از هارد فورک و سافت فورک چه می دانید؟

هارد فورک چیست؟

اصطلاحاتی که باید بدانید

قبل از شروع صحبت در مورد سافت، هارد و سایر واژه های عجیب و غریب من می خواهم توضیح مختصری درباره هر اصطلاح ارائه دهم.

  • پروتکل بلاکچین: قرارداد کد که قوانین اتصال، استخراج و معاملات را تعریف می کند. برای عضویت در شبکه باید از پروتکل پیروی کنید.
  • فورک: همان لحظه ای که نسخه پروتکل آن متفاوت از نسخه اصلی است.

حال بیایید در مورد هر یک به روش مفصل تری صحبت کنیم.

اولین سوالی که باید قبل از صحبت در مورد فورک ها به آن پاسخ دهیم این است که چرا باید پروتکل را به روز کنیم؟

undefined
  1. برای رفع خطرات مهم امنیتی: که در نسخه های قدیمی وجود دارد. از آنجا که ارز دیجیتال یک اختراع نسبتاً جدید است و اخیراً وارد دوره زندگی شده است که یک ارز معمولی سالها پیش تصویب شده است. برای تولید دلار که امروز می شناسیم نسخه های زیادی از کاغذ، رنگ، فونت، لایه های امنیتی و موارد دیگر به طول انجامید. در حال حاضر جعل آن دشوارتر است. به همین ترتیب یافتن همه خطرات امنیتی ارز دیجیتال و رفع آنها مدتی طول خواهد کشید.
  2. برای افزودن قابلیت های جدید: واقعیتی که امروز ویندوز 10 داریم اساساً به این معنی است که ویندوز اول نیاز به پیشرفت داشت. بسیاری از پیشرفت های کد بلاکچین نیز سال به سال ارتقا می یابد. از آنجا که این یک توسعه متن باز است توسعه دهندگان در سراسر جهان روی آن کار می کنند و بهبودهای خود را به جامعه پیشنهاد می دهند. اگر یک ویژگی به اندازه کافی خوب باشد به نسخه بعدی اضافه می شود.
  3. معاملات معکوس: دلارهای جعلی را به خاطر می آورید؟ دولت می تواند فرد سرکش را به زندان بیندازد اما به سختی می تواند به همه افرادی که آن را به عنوان پول واقعی گرفته اند بازپرداخت کند. در دنیای ارز دیجیتال، در واقع می توانید آسیب را به حداقل برسانید. به محض اینکه جامعه متوجه نقض امنیت شود، می توانند کلیه معاملات انجام شده از یک تاریخ مشخص را عدم موجودیت اعلام کنند. مثل اینکه هرگز اتفاق نیفتاده است. برای افراد خوب چنین روند معکوس به این معنی است که ما فقط باید معاملات را دوباره انجام دهیم. و برای افراد "بد" به این معنی است که سرقت دشوارتر خواهد بود. هر چند غیرممکن نیست.

سافت فورک چیست؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، این یک تغییر پروتکل است اما با سازگاری به عقب.

در اینجا قوانین راهنمایی و رانندگی را مثال می زنیم (در واقع کاملاً مشابه است). می گوییم ایالات متحده قانونی داشت که در آن سرعت بزرگراه باید حداقل 30 مایل و حداکثر 60 مایل باشد. یک روز دولت تصمیم می گیرد که از این پس، حداقل 40 و حداکثر 70 باشد. چه اتفاقی می افتد؟ برای اکثر رانندگان که با سرعت متوسط 55 مایل رانندگی می کنند هیچ تغییری نخواهد کرد. آنها هنوز واجد شرایط رانندگی هستند و پایین ترین نرخ را نقض نمی کنند. اما اگر 30 مایل رانندگی می کردید باید سرعت خود را افزایش دهید.

به همین ترتیب لازم نیست بلافاصله نسخه بلاکچین خود را به نسخه سافت فورک ارتقا دهید و می توانید دقیقاً مانند قبل کار کنید مگر اینکه بخواهید کاری را بر خلاف پروتکل جدید انجام دهید.

undefined

هارد فورک چیست؟

اگر به مثال قوانین راهنمایی و رانندگی ادامه دهیم، اساساً کار سخت ایجاد یک جهان موازی جدید است. با بزرگراه های خاص خود و رانندگان و زور.

اگر یک راننده وجود داشت که در نبراسکا زندگی می کرد و یک جیپ داشت اکنون "Driver Cash" اضافی وجود دارد که در "Nebraska Cash" زندگی می کند و "Jeep Cash" دارد. بنابراین، هر دو راننده زندگی جداگانه ای را در جهان جداگانه ای دارند. اما راننده نبراسکا کش هرگز قادر به بازدید از فروشنده فروشگاه خود یا درخواست کار در نبراسکا نخواهد بود. هیچ درگاهی بین واقعیت ها وجود ندارد. مثل طرح یک "آینه سیاه" سیاه به نظر می رسد.

بیایید به اصطلاحات ارز دیجیتال برگردیم. بعد از یک هارد فورک، نسخه قبلی و نسخه جدید کاملاً تقسیم شده اند. هیچ گزینه ارتباطی یا معامله ای بین این دو وجود ندارد. معمولاً نسخه جدید همه تراکنش های تاریخی را به ارث می برد و از این پس، هر نسخه تاریخ معاملات خاص خود را خواهد داشت.

موارد هارد فورک

بیت کوین کش

تفاوت با بیت کوین اصلی: سرعت معامله بالاتر، کمتر غیرمتمرکز.

چه اتفاقی افتاد: بعد از هارد فورک، بیت کوین کش به ارز جدید و جداگانه ای تبدیل شد. هرکسی قبل از هارد فورک بیت کوین داشته باشد، همین مبلغ را در کیف پول بیت کوین کش دریافت می کند.

چه زمانی اتفاقی افتاد: 1 آگوست 2017

undefined

DAO

undefined

تفاوت با بلاکچین اتریوم: DAO به عنوان یک قرارداد هوشمند در بلاکچین اتریوم ساخته شد و قرار بود مانند یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر فعالیت کند. پس از ایجاد، همه دارندگان اتر می توانند آن را با توکن های DAO عوض کنند.

چه اتفاقی افتاد: DAO هک شد و در نتیجه 3.6 میلیون اتر تخلیه شد. به منظور جلوگیری از وجه نقد شدن هکر، جامعه به یک هارد فورک رای دادند. اما پس از مدت کوتاهی اکثریت نیز به هارد وُرک رأی دادند.

چه زمانی اتفاقی افتاد: 20 جولای 2016

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۶۹۰۳,۷۱۵,۴۳۸ تومان
بیت کوین کشبیت کوین کش
بیت کوین کش$۱۹۲.۲۹۵,۹۰۳,۵۰۱ تومان