ماینر ایسیک ASIC چیست و چگونه عمل می کند؟

ایسیک نوعی مدار می باشد که برای هدف خاصی طراحی شده است. ماینر ایسیک به دستگاهی اطلاق می‌ شود که از ریزپردازنده‌ ها برای تنها هدف استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌ کند. به طور کلی هر ماینر ایسیک برای استخراج یک ارز دیجیتال خاص ساخته شده است. بنابراین یک ماینر ایسیک بیت کوین فقط می تواند بیت کوین استخراج کند. یکی از راه‌ های فکر کردن در مورد ایسیک های بیت‌ کوین کامپیوترهای تخصصی استخراج بیت‌ کوین و یا ژنرتورهای بیت‌ کوین است که برای حل الگوریتم استخراج بهینه‌ سازی شده‌ اند.

توسعه و ساخت ایسیک به عنوان دستگاه های ماینینگ پرهزینه و پیچیده است. از آنجایی که ایسیک ها مخصوصاً برای استخراج ارزهای دیجیتال ساخته شده اند این کار را سریعتر از کتمپیوترهای کم قدرت انجام می دهند. تراشه‌های ایسیک برای استخراج ارزهای دیجیتال به‌طور فزاینده‌ ای کارآمد شده‌ اند و آخرین نسل آن تنها با 29.5 ژول در هر تراهش کار می‌ کند.

در روزهای اولیه بیت کوین در ابتدای دهه 2010 هر سایفرپانک با یک CPU کامپیوتر نیمه مناسب قدرت پردازش زیادی برای استخراج و کسب هزاران بیت کوین به عنوان پاداش بلاک در کمترین زمان را داشت. با این حال با ورود کاربران بیشتری به بازی سختی استخراج بیت کوین افزایش یافت و مسابقه تسلیحاتی ماینینگ به طور جدی آغاز شد. ریاضیات ساده بود و هر کسی که بیشترین قدرت هش را به دست می آورد بیت کوین را دریافت می کرد.

این امر در نهایت منجر به ایجاد سکوهای استخراج قدرتمندی شد که به دستگاه های ماینر قوی تری نیاز داشتند که به عنوان ایسیک شناخته می شوند.

شرکت های ماینینگ ایسیک

دستگاه های ایسیک از طریق یک شرکت چینی به نام بیت مین به شهرت رسیدند. قابل ذکر است که بیت مین از طریق طیف محصولات انت ماینر خود بر فعالیت های استخراج بیت کوین ایسیک تسلط دارد.

انت ماینر S9 که در می 2016 منتشر شد در طول دوره صعودی بیت کوین در سال 2017 پیشرو در استخراج بود و به ارزش بیت مین کمک کرد تا به میلیاردها دلار برسد. متأسفانه بیت مین در سال‌های اخیر شاهد جنگ قدرت بین یکی از بنیان‌ گذاران Jihan Wu مدافع بیت‌ کوین کش و Micree Zhan بوده است که تأثیر نا مطلوبی بر این شرکت داشته است. در ژانویه 2021 Wu اعلام کرد که پس از رسیدن به توافقی دوستانه با ژان شرکت را به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ترک خواهد کرد. پس از شکست در تلاش خود برای IPO در سال 2018 در هنگ کنگ شایعه شده است که بیت مین برای تلاش دیگری در سال 2021 آماده می شود.

آشنایی با ماینرهای ایسیک

به جای اینکه ایسیک ها با هدف عمومی مانند تراشه های رم یا کامپیوترهای شخصی و یا چیپ های موبایل باشند، ایسیک ها در استخراج ارزهای دیجیتال به کار می روند و مدارهای مجتمع خاصی هستند که صرفاً برای حفظ بلاکچین بیت کوین یک پایگاه داده مشترک عمومی که اطلاعات دیجیتال را ذخیره می کند طراحی شده اند.

