اتریوم چیست و چه تفاوتی با بیتکوین دارد؟

Ethereum (اتریوم)یک بستر نرم افزاری مبتنی بر بلاکچین است، که در درجه اول با استفاده از سرمایه بازار برای حمایت از دومین ارز بزرگ رمزنگاری شده دنیا پس از بیت کوین استفاده می شود.Ethereum(اتریوم) می تواند برای ارسال و دریافت ارزش در سطح جهانی و بدون نظارت و یا ورود شخص ثالثی به آن استفاده شود.

امروزه اصلی ترین استفاده از بلاکچین Ethereum(اتریوم) مبادله ارزش است که اغلب از طریق رمز بومی بلاکچین یعنی اتر انجام می شود.اما بسیاری از توسعه دهندگان به دلیل پتانسیل طولانی مدت آن و چشم انداز بلند پروازانه توسعه دهندگان آن برای استفاده از اتریوم (Ethereum) در حال کار بر روی ارز رمزنگاری شده ای هستند تا که کاربران بتوانند کنترل بیشتری در امور مالی و داده های آنلاین خود داشته باشند.این ایده بلند پروازانه (که گاهی اوقات منجر به این می شود که Ethereum به عنوان "رایانه جهانی" شناخته شود)با انتقاد منتقدانی که می گویند احتمالاً کار نخواهد کرد، روبرو شده است. اما اگر این آزمایش طبق برنامه اجرا شود، باعث به وجود آمدن برنامه هایی بسیار متفاوت تر از فیس بوک و گوگل می شود که کاربران آگاهانه یا ناآگاهانه به داده های خود اعتماد دارند.

علاقه مندان به Ethereum (اتریوم) قصد دارند که با کمک بلاکچین کنترل را به کاربران تحویل دهند، این فناوری غیرمتمرکز سازی داده ها است به طوری که هزاران نفر در سراسر جهان یک نسخه از آن را تحویل می گیرند. توسعه دهندگان می توانند از Ethereum برای ساخت برنامه های بدون رهبر و سرپرست استفاده کنند، به این معنی که داده های کاربر توسط سازندگان سرویس دستکاری نمی شود.

Ethereum (اتریوم) برای اولین بار در سال 2013 توسط توسعه دهنده Vitalik Buterin(وی تالک بوترین) ، که در آن زمان 19 سال داشت، پیشنهاد شد و یکی از پیشگامان ایده گسترش فناوری پشت بیت کوین، بلاکچین، برای استفاده بیشتر از معاملات بود.

در حالی که بیت کوین با هدف اخلال در بانکداری آنلاین و معاملات روزمره ایجاد شده است، سازندگان Ethereum (اتریوم) قصد دارند از همان فناوری برای جایگزینی اشخاص ثالث اینترنتی استفاده کنند یعنی کسانی که داده ها را ذخیره می کنند، وام های رهنی را انتقال می دهند و ابزارهای پیچیده مالی را پیگیری می کنند. این برنامه ها از طریق روش های بی شماری به مردم کمک می کنند، مانند ایجاد راه برای به اشتراک گذاشتن عکس های تعطیلات با دوستان خود در شبکه های اجتماعی. اما آنها به سو استفاده از این کنترل با سانسور داده ها یا ریختن تصادفی داده های حساس کاربر در هک ها متهم شده اند،چند نمونه ذکر شده:

این پلت فرم به طور رسمی در سال 2015 راه اندازی شد و ایده Ethereum را به یک شبکه واقعی و عملی تبدیل کرد.

اتریوم و یک اینترنت غیر متمرکز

این مورد به شما کمک میکند تا قبل از اینکه بتوانید اتریوم را بفهمید اول واسطه ها را درک کنید.

امروز واسطه ها همه جا هستند و آنها در پشت صحنه به ما کمک می کنند تا انواع کارهای دیجیتالی را انجام دهیم. به عنوان مثال Gmail در ارسال ایمیل به ما کمک می کند. Venmo به ما کمک می کند 10 دلار برای یک دوست ارسال کنیم.

این بدان معنی است که داده های شخصی، اطلاعات مالی و موارد دیگر به طور عمده در رایانه های دیگران ذخیره می شوند مثلا" در کلودها و سرورهای متعلق به شرکت هایی مانند Facebook، Google یا PayPal. حتی این مقاله در سرور کنترل شده توسط شخص ثالث ذخیره می شود.

