شبکه هلیوم Helium و توکن HNT چیست؟

شبکه هلیوم یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین برای دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) است.

در دنیای غیرمتمرکز بسیاری از پلتفرم‌ ها، فناوری‌ ها و خدمات در حال انتقال به سیستم‌ هایی هستند که باز و غیرمتمرکز از سیستم‌ های اختصاصی متمرکز هستند. شبکه های همتا به همتا (P2P) امکان معرفی شبکه های بلاکچین را فراهم کرده اند. بیت کوین، اتریوم و همچنین سایر دارایی های دیجیتال در طول سال ها نشان داده اند که دفتر کل تراکنش های غیرمتمرکز چقدر مهم است. هلیوم (HNT) یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین برای دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) می باشد. هدف اصلی ساخت شبکه هلیوم به وجود آوردن انگیزه جهت ایجاد شبکه های بی سیم فیزیکی و غیرمتمرکز است.

هلیوم شبکه بی‌ سیم غیرمتمرکز برای اینترنت اشیا

شبکه هلیوم یک شبکه بی سیم غیرمتمرکز است که به دستگاه ها کمک می کند تا به صورت بی سیم به اینترنت در هر نقطه از جهان متصل شوند. همچنین به آن‌ ها اجازه می‌ دهد بدون وابستگی به سخت‌ افزار موقعیت مکانی ماهواره‌ ها و یا برنامه‌ های موبایل پرهزینه از آن استفاده کنند.

تامین انرژی شبکه هلیوم به یک بلاکچین با توکن پروتکل بومی نیاز دارد که یک بازار دو طرفه بین ارائه دهندگان و مصرف کنندگان ایجاد می کند. این امر باعث می‌ شود که شبکه‌ های بی‌ سیم بیشتر کالا محور رقابت باشند و در هر نقطه از جهان با قیمت ارزان‌ تر در دسترس باشند. شبکه هلیوم در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارد و اولین شبکه غیرمتمرکز در رده خود می باشد.

با منبع باز و ایمن اولیه توسعه دهندگان این فرصت را دارند که دستگاه های کم مصرف و متصل به اینترنت را با نرخ ارزان تر و سریع تر بسازند.

اجزای کلیدی شبکه هلیوم

چندین بخش از شبکه هلیوم (HNT) وجود دارد که تضمین می کند این شبکه وظایف خود را به طور یکپارچه و بدون هیچ مشکلی انجام می دهد.

الگوریتم Proof of Coverage

Proo of Coverage (PoC) الگوریتمی است که هلیوم از آن استفاده می کند. وظیفه آن این است که تأیید کند هات‌ اسپات‌ ها در شبکه از نظر فیزیکی در جایی هستند که ادعا می‌ کنند و همچنین آنها به طور واقعی پوشش بی‌ سیم را برای مکان آن توسط هات اسپات نشان می‌ دهند. با این الگوریتم شبکه هلیوم و بلاکچین می‌ توانند از ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد ارائه‌ شده توسط فرکانس رادیویی جهت تولید شواهد مفید برای شبکه و کاربران شبکه استفاده کنند.

اثبات موقعیت مکانی

شبکه هلیوم سیستمی را ترسیم می کند که از WHIP برای تفسیر موقعیت جغرافیایی فیزیکی یک دستگاه بدون نیاز به سخت افزار مکان یابی ماهواره ای پر مصرف و گران قیمت استفاده می کند. دستگاه‌ ها می‌ توانند ادعاهای ایمن، تغییر ناپذیر و قابل تأیید درباره مکان خود را در یک زمان خاص داشته باشند و بلاکچین قادر به ثبت آن می باشد.

مکانیزم اجماع هلیوم

پروتکل اجماع شبکه هلیوم بر اساس اصول خاصی اجرا می شود.

اولاً شبکه هلیوم به هات اسپات ها اجازه می دهد تا در راستای قوانین اجماع هلیوم و مشخصات شبکه مشارکت رایگان در شبکه داشته باشند.

ثانیاً شبکه هیچ انگیزه ای برای اعمال نفوذ بر عواملی مانند هزینه ارزان انرژی و یا استقرار سخت افزار اضافی در همان مکان را ارائه نمی دهد.

ثالثاً پروتکل باید توانایی مقاومت در برابر شکست‌ های بیزانس را داشته باشد به گونه‌ ای که اجماع تا آنجایی که شرکت‌ کنندگان صادقانه عمل می‌کنند هنوز قابل دستیابی باشد. برای این منظور شبکه هلیوم از HoneyBadgerBFT یک نوع BFT استفاده می کند.

در نهایت هات اسپات ها فاقد توانایی سانسور، انتخاب و یا لغو انتخاب تراکنش ها برای قرار گرفتن در بلاک هستند.

سایر اصولی که پروتکل اجماع شبکه هلیوم بر اساس آنها ساخته شده است شامل نرخ بالای تراکنش های تایید شده و همچنین وابستگی به کار مفید می باشد.

WHIP

WHIP یک پروتکل شبکه بی سیم منبع باز و مطابق با استانداردها است که برای دستگاه های کم مصرف در مناطق بزرگ ساخته شده است و بر روی تراشه‌ های رادیویی کالاهای موجود که از ده ها سازنده که هیچ فناوری اختصاصی و یا طرح‌ های مدولاسیونی مورد نیاز را ندارند کار می‌کند.