در اصل خالق بیت کوین قصد داشته است که بیت کوین را در واحدهای پردازش مرکزی (CPU) لپ تاپ و یا کامپیوتر شما استخراج کند. با این حال ایسیک های بیت کوین از نظر کاهش مصرف برق و ظرفیت محاسباتی بیشتر از CPU ها و واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) پیشی گرفتند. پس از اینکه برای اولین بار در اواسط سال 2013 مورد توجه قرار گرفت زمانی که سایر دستگاه‌ های ماینر سخت‌ افزار شروع به برخورد با گلوگاه‌ های خود در استخراج بیت‌ کوین نمودند ماینرهای ایسیک همچنان پیشتازی خود را حفظ کردند.

ماینرهای بیت کوین محاسبات پیچیده ای را انجام می دهند که به نام هش شناخته می شوند. هر هش شانسی برای تولید بیت کوین دارد. هرچه تعداد هش های بیشتری در یک بازه زمانی مشخص انجام شود احتمال کسب بیت کوین توسط ماینر بیشتر می شود. ماینرهای ایسیک برای محاسبه کارآمد توابع هش بهینه شده اند.

اگرچه سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال می‌ تواند پرهزینه باشد و فقط به صورت پراکنده سودآور باشد، برخی از سرمایه‌ گذاران به سمت آن کشیده می‌ شوند. مردم ایسیک های گران قیمت می خرند و قبض های برق بالا را می پردازند تا بتوانند بیت کوین به دست آورند.

شرح ماینر ایسیک

ماینرهای ایسیک اساساً فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین با استفاده از تجهیزات ایسیک است. ماینر ایسیک قطعه ای از تجهیزات است که به طور عمدی و فقط برای استخراج ساخته شده است. بر خلاف انواع دیگر دستگاه های ماینینگ ایسیک ها فقط برای استخراج ارزهای دیجیتال قابل استفاده هستند و نه هیچ چیز دیگری.

استخراج فعالیتی است که توسط یک بلاکچین اثبات کار (PoW) برای انجام عملیات آن مورد نیاز است و شامل انجام محاسبات پیچیده برای حل یک معمای ریاضی است که ماینرها برای به دست آوردن پاداش بلاک با یکدیگر رقابت می کنند.

خالق ناشناس بیت کوین ساتوشی ناکاموتو سناریوی افزایش سختی استخراج بیت کوین زمانی که دستگاه های استخراج بیشتری به شبکه متصل می شوند را پیش بینی نمود. با افزایش تعداد دستگاه‌ های ماینر قدرتمند ماینرها برای سرمایه‌ گذاری بر روی سخت‌ افزار ایسیک تشویق می‌ شوند تا بیشترین شانس را برای استخراج موفقیت‌ آمیز یک بلاک به آنها بدهند.

توجه داشته باشید که هر دستگاه ایسیک برای استخراج یک کوین خاص یا بهتر است بگوییم یک الگوریتم خاص طراحی شده است. به عنوان مثال یک ماینر بیت کوین ایسیک فقط می تواند بیت کوین استخراج کند در حالی که ماینر لایت کوین ایسیک فقط با بلاکچین لایت کوین ارتباط برقرار می کند. این امر به این دلیل است که هر ارز دیجیتال الگوریتم هش رمزنگاری خاص خود را دارد که دستگاه‌ های ایسیک برای مطابقت با آن در نظر گرفته شده‌ اند. به عنوان مثال بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند در حالی که لایت کوین از اسکریپت استفاده می کند.

آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟

بله استخراج بیت کوین سودآور می باشد اما کمی ظریف تر است. در روزهای اول همه چیز ساده بود. پردازنده‌ های استاندارد استخراج بیت کوین را انجام می‌ دادند و پاداش برای هر بلاک استخراج شده با موفقیت 50 بیت کوین بود. امروزه هزینه اجرای یک ماینر بیت کوین بالاتر است در حالی که پاداش ها (مقدار بیت کوین) کمتر است و با پاداش های بلاک فعلی تنها 6.25 بیت کوین پس از نصف شدن بیت کوین در سال 2020 می باشد. علاوه بر این استخراج بیت کوین با CPU برای مدت طولانی سودآور نبوده است.

