تکنولوژی هش گراف Hashgraph چیست و چه تفاوتی با بلاکچین دارد؟

در سال های اخیر میزان استفاده از بلاکچین چهار برابر شده است و از آن زمان به بعد این فناوری غیرقابل توقف به نظر می رسد. بلاکچین به دلیل ماهیت ایمن و تغییر ناپذیرش محبوبیت زیادی پیدا کرده است. قبل از هرچیز بیایید بلاکچین را به سرعت مرور کنیم.

بلاکچین یک شبکه پولی جدید است که زنجیره ای از بلاک ها را تشکیل می دهد و از سیستم دفتر کل توزیع شده استفاده می کند که دارای ساختار داده های متوالی است. در حالی که بر خلاف بلاکچین فناوری هش گراف یک روش اجماعی شامل شبکه همتا به همتا است که با پروتکل gossip همراه شده است.

شرکت کنندگان در سراسر نود مکرراً اطلاعات معاملات را با سایر اعضا به طور تصادفی انتخاب می کنند.

پایگاه توزیع داده (DLD) چیست؟

نودها نیاز به یک مركز متمركز را برطرف کرده اطلاعات همگام شده و به صورت غیر متمركز در سراسر شبكه نگهداری می شوند. سیستم های متمرکز خطر بالایی برای آسیب پذیر شدن در برابر حملات تهاجمی دارند که معمولاً به عنوان تهدیدات سایبری شناخته می شوند. ظاهراً DL همیشه بر سیستم های معمولی برتری دارد.

تمام اطلاعات به طور ایمن با استفاده از تکنیک های رمزنگاری ذخیره می شوند. در حالی که دفترهای متمرکز مستعد حملات سایبری هستند حمله به DL ها دشوار است. برای آزار سیستم هر نود پایینی باید به طور همزمان مورد حمله و دستکاری قرار گیرد که این امر تقریباً غیرممکن است.

هش گراف در برابر بلاکچین

DLT های زیادی وجود دارد و در حال حاضر با تاثیرگذاری آن ها کار می کند. ویژگی های کلیدی هر دو فناوری دفتر کل توزیع شده عبارتند از: عدم تمرکز، امنیت، تغییرناپذیری، شفافیت و سرعت.

DLT می تواند در یک سیستم متمرکز موثر باشد که در آن یک سیستم می تواند از شفافیت و سرعت اجرا بهره مند شود. فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) به بلاکچین و هش گراف قدرت می بخشد و این فناوری ها ارزهای دیجیتال را تقویت می کند

بیایید سعی کنیم پیچیدگی های بلاکچین و هش گراف را درک کنیم.

فناوری بلاکچین چیست؟

بلاکچین مجموعه ای از نودهای متوالی است که از طریق یک شبکه همتا به همتا به یکدیگر متصل شده اند. بلاکچین غیرقابل تغییر می باشد زیرا معامله تغییر ناپذیر است به این معنی که نمی توان آن را تکثیر، بازسازی، ویرایش و یا تغییر داد.

ساختار و کل جامعه ای که از سیستم پشتیبانی می کنند آن را به گزینه ای مورد علاقه برای شرکت ها تبدیل کرده است. معاملات انجام شده به ترتیب زمانی است و همه بلاک ها دارای مهر زمان هستند.

بلاکچین از رمزنگاری برای ایمن سازی بلاک رکوردها استفاده می کند و صاحب آن ردیابی از پرونده دارد که می تواند از طریق آن ردیابی کند. بلاک های دیجیتال ضد دستکاری هستند و هیچ کس نمی تواند تمامیت داده ها را تهدید کند. به عنوان مثال اگر شخصی حتی سعی در دستکاری داده ها داشته باشد امضا نامعتبر می شود و در این صورت هشدارهایی را به بقیه نودها ارسال می کند که شانس هرگونه فعالیت مخرب را از بین می برد.

هش گراف و استفاده ازالگوریتم های Gossip

هش گراف یک ساختار داده است که بر روی یک ساختار شبیه نمودار کار می کند که در آن همه نودها اطلاعات را به یکدیگر منتقل می کنند. پروتکل Gossip ارتباط را تقویت می کند و همه اطلاعات یا داده ها را در رویدادها ذخیره می کند.

این بر مکانیزم "Gossip about Gossip" و "رای گیری مجازی" تکیه می کند. در "Gossip about Gossip" سوابق افرادی که به چه کسی و به چه ترتیبی Gossip کرده اند ثبت شده است. هش گراف به عنوان یک تاریخچه مشترک از رویدادهای Gossip سازی تکامل می یابد زیرا شرکت کنندگان اطلاعات مربوط به "Gossip" قبلی خود را در هر پیام Gossip فعلی افزایش می دهند.

چرا به نظر می رسد "Gossip about Gossip" بیشتر به این دلیل است که تاریخ از شایعات درباره خودش خوشش می آید.

