شبکه کازماس (Cosmos) و توکن آن اتم (ATOM) چیست؟

کازماس با هدف ایجاد "اینترنت بلاکچین" جایی که هر بلاکچینی قادر به برقراری ارتباط، اشتراک گذاری داده ها و معاملات با هر شخص دیگر باشد ایجاد شده است.

خلاصه نکات:

کازماس قصد دارد به وسیله بهبود قابلیت همکاری "اینترنت بلاکچین" را ایجاد کند.

پروتکل ارتباطات بین بلاکچین IBC آن در فوریه 2021 راه اندازی شد.

در حال حاضر یک بلاکچین تمایل دارد به عنوان جهان خودش عمل کند و تقریباً هیچ راهی برای برقراری ارتباط با دنیای خارج از شبکه خود بدون کمک شخص ثالث ندارد.

در نتیجه مشاجره سازمان ها، حداکثر گرایی در میان طرفداران انواع مختلف بلاکچین به یک امر عادی تبدیل شده است. اما آیا یک بلاکچینی وجود دارد که همه آنها را با یکدیگر متحد کند؟

شبکه کازماس چیست؟

هدف کازماس ساده است. فعال کردن هر بلاکچین برای برقراری ارتباط، به اشتراک گذاری داده ها و تراکنش ها با هر شخص دیگری. با اجازه دادن به بسیاری از بلاکچین های مختلف برای همکاری دیگر نیازی نیست که این شبکه ها بی رحمانه رقابت کنند تا یکی از آن ها بلاکچینی باشد که بر همه آنها حاکم است. در عوض بسیاری از بلاکچین های مختلف می توانند با موارد استفاده خاص و مزایای آنها همزیستی کنند.

کازماس یک توده کامل از فناوری است که فراتر از آن است که به بلاکچین های مختلف اجازه داده بدهد داده ها را با یکدیگر متصل و به اشتراک بگذارند. آنها همچنین یک فرایند توسعه ساده ایجاد کرده اند که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا بلاکچین سفارشی خود را به جای سال ها در ماه ها یا حتی هفته ها ایجاد کنند.

ترکیبی از یک فرآیند توسعه بلاکچین نسبتاً آسان با توانایی همکاری بلاکچین های جدید و قدیمی باید در ساخت بلاکچین های کاربردی خاص و کاربرد عمومی کمتر ایجاد شود.

جالی است بدانید که برای به نمایش گذاشتن قدرت فناوری کازماس این تیم نسخه ای از اتریوم را در کازماس به نام اترمینت (Ethermint) ایجاد کردند. این نسخه از اتریوم دقیقاً مانند اتریوم اصلی کار می کند و حتی با قراردادهای هوشمند موجود و ابزارهای اتریوم مانند MetaMask سازگار می باشد.

چه کسی کازماس را اختراع کرد؟

کازماس بر اساس پروتکل اجماع Tendermint ساخته و توسط Jae Kwon در سال 2014 ایجاد شده است. برای توسعه کامل اکوسیستم قابل همکاری کازماس، کوارو توسط Zarko Milosevic و Ethan Buchman به آن پیوست و سپس در سال 2020 از پروژه کنار رفت.

تاریخچه مختصری از کازماس:

  • آوریل 2017: 17 میلیون دلار در 29 دقیقه اول فروش اولیه توکن کازماس جمع آوری شد.
  • دسامبر 2018: بازی سهام (Game of Stakes) راه اندازی شد که برای اولین بار شبکه کازماس را به طور گسترده آزمایش کرد.
  • مارس 2019: شبکه کازماس به طور رسمی راه اندازی شد.
  • نوامبر 2019: آزمایشگاه های کاوا یکی از اولین پروژه هایی بود که با استفاده از Cosmos SDK برای راه اندازی شبکه اصلی ساخته شد.
  • فوریه 2020: تیم کازماس تقسیم شد و بنیانگذار Jae Kwon از سمت مدیرعاملی کنار رفت.
  • سپتامبر 2020: کازماس با Nym همکاری کرد تا گواهی نامه های ناشناس را به اکوسیستم کازماس بیاورد.
  • فوریه 2021: کازماس Stargate را راه اندازی کرد که شامل اولین انتشار عمومی پروتکل ارتباطات بین بلاکچین IBC می باشد.

