پروتکل باند (BAND) چیست و نحوه خرید آن چگونه است؟

پروتکل باند اوراکل غیرمتمرکز، پل ارتباطی بین بلاکچین ها و منابع داده خارج از زنجیره را ایجاد می کند اما در چین لینک با یک رقیب کاملاً ثابت مواجه است.

به طور خلاصه:

  • پروتکل باند یک اوراکل غیرمتمرکز است که توسط قراردادهای هوشمند بلاکچین برای دسترسی به داده های خارج از زنجیره استفاده می شود.
  • این برنامه با برنامه های غیرمتمرکز در اتریوم و همچنین با دیگر برنامه ها در بلاکچین های دیگر کار می کند.
  • توکن BAND برای پرداخت ها، پاداش ها و حکمرانی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آن را ضمیمه کرد.

بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز dapp برای عملکرد خود نیاز به جریان داده های واقعی دارند. اما بلاکچین ها به گونه ای طراحی نشده اند که به تنهایی به چنین منابع داده ای دسترسی داشته باشند. این جا همان جایی است که اوراکل ها وارد می شوند و به عنوان یک واسطه عمل می کنند تا داده های خارجی را به دپ بلاکچین هدایت کنند.

با ظهور مالیات غیرمتمرکز (DeFi) تمرکز بر نقش اوراکل ها افزایش یافته است و پروتکل باند به عنوان یکی از بازیگران در حال ظهور در این دوره ظاهر شده است.

پروتکل باند می تواند با انواع بلاکچین ها ادغام شود. به طور بالقوه با ساخت دپ ها در خارج از اکوسیستم اتریوم، آن را حتی مفیدتر می کند. در اینجا مواردی است که باید درباره پروتکل باند و توکن BAND آن و همچنین نحوه خرید BAND بدانید.

پروتکل باند چیست؟

undefined

پروتکل باند یک اوراکل متقابل است که توسط برنامه های غیرمتمرکز برای جذب داده از API های وب (رابط های برنامه نویسی برنامه) استفاده می شود. این پروتکل با بلاکچین های مختلفی از جمله اتریوم و کازماس کار می کند و این چیزی است که اهمیت آن را بیشتر می کند زیرا دپ ها فراتر از اتریوم را نگاه می کنند تا بلاکچین های کم تراکم تماس بیشتری با خانه داشته باشند.

در ابتد پروتکل باند در اکتبر 2019 در بلاکچین اتریوم راه اندازی شد اما سپس به کازماس منتقل شده و با ویژگی های اضافی و ساختار ساده در ژوئن 2020 دوباره راه اندازی شد.

بارزترین مورد استفاده از پروتکل باند در برنامه های مالی است و با ارائه دهندگان داده مانند بایننس و کوین جکو در آن قسمت کار می کند. با این حال این سازمان همچنین موارد دیگری را برای استفاده بالقوه از جمله امتیازات ورزشی، آب و هوا، داده های ورزش و تولید اعداد تصادفی قابل تأیید شناسایی کرده است.

پروتکل باند چگونه کار می کند؟

مانند سایر اوراکل ها، پروتکل باند اساساً رابط بین قرارداد هوشمند دپ مبنی بر بلاکچین و منبع داده ای در دنیای واقعی است که خارج از بلاکچین واقع شده است. بسیاری از دپ ها برای عملکرد و سرویس دهی به کاربران به چنین اطلاعاتی اعتماد می کنند و باید جدیدترین و دقیق ترین داده ها را داشته باشند تا مطابق برنامه کار کنند.

پروتکل باند چه ویژگی خاصی دارد؟

برخی از اوراکل ها فقط به اتریوم مربوط می شوند که منطقی است زیرا نیروی محرکه اکثر دپ ها است. با این حال پروتکل باند همچنین با بلاکچین های دیگری کار می کند و یک بخش اصلی از زیرساخت را برای دپ های توسعه یافته در سایر نقاط فراهم می کند.

از آنجا که سازندگان دپ به دنبال بلاکچین های جایگزین برای انجام تراکنش سریعتر و کم هزینه تر هستند، پروتکل باند می تواند ابزاری اساسی برای فعال کردن یک اکوسیستم دپ گسترده تر و فراتر از اتریوم باشد.

در میان مشارکت های دیگر پروتکل باند در کنار غول های فناوری مانند گوگل و ماکرو سافت به OpenAPI Initiative پیوسته است تا به تعریف استانداردی برای API ها کمک کند. این همان چیزی است که باند از آن برای برداشتن داده ها از منابع خارج از زنجیره و انتقال آنها به بلاکچین استفاده می کند.

با پروتکل باند چه کاری می توان انجام داد؟

پروتکل باند توسط دپ ها برای دسترسی به داده های دنیای واقعی از خارج از بلاکچین استفاده می شود. با این حال برای یک کاربر متوسط ​​ممکن است انگیزه ای برای داشتن و استفاده از توکن باند وجود داشته باشد. باند برای پرداخت هزینه های تراکنش در بلاکچین و همچنین پاداش دادن به اعتبارسنجان برای تولید بلاک های جدید استفاده می شود. هرکسی می تواند باند را شرط بندی و آن را به یک اعتبارسنج واگذار کند تا پاداش کسب کند.

