ارزهای رمز پایه چیستند؟ راهنما و تعریف ارزهای رمزپایه برای مبتدیان

ارز رمزپایه یک ارز دیجیتالی یا مجازی است که به با هدف وسیله ای برای مبادله طراحی شده است. این از رمزنگاری برای ایمن سازی و تأیید معاملات و همچنین کنترل ایجاد واحدهای جدید از یک ارز رمزپایه خاص استفاده می کند. اساساً، ارزهای رمزپایه ورودی های محدودی در یک پایگاه داده هستند که هیچ کس نمی تواند آنها را تغییر دهد مگر اینکه شرایط خاصی ایجاد شود.

تاریخچه

در طی رونق فناوری دهه 90 تلاش های زیادی برای ایجاد ارز دیجیتال صورت گرفته است، سیستم هایی مانند فلوز، بینز و دیجی کش در بازار ظاهر شدند اما به طور ناگهانی شکست خوردند. دلایل مختلفی مثل تقلب، مشکلات مالی و حتی اختلافات بین کارمندان شرکت ها و رئیس آنها باعث شکست آن ها شد.

قابل توجه است، همه این سیستم ها از روش شخص سوم قابل اعتماد استفاده می کردند، به این معنی که شرکت های پشت سر آنها معاملات را تأیید و تسهیل می کردند. به دلیل شکست این شرکت ها، ایجاد سیستم نقدی دیجیتال برای مدت طولانی به عنوان یک هدف از دست رفته تلقی می شد.

سپس، در اوایل سال 2009، یک برنامه نویس ناشناس یا گروهی از برنامه نویسان با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را معرفی کردند. ساتوشی آن را به عنوان یک «سیستم نقدی الکترونیکی پایاپای» توصیف کرد. این سیستم کاملاً غیرمتمرکز است، به این معنی که هیچ سرور و هیچ مرجع کنترل مرکزی در آن وجود ندارد. این مفهوم شباهت زیادی به شبکه های پایاپای برای به اشتراک گذاری پرونده دارد.

undefined

یکی از مهمترین مشکلاتی که هر شبکه پرداخت باید حل کند، هزینه مضاعف است. این یک روش تقلبی است فرد باید دو برابر همان مبلغ را پرداخت کند. راه حل سنتی یک شخص ثالث قابل اعتماد ( یک سرور مرکزی)بود که سوابق موجودی ها و معاملات را نگهداری می کرد. با این حال، این روش همیشه دارای مرجعی است که اساساً وجوه و تمام مشخصات شخصی شما در دست خودتان است.

در یک شبکه غیرمتمرکز مانند بیت کوین، هر یک از شرکت کنندگان باید این کار را انجام دهند. این کار از طریق بلاکچین انجام می شود(دفتر عمومی تمام معاملات انجام شده در داخل شبکه و در دسترس همه). بنابراین، همه افراد در شبکه می توانند موجودی هر حساب را مشاهده کنند.

هر معامله پرونده ای است که شامل کلیدهای عمومی فرستنده و گیرنده (آدرس کیف پول) و میزان سکه های منتقل شده است و معامله همچنین باید توسط فرستنده با کلید خصوصی آنها امضا شود که همه اینها فقط رمزنگاری اساسی است. سرانجام ، معامله در شبکه پخش می شود ، اما ابتدا باید تأیید شود.

در یک شبکه ارز رمزنگاری شده، فقط استخراج کنندگان می توانند معاملات را با حل یک معمای رمزنگاری تأیید کنند. آنها معاملات را انجام می دهند و سپس با عنوان قانونی علامت گذاری می کنند ودر شبکه پخش می کنند. پس از آن، هر گره از شبکه آن را به پایگاه داده خود اضافه می کند سپس هنگامی که معامله تأیید شد، غیرقابل حذف و برگشت ناپذیر می شود و یک ماینر، پاداش و هزینه معامله دریافت می کند.