هلیوم DWN

شبکه سیمی غیرمتمرکز هلیوم (DWN) دسترسی بی سیم به اینترنت را برای دستگاه ها از طریق چندین ماینر مستقل فراهم می کند. همچنین مشخصات شبکه هلیوم و WHIP را مشخص می کند که شرکت کنندگان در شبکه با آن مطابقت دارند.

روترها به شبکه های ماینرها برای انتقال داده به اینترنت پرداخت می کنند. در ازای آن ماینرها با توکن‌ های تازه ساخته شده برای ارائه پوشش شبکه و تحویل داده‌ های دستگاه به اینترنت پاداش دریافت می‌کنند.

شرکت کنندگان شبکه هلیوم

سه دسته از شرکت کنندگان در شبکه هلیوم وجود دارد.

دستگاه ها با استفاده از سخت افزار سازگار با WHIP داده های دیجیتال را از اینترنت ارسال و دریافت می کنند. داده‌ های ارسال شده از دستگاه‌ ها اثرانگشت می‌شوند و این اثر انگشت‌ ها در بلاکچین ذخیره می‌ گردند.

ماینرها پوشش شبکه هلیوم را از طریق سخت افزار ساخته شده به نام هات اسپات فراهم می کنند. این هات اسپات ها پلی بین دستگاه ها و اینترنت ایجاد می کنند. کاربران می توانند به عنوان ماینر از طریق خرید و یا ساخت یک هات اسپات که با WHIP مطابقت دارد به شبکه هلیوم بپیوندند. آنها همچنین نسبت مستقیم به تراکم سایر ماینرهایی که در منطقه فعالیت می کنند یک سپرده توکن در اختیار می گذارند.

روترها برنامه های اینترنتی هستند که داده های دستگاه رمزگذاری شده را از ماینرها خریداری می کنند. آنها می‌ توانند به چندین ماینر پول بپردازند تا نسخه‌ های زیادی از یک بسته را برای مکان‌ یابی یک دستگاه بدون کمک سخت‌ افزار مکان‌ یابی ماهواره‌ ای به دست آورند. این داده‌ها در مکان‌ هایی که ماینرها زیاد هستند به عنوان Proof of Location و یا اثبات مکان معروف می باشند.

علاوه بر این روترها نقطه پایانی برای رمزگذاری داده های دستگاه می باشند. آنها همچنین مسئول تأیید به نقاط مهمی هستند که داده های دستگاه به مکان مناسب رسیده اند. بنابراین ماینر باید برای این سرویس پول پرداخت کند.

استفاده از شبکه هلیوم

شبکه هلیوم در حال حاضر یک اتصال غیرمتمرکز برای اینترنت اشیا (IoT) فراهم می کند. همچنین خدمات مشابهی را برای تخلیه شبکه سلولی 5G ارائه می دهد.

توکن هلیوم (HNT)

توکن HNT ارز دیجیتال اصلی بلاکچین هلیوم است. اولین توکن با بلاک پیدایش و یا جنسیس بلاک در 29 ژوئیه 2019 ظاهر شد.

هیچ مقرراتی برای پیش استخراج HNT وجود ندارد. این توکن نیازهای دو طرف اصلی در اکوسیستم بلاکچین هلیوم را برآورده می کند. آنها میزبان هات اسپات و اپراتورهای شبکه و همچنین شرکت ها و توسعه دهندگانی هستند که از شبکه هلیوم استفاده می کنند.

مزایای هلیوم برای کاربران آن

مزایای بلاک چین هلیوم HNT بسیار زیاد است.

اولاً با استفاده از مخابرات سنتی متمرکز قیمت داده ها همچنان به طور سالانه افزایش می یابد. با این حال بلاکچین هلیوم یک قالب غیرمتمرکز ارائه می دهد که به صورت ارگانیک و با افزودن نقاط بیشتر با نرخ ارزان تر رشد می کند.

ثانیاً هلیوم تضمین می کند که تمام ارتباطات روی بلاکچین دارای رمزگذاری سراسری هستند و آن را برای اطلاعات حساس مناسب ترین می نماید.

علاوه بر این حسگرهای موجود در بلاکچین هلیوم بر خلاف حسگرهای روی تراشه های سلولی به حفظ عمر باتری کمک می کنند و آنها حتی می توانند چندین سال دوام بیاورند.

از دیگر مزایای بلاکچین هلیوم می توان به توانایی آن در عملکرد در مقابل محدوده های وسیع و همچنین هزینه های عملیاتی کم اشاره نمود.

بلاکچین هلیوم پس از افزایش نقاط مهم آن از 7000 در آگوست 2020 به حدود 25000 در آوریل 2021 شاهد رشد سریعی بوده است. زیرا بلاکچین فقط در ایالات متحده و برخی از مناطق اروپای غربی حضور و کارهای زیادی برای انجام وجود دارد. آسیا از پتانسیل رشد بسیار خوبی برخوردار است زیرا نقاط تازه در چین ظاهر شده اند.

HeliumHelium
Helium$۴.۹۴۲۴۹,۹۵۴ تومان