باند مدل تورمی را روی توکن ها پیاده سازی می کند که برای کاهش تدریجی ارزش آنها طراحی شده است. این کار برای تشویق کاربران به مشارکت در شبکه برای به دست آوردن توکن های بیشتر از طریق جوایز staking انجام می شود. با این هدف که 66 درصد از کل توکن های باند را در هر لحظه ذخیره کنید. نرخ تورم سالانه براساس آن درصد هدف تغییر می کند.

نقشه راه فعلی پروتکل باند:

در تاریخ 3 فوریه پروتکل باند آخرین نقشه راه خود را برای سال 2021 منتشر کرد. عناصر اصلی نیمه اول سال بهبود فناوری اصلی، ایجاد یک تیم ادغام کارآمدتر است که برای کمک به پروتکل با پروژه های بلاکچین بیشتر ادغام می شود و رشد جامعه جهانی آن.

برای نیمه دوم سال 2021 حتی نقاط عطف بزرگتری وجود دارد. این شامل راه اندازی BandChain Phase 2 می باشد. هدف پیش بینی شده این است که انعطاف پذیری بیشتری به ارائه دهندگان داده های درجه نهادی بدهد که می خواهند با استفاده از پروتکل باند کسب درآمد کنند. آنها قادر خواهند بود با استفاده از داده هایی که به روش های مختلف ارائه می دهند هزینه دریافت کنند.

تیم پروتکل باند همچنین می خواهد یک فرآیند ادغام سلف سرویس ایجاد کند. با این کار منابع لازم برای هر کسی که از اوراکل های پروتکل باند در باندچین استفاده می کند فراهم می شود. نقشه راه ادعا می کند که این به طور قابل توجهی تعداد درخواست های داده در شبکه را افزایش می دهد.

این شرکت همچنین می خواهد با شرکت های اصلی و ارائه دهندگان داده های سازمانی همکاری کند. این برنامه به نمایش گذاشتن این مشارکت ها پس از اجرای فاز 2 است.

باند را از کجا و چگونه می توان خرید؟

باند در صرافی های ارز دیجیتال مختلف از جمله کوین بیس، هوبی، بایننس و همچنین صرافی های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ و Kyber Network در دسترس است.

در اینجا نگاهی به چگونگی خرید باند از صرافی با استفاده از بایننس US به عنوان مثال آورده شده است. به سادگی باند را در لیست توکن های پشتیبانی شده صرافی پیدا کنید و سپس می توانید خرید یا فروش آن را انتخاب کرده یا با ارزهای دیجیتال دیگری که در پلتفرم دارید مبادله کنید.

در این مثال ما مبلغ خرید 20 دلار را از حساب بانکی وارد می کنیم. با توجه به قیمت هنگام خرید و کمتر از 0.10 دلار هزینه تراکنش معادل 2.49 باند بود.

undefined
undefined

بر روی confirm purchase کلیک کنید و سپس تراکنش باید در عرض چند ثانیه انجام شود. اگر می خواهید باند را سهام خود کنید می توانید آن را به یک برنامه کیف پول مانند کیف پول اتمی منتقل کنید.

آینده:

همانطور که گفته شد تطبیق پذیری پروتکل باند آن را برای مجموعه گسترده ای از dapp ها مفید می کند. در حالی که اتریوم در حال حاضر قلب بیشتر برنامه های اصلی غیرمتمرکز است، با چالش هایی از جمله افزایش هزینه های تراکنش ها مواجه می باشد.

با ظهور گزینه های دیگر یعنی ارائه تراکم کمتر و سایر مزایای بالقوه فنی، پروتکل باند می تواند با کار در چندین بلاکچین و تکیه بر منابع داده های جامعه از طرح خود بهره مند شود.

از طرف دیگر چین لینک جای پای بسیار محکمی در صحنه ارز دارد و از زمان نوشتن این مقاله لینک دارای کلاهک بازار بیش از 40 برابر باند است. این یک مزیت قابل توجه است و بعید می باشد که به سرعت محو شود. پروتکل باند نشان می دهد که لبه آن با قیمت هرتراکنش همراه است و مطمئناً هدف اصلی آن این است که چین لینک منجر به تصویب بیشتر شود.

موفقیت آینده پروتکل باند ممکن است تا حد زیادی به موفقیت کازماس نیز بستگی داشته باشد. اگرچه باند خود بلاکچین دارد اما بلاکچین خودش اکنون مبتنی بر کازماس است که خود را "اینترنت بلاکچین" معرفی می کند و سازگاری میان زنجیره ای را برای یک اکوسیستم پر رونق ارتقا می دهد.

Band ProtocolBand Protocol
Band Protocol$۱.۷۱۵۲,۱۴۱ تومان
بایننسبایننس
بایننس۶۲.۹B دلار۱۰ / ۹.۹ امتیاز
Kyber NetworkKyber Network
Kyber Network۲.۱۹M دلار۱۰ / ۰.۴۸ امتیاز
:decrypt.co