اساساً، هر شبکه ارز رمزنگاری شده براساس اجماع مطلق همه شرکت کنندگان در مورد مشروعیت تعادل و معاملات است. اگر گره های شبکه در یک توازن واحد اختلاف نظر داشته باشند، سیستم اساساً خراب می شود. با این حال، قوانین زیادی از پیش ساخته و برنامه ریزی شده در شبکه وجود دارد که از وقوع این امر جلوگیری می کند.

ارزهای رمزنگاری شده به این دلیل با این نام خوانده می شوند که روند حفظ اجماع با رمزنگاری قوی را تضمین می کند. این امر، همراه با عوامل پیش گفته، اشخاص ثالث و اعتماد کورکورانه را به عنوان یک مفهوم کاملاً زائد می کند.

با ارز رمزنگاری شده چه کاری می توانید انجام دهید

خرید کالا

در گذشته، تلاش برای پیدا کردن تاجری که ارز رمزپایه را قبول کند، اگر غیرممکن نبود، بسیار دشوار بود. اما این روزها اوضاع کاملاً فرق کرده است.

بازرگانان زیادی (چه بصورت آنلاین و چه به صورت آفلاین)وجود دارند که بیت کوین را به عنوان روش پرداخت قبول می کنند. آنها از خرده فروشان آنلاین گسترده مانند آوراستوک و نیواگ گرفته تا مغازه ها، بارها و رستوران های کوچک محلی، از بیت کوین برای پرداخت هزینه هتل ها، پروازها، جواهرات، اپلیکیشن ها، قطعات کامپیوتر و حتی تحصیلات دانشگاهی استفاده میکنند.

ارزهای دیجیتال دیگر مانند لیتکوین، ریپل، اتریوم و غیره هنوز به طور گسترده پذیرفته نشده اند. با وجود اینکه اپل حداقل 10 ارز رمزپایه مختلف را به عنوان یک روش قابل پرداخت در اپ استور مجاز کرده است، اوضاع به سمت بهتر تغییر می کند.

سرمایه گذاری

undefined

بسیاری از مردم بر این باورند که ارزهای رمزپایه داغترین فرصت سرمایه گذاری موجود است. در واقع، داستان های زیادی در مورد میلیونر شدن افراد از طریق سرمایه گذاری های خود در بیت کوین وجود دارد. بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال تاکنون است و سال گذشته یک یتکوین 800 دلار ارزش داشت. در نوامبر سال 2017، قیمت یک بیت کوین از 7000 دلار فراتر رفت.

اتریوم، شاید دومین ارز رمزنگاری شده با ارزش، سریعترین افزایش یک ارز دیجیتال را که تاکنون نشان داده ثبت کرده است. از ماه مه سال 2016، ارزش آن حداقل 2،700 درصد افزایش یافته است. وقتی صحبت از کل ارزهای رمزپایه می شود، محدودیت بازار آنها از اواسط سال 2013 بیش از 10 هزار درصد افزایش یافته است.

با این حال، شایان ذکر است که ارزهای رمزپایه سرمایه گذاری هایی با ریسک بالا هستند. ارزش بازار آنها در نوسان است. علاوه بر این، تا حدی غیرقانونی است، همیشه خطر غیرقانونی بودن آنها در برخی از حوزه های قضایی وجود دارد و هرگونه ارز رمزنگاری شده می تواند به طور بالقوه هک شود.

اگر تصمیم به سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه دارید، بدیهی است که بیت کوین هنوز هم پول رایج است. با این حال، در سال 2017 سهم آن در بازار رمزنگاری ه طورکاملاً چشمگیری از 90 درصد به فقط 40 درصد کاهش یافته است. گزینه های زیادی در حال حاضر در دسترس است، برخی از کوین ها بر روی حریم خصوصی متمرکز هستند، برخی دیگر کمتر از بیت کوین باز و غیرمتمرکز هستند و برخی دیگر کاملاً از آن کپی می کنند.

