بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟ آیا همان بیت کوین است؟

بیت کوین برای اولین بار دقیقا" نه سال پیش ظاهر شد و اکنون مثل همیشه قوی است به اینصورت که این روزها نه تنها اولین ارز بلکه گرانترین، پایدارترین و محبوب ترین ارز دیجیتال جهان است.

و همانطور که گفته شده، کامل نیست و همیشه یکی از مهمترین موضوعات ارز دیجیتال مقیاس پذیری آن بوده است. به طور خاص، این مقیاس اندازه یک بلوک از معاملات بوده که با ایجاد بیت کوین به یک مگابایت محدود شد. این محدودیت باعث تاخیر قابل توجهی در زمان پردازش معاملات می شود و فقط تعداد محدودی از معاملات شبکه را می تواند پردازش کند.

اما داستان بیت کوین کش متفاوت بود. تفاوت آن با نسخه های دیگر این است که در زمینه افزایش اندازه بلوک، از یک مگابایت به هشت مگابایت امکان پذیر است. هدف کلی آن افزایش تعداد معاملات قابل پردازش توسط شبکه است، امیدواریم که بیت کوین کش بتواند با حجم تراکنش هایی که غول های صنعتی مانند PayPal و Visa می توانند در حال حاضر پردازش کنند، رقابت کند.

undefined

داستان هارد فورک

در ابتدا جهت کاهش حملات احتمالی هرزنامه (spam) و DDoS محدودیت یک مگابایتی برای اندازه هر بلوک اجرا شد. اگرچه تراکنشهای زیادی در شبکه اتفاق نمی افتد، اما این محدودیت به هیچ وجه روی هیچ چیزی تأثیر نمی گذارد.

با افزایش محبوبیت بیشتر بیت کوین، این محدودیت منجر به انباشته شدن بلوک ها گردید که باعث افزایش دورهای بی مورد انتقالشد. اوضاع از حدود ماه مه سال 2017 (اردیبهشت مال سال 1396) یعنی زمانی که برخی از کاربران گزارش دادند که باید تا چهار روز منتظر تایید بمانند، از کنترل خارج شد.

کاربران جهت تسریع در تأیید باید هزینه های بالاتری برای معامله می پرداختند، اما این روش اساساً بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت بی فایده می کند. به ویژه هنگامی که صحبت از معاملات کوچکتر می شود. به عنوان مثال، پرداخت یک ساندویچ یا یک فنجان قهوه با بیت کوین به سادگی قابل اجرا نبود، زیرا یک فنجان قهوه 3 دلار بود و هزینه معامله آن بیش از 15 دلار می شد.

undefined

جامعه بیت کوین دو راه حل ممکن برای این وضعیت ارائه داد: Bitcoin Unlimited و گواه مجزا (SegWit).

Bitcoin Unlimited به طور کلی محدودیت اندازه بلوک را از بین می برد. بسیاری از ماینرها موافق این راه حل بودند، زیرا عدم وجود محدودیت اندازه بلوک نه تنها از جمع شدن بلوک ها جلوگیری می کند بلکه باعث افزایش دستمزد کلی ماینرها برای هر بلوک می شود.

با این حال، بسیاری از توسعه دهندگان مخالف این پیشنهاد بودند. زیرا تصور می کردند که اجرای آن باعث خروج ماینرهای کوچک خواهد شد که این امر به نوبه خود می تواند منجر به تمرکز کل شبکه نسبت به شرکت های بزرگ ماینر شود.

راه حل گواه جداگانه (segwit) به معنای ذخیره برخی از اطلاعات در پرونده های جداگانه ی خارج از بلاکچین است. توسعه دهندگان ادعا کردند که با این کار فضای ذخیره سازی زیادی آزاد می شود، بلوک ها در معاملات بیشتری جای می گیرند و زمان تأیید به طور قابل توجهی کاهش می یابد. اما، بسیاری از مردم معتقد بودند که این فقط یک توقف موقت و پیچیده تر در مقایسه با راه حل Bitcoin Unlimited است.

undefined

در نتیجه، یک پروتکل توافقی به نام SegWit2x تهیه شد. راه اندازی این پروتکل به معنای ذخیره برخی از اطلاعات در خارج از بلاکچین و همچنین افزایش محدودیت اندازه بلوک به دو مگابایت بود. پس از رأی 95 درصد از ماینرها به این پیشنهاد، پروتکل در تاریخ 1 آگوست 2017 (10ام مرداد ماه سال 1396) اجرا شد. با این حال، شبکه افزایش فوری محدودیت اندازه بلوک را مشاهده نکرد. برای بسیاری از افراد، این به معنای به تعویق انداختن یک مشکل به جای حل آن بود.

