ارز دیجیتال گراف Graph (GRT) چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

گراف یک پروتکل منبع باز مبتنی بر DLT (فناوری دفتر کل توزیع شده) می باشد که با روحیه غیرمتمرکز برای جمع آوری داده های بلاکچین بدون هیچ شخص ثالثی طراحی شده است. این پروتکل یک API جهانی برای نمایه سازی، سازماندهی و جستجوی داده ها را نشان می دهد که به راحتی قابل دسترسی است و از طریق زبان برنامه نویسی GraphQL پردازش می شود.

با راه‌ اندازی شبکه اصلی گراف این تیم راه را برای تمرکززدایی کامل برنامه‌ ها هموار کرد و شبکه‌ ای از ارائه‌ دهندگان خدمات ایجاد نمود که در آن برنامه‌ های غیرمتمرکز بدون توجه به هر چیزی می‌ توانند کار کنند و داده‌ های بلاکچین به راحتی قابل دسترسی است. با API های باز و عمومی به نام زیرگراف هزاران dApp می توانند در شبکه کار کنند در حالی که شبکه اصلی گراف در حال حاضر میزبان صدها برنامه است.

گراف هم فروش عمومی و هم خصوصی داشت که 12 میلیون دلار را از فروش توکن عمومی خود به دست آورد. این پروژه 5 میلیون دلار دیگر را از فروش خصوصی که توسط Coinbase Ventures، Digital Currency Group و Framework Ventures تامین شده بود به دست آورد. Multicoin Capital نیز 2.5 میلیون دلار در گراف سرمایه گذاری کرد.

این شبکه برای اجرای شبکه اصلی گراف به نودها متکی است و یک محیط عالی برای dAppها و توسعه‌ دهندگان فراهم می‌ کند در حالی که نمایه‌ سازها، متصدیان و نمایندگان در بازار با توکن‌ های GRT شرکت می‌ کنند. GRT ارز دیجیتال بومی شبکه گراف است و برای تخصیص منابع مختلف مورد استفاده در اکوسیستم گراف استفاده می شود.

نحوه عملکرد رمزارز گراف چگونه است؟

همانطور که DeFi (مالی غیرمتمرکز) در حال افزایش است پروتکل گراف نیز در اقتصاد ارز دیجیتال گسترده‌ تر مرتبط می‌ شود. پروتکل گراف توسعه دهندگان و شرکت کنندگان شبکه را قادر می سازد تا از API های عمومی و باز برای ساختن زیرگراف برای dApp های مختلف و برای پرس و جو، نمایه سازی و جمع آوری داده ها استفاده کنند. تنها در آوریل 2021 سرویس میزبان گراف 20 میلیارد درخواست را پردازش نمود.

این شبکه توسط نود گراف پشتیبانی می شود که پایگاه داده بلاکچین مورد استفاده شرکت کنندگان شبکه را برای سازماندهی داده ها اسکن می نماید. توسعه دهندگان و شرکت کنندگان شبکه می توانند از توکن های GRT برای پرداخت هزینه و ایجاد زیرگراف استفاده کنند. با نمایه سازی داده ها توسعه دهندگان می توانند ساختار داده ها را بر اساس تعیین روشی که باید توسط dApp ها استفاده شود تعریف کنند. نمایه سازها یک بازار غیرمتمرکز برای پرس و جو ایجاد می کنند که در آن مصرف کنندگان می توانند برای استفاده از خدمات موجود در شبکه به GRT پرداخت کنند.

ساختار این شبکه به گونه‌ ای است که توسط نمایندگان، نمایه‌ سازها و متصدیان پشتیبانی می‌ شود که در ازای توکن‌ های GRT، خدمات سرپرستی و نمایه‌ سازی را به مصرف‌ کنندگان ارائه می‌ کنند. به این ترتیب فعالان بازار تشویق می شوند تا API ها را بهبود بخشند و داده ها را با دقت ارائه دهند. در بالای شبکه گراف مصرف‌ کنندگانی که زیرگراف‌ ها را پرس و جو می‌ کنند می‌ توانند از طریق یک دروازه به شرکت‌ کنندگان شبکه در توکن‌ های GRT پرداخت کنند. در سلسله مراتب شبکه گراف Indexers اپراتورهای نودی هستند که توکن های GRT را برای فعال کردن نمایه سازی و پرس و جو به اشتراک می گذارند. کاربران شبکه می‌ توانند از طریق GraphQL برنامه‌ هایی را روی اتریوم، IPFS و PoA بسازند و از آن‌ ها استفاده کنند در حالی که شبکه‌ های بیشتری باید در آینده در دسترس باشند.

چه چیزی گراف (GRT) را منحصر به فرد می کند؟

شبکه گراف به عنوان اولین پروژه بلاکچین در نوع خود راه اندازی شد. به عنوان اولین بازار غیرمتمرکز برای پرس و جو و نمایه سازی داده ها برای dApp ها گراف دارای یک ابزار منحصر به فرد است. این موضوع آن را به یک پروژه جالب در بخش بلاکچین و ارزهای دیجیتال تبدیل می کند که ممکن است در قیمت گراف نیز منعکس شود.

منحصربه‌ فرد بودن این پروژه همچنین از هدف آن ناشی می‌ شود یعنی ارائه داده‌ های قابل دسترسی آسان برای مصرف‌ کنندگان در شبکه گراف. این پروتکل با پشتیبانی شرکت‌ کنندگان شبکه اجرا می‌ شود جایی که Indexers نقش اپراتورهای نود را برای ایجاد یک بازار منحصر به فرد برای نمایه‌ سازی و جستجوی داده‌ ها از منابع مختلف بلاکچین در قالب شبکه‌ هایی مانند اتریوم دارند.