در حالی که خرید بیتکوین بسیار آسان است (مبادلات بی شماری وجود دارد که با بیتکوین تجارت می کنند) به دست آوردن سایر ارزهای رمزپایه به همین آسانی نیست .

هنگامی که ارز رمزنگاری شده خود را خریداری کردید، به روشی برای ذخیره آن نیاز دارید. همه مبادلات عمده خدمات کیف پول را ارائه می دهند. اما، اگرچه به نظر راحت می آید، اما بهتر است که دارایی خود را در یک کیف پول آفلاین روی دیسک سخت خود ذخیره کنید یا حتی در یک کیف پول سخت افزاری سرمایه گذاری کنید. این امن ترین روش ذخیره کوین های شما است و به شما امکان کنترل کامل دارایی های خودتان را می دهد..

بسته به حوزه قضایی که در آن زندگی می کنید، پس از سود و زیان در سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه، ممکن است لازم باشد که آن را در گزارش مالیاتی خود بگنجانید. از نظر مالیات، ارزهای رمزنگاری شده از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است. در ایالات متحده، خدمات درآمد داخلی حکم داد مالیات بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی، نه ارز، مالیات دریافت می شود. برای سرمایه گذاران، این بدان معناست که سود و زیان بلند مدت حاصل از معاملات ارزهای رمزپایه با نرخ سود قابل اعمال هر سرمایه گذا ، که حداکثر 15 درصد است، مالیات می گیرد.

استخراج 

undefined

استخراج کنندگان(ماینرها) مهمترین قسمت در هر شبکه ارز رمزنگاری شده هستند و استخراج از معادن مانند خرید و فروش بسیار رایج است. اساساً، استخراج کنندگان خدمات حسابداری برای جوامع مربوطه خود ارائه می دهند. آنها قدرت محاسباتی خود را در حل معماهای رمزنگاری پیچیده ای که برای تأیید یک معامله و ثبت آن در دفتر عمومی توزیع شده به نام بلاکچین ضروری است، به کار می گیرند.

یکی از نکات جالب در مورد استخراج این است که دشواری معما به طور مداوم در حال افزایش است، و با تعداد افرادی که برای حل آن تلاش می کنند همبستگی دارد. بنابراین، هرچه محبوبیت یک رمزنگاری خاص بیشتر شود و افراد هر چه بیشتر سعی در استخراج آن داشته باشند، روند کار دشوارتر خواهد شد.

بسیاری از افراد با استخراج بیت کوین به ثروت رسیده اند. در روزهای گذشته می توانستید از طریق استخراج فقط با استفاده از کامپیوتر یا حتی یک لپ تاپ به اندازه کافی سود قابل توجهی کسب کنید اما این روزها استخراج بیت کوین تنها در صورتی سودمند خواهد بود که بخواهید در یک سخت افزار ماینر در رده صنعتی سرمایه گذاری کنید که البته این مسئله باعث می شود هزینه های هنگفت برق را به اضافه قیمت تمام تجهیزات لازم متحمل شوید.

در حال حاضر گفته می شود لیتکوین، دوگه کوین و فدرکوین بهترین ارزهای رمزپایه از نظر مقرون به صرفه بودن برای مبتدیان هستند. به عنوان مثال، با ارزش فعلی لیتکوین، ممکن است از 50 سنت تا 10 دلار در روز فقط با استفاده از سخت افزار درآمد کسب کنید.

اما ماینرها چگونه سود می برند؟ هرچه توان محاسباتی بیشتری را بتوانند جمع کنند، شانس بیشتری برای حل معماهای رمزنگاری دارند. هنگامی که یک ماینرموفق به حل معما می شود، آنها یک پاداش هزینه معامله را دریافت می کنند.

