توضیحاتی درباره روند ظهور و سقوط پلتفرم eCash

eCash یک سیستم مبتنی بر دیجیتال بود که انتقال وجوه را به صورت ناشناس تسهیل می کرد. یکی از پیشگامان ارزهای دیجیتال می باشد و هدف آن حفظ حریم خصوصی افرادی بود که از اینترنت برای پرداخت های کوچک استفاده می کردند. eCash توسط دکتر دیوید چام (Chaum) تحت همکاری شرکت وی یعنی DigiCash در سال 1990 ایجاد شد. اگرچه بانک های بزرگ به این پلتفرم علاقه نشان دادند اما eCash هرگز رشد نکرد و دیجی کش (DigiCash) در سال 1998 اعلام ورشکستگی کرد. دیجی کش همراه با ثبت اختراع eCash در نهایت فروخته شد. در سال 2018 Chaum یک استارتاپ جدید با تمرکز بر رمزنگاری راه اندازی کرد.

نکات کلیدی

  • eCash یک پلتفرم الکترونیکی بود که برای انتقال ناشناس وجوه ایجاد شده بود. این پلتفرم پیشگام در زمینه ارزهای دیجیتال بود.
  • eCash توسط دکتر دیوید چوم ایجاد شد و از طریق شرکت وی به نام DigiCash در سال 1990 اجرا شد.
  • eCash بر روی فرض امضای کور کار می کرد که محتوای پیام قبل از امضا نامرئی است در نتیجه هیچ کاربری قادر به لینک برداشت و معاملات نیست.
  • علی رغم علاقه اولیه و ورود بانک های بزرگ برای استفاده از این سیستم، eCash هرگز به طور کامل رشد نکرد و دیجی کش در سال 1998 اعلام ورشکستگی کرد.
  • چام یک استارتاپ جدید در سال 2018 با محوریت رمزنگاری راه اندازی کرد.

آشنایی با eCash

ایده eCash از دکتر دیوید چام در سال 1983 به وجود آمد. او در مورد اینترنت در زمینه مسائل مربوط به حریم خصوصی در عصر اینترنت جلوتر بود. و نه تنها از حریم خصوصی حمایت می کرد بلکه در ایجاد سیستم پرداخت ناشناس برای عصر دیجیتال نیز چند قدم جلوتر رفت. این امر حتی قبل از استفاده از اینترنت برای استفاده عمومی بود. در سال 1990 چام شرکت دیجی کش را ایجاد کرد تا ایده خود را برای eCash تحقق بخشد.

مفهوم اصلی پشت eCash امضای کور بود. امضای کور نوعی امضای دیجیتالی است که در آن محتوای پیام قبل از امضا نامرئی است. به این ترتیب هیچ کاربری قادر به ایجاد ارتباط بین برداشت و خرج تراکنش ها نیست. پول مورد استفاده در این سیستم "CyberBucks" نام داشت.

ظهور و سقوط eCash

دیجی کش در دهه 1990 هنگامی که شرکت های اینترنتی شروع به کار کردند از آن ها استقبال زیادی کرد. این شرکت با بسیاری از بانک ها که قصد استفاده از این پلتفرم را داشتند قرارداد بست. این بانک ها شامل Deutsche Bank (DB) ،Credit Suisse (CS) و سایر بانک ها در سراسر جهان می شد. مایکروسافت همچنین به eCash برای ویندوز 95 علاقه مند بود اما دو شرکت نتوانستند با یکدیگر به توافق برسند.

بانک هایی که تصمیم به پیاده سازی eCash گرفتند آزمایش پلتفرم را آغاز کردند اما هرگز آن را به عنوان یک محصول مناسب به مشتریان خود ارائه ندادند. تنها بانکی که در واقع از این پلتفرم استفاده کرد بانک مارک تواین در سنت لوئیس میسوری بود. این سرویس برای خریداران رایگان بود اما فروشندگان باید هزینه معامله را می پرداختند. بانک مارک تواین 300 کسب و کار و 5000 کاربر جداگانه ثبت نام کرده بود اما این پلتفرم هرگز مورد توجه قرار نگرفت. به گفته چام "با رشد وب، سطح متوسط پیچیدگی کاربران کاهش یافت. توضیح اهمیت حفظ حریم خصوصی برای آنها دشوار بود."

دیجی کش سرانجام در سال 1998 اعلام ورشکستگی کرد. این فناوری به همراه اختراع eCash به eCash Technologies فروخته شد. علامت تجاری این نام در حال حاضر با Due Inc. Due در سال 2015 تأسیس شد و در بین 10 کیف پول الکترونیکی برتر جهان رتبه بندی شد.

eCash و امنیت آنلاین امروز

با وجود شکست دیجی کش و به همراه آن eCash، امنیت آنلاین تا به امروز یک موضوع مداوم در حوزه دیجیتال است. اطلاعات مالی ذخیره شده در کامپیوتر یا دستگاه الکترونیکی یا به طور کلی اینترنت (به عنوان مثال کلود) در برابر هکرها آسیب پذیر است. ارزهای دیجیتال امروزه بسیار محبوب هستند و پایه های خود را مدیون eCash می باشند. محبوب ترین ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال 2009 توسط یک خالق ناشناس ایجاد شد و شانس بیشتری برای جذب سریع داشت. به طور کلی بسیاری دکتر چام را پدر ارزهای دیجیتالی می دانند.

در سال 2018 Chaum یک استارتاپ جدید به نام Elixxir راه اندازی کرد که هدف آن ایجاد یک شبکه رمزنگاری با تمرکز بر ناشناس مخابراتی است که توسط کاربران برای محافظت از اطلاعات آنها کنترل می شود. بر خلاف تنظیمات کنونی که در آن شرکت ها به اطلاعات مصرف کننده دسترسی دقیق دارند تا از آن برای هدف قرار دادن تبلیغات جهت ایجاد درآمد استفاده کنند.

eCasheCash
eCash$۰.۰۰۰۰۴۶۱.۴۱ تومان