نظر سرعت و کارایی تفاوت قابل ملاحظه ای دارند. در حالی که اتریوم در حال حاضر از هزینه های معامله نسبتاً بالا و زمان تأیید معامله کند و آرام (عمدتا به دلیل ازدحام) رنج می برد اما توان انبوه اینترنت کامپیوتر اطمینان حاصل می کند.

با توجه به این نکته هنگام مقایسه اینترنت کامپیوتر با وضعیت فعلی اتریوم این مزایای عملکردی مشاهده می شود. با راه اندازی تدریجی اتریوم 2.0 این تفاوت ها می تواند به میزان قابل توجهی تغییر کند.

اینترنت کامپیوتر (دفینیتی)اینترنت کامپیوتر (دفینیتی)
اینترنت کامپیوتر (دفینیتی)$۷.۸۵۲۴۰,۵۵۶ تومان