با استفاده از مکانیسم Gossip about Gossip هر نود بر روی سیستم از آنچه نود دیگر می داند آگاه است و هر نود می تواند بعداً به خوبی پیش بینی کند که نود دیگر به چه چیزی رای می دهد در نهایت پدیده رای گیری الکترونیکی راه خود را باز می کند. الگوریتم رای گیری مجازی اجازه نمی دهد پیام های رای گیری در سراسر شبکه ارسال شود. هر یک از اعضا اطلاعاتی در مورد اینکه یک عضو دیگر چه رأی می دهد حتی بدون رأی در اختیار دارد.

از آنجا که هر عضو یک کپی از هش گراف دریافت می کند هر عضو از آنچه اعضای دیگر شبکه می دانند مطلع می شود.

تفاوت هش گراف و بلاکچین در چیست؟

رویکرد

هش گراف و بلاکچین عمدتا در رویکرد و نحوه ذخیره داده های این فناوری ها متفاوت هستند. بلاکچین داده ها را در بلاک هایی که به صورت خطی همراه هستند ذخیره می کند در حالی که کار هش گراف با بلاکچین کاملاً متفاوت است و از نمودار غیر حلقه ای جهت ذخیره و دسترسی به اطلاعات استفاده می کند. اما نکته ای رایج در مورد روش آنها وجود دارد اینکه این فناوری ها واقعاً غیر متمرکز هستند و هر نود یک نسخه از دفتر کل را در خود دارد.

امنیت

اولین چیزی که بعد از شنیدن دفتر کل غیر متمرکز به ذهن ما می رسد روش های مطمئن تراکنش ها است. پارامترهای امنیتی برای بلاکچین و هش گراف یکسان است. هر دو در برابر دستکاری داده های معامله قوی هستند.

اما رویکردها یکسان نیستند و بلاکچین از روش های رمزنگاری با مهر زمان استفاده می کند تا امنیت داده های ذخیره شده و انتقال آنها را در شبکه تضمین کند.

هش گراف از تحمل aBFT برای مقاومت در برابر حملات بازیگران بد استفاده می کند. هر رویداد با دقت ثبت می شود و این رویکرد اطمینان می دهد که هیچ داده ای را نمی توان تغییر داد حتی اگر برخی از بازیگران مخرب در شبکه وجود داشته باشند.

بهره وری

رویکرد بلاک در بلاکچین کار را برای ماینرها سخت می کند به عنوان مثال وقتی دو بلاک به طور هم زمان استخراج می شوند یکی از آنها ذخیره می شود و دیگری از بین می رود و یا دور ریخته می شود. در نهایت تنها یک بلاک به مقصد می رسد و انرژی و تلاش خود را هدر می دهد.

برخلاف پارامترهای کارآیی بلاکچین هش گراف 100 درصد کارآمد می باشد زیرا با رویکرد بلاک ترکیب نشده است. در نتیجه هیچ منبعی در طول کل فرآیند دور ریخته نمی شود که آن را کارآمدتر از بلاکچین می کند. دلیل کارآیی این است که همه رویدادها در شبکه gossip شده و محفوظ می مانند.

سرعت

هش گراف از نظر سرعت نسبت به راه حل های بلاکچین برتری دارد زیرا بلاکچین نسبتا کمتر از هش گراف است. هش گراف با سرعت بالای خود بلاکچین را پشت سر می گذارد زیرا می تواند به سرعت 5.000.000 تراکنش در ثانیه برسد در حالی که سیستم عامل های بلاکچین مانند بیت کوین و اتریوم تنها می تواند به سرعت 100 تا 10.000 تراکنش در ثانیه برسد.

پروتکل gossip به ارائه سرعت بیشتر معاملات اختصاص داده شده است زیرا برای انتشار بیشتر رویدادها به اطلاعات کمتری نیاز دارد.

مکانیزم اجماع

بلاکچین دارای تعداد زیادی الگوریتم اجماع است. مکانیزم ها شامل اثبات سهام، اثبات زمان سپری شده، اثبات کار و... می باشد در حالی که فناوری خود هش گراف از مشکلات سیستم عامل های مختلف اجماع نجات می یابد به عنوان مثال این تنها مستلزم رای گیری مجازی به عنوان شکلی برای دستیابی به اجماع شبکه است.

مقابل منبع باز

در بحث منابع بلاکچین و پلتفرم هش گراف، بلاکچین یک پلتفرم منبع باز توزیع شده (DLT) است که به ایجاد ارزهای دیجیتال و توکن های مفید کمک می کند.

برخی از علاقه مندان به بلاکچین با استقبال از ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین کیفیت خود را اثبات کرده و اعتماد موسسات را جلب کرده اند. اما هشگراف متکی به الگوریتم ثبت شده ای است که متعلق به Swirlds است. بنابراین هر ورودی جدید باید از Swirlds عبور کند.

بدون شک هش گراف بسیار بهتر از فناوری بلاکچین است اما نمی تواند جایگزین بلاکچین شود زیرا مردم به طور فزاینده ای از فناوری بلاکچین برای مشاغل خود استفاده می کنند. هش گراف ارزش خاص خود را دارد و با گذشت زمان جای خود را پیدا می کند حتی بدون جایگزینی فناوری های فعلی.