هرچه ارز رمزنگاری شده علاقه مندان بیشتری به خود جلب کند، استخراج سخت تر می شود و میزان سکه دریافتی به عنوان پاداش کاهش می یابد. به عنوان مثال، هنگامی که بیت کوین برای اولین بار ایجاد شد، پاداش موفقیت در استخراج 50 بیتکوین بود. اکنون، پاداش 12.5 بیت کوین است. این اتفاق افتاده است زیرا شبکه بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که فقط می تواند 21 میلیون سکه در گردش باشد.

از نوامبر سال 2017، تقریباً 17 میلیون بیت کوین استخراج و توزیع شده است. با این حال، هرچه پاداشها کوچکتر و کوچکتر شوند، هر بیت کوین استخراج شده به صورت تصاعدی بیشتر و ارزشمندتر خواهد شد.

همه این عوامل، استخراج ارزهای رمزپایه را به یک مسابقه تسلیحاتی کاملاً رقابتی تبدیل می کند که به فرزندان اولیه پاداش می دهد. با این حال، بسته به محل زندگی شما، سود حاصل از ماینینگ می تواند مشمول مالیات و مقررات انتقال پول باشد. در ایالات متحده، فاین سن، بیانیه ای صادر کرده است که طبق آن استخراج ارزهای رمزپایه و مبادله آنها با ارزهای مسطح ممکن است انتقال پول تلقی شود. این بدان معناست که استخراج کنندگان ممکن است نیاز به رعایت قوانین و مقررات ویژه مربوط به این نوع فعالیت ها داشته باشند.

قبول به عنوان پرداخت (برای خرید و فروش)

undefined

اگر صاحب مشاغلی هستید و به دنبال مشتری های بالقوه جدید می گردید، پذیرش ارزهای رمزپایه به عنوان روش پرداخت ممکن است راه حلی مناسب برای شما باشد. علاقه به ارزهای رمزپایه هرگز زیاد نوده ولی در حال افزایش است. همراه با افزایش علاقه، تعداد دستگاههای خودپرداز رمزنگاری واقع در سراسر جهان نیز افزایش می یابد. رادار ATM کوین در حال حاضر تقریباً 1800 دستگاه خودپرداز را در 58 کشور جهان لیست کرده است.

اول از همه، شما باید به مشتریان خود بگویید که شما سکه های رمزنگاری را می پذیرید و سپس پرداخت ها می توانند با استفاده از پایانه های سخت افزاری، برنامه های صفحه لمسی یا آدرس کیف پول ساده از طریق کدهای QR پذیرفته شوند.

در ایالات متحده، بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه به عنوان یک ارز مجازی قابل تبدیل شناخته شده اند، این بدان معناست که پذیرش آنها به عنوان روشی برای پرداخت دقیقاً مانند پذیرش کارت های نقدی، طلا یا هدیه است.

برای اهداف مالیاتی، مشاغل مستقر در ایالات متحده که ارزهای رمزپایه را می پذیرند، باید مرجع فروش، مقدار دریافتی با ارز خاص و تاریخ معامله را ثبت کنند. اگر مالیات فروش قابل پرداخت باشد، مبلغ پرداختی براساس میانگین نرخ ارز در زمان فروش محاسبه می شود.

قانونی بودن ارزهای رمزپایه

از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده بیشتر و بیشتر شناخته می شوند، سازمان های اجرای قانون، مقامات مالیاتی و نهادهای نظارتی قانونی در سراسر جهان در تلاشند تا مفهوم ارزهای رمزنگاری را بفهمند و اینکه دقیقاً کجای مقررات و چارچوب های قانونی موجود قرار دارند.

با معرفی بیت کوین، اولین ارز رمزنگاری شده، الگوی کاملاً جدیدی ایجاد شد. ارزهای دیجیتال غیر متمرکز و خود پایدار که به هیچ شکل فیزیکی وجود ندارند و توسط هیچ واحدی کنترل نمی شوند، همیشه باعث ایجاد هیاهو در بین ناظران می شوند.

