Diem (دی ام) چیست؟ معرفی کوین پایداری که تحت حمایت فیس بوک می باشد

کلیدهای آماده بردن

انجمن دی ام (Diem) با حمایت فیس بوک قصد دارد یک کوین پایدار را در سال 2021 معرفی کند.

Diem قصد دارد یک ارز رمزنگاری شده با دلار، بلاکچین با بازده بالا و کیف پول دیجیتال را ایجاد کند.

اگر تلاش ها موفقیت آمیز باشند، Diem اولین ارز رمزنگاری شده ای است که توسط یک شرکت بزرگ با پنج فناوری پشتیبانی می شود.

انجمن Diem که توسط فیس بوک پشتیبانی می شود و برنامه های خود را برای راه اندازی ارز رمزنگاری شده Diem در اوایل سال 2021 نهایی کرده است. تمام چیزهایی که باید در این باره بدانید در این مقاله ذکر شده است.

(Diem) چیست؟

Diem یک اوراق بهادار ثابت مانند Tether (تتر) و سایر ارزهای رمزپایه وابسته به قیمت است. پروژه Diem روی بلاک چین شخصی خودش اجرا می شود و کوین (سکه) در کیف پولی به نام Novi نگهداری می شود.

طبیعتاً از Diem برای پرداخت استفاده می شود. با این حال، بلاکچین Diem نیز قابل برنامه ریزی خواهد بود، دقیقاً مانند Ethereum (اتریوم). بنابراین توسعه دهندگان می توانند برنامه های سفارشی و مرسوم را ایجاد کنند؛ همچنین Diem از یک زبان قرارداد هوشمند سفارشی به نام Move استفاده می کند که از یک محدودیت منطقی به نام static typing (تایپ ثابت) برای تضمین امنیت آن استفاده می کند.

بلاکچین Diem توسط گره های اعتبارسنج که توسط اعضای انجمن Diem اداره می شوند تأمین می گردد. این گره ها تراکنش ها و بلوک ها را تأیید می کنند. این نمودار روند کلی آن را تشریح می کند:

undefined

کارایی و بازدهی از مهم ترین قسمت در بلاکچین Diem است اما شبکه آزمایشی Diem به دلیل انجام 6 تا 24 تراکنش در ثانیه مورد انتقاد قرار گرفته است. چرا که بسیار کمتر از شبکه های پرداخت دیگر به غیر از بلاکچین مانند Visa (ویزا) و Mastercard (مسترکارت) می باشد. اما در عمل، بلاکچین Diem ممکن است سریعتر باشد زیرا هدف آن پشتیبانی از 1000 تراکنش در ثانیه است.

علاوه بر این، Diem نویدبخش هزینه های معاملاتی نزدیک به صفر است. در Diem، به اعتبار دهنده هایی که از دارایی های ذخیره ناشی می شود، سود پرداخت می گردد. این بدان معناست که Diem برای کسب درآمد نیازی به کاهش 1٪ تا 3٪ از هر معامله ندارد به همانگونه که شرکت های پرداخت در حال حاضر انجام می دهند.

تاریخچه Diem 

Diem نزدیک به دو سال است که به اشکال مختلف در دست توسعه است. این از مهمترین نقاط عطف در تاریخ آن می باشد.

تاریخچه اولیه

در ماه مه سال 2018 (اردیبهشت ماه سال 1397)، معاون مدیرکل پیام رسان فیس بوک، دیوید مارکوس، به یک بخش بلاکچین جدید در این شرکت منصوب شد. مارکوس پیش از این رئیس PayPal (پی پال) و مدیر هیئت مدیره Coinbase (کوین بیس) نیز بوده است. این حقایق باعث شد بسیاری از مفسران پیش بینی کنند که فیس بوک در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک بستر پرداختی مبتنی بر رمزنگاری است.

با استخدام بیشتر توسعه دهندگان رمزنگاری در فیس بوک، که سرانجام جزئیات را به مطبوعات منتقل کردند، سرنخ های بیشتری ظاهر شد. وال استریت ژورنال یکی از اولین کسانی بود که گزارش برنامه های این شرکت را ارائه داد.

در آن زمان، ظاهراً محصول رمزنگاری شده فیس بوک برای استفاده از طریق واتس اپ در هند به عنوان ابزار حواله در نظر گرفته شده بود اما ظاهراً این طرح به نفع اهداف گسترده تر كنار گذاشته شده است.

