ارز دیجیتال تورچین THORChain چیست و چگونه کار می کند؟

نیاز به نقدینگی زنجیره‌ ای متقاطع و معامله مطمئن و سریع دارایی‌ های متعدد با توسعه محصولات و خدمات مالی غیرمتمرکز و DeFi در حال افزایش است. تورچین یکی از پروژه های DeFi است که تغییر ناپذیری و تبادل چند زنجیره ای ارزهای دیجیتال مختلف را بدون مداخله ارائه می دهد.

قابلیت همکاری یکی از ویژگی های کلیدی است که پلتفرم های بلاکچین نسل سوم برای تجربه ای بدون اصطکاک و غیرمتمرکز به آن نیاز دارند. تورچین یک اکوسیستم متقابل زنجیره ای را تسهیل می کند که در آن کاربران می توانند ارزهای دیجیتال را از یک شبکه با ارزهای دیجیتال از پلتفرم دیگر همه از طریق یک پروتکل واحد معامله کنند. تورچین ابتدا در شبکه کازماس راه اندازی شد اما در آوریل 2021 با توسعه بیشتر پروژه برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای معامله ارزهای چندگانه قابل کارکرد به شبکه اصلی خود منتقل شد.

THORChain تورچین RUNE چیست؟

تورچین یک پروتکل چند ارزی با معماری زنجیره‌ ای متقابل است که به کاربران اجازه می‌ دهد تا توکن‌ های شبکه‌ های مختلف از جمله بیت‌ کوین و اتریوم را با توکن‌ هایی که متعلق به یک شبکه نیستند معامله کنند.

معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران ارزهای دیجیتال برای معامله ارزهای دیجیتال خود به صرافی‌ های غیرمتمرکز متکی هستند به عنوان مثال معامله بین بیت‌ کوین و اتریوم در حالی که شبکه‌ های بومی نمی‌ توانند این عملیات را فعال کنند. تورچین این مشکل را با ایجاد یک محیط تعاملی حل می‌ کند که به کاربران امکان می‌ دهد تا مستقیماً ارزهای دیجیتال مختلف را بدون خروج از پروتکل و بدون نیاز به واسطه معامله کنند.

هدف اصلی این پروژه آوردن نقدینگی بیشتر به همه ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده در مقابل بازارهای غیر نقدی و پراکنده خریداران و فروشندگانی است که مایل به معامله‌ ارزهای دیجیتال مختلف بدون مقامات مرکزی هستند.

تورچین همچنین کاربران را قادر می‌ سازد تا از طریق صرافی غیرمتمرکز تورچین با سپرده‌ گذاری ارزهای دیجیتال در استخرهای نقدینگی سود کسب کنند. در این سیستم کاربران می‌ توانند در عرض چند دقیقه ارز دیجیتال وام بگیرند.

تورچین چگونه کار می کند؟

برای فعال کردن تبادل زنجیره‌ای متقابل توکن‌های غیر بومی، THORChain پروتکلی را تطبیق می‌دهد که Bancor DEX از آن استفاده می‌کند و به آن استخرهای وام‌دهی پیوسته می‌گویند. تمام ارزهای رمزپایه پشتیبانی شده که بومی شبکه نیستند همراه با توکن بومی RUNE به استخرهای نقدینگی سپرده می‌شوند.

هنگامی که یک کاربر معامله ای را آغاز می کند، یعنی تبادلی بین دو دارایی غیر بومی، سیستم به طور خودکار یک توکن را با RUNE مبادله می کند، سپس RUNE را با توکن دیگر مبادله می کند. اساساً، مبادله مضاعف با اجرای فوری آن چیزی است که مبادلات غیر محرمانه را در پروتکل THORChain ممکن می‌سازد.

در عین حال کاربران می توانند وجوه خود را به استخرهای نقدینگی برای استقراض سایر کاربران واریز کنند و از این طریق بر اساس مبلغی که سپرده گذاری می کنند بازدهی کسب کنند. استخرهای نقدینگی توسط نودهای عامل ایجاد می شوند. نودها همچنین مسئول اعتبارسنجی سوآپ هایی هستند که برای آنها انگیزه داده شده است. پروتکل تورچین بر مکانیزم اجماع اثبات سهام تکیه دارد که به شرط بندی توکن های RUNE بومی نیاز دارد.

100 تا 300 نقطه اعتبار سنجی وجود دارد که نودها باید حداقل 1 میلیون RUNE ببندند تا یک نقطه اعتبار سنجی به دست آورند. نودها بر روی یک لایه اضافه شده با امنیت بیشتر میزبانی می شوند تا کنترل روی شبکه را تسهیل کنند.