نگرانی های زیادی در مورد ماهیت غیرمتمرکز ارزهای رمزپایه و توانایی استفاده تقریباً ناشناس از آنها وجود دارد. مقامات در سراسر جهان نگران درخواست ارزهای رمزپایه از بازرگانان کالاها و خدمات غیرقانونی هستند. علاوه بر این، آنها نگران استفاده از آنها در طرح های پولشویی و فرار مالیاتی هستند.

از نوامبر سال 2017، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال فقط در بنگلادش، بولیوی، اکوادور، قرقیزستان و ویتنام غیرقانونی هستند، چین و روسیه نیز در آستانه تحریم آنها هستند. با این وجود سایر حوزه های قضایی استفاده از ارزهای رمزپایه را غیرقانونی نمی دانند، اما قوانین و مقررات بسته به کشور به شدت متفاوت است.

undefined

نحوه نگهداری

برخلاف اکثر ارزهای سنتی، ارزهای رمزپایه دیجیتالی هستند که به خصوص در هنگام ذخیره سازی، رویکردی کاملاً متفاوت را در پی دارد. از نظر فنی، شما واحدهای ارز رمزنگاری شده خود را ذخیره نمی کنید اما در عوض از این کلید خصوصی برای امضای معاملات مورد نیاز جهت ذخیره ایمن استفاده می کنید.

چندین نوع مختلف کیف پول ارز رمزنگاری شده وجود دارد که نیازهای مختلف شما را تأمین می کنند. اگر اولویت شما حفظ حریم خصوصی است، ممکن است بخواهید کاغذ یا کیف پول سخت افزاری را انتخاب کنید. اینها ایمن ترین روش های ذخیره وجوه رمزنگاری شده شما هستند. همچنین کیف پول های«سرد» (آفلاین) نیز روی هارد دیسک و کیف پول های آنلاین شما ذخیره شده اند که می توانند به مبادلات یا سیستم عامل های مستقل وابسته باشند.

نحوه خرید

هنگام خرید بیت کوین گزینه های مختلف زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، در حال حاضر تقریبا 1800 دستگاه خودپرداز بیت کوین در 58 کشور جهان وجود دارد.علاوه بر این، شما می توانید بیتکوین را با استفاده از کارت های هدیه، صرافی های ارز رمزنگاری شده، اعتماد سرمایه گذاری را خریداری کنید و حتی می توانید به صورت حضوری معامله کنید.

وقتی صحبت از ارزهای رمزپایه ای می شود که کمتر محبوب هستند، گزینه های خرید چندان متنوع نیستند. با این حال، هنوز مبادلات بی شماری وجود دارد که می توانید انواع ارزهای رمزپایه را برای ارزهای مسطح یا بیت کوین خریداری کنید. معاملات حضوری نیز یکی از روشهای محبوب کسب کوین است. گزینه های خرید به ارزهای رمزپایه خاص، محبوبیت آنها و همچنین موقعیت مکانی شما بستگی دارد.

پیروی از رهبران عقیده

Vitalik Buterin (VitalikButerin)- نبوغ موجود در دومین ارز رمزنگاری شده امروز جهان- Ethereum(اتریوم).

Andreas M. Antonopoulos (antonop)- بشارت دهنده بیت کوین و نویسنده "تسلط بر بیت کوین".

چارلی لی (SatoshiLite)- خالق Litecoin(لیتکوین).

Nick Szabo- تخصص Szabo در زمینه ارز رمزنگاری شده در سال 1998 با ایجاد پیشنهاد BitGold(بیت گولد)، سلف بیت کوین آغاز شد.

برایان آرمسترانگ(brian_armstrong)- بنیانگذار و مدیر عامل Coinbase(کوین بیس).

بروک پیرس(brockpierce)- بنیانگذار Blockchain Capital(بلاکچین کاپیتال).