اطلاعیه رسمی

در ژوئن 2019 (خردادماه سال 1398)، فیس بوک از انجمن Libra پشتیبانی و آن را به عنوان یک انجمن رسمی اعلام و سپس ساختار پروژه را با جزئیات فاش کرد.

انجمن Libra اعلام کرد که بلاکچین توسط کنسرسیومی متشکل از 27 شرکت بزرگ که به طور مستقل از فیس بوک فعالیت می کنند، تأمین می شود. در همین حال، فیس بوک با ساخت کیف پول کالیبرا برای ارز رمزنگاری شده (که اکنون نووی نامیده می شود) و داشتن یک رأی حاکمیتی، از این برنامه ها سود می برد.

اگرچه انجمن همچنان فعال است، اما همه اعضای اصلی آن همچنان درگیر نیستند. در پایان سال 2019، چندین عضو انجمن Libra از جملهVisa (ویزا)، Mastercard (مسترکارت)، PayPal (پی پال)، eBay (ایبی) و Stripe (استریپ) و همچنین Mercado Pago (مرکادو پیگو) و Booking Holdings (بوکینگ هولدینگز)، از پروژه خارج شدند. این مسئله پروژه را مجبور کرد تا انجمن Libra خود را با اعضای باقیمانده و افزوده های جدید بازسازی کند.

این پروژه در زمان اعلامیه خود با موانع قانونی متعددی از جمله عقب نشینی از سنای ایالات متحده و چندین قانونگذار اروپایی نیز روبرو شده است. تاریخ وعده راه اندازی Libra در سال 2020 فرا رسید و گذشت اما این پروژه در طول سال 2020 بیشتر خاموش و ساکت ماند.

علامت تجاری Diem 

در دسامبر سال 2020 (آذرماه سال 1399)، Libra (لیبرا) با نام جدیدی به نام Diem بازگشت و اعلام کرد که قصد دارد در اوایل سال 2021 به حیات خود ادامه دهد.

این پروژه در حال حاضر با سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس (FINMA) در حال همکاری برای دستیابی به مجوز پرداخت است که امکان فعالیت در برخی مناطق را به آن می دهد.

همچنین این تغییر نام تجاری، تغییر در تیم Diem را نیز به همراه داشت.این پروژه چندین فرد اصلی را برای هدایت پروژه استخدام کرده است.اعضای جدید عبارتند از مایکروسافت و Dahlia Malkhi پیشکسوت VMware، کریستی کلارک مدیر سابق HSBC و استیو بانل، وکیل دادگستری سابق ایالات متحده.

Diem معتقد است که تجربه و سابقه اعضای جدید آن کمک می کند تا پروژه وارد مرحله جدیدی شود و از سایر سازمان ها مستقل شود و با چالش های نظارتی روبرو گردد.

ساختار کنسرسیوم (Diem) منهای اعضای ترک شده در سال گذشته هنوز دست نخورده است. لیست فعلی اعضای انجمن Diem از دسامبر 2020 (آذرماه سال 1399) در زیر نشان داده شده است:

undefined

توکن (diem) از نظر اقتصادی

Diem یک ارز ثابت است. تقریباً مانند Tether (تتر) و مانند سایر سکه های ثابت، دارایی های سنتی از آن پشتیبانی می کنند. گزارش های اولیه حاکی از آن است که Diem توسط اوراق بهادار دولتی و ارزهای فیات بین المللی مختلف پشتیبانی خواهد شد همچنین گزارش های قبلی Fortune حاکی از آن است که کوین (سکه) به طور انحصاری توسط دلار آمریکا پشتیبانی و بسته می شود.

undefined

این نمونه نشان می دهد که محدودیت بازار Diem و عرضه در بازار ثابت نخواهد شد. همچنین انجمن Diem قادر به ضرب (ساختن) و از بین بردن توکن ها خواهد بود که به عنوان پول از ذخیره ضمانتی Diem گرفته و خارج می شود.

این امر باعث می شود نتوان پیش بینی کرد که وقتی سکه سال آینده به بازار عرضه می شود، مقدار Diem چقدر در گردش خواهد بود.