با این حال در حالی که در آن زمان پاداش های بلاک بالاتر بود قیمت ها نیز به طور قابل توجهی در مقایسه با امروز پایین تر بود. این امر ماینینگ ایسیک را نه تنها به یک تلاش ارزشمند بلکه به یک سرمایه گذاری سودآور نیز تبدیل می کند.

نکته مشکل این است که شما باید معیارهای زیادی را قبل از استفاده در نظر بگیرید که مرتبط ترین آنها هزینه برق و قیمت انت ماینر است.

انت ماینر چیست؟

انت ماینرها سخت افزار ماینر ایسیک هستند که توسط بیت مین راه اندازی شده اند. این مجموعه در سال 2013 به طور خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال راه اندازی شد و از آن زمان به یک نام شناخته شده در صنعت استخراج بیت کوین و بلاکچین تبدیل شده است. با شروع از سری S1، انت ماینر در کنار صنعت ماینینگ بلاکچین رشد و تکامل یافته است و نرخ هش و بهره وری انرژی را افزایش می دهد. در حال حاضر آخرین سری S19، S19 pro و T19 هستند.

قیمت انت ماینر از جمله با مدل و نرخ هش آن تعیین می شود که معیاری برای قدرت محاسباتی آن است. هر چه بالاتر بهتر است اما همچنین گران تر می شود.

مزایای ماینر ASIC

ماینر ایسیک ممکن است از نظر سخت افزاری پرهزینه تر از همه طرح های ماینر دیگر باشد اما مزایای کلیدی دارد. مثلا:

راه اندازی آسان: به دلیل ماهیت تخصصی آنها در استخراج یک کوین آنها دارای قابلیت وصل و استخراج هستند.

راندمان استخراج بالا:ASIC ها در مقایسه با GPU و CPU قدرت محاسباتی و کارایی بالایی دارند.

سود نسبتاً بالا: با قدرت ایسیک تقریباً مطمئن هستید که سریعتر از هر نوع سخت افزار دیگری پاداش دریافت می کنید.

مصرف کم انرژی: به لطف نوآوری‌ های ماینینگ در سال‌های اخیر این دستگاه‌ ها به گونه‌ ای طراحی شده‌ اند که نسبت به توان محاسباتی خود انرژی کمتری در مقایسه با سایر مدل‌ های ماینینگ مصرف می‌ کنند.

ارزهای دیجیتال برتر برای ماینرهای ایسیک

بیت کوین

در صدر این لیست ارز دیجیتال پیشرو یعنی بیت کوین قرار دارد. افزایش قیمت خارق العاده آن در هر کوین در چند سال گذشته باعث افزایش سودآوری آن شده است. علیرغم اینکه پاداش ماینرها در هر چهار سال به نصف کاهش می یابد قیمت به طور مداوم پس از یک دوره زمانی مشخص با هر نصف افزایش می یابد و سودآوری آن را حتی بیشتر می کند و به عنوان یک پلتفرم با قدرت PoW تمام جوایز استخراج به ماینرها تعلق می گیرد.

بهترین دستگاه استخراج بیت کوین

برای تولید هر چه بیشتر بیت کوین ها باید از جدیدترین و یا قدرتمندترین ایسیک در صنعت استفاده کنید. برخی از بهترین ماینرهای بیت کوین ایسیک عبارتند از انت ماینر S19 که دارای نرخ هش 95 TH/s ترا هش در ثانیه، S19 Pro با 110 TH/s و T19 با 84 TH/s است. سایر رقبا عبارتند از WhatsMiner M30S++ (112 TH/s) و Canaan AvalonMiner 1246 (90 TH/s).