علاوه بر این، به نظر می رسید این تصمیم برای کسانی که از بیت کوین به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری و نه یک سیستم پرداختی استفاده می کنند، گرفته شده است.

سپس، در جریان کنفرانس Future of Bitcoin در آرنهم کشور هلند، اولین اجرای پروتکل بیت کوین کش به نام Bitcoin ABC توسط Amaury Séchet، مهندس سابق فیس بوک اعلام شد.

Séchet و تیم توسعه دهندگانش تصمیم گرفتند پروتکل SegWit2x را کنار بگذارند و محدودیت اندازه بلوک را به هشت مگابایت افزایش دهند. از آنجا که چنین تغییرات شدیدی مستلزم ایجاد آنها از طریق شبکه اصلی بیت کوین بود، اعلام شد که یک Hard Fork (انشعاب سخت) در تاریخ 1 آگوست 2017 (10ام مرداد ماه سال 1396) اتفاق می افتد.

برای کسانی که نمی دانند، هارد فورک تنها روش شناخته شده برای به روزرسانی نرم افزار بیت کوین در حال حاضر برای توسعه دهندگان است. توسعه دهندگان شبکه را تقسیم می کنند و اساساً یک بلاکچین جدید با قوانین تغییر یافته ایجاد می کنند. نسخه اصلی و فورک شده ارز دیجیتال، بلاکچین یکسان دارند تا زمانی که تقسیم بلوک اتفاق افتاد. از آنجا به بعد، این دو شبکه به طور مستقل وجود دارند.

undefined

پس از وقوع فورک، هرکسی که قبل از هارد فورک بیت کوین در دست داشت به همان اندازه رمز بیت کوین کش دریافت کرد.

ارز دیجیتال جدید به سرعت توسط سرمایه گذاران پذیرفته شد، زیرا در پایان اولین روز از وجود آن بیت کوین کش به سومین ارز دیجیتال پس از بیت کوین و اتریوم از نظر سرمایه بازار تبدیل شد.

undefined

استفاده از بیت کوین کش ارزان تر از بیت کوین است؟

به طور خلاصه باید بگوییم که بله هزینه های روزافزون مرتبط با معاملات بیت کوین یکی از دلایل اصلی ایجاد بیت کوین کش بود. یک آزمایش کاملا عملی که در ماه دسامبر 2017 (آذرماه سال ۱۳۹۶) انجام شد و نشان داد که معامله در بیت کوین کش 99.56 درصد ارزان تر از معامله ی معادل آن در شبکه اصلی بیت کوین است.

در پایان سال 2017 (سال ۱۳۹۶)، مردم برای انتقال توکن های بیت کوین خود به طور متوسط 28 دلار هزینه معامله پرداخت می کردند. حتی شخصی ادعا کرده است که برای ارسال بیت کوین به ارزش 25 دلار که کارمزدش 40 درصد است، باید 16 دلار هزینه پرداخت کند.

undefined

منتقدان هارد فورک

در دنیای ارزهای دیجیتال، یک فورک همیشه یک رویداد آزار دهنده است. بسیاری از مردم معتقدند که این امر با اصل تغییرناپذیری بلاکچین و اصل "کد قانون است" مغایرت دارد.

وقتی صحبت از این هارد فورک خاص می شود، بسیاری از منتقدان نگران این هستند که قدرت کامپیوتر مورد نیاز برای پردازش بلوک های بزرگتر، ماینرهای کوچکتر را بی ارزش کنند. که ممکن است تمرکز قدرت تصمیم گیری در دست شرکت های بزرگی که توانایی پرداخت هزینه های بیشتر و تجهیزات بهتر را دارند بیفتد.