اگرچه می توان ارزیابی محافظه کارانه ای انجام داد به اینصورت که اگر فقط 5 درصد از 2.7 میلیارد کاربر فیس بوک، 50 دلار سکه خریداری کنند، سقف بازار Diem،6.7 میلیارد دلار خواهد بود که همین ارزیابی برای قرار دادن Diem در میان پنج ارز رمزپایه برتر از 17 دسامبر سال 2020 (27ام آذرماه 1399) کافی است.

پشتیبانی تجاری و مبادله ای

اینکه این ارزیابی تا چه حد می تواند دقیق باشد نیزبه این بستگی دارد که صرافی ها از Diem پشتیبانی کنند. اگر تعداد بیشتری صرافی از معاملات Diem پشتیبانی کنند، احتمالاً تعداد بیشتری از کاربران سکه (کوین) را خریداری می کنند. همچنین از طرف دیگر، اگر سکه از طریق برنامه Diem به طور انحصاری در دسترس باشد. بعید به نظر می رسد جامعه رمزنگاری گسترده را به خود جلب کند.

مقاله سفید پروژه نشان می دهد که "در حال کار با یک گروه رقابتی از مبادلات" است تا کاربران بتوانند آزادانه سکه خرید و فروش کنند. با این وجود اگرچه تا دسامبر 2020 (آذرماه سال 1399) هیچ صرافی بزرگی حمایت صریح خود را اعلام نکرده است، اما به احتمال زیاد Coinbase (کوین بیس) و Xapo (زپو)، که متعلق به انجمن Diem هستند، حمایت هایی را ارائه می دهند.

برنامه های واقعی Diem نیز مشخص نیست و اینکه هیچ شرکت بزرگی پشتیبانی از معامله Diem را اعلام نکرده است. اما، یک بار دیگر این احتمال وجود دارد که برخی از اعضای انجمن Diem سکه را بپذیرند. در نهایت این امکان را می دهد تا خانواده هایی مانند Shopify(شاپی فای)، Spotify(اسپاتی فای) و Uber (اوبر) بستر را برای پرداخت Diem فراهم کنند.

فیس بوک نگفته است که این سکه در کدام یک از این موارد از جمله: وب سایت، برنامه تلفن همراه یا محصولات تابعه آن مورد استفاده خواهد بود.

آیا Diem متمرکز است؟

بلاکچین Diem توسط گروهی از اعتبارسنجان تأمین می شود که برای تأیید معاملات طبق پروتکل اجماع Diem’s LibraBFT انتخاب می شوند. این امر اطمینان می دهد که هیچ یک از شرکت کنندگان (از جمله فیس بوک و نووی) قدرت بیش از حد بر روی لیبرا را ندارند.

با این وجود، بلاکچین بطور انکار ناپذیری، توسط گروه کوچکی از اعتبار سنج ها کنترل می شود. اگرچه Diem قول می دهد که شامل مالی جهانی باشد، اما این امر باید مطابق با مقررات باشد. این بدان معناست که انجمن Diem احتمالاً قادر خواهد بود آدرس ها را در لیست سیاه قراردهد و معاملات مغایر با این مقررات را مسدود کند.

در این صورت، بدون شک طراحی Libra (لیبرا) خلاف هدف اصلی فناوری بلاکچین است زیرا بیت کوین در ابتدا به منظور ایجاد آزادی مطلق مالی و معاملات غیرقابل توقف طراحی شده بود.

آیا Diem موفق خواهد شد؟

از زمان ظهور اولین شایعات در مورد Diem، آن را مورد انتقادات شدید قرار دادند. طراحی این پروژه اگرچه ظاهراً کاربردی و احتمالاً کارآمد است، اما با آنچه که سایر پروژه های بلاکچین دنبال می کنند کاملاً متفاوت نیست. علاوه بر این، تمرکز Diem احتمالاً باعث ایجاد تفرقه در جامعه رمزنگاری خواهد شد.

با این حال، فیس بوک یک برند بسیار قدرتمند است وارتباطاتش می تواند به موفقیت Diem کمک کند. از این رو ساختار کنسرسیوم Diem و شرکت کنندگان مشهور آن هنگام صحبت در مورد تبادل لیست و تصویب تجاری ارزشمند خواهند بود.

LiberaLibera
Libera$۰.۸۶۴۸۱۳۲۶,۴۲۸ تومان