پلتفرم هایپرلجر (Hyperledger) چیست و چه کارآیی دارد؟

هایپرلجر یک پروژه منبع باز است که شرکت ها را قادر می سازد با استفاده از بلاکچین به گونه ای کار کنند که برای آنها کار کند.

به طور خلاصه

هایپرلجر مجموعه ای از بلاکچین های منبع باز و ابزارهایی می باشد که هدف آنها این است که شرکت ها را قادر به ایجاد دفترهای توزیع شده خود کنند.

از آنجا که هایپرلجر منبع باز است دیگران می توانند آزادانه در روی آن ایجاد کنند.

شرکت های بزرگی مانند IBM ،Walmart و Fujitsu پروژه هایی را با استفاده از هایپرلجر توسعه داده اند.

همه پروژه های بلاکچین برابر نیستند. در حالی که ما مجموعه گسترده ای از رمز ارزها و پروژه های مبتنی بر بلاکچین را دیده ایم اما هایپرلجر کمی متفاوت است. این یک رمز ارز یا یک شرکت یا یک نوع بلاکچین نیست.

در عوض این یک دیگ ذوب مشترک برای برخی از بزرگترین شرکتهای جهان است که به دنبال کشف راه حل های مبتنی بر بلاکچین برای مشکلات بزرگ هستند.

هایپرلجر چیست؟

هایپرلجر پروژه ای است که توسط بنیاد لینوکس برگزار می شود تا به توسعه دهندگان و شرکت ها برای ساخت پروژه های مشترک بلاکچین کمک کند. هایپرلجر مجموعه ای از بلاکچین ها و ابزارهای منبع باز است که هر کسی می تواند برای ایجاد دفترهای توزیع شده خود استفاده کند.

ایده ایجاد همکاری بین صنعت است که به پروژه های مبتنی بر بلاکچین امکان تعامل می دهد. برای مقایسه می توان به این امر توجه کرد که دفترهایی که در مرکز اکثر رمز ارزها قرار دارند نمی توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

مانند سیستم عامل Linux هایپرلجر منبع باز است و به دیگران اجازه می دهد آزادانه در بالای آن ایجاد کنند. این امر منجر به هجوم پروژه های مختلف از بزرگترین شرکتهای جهان شده است.

Hyperledger Sawtooth: مجموعه بلاکچین پیمانی که توسط اینتل ساخته شده است.

Hyperledger Iroha: مجموعه ای از شرکت های ژاپنی با تمرکز بر اجرای هایپرلجر برای موبایل.

Hyperledger Fabric: یک پروژه با رهبری IBM است که از زبان های برنامه نویسی پرکاربرد مانند جاوا پشتیبانی می کند.

Hyperledger Indy: پروژه ای که به طور خاص برای پروژه های مبتنی بر هویت فردی طراحی شده است.

Hyperledger Besu: یک مشتری اتریوم منبع باز که می تواند برای توسعه dapp و قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

جالب است بدانید که در اوایل توسعه این پروژه مردم فکر کردند که آیا هایپرلجر سکه مخصوص به خود را دارد؟ با این حال مدیر اجرایی پروژه گفت: "شما هرگز سکه هایپرلجر را نخواهید دید. با فشار نیاوردن به ارز از بسیاری از چالش های سیاسی برای حفظ پول سازگار در سطح جهانی جلوگیری می کنیم."

چه کسی هایپرلجر را اختراع کرده است؟

اولین بار بنیاد لینوکس این پلتفرم را در دسامبر 2015 اعلام کرد.

هایپرلجر چه ویژگی خاصی دارد؟

بیش از 240 سازمان فعال توسعه هایپرلجر وجود دارد. این یک روش کاملاً متفاوت از چگونگی تولید اکثر محصولات بلاکچین است.

در میان این سازمان ها مشاغل بزرگ فناوری مانند فوجیتسو، هواوی و سامسونگ و همچنین موسسات مالی مانند آمریکن اکسپرس و جی پی مورگان وجود دارد.

علاوه بر این بنیاد لینوکس مجموعه کاملی از ابزارهای رایگان را در کنار هایپرلجر برای کمک به دیگران ایجاد کرده است.

جالب است بدانید که هایپرلجر منشور خود را دارد که جهت پروژه را مشخص می کند. "ایجاد کردن یک چهارچوب دفتر کل و منبع باز توزیع شده در سطح سازمانی و پایه کد."

هایپرلجر چگونه کار می کند؟

هدف هایپرلجر انعطاف پذیری و انطباق با نیازهای مشاغل مختلف است.

در حال حاضر طیف وسیعی از پروتکل های اجماع مختلف در پروژه های هایپرلجر استفاده می شود. تیم ها می توانند با استفاده از ابزارهای ارائه شده بلاکچین های اختصاصی خود را بسازند.

این یک رویکرد کاملاً متفاوتی در مورد رویکرد اجماعی شبکه هایی مانند اتریوم و بیت کوین است که مجبور می شوند کل جامعه راجع به تغییرات توافق کنند.

حدود 159 مهندس از 27 سازمان در طراحی و توسعه Hyperledger Fabric v1.0 همکاری کردند.

با هایپرلجر چه کاری می توان انجام داد؟

مجموعه ای از پروژه ها و مشاغل با استفاده از هایپرلجر برای اهداف مختلف وجود دارد.

Walmart: غول غذایی با همکاری IBM به دنبال ردیابی مواد غذایی از طریق زنجیره تأمین خود با استفاده از هایپرلجر از جمله سبزیجات برگ دار، گوشت خوک و انبه است.

هانی ول: شرکت هوافضا GoDirectTrade را ایجاد کرده است. یک بازار آنلاین قطعات مورد استفاده با استفاده از Hyperledger Fabric برای ثبت معاملات.

بانک ملی کامبوج: بانک مرکزی کامبوج Project Bakong یک سیستم پرداخت الکترونیکی با استفاده از Hyperledger Iroha با همکاری شرکت بلاک ژاپنی Soramitsu را راه اندازی کرده است.

پروژه ادغام زنجیره ای: هدف این پروژه با استفاده از برچسب هایپرلجر و RFID، مقابله با جعل و تقلب در صنعت خرده فروشی با شرکایی از جمله نایک، میسی و کهل است.

آینده هایپرلجر

پروژه هایپرلجر ده ها توسعه دهنده و اعضای جامعه را به رویکرد منبع باز خود در زمینه بلاکچین جذب کرده است. تنها در مجمع جهانی 2020، 14 عضو و ارائه دهنده خدمات جدید از جمله غول خرده فروشی Walmart را اعلام کرد.

این نشان می دهد که چگونه بسیاری از شرکت ها آینده مبتنی بر بلاکچین را می بینند و برای تحقق آن با هم همکاری می کنند.

اما چالش های خودش را دارد. برای راه حل های بلاکچین در سطح شرکت از جمله R3، EOS و اتریوم رقابت وجود دارد. اگرچه به نظر می رسد هایپرلجر خودش را حفظ کرده است. در ژانویه 2020، Hyperledger Fabric در فعالیت توسعه دهنده از R3 Corda پیشی گرفت.

زمان نشان خواهد داد که آیا رویکرد منبع باز هایپرلجر باعث ایجاد بلاکچین در جهان می شود یا خیر.

:decrypt.co