چه چیزی تورچین را منحصربه فرد می کند؟

تورچین به لطف رویکرد موثر خود در نقدینگی یک پروژه منحصربه فرد ایجاد می کند. این سیستم از کارمزدی استفاده می‌ کند که از لغزش جلوگیری می‌ کند و شانس از دست دادن نقدینگی را کاهش می‌ دهد و در عین حال خطر زیان دائمی را خنثی می نماید. عنصر دیگری که تورچین را منحصربه فرد می کند رابط کاربر پسند است که توسط ترکیب پیچیده ای از فناوری های نوآورانه ایجاد می شود که امکان معامله بدون اصطکاک ارزهای دیجیتال را فراهم می کند.

تورچین یک سازمان غیرانتفاعی است و تیم ناشناس آن هیچ یک از وجوه RUNE که برای هزینه‌ ها استفاده می‌ شود را بر روی پروتکل نگه نمی‌ دارد بلکه تمام RUNE را که برای هزینه‌ ها هزینه می‌ شود بین شرکت‌ کنندگان شبکه توزیع می‌ کند. تورچین همچنین کاربران را قادر می‌ سازد تا توکن‌ ها را از پلتفرم‌ های برتر مانند اتریوم، بیت‌کوین، زنجیره هوشمند بایننس، لایت‌ کوین و سایرین به صورت فوری معامله کنند.

چه چیزی به تورچین ارزش می دهد؟

ارزش ذاتی تورچین بر اساس عناصر فنی، فناوری، ظرفیت فنی و کاربرد آن است. این ویژگی ها همان چیزی است که کاربران ارزهای دیجیتال را به شبکه تورچین جذب می کند. به‌ روزرسانی‌ ها، ارتقاها و توسعه‌ های نقشه راه مرتبط نیز به ارزش تورچین به عنوان یک پروژه کمک می‌ کنند. به عنوان مثال راه‌ اندازی شبکه اصلی تورچین در آوریل 2021 یک به‌ روزرسانی نقشه راه مرتبط بود که ارزش بیشتری به پروژه می‌ افزاید.

ارزش ذاتی تورچین ممکن است بیشتر به دلیل نوسانات با قیمت بازار مطابقت نداشته باشد. قیمت RUNE در معرض تغییر روند و در مواقعی جهش ها و افت های غیرقابل پیش بینی است به این معنی که قیمت RUNE ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه افزایش و کاهش یابد.

چند کوین تورچین RUNE در گردش وجود دارد؟

در حال حاضر 300,755,175 RUNE از مجموع 500,000,000 RUNE در گردش است. این توکن مانند بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر عرضه محدودی دارد. عرضه محدود به این معنی است که پس از اتمام عرضه هیچ توکن RUNE جدیدی ایجاد نخواهد شد. عرضه محدود به عنوان یک مکانیزم ضد تورم عمل می کند و بنابراین به طور بالقوه می تواند RUNE را به یک ذخیره بلند مدت خوب از ارزش تبدیل کند.

تعداد کوین های RUNE در گردش ضرب در قیمت فعلی تورچین در بازار برابر با ارزش بازار است. ارزش بازار RUNE را در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال رتبه بندی و همچنین تسلط آن بر بازار را مشخص می کند.

سایر اطلاعات فنی

RUNE توکن اصلی شبکه تورچین است. این یک توکن جهانی چند منظوره را نشان می دهد که از تمام عملکردهای شبکه تورچین پشتیبانی می کند و به اجرای پروتکل کمک می نماید. RUNE در حکمرانی، برای سهامداری، پیوند برای نودهای اعتبارسنجی و تجارت استفاده می شود. این توکن همچنین به عنوان انگیزه ای در سیستم برای پاداش دادن به اپراتورهای نود و سهامدارانی که وجوه خود را به استخرهای نقدینگی واریز می کنند استفاده می شود.

به منظور اینکه عملیات‌ در شبکه اعتبارسنجی شوند دو سوم نودهای اعتبارسنجی باید برای ایمن کردن پل زنجیره‌ ای متقاطع که از معامله دارایی‌ های غیربومی پشتیبانی می‌ کند توافق کنند. برای اطمینان از اینکه سیستم اعتبارسنجی به طور ایمن کار می کند تورچین از تندرمینت استفاده می کند که یک نوع جدید از پروتکل تحمل خطای بیزانسی است.

ایمنی شبکه تورچین چگونه است؟

شبکه تورچین از طریق پروتکل اثبات سهام Proof of Stake و تندرمینت Tendermint که نوعی BFT است ایمن می شود. این شبکه بر روی کازماس SDK ساخته شده است که روی تندرمینت اجرا می شود. تندرمینت با اطمینان از اعتبار نودها و تمامی عملیات روی شبکه پل های زنجیره ای را ایمن می کند.

