رمزارز و یا کریپتوکارنسی چیست؟

با اینکه در سال 2022 همه در مورد ارز دیجیتال شنیده اند اما وقتی مستقیماً از آنها پرسیده شود که رمزارز چیست؟ تعداد کمی می توانند تعریفی از آن ارائه دهند.

این راهنمای ارز دیجیتال برای مبتدیان گردآوری شده است که به شما توضیحی سریع از چیستی رمزارز ارائه می‌ دهد و شما متوجه خواهید شد که رمزارز فقط پول انحصاری نیست و ارز دیجیتال نوع جدیدی از پول است که برای عملکرد به یک شبکه یا نهاد متمرکز نیاز ندارد.

کریپتوکارنسی شکلی کاملا دیجیتالی از پول است.

هیچ شکل فیزیکی کریپتو وجود ندارد. برخلاف ارزهای فیات شما هیچ کوین و اسکناسی ندارید. اما درست مانند ارزهای فیات ارزهای دیجیتال به عنوان یک وسیله معامله عمل می کنند. اولین ارز دیجیتال موجود بیت کوین بود. بیت کوین اغلب به عنوان پول انحصاری بدون ارزش واقعی توصیف می‌ شد: در چین رمزارز حتی ممنوع شد و مردم دیگر نمی‌ توانند به‌ طور قانونی کریپتو بخرند و بفروشند. با این حال ممنوعیت کریپتو چین کمک چندانی به توقف رشد ارزهای دیجیتال و بیت کوین در سایر نقاط جهان نکرد.

برای استفاده از ارزهای دیجیتال به یک کیف پول کریپتو نیاز دارید. هنگام خرید و فروش ارز دیجیتال کیف پول شما جایی است که می توانید به کوین های خود دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال شما می توانید یک کیف پول گرم و یا یک کیف پول سرد و یک کیف پول موبایل داشته باشید.

شما می توانید ارز دیجیتال را در صرافی ارز دیجیتال خریداری نمایید و ارز دیجیتال را از سایر کیف پول های کریپتو ارسال و دریافت کنید. حساب صرافی کریپتوی شما به عنوان یک کیف پول نیز عمل می کند مشابه اینکه می توانید پول خود را در حساب بانکی نگه دارید. شما همچنین می‌ توانید کریپتو را از شبکه‌ های P2P خریداری و بفروشید اما رایج ترین روش برای تراکنش در ارزهای دیجیتال هنوز از طریق صرافی‌ های کریپتو می باشد.

رمزارزها از امنیت بالایی برخوردار هستند زیرا به یک شبکه متمرکز متکی نمی باشند. در واقع ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین توسط یک شخص ایجاد نمی شوند در عوض آنها در فرآیندی به نام استخراج و یا ماینینگ ایجاد می گردند. در استخراج کریپتو تراکنش‌ ها تایید می‌ شوند و ارز دیجیتال جدید ایجاد می‌ گردد. همه ارزهای دیجیتال استخراج نمی شوند اما دو نمونه محبوب آن یعنی بیت کوین و اتریوم استخراج می شوند اگرچه اتر به زودی به سمت روش جدیدی برای ایجاد حرکت خواهد کرد.

همچنین گرایشات بزرگی در فضای کریپتو برای مشارکت در معامله اجتماعی ارزهای دیجیتال وجود دارد. این امر منجربه ظهور یک خرده فرهنگ شده است که به ویژه در توییتر فعال است که اغلب به عنوان توییتر کریپتو شناخته می شود. در میان اینفلوئنسرها برخی خود را به عنوان یک خودی کریپتو معرفی می کنند تا از مخاطبان خود کسب درآمد نمایند: ایده این است که طرفداران این "گروه ها خودی کریپتو از معامله گران خود کپی کنند و درآمد کسب نمایند اما به تازه وارد ها توصیه می شود همیشه تحقیقات خود را انجام دهند. معامله ارز دیجیتال تضمین کننده سود نیست.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین ها پایه و اساس ارزهای دیجیتال هستند. بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است که می تواند اطلاعات را به روشی امن رمزنگاری کند و هک کردن آن را غیرممکن می سازد.