طرفداران تمرکززدایی می گویند این ساختار می تواند مشکل ساز باشد. این به معنای کنترل مستقیم کمتر برای کاربران است، و همچنین فرصت هایی را برای سانسور فراهم می کند، جایی که واسطه می تواند وارد عمل شود و از هرگونه اقدام کاربر، خواه خرید سهام خاص یا ارسال پیام خاصی در شبکه های اجتماعی، جلوگیری کند و یا آنها را به طور کلی مسدود کند.

ایده Ethereum (اتریوم) تغییر نحوه کار برنامه ها در اینترنت امروزی است و با جایگزینی کردن قراردادهای هوشمند به جای واسطه ها که قوانین را به طور خودکار اجرا می کنند، کنترل بیشتری به کاربران می دهد.

بسیاری از افراد، از جمله مخترعان اینترنت، معتقدند که اینترنت همیشه غیرمتمرکز بوده و یک حرکت جداگانه با استفاده از ابزارهای جدید برای کمک به دستیابی به این هدف ایجاد شده است. اتریوم یکی از فناوری هایی است که به این جنبش پیوسته است.

سوالات متداول درباره اتریوم

Ethereum(اتریوم) چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

Ethereum (اتریوم) از بیت کوین الهام می گیرد و هر دو ارز رمزپایه ای هستند. Ethereum(اتریوم) از همان فناوری پشت Bitcoin(بیت کوین) یعنی بلاکچین استفاده می کند که از یک دفترغیرمتمرکز عمومی برای تمرکززدایی شبکه استفاده می کند، بنابراین تحت کنترل فقط یک نهاد نیست.

اما در حالی که بیت کوین در درجه اول به عنوان ذخیره ارزش استفاده می شود، ایده پشت Ethereum تمرکززدایی انواع دیگر برنامه ها و خدمات، از شبکه های رسانه های اجتماعی گرفته تا توافق نامه های مالی پیچیده تر است

چرا گاهی اوقات اتریوم را "رایانه جهانی" می نامند؟

بسیاری از طرفداران،اتریوم را یک "رایانه جهانی" می بینند که می تواند اینترنت را غیرمتمرکز کند.

با استفاده از اتریوم(Ethereum)، سرورهای متمرکز با هزاران اصطلاح "گره" که توسط داوطلبان در سراسر جهان اداره می شوند، جایگزین می شوند و بنابراین "رایانه جهانی" تشکیل می شود. امید این است که یک روزی هر کسی در جهان بتواند از آن استفاده کند.

یک برنامه Ethereum(اتریوم) چگونه کار می کند؟

با گشتن در یک فروشگاه برنامه معمولی، انواع مربع های رنگارنگ را می بینید که از بانکی تا تناسب اندام گرفته و یا برنامه های پیام رسان را نشان می دهد. چشم انداز بلند مدت جامعه Ethereum ساخت برنامه هایی است که دقیقاً شبیه به این موارد هستند، اما در زیر کفه متفاوت عمل می کنند.

undefined
چگونه یک برنامه Ethereum(اتریوم) کار می کند (ماریا کوزنتسوف)

به طور خلاصه، هدف این است که برنامه های Ethereum کنترل داده های این نوع سرویس ها را به صاحب خود برگردانند.

برنامه های ساخته شده بر روی Ethereum (اتریوم) که این قابلیت را ارائه می دهند به عنوان برنامه های غیرمتمرکز شناخته می شوند. کاربران برای استفاده از آنها به ether (اتر) همان نشانه اصلی Ethereum (اتریوم)نیاز دارند.

مراحل بعدی Ethereum (اتریوم) چیست؟

شایان ذکر است که Ethereum(اتریوم) با تردید سالمی روبرو شده است. برای اولین بار، Ethereum بسیار مقیاس ناپذیر است، به این معنی که در حال حاضر نمی تواند از بسیاری از کاربران خود پشتیبانی کند، و ایده "رایانه جهانی" را که گوگل، فیس بوک و سایر سیستم عامل های متمرکز را مختل می کند، پیچیده می کند.

Ethereum 2.0 (اتریوم)، که در تاریخ 1 دسامبر سال 2020 راه اندازی شد، هدف آن رفع برخی از این مشکلات است. سایر فناوری های مقیاس گذاری، مانند Raiden (رایدن)  که سالها در دست کار بوده است نیز می تواند به مشکل مقیاس پذیری کمک کند.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۱۹.۶۶۱,۵۸۲,۵۳۴ تومان