گراف اولین بازار غیرمتمرکز است که با مشکلات مربوط به ایجاد dApp ها از نظر حل مشکلات نمایه سازی و نگرانی های اختصاصی مقابله می کند.

چه چیزی به گراف ارزش می دهد؟

گراف دارای ارزش فنی و بازار است زیرا توکن های GRT در بازار ارزهای دیجیتال معامله می شوند. تعداد بی‌ شماری عوامل خاص ارزش گراف و قیمت GRT را تعیین می‌ کنند. چیزی که به گراف ارزش می دهد معماری بلاکچین آن است. عواملی مانند عرضه کل، عرضه در گردش، نقشه راه پروژه، ویژگی‌ های فنی، استفاده اصلی، مقررات، پذیرش، به‌ روزرسانی‌ ها، ارتقاء ها و سایر رویدادهای مهم آن چیزی است که ارزش بازار گراف را تعیین می‌ کند.

ارزش ذاتی گراف با آنچه پروژه برای ارائه به کاربران و اقتصاد گسترده‌ تر دارد تعریف می‌شود که در این مورد مدیریت، نمایه‌ سازی و سازماندهی داده‌ های جمع‌ آوری‌ شده از شبکه‌ های دیگر بسیار قابل دسترس است. ارزش گراف نیز با راه اندازی شبکه اصلی آن در سال 2020 افزایش یافت زیرا این پروژه به سمت هدف نهایی دستیابی به تمرکززدایی کامل از dApp ها به عنوان دروازه ای به وب 3 در حال تکامل است.

چند کوین گراف GRT در گردش وجود دارد؟

گراف با عرضه اولیه 10 میلیارد GRT راه اندازی و توکن های جدیدی به عنوان پاداش نمایه سازی منتشر شد. نرخ سالانه GRT از 3% شروع شد اما تابع نظارت فنی آینده است. گراف مالیات برداشتی که از متصدیان اخذ می‌ شود را به همراه 1% از کل هزینه‌ های درخواست پروتکل می‌ سوزاند که همچنین مشمول نظارت فنی آینده است. این بدان معناست که این که GRT یک دارایی تورمی و یا تورم زا در آینده است به میزان درخواست های پردازش شده توسط گراف بستگی دارد.

تعداد توکن های GRT در گردش ضرب در قیمت فعلی گراف برابر با ارزش بازار گراف است که رتبه بازار و تسلط آن بر بازار را مشخص می کند.

ایمنی شبکه گراف چگونه است؟

شبکه گراف برای حفظ عملکردهای شبکه و ایمن سازی بلاکچین به Indexers، Curators و Delegators متکی است. شاخص‌ها نودها را در یک مدل حاکمیت غیرمتمرکز اجرا می‌ کنند و برای ارائه بهترین خدمات در بازار گراف با مقرون به صرفه‌ ترین قیمت رقابت می‌ نمایند.

متصدیان داده‌ های جمع‌ آوری‌ شده را سازمان‌ دهی نموده و آن‌ ها را بر اساس ارتباط و دقت طبقه‌ بندی می‌ کنند و نمایندگان به‌ طور غیرمستقیم با تفویض کوین های GRT خود به Indexers شبکه را ایمن می نمایند.

نحوه استفاده از گراف

شبکه گراف برای فعال کردن عملکرد بدون وقفه و ایجاد dAppها و همچنین برای منبع و استفاده از داده های جمع آوری شده از شبکه های بلاکچین استفاده می شود. توکن بومی آن یعنی GRT توسط همه شرکت کنندگان شبکه برای اهداف مختلف استفاده می گردد. GRT در سیستم پاداش شبکه ضروری است زیرا نمایه سازان، متصدیان و نمایندگان انگیزه دارند تا بازار را بهبود بخشند و همزمان آن را اداره نمایند.

متصدیان همچنین در GRT برای خدمات سرپرستی خود پاداش می گیرند و مصرف کنندگان کاربران شبکه ای هستند که برای خدمات شاخص در GRT پرداخت می کنند. توکن های GRT همچنین برای باز کردن قفل dApp های موجود از طریق بلاکچین گراف و شبکه های قابل همکاری استفاده می شوند. شرکت کنندگان شبکه به صورت GRT درآمد کسب می کنند در حالی که GRT را می توان در بازار ارز دیجیتال نیز معامله کرد.

اثبات سهام گراف

گراف را نمی توان استخراج نمود و سیستم بر اساس مکانیزم اجماع اثبات سهام عمل می کند. نمایندگان در شبکه می توانند GRT خود را با واگذاری آن به اپراتورهای نود (Indexers) به اشتراک بگذارند. نمایندگان با جوایزی که دریافت می‌ کنند تشویق می‌ شوند تا در شبکه شرکت کنند و از امنیت و عملیاتی بودن شبکه اطمینان حاصل نمایند.

سخن پایانی

ارز دیجیتال گراف یک پروژه منحصر به فرد است که یک بازار جدید و غیرمتمرکز برای داده های قابل دسترسی ایجاد می کند که از طریق قابلیت همکاری بین شبکه اصلی گراف و شبکه های پشتیبانی شده منبع آن می باشد. هدف نهایی سازندگان گراف این است که وب 3 را به راحتی در دسترس قرار دهند و در عین حال یک اکوسیستم پیشرفته با معماری DLT ایجاد کنند که dApp ها بتواند بدون وقفه کار کند. گراف را می توان در بازار ارز دیجیتال نیز معامله کرد و معامله گران و سرمایه گذاران می توانند برای کسب سود GRT را خریداری و بفروشند.

:kriptomat.io