اتریوم کلاسیک (ETC) چیست و چه تفاوتی با اتریوم (ETH) دارد؟

اتریوم کلاسیک یک پلتفرم قرارداد هوشمند و ارز دیجیتال است. اتریوم کلاسیک (ETC) را نباید با اتریوم (ETH) اشتباه گرفت.

در زیر آنچه را که منجر به شکاف بین این دو می شود را بررسی می کنیم.

اتریوم کلاسیک (ETC) چیست؟

اتریوم کلاسیک یک پلتفرم منبع باز مبنی بر فناوری بلاکچین است. تمرکز اصلی آن روی قراردادهای هوشمند (یعنی کدی که به افراد امکان این را می دهد که بدون نیاز به واسطه پول، دارایی، سهام و هر چیز ارزشمندی را معامله کنند) می باشد.

چه کسی اتریوم کلاسیک را ایجاد کرده است؟

یک برنامه نویس کامپوتر به نام ویتالیک بوترین مقاله سفید مبتنی بر اتریوم را نوشت. با این حال اتریوم کلاسیک در تاریخ 20 ژوئیه 2016 به عنوان بخشی از یک تصمیم که توسط گروهی از توسعه دهندگان گرفته شد و با یک اقدام بحث برانگیز مخالف بودند موجودیت یافت.

به طور خلاصه:

  • مه 2016: آسیب پذیری در ساختار یک صندوق سرمایه گذاری در اتریوم کشف شد.
  • ژوئن 2016: از طریق آسیب پذیری کشف شده از ماه قبل 50 میلیون دلار از صندوق سرمایه گذاری به سرقت رفت.
  • اختلاف نظر در بین بهترین راهکارها منجر به ایجاد یک سخت افزار اتریوم در ایجاد اتریوم کلاسیک شد.
  • بهار 2017: اتریوم کلاسیک "بمب دشواری" را در شبکه خود به تأخیر انداخت.
  • جولای 2018: کوین بیس اعلام کرد اتریوم کلاسیک را به صرافی خود اضافه خواهد کرد.
  • ژانویه 2019: این شبکه مورد حملات متعددی قرار گرفت.

چه چیز خاصی در مورد این رمز ارز وجود دارد؟

در آغاز فقط اتریوم وجود داشت. گروهی به نام سازمان خودمختار غیرمتمرکز DAO از اتریوم برای ایجاد آنچه اساساً یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر بود استفاده کرد و با استقبال زیادی مواجه شد و بیش از 100 میلیون دلار از طریق فروش توکن جمع آوری شد.

اما یک آسیب پذیری در کد وجود داشت که خیلی سریع مورد سو استفاده قرار گرفت. میلیون ها نفر از صندوق DAO خارج شدند و سرمایه گذاران وحشت کردند. آنها 28 روز وقت داشتند تا قبل از اینکه "هکرها" از تون ها را نقد کنند به یک راه حل برسند. یکی از راه حل ها ایجاد یک هارد فورک برای برگرداندن هک و پس دادن پول مردم بود. این امر باعث اعتراض سرمایه گذارانی شد که به اصل بلاکچین اعتقاد داشتند.

اکثر افراد جامعه از جمله بازیکنان بزرگی مانند ویتالیک بوترین هارد فورک را انتخاب کردند که به اتریوم تبدیل شده و امروز وجود دارد. از طرفی دیگر افرادی که معتقد به ثابت نگه داشتن دارایی ها بودند بر روی پلتفرم موجود باقی و نام آن را به اتریوم کلاسیک تغییر دادند.

اتریوم کلاسیک چگونه تولید می شود؟

اتریوم کلاسیک یک سکه با مکانیزم اثبات کار یا proof-of-work است که می تواند با استفاده از توان محاسباتی استخراج شود. با این وجود اتریوم کلاسیک (ETC) برخلاف اتریوم (ETH) که محدودیتی ندارد اعلام کرد که در مجموع 210 میلیون سکه عرضه خواهد کرد.

اتریوم کلاسیک چگونه کار می کند؟

تقریباً به همان روشی که اتریوم انجام می دهد کار می کند. از گس جهت تعیین معیاری برای هزینه انجام کار روی بلاکچین استفاده می شود و بسیاری از ویژگی های دیگری که کاملاً شبیه به هم هستند.

ETC سوخت شبکه بلاکچین اتریوم کلاسیک است. همچنین می توان آن را در چندین صرافی با ارزهای دیجیتال دیگر معامله کرد.

آینده:

هنگامی که اتریوم یک هاد فورک را شروع کرد بیشترین تأثیرگذارهای اصلی را با خود برد. این شامل Enterprise Ethereum Alliance می باشد که متشکل از شرکتهای عظیمی مانند مایکروسافت است و می خواهند تصویب اتریوم را افزایش دهند.

در جنگ فورک یا عدم فورک، اتریوم در بالای صفحه ظاهر شده و از شهرت بهتر، سرمایه گذاری بیشتر و ارزش ارزی بالاتری برخوردار است.

با این حال اتریوم کلاسیک دارای یک جامعه فعال است و اخیراً نیز به Enterprise Ethereum Alliance پیوسته است. این کار ساخت و استقرار زنجیره های جانبی را نیز به اتمام رسانده یعنی چیزی که اتریوم هنوز در حال آزمایش آن می باشد و به طور فعال در حال ایجاد زبان های برنامه نویسی پیچیده تر در قالب پروژه Emerald است.

اتریوم کلاسیک هنوزکوچک است اما برای برخی از افراد جامعه این چیز بدی نیست.

اتریوماتریوم
اتریوم$۱,۹۵۶.۴۶۰,۰۶۴,۱۰۴ تومان
اتریوم کلاسیکاتریوم کلاسیک
اتریوم کلاسیک$۲۰.۳۴۶۲۴,۴۵۹ تومان
:decrypt.co