یک راه ساده تر برای توضیح بلاکچین این است که آنها مانند یک صفحه توزیع شده گوگل کار می کنند. هر شخصی که به صفحه دسترسی دارد و می تواند آن را با یک اطلاعات جدید مانند تراکنش به روز کند. اطلاعات به طور همزمان برای همه نسخه ها به روز می شود و پس از تایید توسط همه صاحبان به رکورد موجود اضافه می شود. تفاوت اصلی این است که رکوردی مانند صفحه گوگل Google Sheet در یک مکان مرکزی مانند سرورهای گوگل ذخیره می شود. از طرف دیگر یک کپی از یک بلاکچین توسط همه طرف‌ هایی که تراکنش‌ ها را تأیید می‌ کنند به اصطلاح نودها ذخیره می‌ شود به همین دلیل است که بلاکچین‌ ها روشی غیرمتمرکز برای ذخیره اطلاعات هستند.

با این حال این اطلاعات به سادگی به یک بلاکچین اضافه نمی شود. برای به روز رسانی بلاکچین نودها باید یک مشکل کریپتوگرافیک دشوار را حل کنند. این فرآیند استخراج نامیده می شود و پایه و اساس مکانیزم امنیتی بلاکچین به نام اثبات کار است. اولین طرفی که معما را حل می کند پاداشی دریافت می کند و می تواند اطلاعات جدیدی را به بلاکچین اضافه کند که سپس همه طرف های دیگر آن را تایید می کنند.

یک راه ابتدایی دیگر برای ایمن سازی بلاکچین موجود است که اثبات سهام نام دارد. این اساساً یک قرعه کشی است که در آن طرف برنده می تواند رکورد جدیدی را به بلاکچین اضافه کند. با این حال برای شرکت در قرعه‌ کشی نودها باید مقدار معینی ارز دیجیتال یعنی سهم خود را متعهد شوند.

چگونه یک ارز دیجیتال بسازیم؟

برخلاف ارزهای سنتی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و بنابراین می‌توانند توسط هر کسی ایجاد شوند. با این حال حتی بسیاری از سرمایه گذاران باتجربه ارز دیجیتال نمی دانند چگونه یک ارز دیجیتال بسازند. در اینجا چندین راه وجود دارد که می توانید ارز دیجیتال خود را ایجاد نمایید:

  • یک بلاکچین جدید ایجاد کنید و یک ارز دیجیتال جدید صادر نمایید.
  • یک کپی از یک بلاکچین موجود بگیرید و یک ارز دیجیتال جدید ایجاد نمایید.
  • یک ارز دیجیتال جدید بر روی یک بلاکچین موجود ایجاد کنید.

اولین گزینه ایجاد یک بلاکچین و صدور یک ارز دیجیتال جدید است. این کار از نظر فنی دشوار است و به سرمایه و دانش زیادی در مورد بلاکچین نیاز دارد. اکثر ارزهای دیجیتال محبوب با بلاکچین خود چندین سال پیش شروع به توسعه کردند.

گزینه دوم ایجاد یک کپی از یک بلاکچین موجود است که به این امر میگویند فورک. حتی برخی از محبوبترین بلاکچین‌ های امروزی مانند BNB Chain فورک هستند بنابراین این یک گزینه واقعی برای نحوه ایجاد ارز دیجیتال خود است.

شما همچنین می توانید یک ارز دیجیتال جدید در یک بلاکچین موجود ایجاد کنید. به عنوان مثال در اتریوم می توانید به راحتی توکن ERC-20 را راه اندازی کنید. ارز دیجیتال جدید شما به عنوان یک توکن بر روی بلاکچین اتریوم قرار می گیرد. بلاکچین های دیگر استانداردهای توکن خود را دارند و شما می توانید در آنجا نیز توکن ایجاد نمایید.