اصطلاح ارتفاع بلاک یا Block Height چیست؟

ارتفاع بلاک یا block height یک بلاک خاص به عنوان تعداد بلاک های قبلی در بلاکچین تعریف شده است. بلاکچین یک پایگاه داده رمزگذاری شده است که دفتر معاملات را به ترتیب در ساختار داده ها معروف به بلاک ثبت می کند. بلاکچین ها به عنوان فناوری اساسی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شوند.

ارتفاع بلاک می تواند محل معامله ای را که در محل گذشته در بلاکچین انجام شده است ارجاع دهد یا به طول یا اندازه فعلی بلاکچین مراجعه کند. نمودار ارتفاع بلاک نشانگر این است که چگونه بلاک های جدید به طور پیوسته در بلاکچین با گذشت زمان و در میان سطح دشواری استخراج کشف می شوند.

از آوریل2021 ارتفاع بلاک بلاکچین بیت کوین بیش از 677.350 بلاک میباشد و تقریباً روزانه 144 بلاک جدید اضافه می شود.

نکات کلیدی

  • ارتفاع بلاک به مکان خاصی در یلاکچین اشاره دارد که با تعداد بلاک های تأیید شده قبل از آن اندازه گیری می شود.
  • ارتفاع بلاک فعلی بلاکچین نشانه ای از اندازه یا زمان فعلی آن است.
  • الگوریتم های اجماع غیرمتمرکز معمولاً با توافق در استخراج زنجیره با طولانی ترین ارتفاع بلاک عمل می کنند.

درک اصطلاح ارتفاع بلاک

undefined

بلاکچین شامل یک سری بلاک های متوالی است که به همین دلیل رو بلاکچین (زنجیره بلاک) نامیده می شود. این بلاک ها اساساً واحدهای داده ای هستند که برای ذخیره اطلاعات معاملات شبکه استفاده می شوند. هر بلاک حاوی یک تاریخچه امن و عمومی از معاملات انجام شده یا تأیید شده در فاصله بین بلاک قبلی و بلاک مورد نظر است.

اولین بلاک موجود در بلاکچین جنسیس بلاک یا بلاک پیدایش نام دارد. این بلاک دارای ارتفاع بلاک صفر است زیرا هیچ بلاکی قبل از آن در بلاکچین وجود ندارد. کل ارتفاع بلاکچین به عنوان اندازه آخرین بلاک یا بالاترین بلاک در زنجیره در نظر گرفته شده است.

استخراج بیت کوین

ارتفاع بلاک نشان دهنده تعداد بلاکی است که در کل تاریخ یک شبکه بلاکچین خاص تأیید شده است یعنی از بلاک اولیه یا جنسیس بلاک (یا بلاک صفر) تا آخرین بلاک. بر خلاف بلاک اولیه همه بلاک های دیگر حاوی یک مرجع (هش) به بلاکی است که بلافاصله قبل از آن آمده است و ارتفاع بلاک تعداد هر بلاک در آن دنباله است. بنابراین ارتفاع بلاک بلاک اولیه 0 است و ارتفاع بلاک اولین بلاک استخراج شده 1 می باشد.

از آنجا که بلاکچین ها از بلاک تشکیل شده اند قیاسی که گاهی برای توصیف آنها استفاده می شود تصور بلاکچین ها به صورت دسته های لگو است. هیچ راهی برای برداشتن لگو از وسط یک سازه بدون بهم ریختن کل ساختار آن وجود ندارد. مانند بازی جنگا نیست که بتوانید بدون به خطر انداختن سایرین یکی را بیرون بیاورید.

بنابراین می توان ارتفاع بلاک را با زمانی که بلاکچین راه اندازی شده است تقسیم بر میانگین زمان بلاک زنجیره محاسبه کرد. به عبارت دیگر ارتفاع بلاک از تعداد بلاک های استخراج شده (یا معتبر) از زمان ایجاد یک شبکه بلاکچین خاص تشکیل شده است.

از نظر تئوری میانگین زمان بلاک باید تقریباً زمان بلاک هدف یا تارگت بلاک بر اساس سطح دشواری استخراج باشد. سختی استخراج برای بسیاری از بلاکچین ها براساس مقدار هش ریت کل شبکه تنظیم می شود تا دوره بلاک تقریباً ثابت بماند. در مورد بیت کوین زمان بلاک به طور متوسط ​​10 دقیقه است. در غیر این صورت ممکن است دوره بلاک مورد انتظار در پاسخ به مقدار منابع محاسباتی که ماینرها به آن شبکه خاص اختصاص داده اند نوسان داشته باشد.

ارتفاع بلاک نباید مستقیماً بین بلاکچین های مختلف مقایسه شود زیرا میانگین دوره بلاک و نرخ هش آنها متفاوت است. با این حال اگر ارتفاع بلاک نسخه محلی با آنچه ارتفاع بلاک پذیرفته شده در سطح جهانی متفاوت بود یک نسخه از بلاکچین "غیر همگام سازی" در نظر گرفته شود. بنابراین ارتفاع بلاک یک آمار مفید برای بررسی اینکه آیا نسخه ای از بلاکچین داده شده به روز است یا خیر می باشد.

به عنوان یک روش برای درک ارتفاع بلاک، درک روند استخراج ارزدیجیتال و چگونگی اضافه شدن بلاک های جدید به بلاکچین مفید است. بیایید به پرونده بیت کوین نگاهی بیندازیم. در اینجا یک مسئله ریاضی با هر بلاک پیوند داده می شود.

ماینرها به عنوان بخشی از روند رقابت در یک نوع مسابقه دائماً در حال پردازش و ثبت معاملات هستند. آنها برای به دست آوردن بیت کوین جهت "تکمیل بلاک فعلی" مسابقه می دهند. وقتی یک ماینر برنده قادر به حل آن باشد پاسخ با سایر نودهای استخراج به اشتراک گذاشته شده و اعتبار سنجی می شود. هر بار که ماینر مشکلی را حل می کند 12.5 بیت کوین که اخیراً استخراج شده است به ماینر تعلق می گیرد و وارد گردش می شود.

اولین تاریخچه در آن بلاک بعدی معامله ای است که به ماینر برنده (که بلاک قبلی را تکمیل کرد) BTC تازه ضرب شده اعطا می کند. دشواری مسئله ریاضی میزان بیت کوین های جدید را تنظیم می کند زیرا بلاک های جدید نمی توانند بدون پاسخ به شبکه ارسال شوند. با توجه به اینکه برای حل این مشکل به طور متوسط ​​حدود 10 دقیقه طول می کشد تقریباً هر 12 دقیقه 12.5 بیت کوین جدید ضبط می شود.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۰۱۰۹۱۵,۰۶۴,۵۶۷ تومان