جنسیس بلاک (Genesis Block) یا بلاک اولیه چیست و چرا به آن نیاز است؟

جنسیس بلاک اولین بلاک در هر پروتکل مبتنی بر بلاکچین است و مبنایی است که بر اساس آن بلاک های اضافی اضافه می شود تا زنجیره ای از بلاک ها تشکیل شود از این رو اصطلاحا" بلاکچین گویند.

undefined

این بلاک گاهی اوقات به بلوک 0 ارجاع می شود. هر بلاک در یک بلاکچین ارجاع به بلاک قبلی را ذخیره می کند. در مورد جنسیس بلاک هیچ بلاک قبلی برای مرجع وجود ندارد.

از نظر فنی این معنی است که جنسیس بلاک مقدار "هش قبلی" را روی 0 تنظیم کرده است. این بدان معنی است که هیچ داده ای قبل از جنسیس بلاک پردازش نشده است. تمام بلاک های دیگر از 1 شروع می شوند و دارای یک "هش قبلی" بر روی هش بلاک قبلی هستند.

هش بلاک پیدایش (جنسیس بلاک) به تمام معاملات جدید در یک بلاک جدید اضافه می شود. این ترکیب برای ایجاد هش منحصر به فرد خود استفاده می شود. این روند تکرار می شود تا زمانی که تمام بلاک های جدید به بلاکچین اضافه شوند.

عددی که برای اشاره به ترتیب بلاک ها استفاده می شود به عنوان شماره ارتفاع بلاک شناخته می شود. با جنسیس بلاک از 0 شروع می شود.

جنسیس بلاک بیت کوین

undefined

مشهورترین جنسیس بلاک "بیت کوین چین" بود که توسط ساتوشی ناکاموتو در 3 ژانویه ایجاد شد. این بلاک دارای پاداش 50 بیت کوین است که برای همیشه در دسترس نیست. مشخص نیست که آیا جایزه جنسیس بلاک استخراج شده است یا خیر و ساتوشی ناکاموتو در این باره توضیحی نداده است.

"معامله کوین بیس" با هر بلاک در شبکه بیت کوین موجود است. معامله کوین بیس اولین معامله ای است که ماینر در یک بلاک ساخته شده توسط خود قرار می دهد. این یک معامله است که به ماینر در بیت کوین ها برای ایجاد موفقیت آمیز بلاکی برای انتقال به شبکه پاداش می دهد.

در طول جنسیس بلاک بیت کوین پیامی برای همیشه توسط ساتوشی در تاریخ نوشته شده است. در تراکنش کوین بیس با داده های بلاک معمول پیام زیر را اضافه کرد:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” به ترجمه "نخست وزیر تایمز 03/ ژانویه/ 2009 در آستانه کمک مالی دوم برای بانک ها".

undefined

این پیام اشاره به یک عنوان خبری در نیویورک تایمز است که ثابت می کند جنسیس بلاک بیت کوین قبل از آن تاریخ ایجاد نشده است.

تئوری های زیادی وجود دارد که چرا ساتوشی از این عنوان خاص استفاده کرده است. مورد پذیرفته ترین نظریه این است که این یک پیام فلسفی است که اشاره به بحران اقتصادی 2008 و کمک های بعدی مالی بانک دارد.

چرا جنسیس بلاک مورد نیاز است؟

بدون جنسیس بلاک برای ماینرها بسیار دشوار خواهد بود که به یک بلاکچین اعتماد کنند و زمان و چگونگی شروع آنرا بدانند که در واقع این امر بسیار غیر عملی خواهد بود.

از نظر تئوری واقعاً نیازی به جنسیس بلاک نیست. با این وجود داشتن یک نقطه شروع که همه بتوانند به آن اعتماد کنند ضروری است.

از آنجا که هر زنجیره فیزیکی باید با یک حلقه فیزیکی شروع شود جنسیس بلاک همان حلقه اول است. یا می توانید آن را مانند زیر بنای یک ساختمان ببینید. ممکن است ساختمان بدون زیر بنای محکم فرو بریزد. شما همچنین می توانید آن را به عنوان نقطه شروع یک مسابقه مشاهده کنید. اگر هر ماینر هر کجا که می خواست شروع به کار کند شما هیچ نقطه اجماعی و هیچ پایه اعتمادی ندارید.

در زیر می توانید اطلاعات بیشتری در مورد داده های بلاک که در جنسیس بلاک و در همه موارد دیگر موجود است را پیدا کنید.

شماره ها به ترتیب بلاکچین شماره گذاری می شوند. توجه داشته باشید که چندین بلاک می توانند ارتفاع یکسانی داشته باشند. این می تواند به دلیل وجود یک فورک در شبکه باشد.

ارتفاع بلاکچین ارتفاع بلندترین بلاک است. مرتفع ترین بلاک در بلاکچین آخرین بلاک است.

مهر زمان به طور کلی برای ذخیره تاریخ و زمان یک رویداد مشخص استفاده می شود. با این وجود توجه به این نکته مهم است که مهرهای زمانی بلاک دقیقاً دقیق نیستند و نیازی به آن نیست. زمان بلاک دقیقاً فقط در عرض یک یا دو ساعت است.