باری ای. سیلبرت (barrysilbert)- بنیانگذار و مدیر عامل گروه ارز دیجیتال.

دان تاپسکوتDon Tapscott))-رئیس و مدیرعامل The Tapscott Group، Inc.

اریک وورس(ErikVoorhees)- بنیانگذار و مدیر عامل ShapeShift.io(شیپ شیفت).

لورا شالکس تاپ اسکات(alextapscott)- بنیانگذار و مدیر عامل موسسه تحقیقات بلاکچین.ین(laurashin) - سردبیر ارشد فاربز و گزارشگر اصلی فوربس فاین تک.

روگر وکر(rogerkver)- سرمایه گذار فرشته بیت کوین و مبلغ بیت کوین.

جان وو(JihanWu)- بنیانگذار و مدیر Bitmain Technologies، Ltd(تکنولوژی بیت مین).

مارک آندرسنMarc L. Andreessn))- بنیانگذار Netscape Communications و بنیانگذار LoudCloud.

گاوین آندرسن(gavinandresen)- دانشمند ارشد بنیاد بیت کوین و توسعه دهنده اصلی (bitcoin core)بیتکوین کور.

آدام بک(Adam Back)- بنیانگذار و رئیس Blockstream(بلاک اسنریم).

الیور بامنOliver T. Bussmann)- رئیس انجمن Crypto Valley(کریپتو ولی) و بنیانگذارBussmann Advisory (مشاوه باسمن).

تور دمستر(TuurDemeester)- سردبیر در پژوهش کده Adamant Research.

Meltem Demirors- مدیر توسعه در گروه ارزهای دیجیتال.

Fred Ehrsam- بنیانگذار(Coinbase) کوین بیس.

آینده ارز رمزنگاری شده

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، سرمایه گذار و خیرخواه:

بیت کوین هیجان انگیز است زیرا نشان می دهد ارزان بودن آن چقدر است. بیت کوین از این جهت بهتر از ارز است که شما مجبور نباشید از نظر جسمی در یک مکان باشید و البته برای معاملات بزرگ، ارز مناسبی نیست.

ریچارد برانسون، بنیانگذار Virgin Galactic و بیش از 400 تجارت دیگر:

خوب، من فکر می کنم این کار جواب می دهد: ممکن است ارزهای دیگری مانند آن وجود داشته باشد که حتی بهتر باشد. اما در این میان، صنعت بزرگی پیرامون بیت کوین وجود دارد-برخی مردم از بیت کوین ثروت کسب کرده اند و برخی ضرر کرده اند. این مسئله بی ثبات است، اما مردم از بی ثباتی نیز درآمد کسب می کنند. 

ال گور، معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده:

هنگامی که ارز بیت کوین از ارز به پول نقد تبدیل می شود، این رابط باید تحت برخی از محافظت های قانونی باقی بماند. من فکر می کنم این واقعیت که در جهان بیت کوین یک الگوریتم جایگزین عملکرد دولت می شود که در واقع بسیار جالب است. 

اریک اشمیت، رئیس اجرایی گوگل:

[بیت کوین] یک دستاورد رمزنگاری چشمگیر است و چیزی که در دنیای دیجیتال قابل تکرار نیست، ارزش بسیار زیادی دارد که علاوه بر این افراد زیادی مشاغلی به وجود خواهند آورد.

پیتر تل، بنیانگذار PayPal:

پی پال این اهداف را برای ایجاد ارز جدید داشت. ما در این امر شکست خوردیم و فقط یک سیستم پرداخت جدید ایجاد کردیم. من فکر می کنم بیت کوین در سطح یک ارز جدید موفق شده است، اما سیستم پرداخت تا حدودی نا موفق مانده است. استفاده از آن بسیار دشوار است.
بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۶۹۰۴,۸۶۲,۷۶۱ تومان
اتریوماتریوم
اتریوم$۱,۹۵۶.۴۶۰,۱۴۰,۳۵۹ تومان