شبکه اولنچ یا Avalanche و توکن آن (AVAX) چیست و چرا اهمیت دارد؟

اولنچ پلتفرمی برای ساخت برنامه های قدرتمند غیرمتمرکز و پیاده سازی بلاکچین های سفارشی است. در این مقاله نحوه کار آن را با یکدیگر بررسی می کنیم.

به طور خلاصه:

  • اولنچ یک پلتفرم پیشرفته بلاکچین است که نوید قابلیت های مقیاس بندی بسیار زیاد و زمان تأیید سریع را می دهد.
  • چندین محصول در حال حاضر در اولنچ به بازار عرضه شده اند از جمله سازنده بازار اتوماتیک Pangolin.
  • در رقابت برای تولید سریعترین و کاملترین بلاکچین موجود تعداد انگشت شماری از بازیکنان اصلی در سال گذشته ظهور کرده اند.

اولنچ چیست؟

اولنچ یک پلتفرم جدید می باشد که توسط آزمایشگاه های Ava ایجاد شده و به هر کسی اجازه می دهد تا به راحتی بلاکچین های چند منظوره و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) خود را تولید کند.

این پلتفرم برای رفع برخی از محدودیت های سیستم عامل های قدیمی بلاکچین از جمله سرعت معاملات کم، تمرکز و مقیاس پذیری طراحی شده است و از چندین نوآوری برای این کار استفاده می کند. این شامل پروتکل اجماع اولنچ منحصر به فرد آن است که نوید تأخیر کم، قابلیت توان بالا و مقاومت 51٪ در برابر حملات را می دهد.

اولنچ شبکه اصلی خود را در سپتامبر سال 2020 و فقط دو ماه پس از جمع آوری 42 میلیون دلار در فروش توکن خود که در کمتر از 5 ساعت به فروش رسید راه اندازی کرد.

اولنچ چه کاری انجام می دهد؟

در هسته اصلی آن سیستمی متشکل از سه بلاکچین قابل همکاری ساخته شده است:

  • the Exchange Chain (X-Chain)
  • Contract Chain (C-Chain)
  • Platform Chain (P-Chain)

به طور خلاصه X-Chain برای ایجاد دارایی های دیجیتال جدید استفاده می شود در حالی که C-Chain پیاده سازی ماشین مجازی اولنچ EVM اتریوم است و P-Chain برای هماهنگی اعتبار سنج ها و ایجاد زیرشاخه ها استفاده می شود.

بهتر است بدانید که زیرشبکه ها مجموعه اعتبار سنجی هایی هستند که وظیفه دارند در مورد یک یا چند بلاکچین اوانچ به اتفاق نظر برسند.

دو مورد از این بلاکچین P-Chain و C-Chain با اجماع بهینه شده "Snowman" زنجیره ایمن می شوند و به ایجاد قراردادهای هوشمند مطمئن با توان عملیاتی بالا کمک می کنند. در حالی که X-Chain با اجماع اولنچ بهینه سازی شده DAG ایمن می شود. یک پروتکل امن و مقیاس پذیر که می تواند در ثانیه به نتیجه نهایی تراکنش برسد.

با تقسیم معماری خود در سه بلاکچین جداگانه اولنچ قادر است انعطاف پذیری، سرعت و امنیت را بهینه کند. این امر آن را به یک پلتفرم قدرتمند برای موارد استفاده عمومی و سازمانی تبدیل می کند زیرا توسعه دهندگان انعطاف پذیری زیادی در انواع برنامه هایی که می توانند ایجاد کنند دارند.

این پلتفرم در اطراف AVAX یعنی توکن اصلی برنامه بومی اکوسیستم اولنچ متمرکز شده است و برای پرداخت هزینه های شبکه، سهام و تهیه "واحد حساب اصلی" بین زیرشبکه های اولنچ استفاده می شود.