لایت کوین

برای کسانی که به دنبال استخراج کوین های متفاوتی با سختی استخراج کمتر از بیت کوین هستند لایت کوین یک گزینه خوب می باشد. اگرچه این یک پروتکل اثبات کار است اما از نظر الگوریتم های هش با بیت کوین متفاوت است زیرا لایت کوین از اسکریپت استفاده می کند. به این ترتیب به ماینرهای منحصر به فرد ایسیک لایت کوین نیاز دارد.

بهترین دستگاه استخراج لایت کوین

ماینرهایی که ارزهای دیجیتال مبتنی بر اسکریپت را مدیریت می‌ کنند عبارتند از محبوب‌ ترین انت ماینر L3++ با نرخ هش 596 مگا هش در ثانیه و یا Innosilicon A4+ با 620 مگابایت بر ثانیه. علاوه بر این Innosilicon A6 LTCMaster با سرعت تا 1.2 گیگا هش در ثانیه (GH/s) یک سرمایه گذاری ارزشمند است اگرچه ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد.

اتریوم

احتمالاً ممکن است فکر کنید که اتریوم ارزش استخراج ندارد زیرا شبکه در حال تغییر به سیستم اثبات سهام (PoS) است. شاید تا حدی حق با شما باشد با این حال اتریوم همچنان از اثبات کار PoW پشتیبانی می‌ کند و احتمالاً این کار را برای مدت زمان مشخصی انجام می‌ دهد.

علاوه بر این ماینرهای ایسیک اتریوم به اندازه بیت کوین پرهزینه نیستند. بنابراین شما این شانس را دارید که از استخراج دومین ارز دیجیتال بزرگ به راحتی درآمد کسب کنید. از این گذشته کاهش نرخ هش آن برای استخراج کنندگان جدید که از دستگاه های ایسیک استفاده می کنند ایده آل است.

بهترین دستگاه ماینینگ اتریوم

اتریوم از الگوریتم هش Ethash استفاده می کند. بهترین ماینر اتریوم در حال حاضر انت ماینر E9 است یک ماینر ایسیک که برای اتریوم ساخته شده است و می تواند به حداکثر نرخ هش 3 گیگاهرتز بر ثانیه برسد. گزینه های دیگر عبارتند از انت ماینر E3 که با سرعت 190 MH/s کار می کند و InnoSilicon A10 ETHMaster با قدرت تا 485 MH/s و InnoSilicon A10 Pro's 700 MH/s.

نحوه استخراج بیت کوین، لایت کوین، اتریوم با ماینر ایسیک

بیایید بیت کوین را به عنوان مثال در نظر بگیریم. اگرچه ایسیک ها قابلیت های پلاگ و استخراج را دارند اما این کار کمی پیچیده تر از خرید سخت افزار و اتصال آن به برق است. از آنجایی که این یک تجارت است چیزهایی مانند برنامه ریزی برای سودآوری باید وارد عمل شوند. خوشبختانه می‌ توانید از یک ماشین‌ حساب سودآوری استخراج بیت‌ کوین برای تخمین حاشیه بازگشت سرمایه استفاده کنید حتی قبل از اینکه برای خرید آن ایسیک ها اقدام کنید.

یک ماشین حساب معیارهای مهمی مانند نرخ هش دکل ماینینگ شما، قیمت فعلی بیت کوین، مصرف برق دکل و هزینه های برق را در نظر می گیرد. سپس سودآوری در روز، ماه و سال را به شما نشان می دهد.

مراحل استخراج بیت کوین با دستگاه ایسیک:

 • یک دستگاه ماینر ایسیک را انتخاب کنید.
 • نرم افزار ماینینگ خود را انتخاب کنید.
 • به یک استخر استخراج معتبر بپیوندید.
 • از یک ماشین حساب سودآوری استخراج استفاده کنید تا مطمئن شوید که سود خواهید برد.
 • یک کیف پول بیت کوین جدید برای پاداش های بیت کوین خود بسازید و یا از آنچه در حال حاضر دارید استفاده کنید. این امر می تواند یک کیف پول نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد

همین مراحل را می توان در استخراج لایت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال اعمال کرد.

