اتریوم 2.0 (Ethereum 2.0) چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟

اگر به دنبال یک کاتالیزور اصلی هستید که ممکن است قیمت اتر رمز ارز بومی شبکه اتریوم را تحریک کند پس به دنبال اتریوم 2.0 نباشید. اتریوم 2.0 مجموعه ای از بروزرسانی هایی است که هم اکنون در بلاکچین اتریوم در حال انجام است و باعث می شود شبکه مقیاس پذیرتر، امن تر و پایدارتر باشد. این بروزرسانی ها از سال 2014 در حال توسعه بوده و نمایانگر گذار اصلی برای دومین رمز ارز محبوب جهان است. بیایید نگاهی بیاندازیم که اتریوم 2.0 چیست و چه زمانی ممکن است به روزرسانی ها فعال شوند.

در شبکه فعلی مشکلی وجود دارد

برای کسانی که تازه به دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین وارد شده اند باید بگوییم که اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز است که از فناوری دفتر دیجیتال بلاکچین پشتیبانی می کند و می تواند برای انجام پرداخت های دیجیتال استفاده شود. تفاوت آن با بیت کوین در این است که می توان روی شبکه بلاکچین اتریوم کدی ایجاد و برنامه ریزی کرد تا قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز ایجاد کند که به طور مداوم اجرا می شوند و توسط شخص ثالث قابل دستکاری یا کنترل نیست.

با ارتقا نسخه های اتریوم 2.0 می توان این شبکه را بسیار بهبود بخشید. با افزایش محبوبیت اتر و اتریوم شبکه با معاملات زیاد مسدود شده است. در حال حاضر این سیستم می تواند 15 تا 45 تراکنش در ثانیه انجام دهد که به نظر چشمگیر می آید اما تقریباً کافی نیست که بتواند همه کاربران اتریوم را از سراسر جهان مدیریت کند. تقاضای زیاد همچنین باعث افزایش کارمزد معاملات می شود.

undefined

یک ابتکار بزرگ اتریوم 2.0 این است که شبکه را مقیاس پذیرتر کند تا بتواند از پس همه فعالیت های شبکه برآید. در حال حاضر اتریوم مانند بسیاری دیگر از شبکه های بلاکچین توسط نودها و یا هر دستگاهی که به بلاکچین متصل است از جمله سرورها، کامپیوترها و تلفن های همراه تأمین می شود. نودها به یکدیگر پیوسته اند و به طور مداوم داده ها را رد و بدل می کنند تا شبکه به روز باشد. اما نودهای موجود در شبکه اتریوم در حال حاضر حجم زیادی را تجربه می کنند و برنامه نویسانی که بر روی ارتقای آن کار می کنند تشخیص داده اند که بزرگتر شدن نودها عملی نیست.

معرفی اتریوم 2.0

توسعه دهندگان برای کاهش فشار به مفهومی به نام sharding روی آورده اند که 64 زنجیره جدید در شبکه اتریوم ایجاد می کند تا حجم بیشتری را گسترش دهد. یعنی اساساً حجم انبوهی از اطلاعات را که در حال حاضر در نودهای اتریوم ذخیره می شود می گیرد و آنها را به گروه های کوچکتری تقسیم می کند که در پایگاه های اطلاعاتی بیشتری ذخیره می شوند که این امر باعث کاهش فشار بر سیستم فعلی و انجام معاملات بیشتر در ثانیه می شود. بخش خرد کردن فرآیند بسیار مهم است و همچنین باعث امنیت و پایداری شبکه می شود. Sharding در نهایت کاربران عادی را قادر می سازد تا اتریوم را بر روی یک دستگاه شخصی کار کنند. این امر باعث افزایش مشارکت کنندگان در شبکه و غیر متمرکز شدن بلاک چین اتریوم می شود زیرا تعداد کاربران بیشتری وجود خواهد داشت. هرچه تعداد کاربران بیشتر و نودهای بیشتری باشد، تصاحب قسمت بزرگی از شبکه توسط هکرها پیچیده تر خواهد بود.