از آنجایی که یک ماینر می تواند زمان کامپیوتر خود را تغییر داده و جعل کند از نظر زمانی اعتمادی نیست. آنها به سادگی یک شاخص تقریبی از زمان تشکیل بلاک توسط ماینرها هستند.

موقعیت یک بلاک در زنجیره به مهر زمان متکی نیست.

Nonce یا "عددی که فقط یک بار استفاده می شود" عددی است که همه ماینرها در سراسر جهان امیدوارند بتوانند آن را کشف کنند تا یک بلاک را اعتبار سنجی کرده و پاداش استخراج آن را دریافت کنند. تغییر nonce باعث تغییر در هش می شود. Nonce فقط در موردبلاکچین هایی اعمال می شود که الگوریتم اثبات کار را به عنوان الگوریتم اجماع دارند.

دشواری بلاک یا Block difficulty عددی است که تنظیم می کند چه مدت طول می کشد تا یک ماینر بلاک جدیدی به بلاکچین اضافه کند.

دشواری همیشه در یک بازه زمانی مشخص حل می شود. هر 2 هفته یک بار تنظیم می شود تا بتوان یک بلاک را در یک بازه زمانی ثابت ساخت. بنابراین یک فاصله زمانی ثابت بین ساخت 2 بلاک وجود دارد که تقریباً 10 دقیقه است (در بیت کوین) که با توجه به سختی شبکه تنظیم می شود.

از نظر فنی دشواری مقداری است که از آن برای نشان دادن اینکه یافتن هش پایین تر از هدف مشخص شده توسط سیستم چقدر سخت است استفاده می شود.

نودها و جنسیس بلاک

دو نوع نود وجود دارد: نود کامل و سبک (نود سبک یا نود ساده)

نودهای کامل باید تمام قوانین بلاکچین را دنبال کرده و بپذیرند. نودهای کامل دارای کپی کامل بلاکچین هستند. آنها آن را در آنچه ما بلاک اولیه بارگیری (IBD) می نامیم دریافت می کنند.

در مورد بیت کوین در نودهای کامل جنسیس بلاک مستقیماً در نرم افزار آنها نوشته شده است از این رو تنها بلاکی است که نیازی به دانلود ندارند. آنها از بلاک 1 شروع می شوند.

آنها جنسیس بلاک را در کد خود دارند.

نودهای کامل اعتبار تراکنش ها را تأیید می کنند. برای اجرای یک نود کامل به حافظه و ذخیره سازی زیادی نیاز دارد.

نودهای کامل در حفظ امنیت و در نهایت حفظ حریم خصوصی مهم هستند.

به طور کلی هر کامپیوتری که به شبکه بیت کوین متصل باشد نود نامیده می شود.

لازم به ذکر است که نودهای اصلی به سادگی یک نود کامل ارز دیجیتال است اما عملکرد آنها با نودهای کامل متفاوت می باشد.

نودهای سبک نیازی به دانلود تمام نسخه های بلاکچین را ندارند. بسته به عملکرد کاربر نهایی آنها فقط بعضی از قطعات مورد نیاز جهت ادامه کار را دارند. آنها اغلب به جنسیس بلاک نیازی ندارند.

برای کار نودهای سبک باید به نودهای کامل متصل شوند. آنها می توانند از نودهای کامل در مورد اطلاعات مورد نیاز سوال کنند. در این حالت نودهای سبک باید اعتماد کنند که نودهای کامل اطلاعات معتبری را ارائه می دهند.

جنسیس بلاک Zcoin

undefined

جنسیس بلاک Zcoin در اکتبر 2014 راه اندازی شد.

اگرچه بیت کوین به عنوان ارز اصلی در دنیای رمز ارزها شناخته شده است اما رقبای زیادی دارد. Zcoin یکی از آلت کوین ها است که با اجرای پروتکل MTP بیشترین امنیت را برای ارز دیجیتال فراهم می کند.

Zcoin در تلاش است تا مشکلات امنیتی و حریم خصوصی بیت کوین را حل کند. اگرچه بسیاری از مردم تصور می کنند که ماهیت بیت کوین ناشناخته است و درمورد معاملات آن هیچ چیز مشخص نیست اما هیچ مکانیزم حریم خصوصی برای بیت کوین وجود ندارد.

اما اگر Zcoin در انجام این کار موفق باشد مطمئناً مورد استقبال قرار خواهد گرفت. Zcoin همچنین می تواند از حملات جذب مضاعف یا Double Suction که ممکن است در شبکه بیت کوین اتفاق بیفتد جلوگیری کند.

جنسیس بلاک TecraCoin

undefined

TecraCoin با استفاده از پروتکل MTP یک انشعاب از Zcoin متمرکز بر حریم خصوصی است.

مأموریت راه اندازی بلاکچین مستقر در لهستان Tecra Ltd این است که حق ثبت اختراع را در بلاکچین خود که از قراردادهای هوشمند استفاده می کند تهیه کرده و یک پلتفرم غیرمتمرکز ایجاد کند که واسطه بین دانشمندان و سرمایه گذاران را از بین می برد و امکان تجارت حقوق مالکیت معنوی (به عنوان مثال اختراعات) را به آن ها می دهد.

هدف او از بین بردن واسطه ها، کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به روند ورود ایده های پیشرفته به بازار است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۶,۰۸۱۱,۳۰۱,۲۸۴,۷۷۰ تومان