سرانجام، هرکسی که قبل از فورک، بیت کوین در اختیار داشت مقدار مساوی توکن بیت کوین کش دریافت کرد. برخی از مردم نگرانی خود را از اینکه این تقسیم چیزی جز یک طرح پول سازی نیست ابراز کردند. در واقع، هارد فورک وضعیتی مشابه به مشکل هزینه دو برابر را ایجاد کرد. زیرا انجام دو معامله از یک کیف پول با استفاده از مجموعه کلیدهای یکسان را امکان پذیر می کند.

undefined

راجر ور کیست؟

راجرور یک سرمایه گذار برجسته و پذیرنده اولیه بیت کوین است. وی بیش از یک میلیون دلار در استارت آپ های مختلف نوظهور بیت کوین از جمله ریپل، Z.Cash ،Blockchain.com ،Bitpay ،Purse.io و Kraken سرمایه گذاری کرد. وی همچنین مدیرعامل Bitcoin.com و یکی از پنج سازنده بنیاد بیت کوین است که به ارزش بیشتر از 1 میلیون دلار، بیت کوین اهدا کرده است. راجرور بیت کوین را به معنای دستیابی به آزادی اقتصادی می داند. وی در جامعه ارزهای دیجیتال به مسیح بیت کوین نیز معروف است.

با این حال، این روزها راجرور طرفدار بیت کوین کش است. راجرور در مصاحبه اخیر خود با Coin telegraph بیت کوین کش را "بیت کوین واقعی" توصیف کرده و ادعا کرد که در آینده نزدیک سرمایه بازار، حجم تجارت و پایگاه کاربری بیشتری خواهد داشت. همچنین از وی نقل شده است که اکثر وجوه ارز دیجیتال خود را در بیت کوین کش نگهداری می کند و شاید این امر بزرگترین شاخص اعتقاد وی به دارایی باشد.

undefined

آیا باید در بیت کوین کش سرمایه گذاری کرد؟

بیت کوین کش خیلی قدمت ندارد، اما در حال حاضر ثابت کرده است که یک ارز دیجیتال بسیار قوی است. در زمان نگارش این مقاله، چهارمین ارز دیجیتال در جهان است که از نظر سرمایه بازار، پشت سر صنایع سخت افزاری اتریوم، بیت کوین و ریپل قرار دارد. همچنین این ارز از 22 ژانویه 2018 (دوم بهمن ماه سال 1396) با ارزش 1623 دلار برای هر بیت کوین کش، دومین ارز دیجیتال جهان است.

از نظر بسیاری از افراد، بیت کوین کش به پاسخی برای همه آنچه در بیت کوین اصلی مسئله و مشکل بود تبدیل شده و روز به روز پیروان جدیدی پیدا می کند.

به طور کلی، هر حرکت سرمایه گذاری و تجاری شامل ریسک است، و شما هنگام تصمیم گیری حتما" باید تحقیق کنید.

آیا قیمت بیت کوین کش به قیمت بیت کوین بستگی دارد؟

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال کاملاً مستقل است، بنابراین قیمت آن به قیمت بیت کوین اصلی بستگی ندارد. اما به هر حال، توجه به این نکته حائز اهمیت است که بیت کوین هنوز ارز دیجیتال غالب جهان است، بنابراین اگر آن بالا یا پایین رود، اکثریت مطلق سایر ارزهای دیجیتال احتمالاً روند آن را دنبال می کنند.

چگونه می توان از بیت کوین کش استفاده کرد؟

در حال حاضر بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال اقداماتی را برای ادغام بیت کوین کش انجام داده اند، بنابراین هم اکنون می توانید ارز دیجیتال را ارسال، دریافت و خرید و فروش کنید.

کاملاً محتمل است که با ادامه رشد بیت کوین کش، تجار نیز از این الگو پیروی کنند. با این حال از هم اکنون بیت کوین کش توسط اکثریت مطلق فروشندگان، حتی کسانی که بیت کوین اصلی را قبول دارند، پذیرفته نیست.

بنابراین در حال حاضراستفاده از بیت کوین کش نوعی سرمایه گذاری است.

بیت کوین کشبیت کوین کش
بیت کوین کش$۲۴۸.۸۹۱۲,۶۰۸,۵۳۷ تومان