اصطلاح گس (Gas) در اتریوم به چه معنا است؟

گس به کارمزد یا ارزش قیمت گذاری اشاره دارد که برای انجام موفقیت آمیز معامله یا اجرای قرارداد در بستر بلاکچین اتریوم لازم است. این گس با کسری کوچک از ارز دیجیتال اتر (ETH) که معمولاً به آن gwei و گاهی اوقات نانو نیز گفته می شود برای تخصیص منابع ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می شود تا برنامه های غیرمتمرکز مانند قراردادهای هوشمند بتوانند خود به روشی امن اما غیرمتمرکز اجرا شوند .

قیمت دقیق گس از طریق عرضه و تقاضا بین ماینرهای شبکه تعیین می شود که اگر قیمت گس آستانه آن را برآورده نکند کاربران شبکه که به دنبال قدرت پردازش هستند می توانند از پردازش معامله خودداری کنند.

نکات کلیدی

  • در بلاکچین اتریوم گس به کارمزد لازم برای انجام معامله در شبکه اشاره دارد.
  • ماینرها قیمت گس را بر اساس تأمین و تقاضای توان محاسباتی شبکه مورد نیاز برای پردازش قراردادهای هوشمند و سایر معاملات تعیین می کنند.
  • قیمت گس در کسرهای کوچکی از اتر به نام gwei نشان داده می شود.
  • مقدار گس برای پردازش داخلی که متمایز از چگونگی ارزیابی توکن های اتر برای ارزیابی واقعی ارز دیجیتال است، لایه ارزش و لایه پردازش بستر اتریوم را تفکیک می کند.

درک گس در اتریوم

undefined

مفهوم گس برای حفظ یک لایه ارزش متمایز معرفی شد که صرفاً نشان دهنده مصرف هزینه های محاسباتی در شبکه اتریوم است. داشتن یک واحد جداگانه برای این منظور امکان تمایز عملی بین ارزیابی واقعی ارز دیجیتال اتر (ETH) و هزینه محاسباتی استفاده از ماشین مجازی اتریوم (EVM) را فراهم می کند. در اینجا گس به هزینه معاملات شبکه اتریوم اشاره دارد و نه بنزین برای ماشین شما.

هزینه های گس پرداخت هایی است که توسط کاربران انجام می شود تا انرژی محاسباتی مورد نیاز برای پردازش و اعتبار سنجی معاملات در بلاکچین اتریوم را جبران کند. "محدودیت گس به حداکثر مقدار گس (یا انرژی) که شما مایل به صرف یک معامله خاص هستید گفته می شود. محدودیت بالاتر گس به این معنی است که شما برای اجرای معامله با استفاده از اتر یا قرارداد هوشمند باید کارهای بیشتری انجام دهید.

برای مثال کار با اتومبیل در دنیای واقعی برای X مایل ممکن است نیاز به Y گالن سوخت داشته باشد و یا انتقال X مقدار پول از حساب بانکی خود به حساب کارت اعتباری دوست خود ممکن است برای شما 1 یورو هزینه پردازش کند. در هر دو مورد X مقدار سودمندی را نشان می دهد در حالی که Y هزینه انجام روند سفر با ماشین یا معامله مالی را نشان می دهد.

به همین ترتیب ممکن است یک قرارداد یا معامله در اتریوم 50 اتر (X) باشد و قیمت گس برای پردازش این معامله در آن زمان خاص مثلاً 1/ 100.000 اتر (Y) باشد.

ماینرهای اتریوم که کلیه کارهای مهم تأیید و پردازش معاملات را در شبکه انجام می دهند در ازای خدمات محاسباتی خود این هزینه ویژه را دریافت می کنند. اگر محدودیت قیمت گس بسیار کم باشد ماینرها می توانند چنین معاملاتی را نادیده بگیرند. به همین ترتیب قیمت گس با عرضه و تقاضا برای توان پردازشی در نوسان است (قیمت آن در اتر است).

undefined

ماشین مجازی اتریوم (EVM)

EVM قادر به اجرای قراردادهای هوشمند است که می تواند نشان دهنده توافقات مالی مانند قرارداد اختیارات، معامله یا اوراق پرداخت کوپن باشد. همچنین می تواند برای اجرای شرط بندی ها، تحقق قراردادهای شغلی، عمل به عنوان یک سپرده مطمئن برای خرید اقلام با ارزش بالا و حفظ تسهیلات قانونی غیرمتمرکز قمار استفاده شود. این ها تنها چند نمونه از موارد ممکن با قراردادهای هوشمند است و امکان جایگزینی انواع توافق نامه های حقوقی، مالی و اجتماعی هیجان انگیز وجود دارد.

در اکوسیستم اتریوم، اتر به عنوان ارز دیجیتال داخلی وجود دارد که برای تسویه حساب نتایج قراردادهای هوشمندی که در داخل پروتکل انجام می گردد استفاده می شود. اتر می تواند برای معاملات ارزهای دیجیتال با بیت کوین یا ارزهای فیات مانند دلار آمریکا استخراج و معامله شود و همچنین برای پرداخت هزینه های محاسباتی که توسط نود های بلاکچین استفاده می شود استفاده گردد.

با این حال اتریوم قصد دارد به زودی به سراغ بلاکچین مبتنی بر Proof of Stake (PoS) برود. در این مدل ماینرها دیگر قدرت محاسباتی ندارند اما در عوض با توجه به تعداد کوین های یک نود به یک مدل اجماعی اعتماد می کنند.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۱۷.۸۶۱,۵۲۷,۹۵۴ تومان