ذخیره سازی سرد cold storage بیتکوین چیست؟

ذخیره سرد بیت کوین چیست یکی از سوالات متداول است. با توجه به افزایش محبوبیت بیت کوین و ارزهای دیجیتال تعداد فزاینده ای از مردم به دنبال ایمن نگه داشتن کوین های خود هستند و ذخیره سازی سرد بیت کوین یکی از امن ترین راه حل ها است.

ذخیره سازی سرد بیت کوین چیست؟

وقتی یک انبار سرد بیت کوین را تصویر می کنید ممکن است یخچالی مدرن و پیشرفته را ببینید که در جایی در یک پناهگاه فوق سری پنهان شده است. با این حال کیف پول های سرد بیت کوین که باعث نا امیدی برخی شده است صرفاً یادداشت های کاغذی، چیزها و یا دستگاه هایی هستند که به صورت آفلاین نگهداری می شوند. آنها به شکل کیف پول سخت افزاری، کیف پول کاغذی، استیک USB، دستگاه ذخیره سازی داده های ارز دیجیتال و حتی اقلام حامل فیزیکی هستند. قانون اساسی برای طبقه بندی کیف پول به عنوان ذخیره سازی سرد بیت کوین، قابلیت ذخیره کلیدهای خصوصی بیت کوین و آفلاین نگه داشتن آن است تا بتوان آن را از طریق اینترنت به سرقت برد.

undefined

ذخیره سازی و یا کیف پول از کد مخفی شما برای استفاده از بیت کوین های خود محافظت می کند و به مدیریت تراکنش ها کمک می نماید چیزی شبیه به یک حساب بانکی اینترنتی خصوصی. کدی که به عنوان رمز عبور عمل می کند کلید خصوصی نامیده می شود و برای امنیت پول شما حیاتی است. هر کسی که کلید خصوصی شما را دریافت کند می تواند بیت کوین شما را بدزدد. و اگر کلید خود را گم کنید بیت کوین شما نیز از بین می رود. بنابراین مهم است که از کلیدهای خصوصی در برابر گم شدن تصادفی محافظت کرده و از آنها نسخه پشتیبان تهیه نمایید.

بنابراین ذخیره سازی سرد بیت کوین به نگهداری ذخیره بیت کوین به صورت آفلاین اشاره دارد و اغلب یک احتیاط امنیتی ضروری است به خصوص اگر با مقادیر زیادی بیت کوین سر و کار دارید. این امن ترین راه برای محافظت از دارایی های دیجیتال شما در نظر گرفته می شود.

زمانی که باید از کیف پول سرد استفاده کنید

یک کیف پول آفلاین معروف به سرد را برای ذخیره سازی در نظر بگیرید اگر:

 • شما باید مقدار زیادی بیت کوین ذخیره کنید و امنیت را در اولویت قرار دارد.
 • لازم نیست اغلب از آن استفاده کنید یا در هر زمان و هر مکان به آن دسترسی داشته باشید.
 • ترجیح می دهید خودتان از سرمایه خود محافظت کنید تا به شخص ثالث اعتماد کنید.
 • شما آماده پرداخت هزینه سخت افزار هستید که معمولاً از حدود 50 تا چند صد دلار می باشد.

حریم خصوصی برای شما مهم است.

ذخیره بیت کوین به صورت آفلاین در سردخانه به شما انعطاف پذیری زیادی می دهد. می‌ توانید از یک درایو USB و یا سایر رسانه‌ های ذخیره‌ سازی داده آفلاین که در مکانی امن ذخیره شده‌ اند، یک کیف پول کاغذی، یک کالای حامل مانند یک کوین فیزیکی بیت‌ کوین و یا خرید یک کیف پول سخت‌ افزاری آفلاین استفاده کنید.

undefined

کیف پول بیت کوین سرد و گرم

کیف پول‌ های بیت‌ کوین آنلاین و یا به اصطلاح گرم به دلیل تهدید هک امنیت کمتری دارند. کیف پول های وب به ویژه آسیب پذیر هستند زیرا اکثر آنها از شما می خواهند کلید خصوصی خود را برای شخص ثالث فاش کنید و یا ریسک طرف مقابل را معرفی کنید.

با وجود این اکثر دارندگان ارزهای دیجیتال از کیف پول سرد و گرم استفاده می کنند. کیف پول های گرم برای معاملات مکرر و هزینه های روزمره مناسب تر هستند در حالی که کیف پول های سرد برای نگهداری طولانی مدت دارایی های دیجیتال شما بهتر می باشند.

بنابراین یک توصیه استاندارد استفاده از هر دو نوع کیف پول است. حداقل یک کیف پول گرم با مقدار کمی بیت کوین برای تراکنش های روزانه و یک یا چند کیف پول سرد برای تامین مبالغ هنگفت داشته باشید. شما می توانید به تعداد دلخواه کیف پول داشته باشید بنابراین اگر در کار با کلیدهای خصوصی مهارت دارید هر چه کیف پول بیشتر باشد بهتر است.

خطرات ذخیره سازی سرد بیت کوین

 • اگر تصمیم به خرید کیف پول سرد دارید مراقب خطرات زیر باشید.
 • اگر تصمیم به استفاده از کیف پول سخت افزاری دارید حتماً از کلمات اولیه و یا بازیابی آن نسخه پشتیبان تهیه کرده و با خیال راحت ذخیره کنید.
 • برخلاف کیف پول‌ های سخت‌افزار، USB‌ها می‌ توانند به خطر بیفتند و هک شوند.
 • دستگاه های سخت افزاری ممکن است شکسته و یا آسیب ببینند.
 • اگر قصد استفاده از کیف پول کاغذی را دارید توجه داشته باشید که هر کسی که آن را ببیند می تواند کلیدهای نوشتن شما را کپی کرده و آن را بدزدد.
 • یک خطا در رونویسی می تواند باعث از دست رفتن سرمایه شود.
 • کاغذ ممکن است پوسیده شود، پاره شود و یا بسوزد.
 • همه دستگاه ها ممکن است از کار بیفتند و بازیابی اطلاعات را بسیار گران می کند.

در مجموع ذخیره سازی سرد یک گزینه بسیار امن برای حفظ دارایی های دیجیتال شما است. با این حال توجه داشته باشید که اگر بی پروا اجرا شود حتی ایمن ترین سردخانه نیز نمی تواند از شما در برابر سرقت محافظت کند. به یاد داشته باشید که اطلاعات مربوط به پس انداز بیت کوین خود را خصوصی نگه دارید همیشه از کلیدهای خصوصی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و ایمن باشید.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۰,۰۰۹۶۳۵,۶۴۶,۲۵۷ تومان