با تعداد بیشتری از مشارکت کنندگان در شبکه اتریوم 2.0 همچنین قصد دارد از استخراج انرژی زیاد توکن ها به فرآیندی به نام staking (انتقال) برود. بخش عمده ای ازرمز ارزها همیشه مفهومی به نام استخراج بوده است که در آن افرادی که سعی در به دست آوردن توکن های جدید دارند از کامپیوترهای با قدرت بالا برای حل معادلات پیچیده ریاضی بسیار سریع استفاده می کنند. با افزایش تقاضا برای رمزنگاری ماینرها مجبور شده اند از مقدار محاسباتی باورنکردنی و بنابراین انرژی برای استفاده از توکن های جدید استفاده کنند. خرد کردن کمک می کند تا استخراج از بین برود. در عوض اتریوم به staking روی خواهد آورد. فرایندی که در آن صاحبان اتر تعداد مشخصی از توکن ها را در کیف پول رمزنگاری روی دستگاه شخصی خود ذخیره می کنند و سپس از آنها برای اعتبارسنجی و جعل توکن های اتر جدید استفاده می کنند. انتقال به اتریوم 2.0 می تواند شبکه را تقریباً 100٪ کارآمدتر از انرژی کند.

سرانجام هنگامی که همه این به روزرسانی ها انجام شد اتریوم قادر به اجرای گسترده قرارداد هوشمند خواهد بود. قراردادهای هوشمند قراردادهایی برنامه ریزی شده و خودکار هستند که نمی توانند به صورت عطف به ماسبق تغییر کنند و بدون نیاز شخص ثالثی اجرا می شوند. به عنوان مثال یک قرارداد هوشمند می تواند برای اجرای اجاره نامه بین موجر و مستاجر تنظیم شود یعنی جایی که قرارداد منعقد می شود و سپس هر ماه بدون اصطکاک معمول در این روابط پول از مستاجر به طور خودکار به صاحبخانه انتقال داده می شود .

روند کار چگونه است؟

اتریوم 2.0 در حالی که از سال 2014 در حال تحقیق و توسعه می باشد اما در واقع پیشرفت کرده است. در دسامبر سال 2020 بیکن چین به طور مستقیم آغاز به کار و مفهوم staking را معرفی کرد. با این حال تا زمانی که سایر قسمتهای انتقال فعال نشوند نمی توان از بیکن چین استفاده کرد از این رو طرح "مرحله 0" نامیده می شود.

مرحله بعدی ادغام بیکن چین (Beacon Chain) در شبکه بلاک چین اتریوم است که به عنوان شبکه اصلی شناخته می شود. وقتی این اتفاق می افتد استخراج توکن های اتریوم رسما پایان می یابد و staking به روش اصلی ایجاد توکن های جدید تبدیل می شود. این اتفاق قرار است در سال 2021 رخ دهد اما ممکن است تا سال 2022 اتفاق نیفتد. هنگامی که این اتفاق می افتد بیکن چین عملکرد کاملی خواهد داشت.

آخرین قسمت از انتقال که انتظار می رود در چندین فاز اجرا شود افزودن زنجیره های خرد شده (shard chain) است تا به شبکه اتریوم ظرفیت بیشتری برای رسیدگی به تقاضا و افزایش معاملات در ثانیه بدهد. پیش بینی می شود که این اتفاق در سال 2022 رخ دهد. اگرچه در حال حاضر مشخص نیست که چه زمانی است. راه اندازی بیکن چین یک نقطه عطف مهم محسوب می شود و به نظر می رسد توسعه دهندگان اتریوم با انگیزه و در تلاش برای تکمیل انتقال کامل هستند اما این یک مسیر طولانی بوده است و هنوز هم عدم اطمینان زیادی در مورد زمان بندی وجود دارد.

آیا ارزش صبر کردن را دارد؟

اتریوم 2.0 اگر به درستی اجرا شود می تواند یک بازی را تغییر دهد. این یک شبکه ایجاد خواهد کرد که می تواند بالقوه 100.000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. همچنین با ایجاد یک شبکه بسیار پایدارتر بدون استخراج انرژی بر، قراردادهای هوشمند را به دنیای وسیع تر معرفی کرده و باعث افزایش سودمندی دنیای واقعی اتریوم می شود. علاوه بر این ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم گفته است که صدور توکن جدید باید تحت اتریوم 2.0 بسیار کاهش یابد که می تواند تقاضا را افزایش دهد. با توجه به همه این عواملاتریوم 2.0 باید کاملاً ارزش انتظار و صبر کردن را داشته باشد.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۵۰.۱۶۳,۰۱۹,۱۶۰ تومان
:www.fool.com