چه چیز خاصی در مورد اولنچ وجود دارد؟

طبق آزمایشگاه های آوا این پلتفرم می تواند به ترتیب 4500 تراکنش در ثانیه را انجام دهد که در مقایسه با حدود 7 تن در ثانیه برای بیت کوین و 14 تن بر ثانیه برای اتریوم. همچنین می تواند در کمتر از 3 ثانیه به نتیجه نهایی تراکنش برسد. این مساله باعث می شود که برای مقیاس گسترده برنامه های غیرمتمرکز مناسب باشد که در بسیاری از پلتفرم های رقیب مشکل خواهد بود.

undefined

اولنچ علاوه بر اینکه بسیار مقیاس پذیر می باشد همچنین برای مقابله با مشکل مهم دیگری که امروزه پلتفرم های مبنی بر بلاکچین با آن روبرو هستند ساخته شده است یعنی قابلیت همکاری. این امر با دستیابی به امکان ایجاد بلاکچین در داخل زیر شبکه و بین زیر شبکه برای برقراری ارتباط با یکدیگر به آنها امکان تکمیل یکدیگر و پشتیبانی از انتقال ارزش بین زنجیره ای را می دهد.

از فوریه سال 2021 بزرگترین رقیب اولنچ همچنان اتریوم باقی مانده است. پلتفرم بلاکچینی که در حال حاضر بر فضای DeFi تسلط دارد. اگرچه اولنچ از ماشین مجازی EVM اتریوم پشتیبانی می کند اما از مکانیزم اجماع متفاوتی برای امنیت شبکه استفاده می کند و همچنین از انتقال ارزش بین زنجیره ای بدون نیاز به واسطه پشتیبانی می کند.

با اولنچ چه کاری می توانید انجام دهید؟

اولنچ به افراد و شرکت ها اجازه می دهد تا به راحتی بلاکچین های ساخته شده خود را اعم از موارد استفاده شخصی بلاکچین های مجاز یا عمومی بدون مجوز به کار گیرند.

این واقعیت منحصر به فرد است که علاوه بر اجماع قدرتمند ساز و کار اثبات سهام جهت دستیابی به یک پلتفرم فوق العاده غیرمتمرکز و قدرتمند برای توسعه دهندگان، از ترکیبی از چندین بلاکچین ساخته شده به صورت سفارشی استفاده می کند.

سازگار بودن با جعبه ابزار اتریوم. توسعه دهندگان می توانند به راحتی dApp های اتریوم خود را به اولنچ منتقل کرده و به راحتی می توانند مجموعه متنوعی از برنامه های غیرمتمرکز dApps را روی پلتفرم راه اندازی کنند. این برنامه ها می توانند با بلاکچین مستقل اولنچ خود اجرا شوند و به توسعه دهندگان کنترل زیادی بر نحوه ایمن سازی و عملکرد آنها و همچنین دسترسی به آنها می دهد.

خرید AVAX از کجا و چگونه انجام می شود؟

توکن اولنچ (AVAX) برای خرید و فروش در طیف گسترده ای ازصرافی ها از جمله Binance، OKEx، Bitfinex، Huobi Global، CoinEx، Paribu، WazirX، OKCoin و Hotbit در دسترس است.

در این مثال نحوه خرید AVAX در صرافی بایننس آورده شده است.

مرحله 1: حساب بایننس خود را ایجاد کنید و کیف پول خود را با یکی از جفت های تجاری AVAX بارگذاری کنید. در این مثال ما از تتر USDT استفاده می کنیم.

مرحله 2: پس از تأیید سپرده خود به صفحه تراکنش های نقدی AVAX /USDT بروید.

مرحله 3: در پایین صفحه تراکنش ها پنل های سفارش را پیدا خواهید کرد. برگه "Market" را انتخاب کنید.

undefined

مرحله 4: در قسمت کل مقدار تتر USDT که می خواهید در AVAX هزینه کنید را وارد کنید. سپس بر روی دکمه "Buy AVAX" کلیک کنید تا سفارش خود را با بهترین قیمت موجود انجام دهید.

سپس AVAX شما در کیف پولتان ظاهر می شود و تجارت، سرمایه گذاری یا برداشت آزاد آن خواهد بود.

AvalancheAvalanche
Avalanche$۳۳.۸۴۱,۷۰۵,۵۶۸ تومان
:decrypt.co