چه چیز خاصی در مورد این شبکه وجود دارد؟

کازماس بیشترین شباهت را به پروژه پولکادات دارد و همچنین به دنبال ایجاد یک اکوسیستم از شبکه های بلاکچین قابل همکاری است. با این حال برخلاف Polkadot کازماس حاکمیت بلاکچین های مستقل را در اولویت قرار می دهد. به این معنی که آنها باید خود را ایمن کنند، حاکمیت خود را داشته باشند و اعتبارسنج های خود را اداره کنند.

فناوری کازماس بر چه اساسی است؟

تندرمینت (Tendermint): یک پروتکل اجماع که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بلاکچین اثبات سهامی را بسازند که سریع، مقیاس پذیر و ایمن باشد.

Cosmos SDK: به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه هایی را در بالای بلاکچین های مبتنی بر Tendermint ایجاد کنند.

پروتکل ارتباطات بین بلاکچین IBC: سیستمی که به بلاکچین های مختلف امکان اتصال و ارتباط با یکدیگر را می دهد.

در مارس 2019 بایننس بلاکچین اختصاصی خود را به نام بایننس چین راه اندازی کرد که در هسته خود از Tendermint استفاده می کند. بایننس چین با هدف خاص معامله سریع و امن و کاربر پسند غیر متمرکز ارز بهینه شده است. بایننس چین نمونه ای از چگونگی ایجاد بلاکچین های سفارشی برای یک مورد استفاده خاص از طریق Tendermint است.

تندرمینت (Tendermint) چیست؟

تندرمینت یک نرم افزار منبع باز است که می تواند برای دستیابی به تحمل خطای بیزانس BFT در شبکه های غیرمتمرکز مانند کازماس مورد استفاده قرار گیرد. به زبان ساده BFT به این معنی است که یک شبکه غیرمتمرکز قادر است به طور ایمن به کار خود ادامه دهد و در مورد وضعیت فعلی خود به اجماع برسد حتی اگر برخی از بازیگران درگیر در این فرآیند خراب شده یا مخرب باشند.

کازماس فقط یکی از چندین پلتفرم ساخته شده در اطراف موتور اجماع تندرمینت است. موارد دیگر عبارتند از:

اترمینت (Ethermint): بلاکچین ترکیبی مقیاس پذیر و قابل همکاری با استفاده از Cosmos SDK و Tendermint ساخته شده است.

ترا (Terra): یک پلتفرم ضد سهام dPoS که به عنوان راه حل پرداخت در بلاکچین برای ارزهای پایدار طراحی شده است.

شبکه Regen: یک بازار غیرمتمرکز برای دارایی های زیست محیطی، داده ها و توافق نامه های آب و هوایی.

بلاکچین های درون اکوسیستم کازماس از طریق مدل hub و zone با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. به عنوان مثال اگر می خواستید اتریوم و بیت کوین را از طریق کازماس به یکدیگر متصل کنید هر دو بلاکچین باید به محل خودشان متصل شوند. پس از آن منطقه اتریوم و بیت کوین zone به هاب متصل می شوند و از طریق این هاب مشترک می توان اتر و بیت کوین را بین آنها منتقل کرد.

اتم (ATOM) چیست؟

به توکن های بومی شبکه کازماس ATOM یا اتم گفته می شود. نگه داشتن اتم به دارنده این توانایی را می دهد که بلاک ها را شمرده و اعتبار سنجی کند، در مورد مسائل مربوط به حکومت رأی دهد و هزینه های معاملات را پرداخت کند.