نکاتی که باید قبل از ورود به ماینر ایسیک در نظر بگیرید

قبل از ورود به ماینر ایسیک بهتر است عمیقاً موارد حیاتی مانند تجهیزات ماینر، استخر و نرم افزار را در نظر بگیرید.

انتخاب یک دستگاه ماینر ایسیک

انتخاب بهترین تجهیزات به دستگاه دلخواه و بودجه شما بستگی دارد. برای کسانی که به دنبال خرید ماشین آلات جدید هستند رفتن به آخرین مدل ها بهترین انتخاب است. با این حال مدل‌های متعلق به قبل نیز در بازارهای آنلاین مانند آمازون و... وجود دارد.

تجهیزات مناسب به نیاز فرد بستگی دارد. برخی می خواهند از فضای خالی در گاراژ خود استفاده کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است به دنبال ساخت مزارع استخراج ماینر ایسیک باشند.

هر گزینه ای که باشد موارد اساسی وجود دارد که باید در نظر بگیرید مثلا:

 • سخت افزار: یک تجهیز شامل چندین دستگاه ایسیک است که به عنوان یک واحد کار می کنند. چیزهایی که در سخت افزار باید به آنها توجه کرد سرعت محاسباتی و مصرف برق است. هنگام انتخاب سخت افزار کارآیی نیز یک جنبه مهم است. راندمان کمتر به معنای هزینه بیشتر برق نسبت به خروجی است و بالعکس.
 • مادربرد: این ستون فقرات تجهیزات است زیرا سخت افزار را کنار یکدیگر نگه می دارد. انتخاب مادربرد بستگی به سخت افزاری دارد که می خواهید روی آن اجرا کنید.
 • منبع تغذیه: ماینرها به برق نیاز دارند. بزرگ و یا کوچک بودن منبع تغذیه به تعداد دستگاه های برقی بستگی دارد. همچنین بستگی به این دارد که ماینرهای خود را اورکلاک کنید یا خیر زیرا انجام این کار انرژی بیشتری مصرف می کند.
 • واحد پردازش مرکزی (CPU): CPU جنبه های مختلف تجهیزات ایسیک ها را هماهنگ می کند. بنابراین یک پردازنده صدا برای اطمینان از عملکرد روان تجهیزات کلیدی است.
 • قاب: یک قاب همه چیز را در کنار هم نگه می دارد تا یک سیستم فشرده بسازد. قاب مستحکم تر به معنای هزینه تعمیر کمتر است. با این حال اندازه آن به تعداد ماینرهایی که می خواهید اضافه کنید بستگی دارد.

انتخاب بهترین استخر استخراج بیت کوین

در حالی که ممکن است یک ماینر انفرادی بیت کوین باشید ممکن است نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در دستگاه های ماینینگ برای یافتن یک بلاک جدید در بلاکچین مبتنی بر بیت کوین باشد. گزینه بعدی این است که به یک استخر استخراج بپیوندید که در آن ماینرها به قدرت تجهیزات ماینر ایسیک خود می پیوندند، آن را روی بیت کوین هدایت می کنند و پاداش هر بلاک استخراج شده با موفقیت را به اشتراک می گذارند.

متأسفانه استخرهای کواک نیز در حال انجام مشاغل شیطنت آمیز هستند. برای جلوگیری از طعمه شدن متغیرهای استخر استخراج زیر را در نظر بگیرید:

 • شهرت: برخی از استخرها به ماینرها پولی پرداخت نمی کنند در حالی که برخی دیگر نرخ های گزافی دریافت می کنند. قابل اعتماد بودن را می توان با تجزیه و تحلیل نظرات سایر ماینرها در پلتفرم های اجتماعی مختلف مانند ردیت و توئیتر مشاهده کرد. با این حال مراقب تعریف های مصنوعی باشید. برخی از بازیکنان در صنعت ارز دیجیتال به استفاده از عروسک های خیمه شب بازی معروف هستند به عنوان مثال از هویت های آنلاین جعلی که برای بررسی امتیازات استفاده می شود استفاده می کنند.
 • اندازه: اندازه استخر گواهی بر قابلیت اطمینان، قابل اعتماد بودن و تأثیر آن است. بنابراین یک استخر بزرگتر اغلب انتخاب بهتری است زیرا نرخ هش بالاتری دارد. از این رو احتمال بیشتری برای کشف یک بلاک جدید دارد. در نتیجه شرکت کنندگان در استخرهای بزرگ جوایز مکرر و ثابتی دریافت می کنند.
 • قوانین پرداخت: هر چند وقت یک بار استخر وجوه را در اختیار ماینرها قرار می دهد؟ آیا حداقل پرداخت وجود دارد؟ این عوامل قبل از استقرار در استخر استخراج بیت کوین حیاتی هستند. اگر حداقل پرداخت‌ ها بالا باشد یک ماینر کوچک ممکن است قبل از دریافت پاداش خود نیاز به صبر بیشتری داشته باشد.
 • سایر عوامل: سایر عوامل مهمی که باید در هنگام انتخاب بهترین استخر استخراج بیت کوین در نظر گرفت عبارتند از تأخیر، پشتیبانی، بازخورد و زمان آپدیت، بازده.

انتخاب نرم افزار استخراج مناسب

نرم افزار ماینینگ یک برنامه کامپیوتری است که به طور ویژه برای اتصال سخت افزار استخراج و استخر طراحی شده است. انتخاب اشتباه نرم افزار استخراج بیت کوین باعث می شود نتوانید به یک استخر و یا خود شبکه بیت کوین متصل شوید.

بهترین نرم افزار به سیستم عامل مورد نظر بستگی دارد. همچنین به تخصص شما تکیه خواهد کرد. نرم افزارهای محبوب استخراج بیت کوین عبارتند از مولتی ماینر (بهترین برای مبتدیان)، CGMiner (برای کاربران پیشرفته) و بیت ماینر (برای راه اندازی سریع).

این نرم افزار می تواند رایگان و یا پولی باشد. برخی از نسخه های پولی مبتنی بر اشتراک هستند در حالی که برخی دیگر بر اساس قدرت هش تجهیزات شما هزینه می گیرند.

سخن پایانی

با توجه به مباحث بالا بدیهی است که علیرغم این واقعیت که ماینر بیت کوین ایسیک بسیار سودآور است عواملی وجود دارد که باید قبل از استفاده از آن در نظر بگیرید زیرا رقابتی نیز هست. به عنوان مثال در صورتی که توانایی مالی برای ساخت یک مجموعه تجهیزات عظیم و یا یک مزرعه ماینر ایسیک ندارید پیوستن به یک استخر بهتر از استخراج انفرادی است.

برای بهترین سخت افزار ماینر بیت کوین ایسیک به اندازه کیف پول شما بستگی دارد. اگر موجودی کارت اعتباری شما اجازه دهد استفاده از دستگاه‌ هایی با عملکرد بالا مانند Dragonmint T1 یا Bitmain Antminer S19 Pro سود بیشتری به همراه خواهد داشت.

همچنین قیمت بیت کوین نیز بسیار مهم است و اگر قیمت به اندازه کافی پایین بیاید ضرر بیشتری برای استخراج خواهید داشت. زمستان ارز دیجیتال 2018 شرکت‌های ماینینگ مانند بیت مین را به دلیل قیمت‌ های پایین بیت کوین به زانو درآورد و زمستان مشابه دیگری ممکن است دوباره تکرار شود.

بنابراین مطمئن شوید که تحقیقات مناسبی انجام داده و تمام گزینه های خود را قبل از استفاده بررسی کرده اید.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۹۱۳۹۱۹,۵۲۵,۷۴۳ تومان
اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۴۸.۹۶۲,۹۸۳,۸۰۹ تومان
لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۷۱.۷۱۲,۲۰۴,۳۶۶ تومان