امنیت شبکه از طریق استفاده از مکانیزم ابتکاری اثبات سهام BFT تضمین می شود که بر حداقل 100 نود نظارت می کند که به عنوان تایید کننده تراکنش ها و عملیات شبکه با نهایی شدن فوری عمل می کنند. این سیستم همچنین فعالیت‌ های نودها را رصد می‌ کند و نودهای مخرب را ردیابی می‌ کند که در صورت فعالیت‌ های مخرب جریمه می‌ شوند در حالی که سایر نودها پاداش دریافت می‌ کنند.

نحوه استفاده از تورچین

می‌ توانید از شبکه تورچین به‌عنوان یک پل DeFi برای معامله ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، بیت کوین، لایت کوین، ارزهای دیجیتال از زنجیره هوشمند بایننس و... استفاده کنید. کاربران همچنین می توانند به تورچین برای سهام RUNE و واریز ارزهای دیجیتال به استخرهای نقدینگی دسترسی داشته باشند. آن‌ ها می‌ توانند وام‌ دهی و وام‌ های ارزهای دیجیتال را در شبکه بدهند و تورچین را به یک پروتکل DeFi نسبتاً مفید تبدیل کنند که معاملات بدون اصطکاک با نقدینگی جامد را ارائه می‌ کند.

RUNE را می توان به اشتراک گذاشت، برای اتصال نودها به عنوان اعتبار سنجی استفاده نمود و همچنین می تواند برای معامله ارزهای دیجیتال غیربومی در یک سیستم معامله دوگانه فوری استفاده شود. RUNE به سهامدارانی که می توانند بر اساس سرمایه خود بازدهی کسب کنند و همچنین به عنوان انگیزه ای برای پاداش دادن به نودهای اعتبارسنجی استفاده می شود پاداش می دهد.

چگونه کیف پول تورچین را انتخاب کنیم؟

RUNE در چندین بلاکچین از جمله بایننس چین و اتریوم در دسترس است و بنابراین می‌ توان آن را در کیف‌ هایی که از توکن‌ های BEP-2 و یا ERC-20 پشتیبانی می‌ کنند ذخیره نمود. نوع کیف پولی که انتخاب می کنید احتمالاً به مقداری که باید ذخیره کنید و کاری که قصد دارید با آن انجام دهید بستگی دارد.

کیف پول های سخت افزاری و یا کیف پول های سرد مانند لجر Ledger و یا ترزور امن ترین گزینه را برای ذخیره ارزهای دیجیتال با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین ارائه می دهند. با این حال آنها می توانند به دانش فنی بیشتری نیاز داشته باشند و گزینه گران تری هستند. به این ترتیب آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری RUNE برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند.

کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است. آنها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی های هوشمند و یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند نگهدارنده و یا غیر حضانت باشند. با کیف‌پول‌ های نگهبانی کلیدهای خصوصی از طرف شما توسط ارائه‌ دهنده خدمات مدیریت و پشتیبان‌ گیری می‌ شوند. کیف پول‌ های غیرحضانت از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است برای تعداد کمتری از کاربران RUNE و یا بیشتر کاربران مبتدی مناسب‌ تر باشند.

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی می باشند. با این حال کیف پول‌های داغ محسوب می‌ شوند و نسبت به جایگزین‌ های سخت‌ افزاری و یا نرم‌ افزاری از امنیت کمتری برخوردار هستند. از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت RUNE خود اعتماد دارید باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب آنها برای نگهداری مقادیر کمتر ارزهای دیجیتال و یا برای کسانی که معاملات مکرر انجام می دهند مناسب هستند.

اثبات سهام تورچین

تورچین از ترکیبی نوآورانه از پروتکل بیزانسی Fault Tolerant، تندرمینت و اثبات سهام استفاده می کند.

شما نمی توانید RUNE را استخراج کنید اما می توانید توکن بومی را در استخرهای نقدینگی در پروتکل قرار دهید و از وجوه سپرده شده سود کسب کنید. اثبات سهام پروتکل کارآمدتر و مقرون به صرفه تری است که امکان نهایی شدن فوری را فراهم می کند و ازدحام شبکه را کاهش می دهد.

نتیجه

تورچین نقدینگی را برای معامله گران تسهیل می کند و نهایی شدن فوری را برای تمام عملیات در شبکه ارائه می دهد در حالی که خطر زیان دائمی را کاهش می دهد. کاربران می توانند به راحتی برخی از ارزهای دیجیتال برتر را از شبکه های مختلف در یک محیط غیرمتمرکز با یک رابط کاربر پسند معامله کنند.

تورچین تجربه‌ ای بدون اصطکاک را برای کاربران ارزهای دیجیتال فراهم می‌ کند زیرا خدمات معامله غیرحضوری را با طیف رو به رشدی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده ارائه می‌ کند. با چنین ظرفیت فنی و فناوری نوآورانه تورچین می تواند جایگاهی را به عنوان یکی از پروژه های پیشرو DeFi پیدا کند.

THORChainTHORChain
THORChain$۲.۹۸۸,۲۲۱ تومان
:kriptomat.io