توکن های اولیه ATOM هنگام راه اندازی Cosmetos mainnet ایجاد و در بین اهداکنندگان اولیه، شرکت کنندگان فروش توکن، بنیاد کازماس و توسعه دهندگان اصلی توزیع شد. ATOM های جدید به عنوان پاداش برای اعتبار سنج های شبکه تولید می شوند.

نحوه خرید توکن اتم (ATOM) چگونه است؟

می توان در صرافی های بزرگ مانند بایننس، کراکن و Poloniex معامله کرد. شما همچنین می توانید از طریق staking مستقیماً به عنوان اعتبار سنج یا به طور غیرمستقیم به عنوان نماینده ATOM دریافت کنید.

اما اگر به دنبال خرید ATOM هستید در اینجا نحوه انجام کامل این کار در صرافی بایننس آورده شده است.

1: حساب بایننس خود را ایجاد کرده و وارد شوید.

2: به کیف پول خود بروید و ارزدیجیتالی که می خواهید برای ATOM معامله کنید را واریز کنید. در زمان نوشتن این مقاله صرافی Binance از معاملات اتم در برابر USD Binance (BUSD)، Tether (USDT)، Binance Coin (BNB)، Bitcoin (BTC) و USD Coin (USDC) پشتیبانی می کند.

undefined

پس از انتخاب رمز ارز مورد نظرتان حساب خود را با این رمز ارز بارگیری کرده و منتظر تأیید بمانید. پس از تأیید موجودی شما نشان داده می شود. ما در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که چگونه USDT (تتر) را با ATOM (اتم) معامله کنید.

3: به صفحه معاملات ATOM / USDT بروید. در پایین صفحه سفارش را پیدا خواهید کرد.

undefined

در اینجا گزینه Market را انتخاب کرده و مبلغی که می خواهید در ATOM هزینه کنید را وارد کنید و هنگامی که آماده انجام سفارش خود با بهترین قیمت موجود هستید بر روی دکمه "Buy ATOM " کلیک کنید.

ATOM شما در کیف پول spot بایننس در دسترس خواهد بود.

با توکن اتم چه کاری می توان انجام داد؟

کازماس بر اساس مکانیسم اجماع اثبات سهام عمل می کند. این بدان معنی است که دارندگان ATOM می توانند سهمی از پاداش بلاک شبکه و هزینه های تراکنش را از طریق staking یا با اجرای نود اعتبار سنجی خود یا با تفویض توکن های ATOM خود به یک اعتبارسنج بدست آورند.

اعتبارسنج ها ATOM های خود را در معرض خطر قرار می دهند یا قفل می کنند و نرم افزار تخصصی را اجرا می کنند چرا که با پیشنهاد بلاک های جدید و اعتبار سنجی معاملات، شبکه Cosmos را حفظ می کند.

دپس (اپلیکیشن غیر متمرکز) یا dApps ساخته شده بر روی کازماس:

کازماس به عنوان یک شبکه بلاکچین قابل همکاری و بسیار مقیاس پذیر که می تواند میزبان قراردادهای هوشمند باشد در میان توسعه دهندگان دپس که می خواهند برنامه های غیر متمرکز غیر متصل دپس کارآمد ایجاد کنند محبوب شده است.

برخی از برجسته ترین برنامه های دپس که در حال حاضر در کازماس کار می کنند عبارتند از:

Anchor: یک پلتفرم مالی که نرخ سود کم نوسانات سپرده های ارزهای پایدار را ارائه می دهد.

Flares: یک شبکه پرداخت است که از چندین دارایی و سیستم پرداخت از جمله بازی ها و DeFi پشتیبانی می کند.

le Klever: یک برنامه تلفن همراه با کیف پول، مرورگر و نمونه کارهای بلاکچین یکپارچه است.

Chainweaver: کیف پول چند بلاکچینی قابل همکاری و توسعه محیط قرارداد هوشمند.

کازماسکازماس
کازماس$۱۱.۷۲۳۵۶,۵۳۴ تومان
:decrypt.co