کارمزد دو برابر و یا مضاعف چیست؟

کارمزد مضاعف در یک ارز دیجیتال به این معنی است که باید دو برابر کارمزد پرداخت کند. این یک مشکل بالقوه است که فقط منحصر به ارزهای دیجیتال است زیرا اطلاعات دیجیتالی توسط افراد باهوشی که شبکه بلاکچین و قدرت محاسباتی لازم برای دستکاری آن را درک می کنند، به راحتی قابل تولید می باشد.

ارزهای فیزیکی این مسئله را ندارند زیرا به راحتی قابل تکثیر نیستند و طرفین ر در یک معامله می توانند بلافاصله صحت و مالکیت گذشته ارز فیزیکی را تأیید کنند. این امر البته شامل موارد مربوط به معاملات نقدی نیست.

با استفاده از ارز دیجیتال، این خطر وجود دارد که دارنده آن بتواند کپی توکن دیجیتال را بسازد و آن را برای یک بازرگان یا طرف دیگر با حفظ نسخه اصلی ارسال کند.

این نگرانی در ابتدا در مورد بیت کوین، محبوب ترین ارز دیجیتال بود. زیرا این یک ارز غیرمتمرکز است و فاقد آژانس مرکزی است تا بررسی کند که فقط یک بار خرج شده است. با این حال، بیت کوین مکانیزمی مبتنی بر ثبت تراکنش ها دارد که به عنوان بلاکچین شناخته می شود. صحت هر معامله را تأیید کرده و از شمارش مضاعف جلوگیری می کند.

نکات کلیدی

  • کارمزدهای مضاعف زمانی اتفاق می افتد که یک شبکه بلاکچین مختل شده و ارز دیجیتال اساساً به سرقت رفته باشد. سارق یک نسخه از معامله ارزی را برای قانونی جلوه دادن آن ارسال کرده و یا ممکن است معامله را به کلی پاک کند.
  • اگرچه معمول نیست، اما کارمزدهای مضاعف اتفاق می افتد. با این حال احتمال بسیار زیاد سرقت ارزهای دیجیتال از کیف پولی که به درستی ایمن نبوده است وجود دارد.
  • متداول ترین روش کارمزد های مضاعف زمانی است که یک دزد بلاکچین بسته های متعددی را به شبکه می فرستد و معاملات را برعکس می کند به طوری که به نظر می رسد هرگز رخ نداده اند.

درک کارمزدهای مضاعف

بیت کوین ایجاب می کند که کلیه معاملات بدون استثنا در بلاکچین لحاظ شود. این مکانیزم تضمین می کند طرفی که بیت کوین را خرج می کند واقعاً صاحب آن است و همچنین از شمارش مضاعف و کلاهبرداری های دیگر جلوگیری می کند. در بلاکچین تراکنش های تأیید شده به مرور زمان اضافه می شود.

بررسی تراکنش های بیت کوین مدتی طول می کشد زیرا این فرآیند شامل الگوریتم های خرد، فشرده و پیچیده است که مقدار زیادی قدرت محاسباتی را به خود اختصاص می دهد. بنابر این تکثیر یا جعل بلاکچین به دلیل مقدار بسیار زیاد قدرت محاسباتی که برای انجام آن لازم است بسیار دشوار می باشد.

معایب بلاکچین در مورد کارمزد دو برابر

هکرها سعی کرده اند سیستم تأیید بیت کوین را دور بزنند. با استفاده از روش هایی مانند محاسبه خارج از مکانیزم امنیتی بلاکچین یا استفاده از تکنیک کارمزد مضاعف که شامل ارسال یک معامله جعلی به فروشنده و دیگری به بقیه شبکه بیت کوین می باشد.

این ترفندها فقط با موفقیت محدودی روبرو شده اند. در حقیقت، بیشتر سرقت های بیت کوین تاکنون شامل شمارش مضاعف نبوده بلکه به دلیل ذخیره سازی بیت کوین توسط کاربران بدون اقدامات ایمنی کافی بوده است.

بیشترین خطر برای کارمزد های مضاعف به صورت حمله 51٪ است. که اگر کاربر بیش از 50٪ قدرت محاسباتی را که دفترهای توزیع شده ارز دیجیتال را کنترل می کند، کنترل کند ممکن است رخ دهد. اگر این کاربر بلاکچین را کنترل کند، می تواند بیت کوین ها را چندین بار با برگرداندن دفتر کل بلاکچین به کیف پول خود پردازش کند . مانند اینکه معاملات اولیه هرگز رخ نداده است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۳۲۷۹۲۹,۳۴۱,۰۳۱ تومان