رمزارز دیکرد Decred (DCR) چیست؟

دیکرد یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است که در فوریه 2016 راه اندازی شد. توکن و پروتکل دیکرد برای تسهیل حکمرانی باز، تعامل با جامعه و سیاست های تامین مالی پایدار ایجاد شد.

طبق وایت پیپر رسمی این رمزارز دیکرد به گونه ای ایجاد شده است که جامعه تمامی تراکنش ها و تغییرات ایجاد شده در مورد پروتکل را تایید می کند. از این رو هیچ راهی برای دارندگان بزرگ دیکرد جهت دستکاری عملکرد پروتکل وجود ندارد. دیکرد به شدت تحت تأثیر بیت کوین قرار گرفت و از بسیاری از اصول اساسی ارز دیجیتال اصلی استفاده نمود.

دیکرد یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است که با هدف اصلی حل مشکلات بزرگ مقیاس پذیری که ارزهای دیجیتال نسل اول از جمله بیت کوین با آن مواجه هستند ایجاد شده است.

پلتفرم دیکرد بر روی پایه کد اصلی بیت کوین ساخته شده است به استثنای پیشرفت های قابل توجه در اکوسیستم. از طرف دیگر شبکه دیکرد تحت پروتکلی ایجاد شد که به طور کامل از وقوع چنین شکافی جلوگیری می کند. برخلاف نسخه قبلی خود یعنی بیت کوین دیکرد از یک طرح حاکمیت ترکیبی و مکانیزم اجماع استفاده می کند.

ایجاد رویکرد جدیدی که در حال حاضر در سیستم مورد استفاده قرار می گیرد در تلاشی برای جلوگیری از ظهور بیشتر چالش های ارائه شده توسط هاردفورک است. با وجود سیستم فعلی ممکن است منجر به این شود که دیکرد جایگاه خود را در ردیف ارزهای دیجیتال برتر موجود محصور کند.

دیکرد DCR برای چه مواردی استفاده می شود؟

سیستم دیکرد مشابه شبکه بیت کوین و سایر زیر مجموعه های شبکه است. جدای از ارائه اصلی آن برای حل مشکلات مقیاس پذیری که چندین ارز دیجیتال اولیه ایجاد شده با آن روبرو هستند.

شبکه دیکرد مانند بسیاری از پیشینیان خود دارای پتانسیل معاملاتی ذاتی است که باعث می شود توکن آن در بازار معاملات ارزشمند باشد. به این ترتیب می توان آن را با جفت ارزهای دیجیتال دیگر معامله کرد تا برای شرکت کنندگان در شبکه سود کسب کند.

چه چیزی دیکرد را منحصر به فرد می کند؟

دیکرد یک پروژه نوآورانه است یکی از اهداف اصلی پروتکل دیکرد این است که اطمینان حاصل شود که همه دارندگان دیکرد قدرت تصمیم گیری یکسانی دارند و موسسات بزرگ نمی توانند آرا را به نفع خود تغییر دهند.

دیکرد با معرفی رأی‌ گیری برای دارندگان بلیط تضمین می‌ کند که افرادی که دیکرد کافی دارند فرصت شرکت در رأی‌ گیری در مورد آینده و عملیات شرکت و یا توکن را خواهند داشت. دیکرد همچنین یک پلتفرم رای گیری اختصاصی به نام Politeia ایجاد نمود که به کاربران اجازه می دهد در رای گیری شرکت کنند، پیشنهادات خود را ارائه دهند و بحث را شروع نمایند.

همچنین برای اطمینان از این حق رای دیکرد از مکانیزم اجماع ترکیبی استفاده می کند که هر دو مدل اثبات کار PoW و اثبات سهام PoS را ترکیب می نماید.

چند کوین دیکرد DCR در گردش وجود دارد؟

دیکرد قصد دارد در مجموع 21000000 توکن صادر کند. در حال حاضر حدود 60 درصد از این توکن ها وارد گردش شده اند.

از 21 میلیون توکن 8٪ قبل از راه اندازی پروتکل استخراج شده است. نیمی از این کوین های از پیش استخراج شده به سمت ایردراپ اولیه رفتند در حالی که نیمی دیگر برای پوشش هزینه هایی که شرکت در طول توسعه پروتکل به دست آورده بود توزیع شد.

ایردراپ اولیه برای پاداش دادن به افراد علاقه مند با دادن توکن های رایگان دیکرد طراحی شده بود. توکن ها بین شرکت کنندگانی که از قبل برای رویداد ایردراپ ثبت نام کرده بودند توزیع شد.

ایمنی شبکه دیکرد چگونه است؟

دیکرد از مکانیزم اجماع ترکیبی PoW/PoS استفاده می‌ کند که ویژگی‌ های دو مدل از محبوب‌ ترین اجماع را ترکیب می‌ نماید. این ارز دیجیتال از اثبات کار PoW برای استخراج بلاک‌ های جدید در بلاکچین استفاده می‌ کند. با این حال ماینرها تنها 60 درصد از پاداش را پس از یک عملیات استخراج موفق دریافت می کنند.

اجماع اثبات سهام PoS در سازمان رای‌ دهی استفاده می‌ شود و به کاربران اجازه می‌ دهد در سیستم رای‌ گیری دارندگان بلیط شرکت کنند. رأی دهندگانی که از اجماع PoS استفاده می کنند 30 درصد از پاداش بلاک را دریافت می نمایند.

10٪ باقیمانده از پاداش های بلاک در خزانه داری دیکرد ذخیره می شود. دیکرد میزبان بحث‌های Politeia و رأی‌ گیری در مورد نحوه خرج کردن وجوه خزانه‌ داری دیکرد است.

دیکرددیکرد
دیکرد$۳۷.۳۶۱,۱۵۰,۸۳۸ تومان