شبکه آرویو Arweave و توکن آن AR چیست؟

آرویو چیست؟

آرویو یک پروتکل ذخیره سازی داده غیرمتمرکز است که از نظر اقتصادی پایدار، "وب بدون سرور دائمی" و سرویس ذخیره سازی داده را ارائه می دهد. کاربران پروژه آرویو از ذخیره سازی داده بهره مند می شوند. این امر به کاربران و توسعه دهندگان امکان می دهد تا داده ها را به طور دائم با استفاده از یک سرور توزیع شده با مالکیت جمعی ذخیره نمایند.

علاوه بر این آرویو ماندگاری و تغییر ناپذیری اطلاعات را جهت کمک به حفظ اطلاعات ارزشمند برای موارد استفاده مختلف آسان می‌ کند. هر کسی که فضای خالی هارد دیسک را داشته باشد می تواند با اجاره آن به سایر کاربران در سراسر شبکه درآمد غیرفعالی کسب کند. به علاوه به عنوان یک شبکه متعلق به جامعه هر کسی می‌ تواند بر روی آرویو بسازد و در توسعه اکوسیستم مشارکت کند.

شبکه آرویو نه فعالیت می کند و نه متعلق به هیچ شرکت و یا نهاد واحدی است. در عوض، این یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز و بدون نقطه‌ ای از شکست است. این بدان معنا است که هر کسی می تواند فضای ذخیره سازی را فراهم کند و یا از شبکه برای ذخیره داده ها استفاده نماید. به علاوه راه حل آرشیو و ذخیره سازی داده ارائه شده توسط آرویو داده ها را در صد ها کامپیوتر در سراسر جهان تکرار و توزیع می کند. به این ترتیب داده های نگهداری شده در شبکه را نمی توان به دلیل آسیب، آتش سوزی و یا سیل از دست داد.

توکن آرویو (AR)

توکن بومی آرویو به نام AR یک توکن چند کاربردی است که در سراسر اکوسیستم آرویو استفاده می شود. علاوه بر این توکن AR یک پایه اساسی برای امنیت شبکه از طریق ایجاد انگیزه فراهم می کند. با دو مورد استفاده اصلی توکن AR به ماینرهای شبکه پاداش می دهد و هزینه های آپلود داده را در شبکه می پردازد. ماینرهای شبکه ابتدا باید داده‌ ها را برای استخراج توکن‌های جدید AR ذخیره و ارائه کنند. علاوه بر این یک شرکت‌ کننده در شبکه می‌ تواند از همان آدرس کیف پول ارز دیجیتال استفاده کند تا هم کاربر و هم ماینر باشد.

طبق گفته CoinGecko در زمان نگارش این مقاله کل عرضه توکن AR به میزان 66 میلیون و عرضه فعلی در گردش 43.8 میلیون است. ارزش توکن AR در حدود 25 دلار است که بالاترین قیمت آن یعنی 44 دلار در می 2021 است.

پرما وب (Permaweb)

پرما یک وب متعلق به جامعه جهانی است. هر کسی می‌ تواند برای نگهداری آن به پرما وب کمک کند و برای انجام این کار مبلغی دریافت نماید. در ظاهر پرما وب درست مانند وب معمولی به نظر می رسد. با این حال تمام محتوایی که پرما وب در اختیار دارد دائمی، غیرمتمرکز و به راحتی قابل بازیابی است. این محتوا شامل تصاویر، متن، برنامه‌ ها و تقریباً هر چیز دیگری است که در وب موجود است.

پرما وب مجموعه ای از اسناد و برنامه های کاربردی است که در بالای لایه ذخیره سازی داده آرویو به هم مرتبط شده اند. هنگامی که کاربر محتوا و یا داده ای را به وب دائمی اضافه می کند به طور غیرقابل تغییر ذخیره می شود و همیشه در دسترس خواهد بود به استثنای محتوای غیرقانونی و یا سوء استفاده کننده. پس از ارسال فایل ها به پرما وب هیچ کس نمی تواند آنها را تغییر دهد حتی ناشر. این ویژگی یکپارچگی و تایید پذیری را در سراسر شبکه تشویق می کند.

کیف پول آرویو

برای معامله با آرویو و استفاده از توکن AR کاربران باید ابتدا کیف پول آرویو را دانلود و نصب کنند. کیف پول آرویو به عنوان افزونه مرورگر وب برای فایرفاکس، کروم و بریو در دسترس است. علاوه بر این کیف پول آرویو به عنوان یک کیف پول ذخیره سازی سرد عمل می کند و در حال حاضر تنها کیف پول سخت افزاری است که از توکن AR پشتیبانی می نماید. با این حال در آینده توکن AR ممکن است با سایر کیف پول های ذخیره سازی سرد سازگار باشد.

خلاصه آرویو و توکن AR

پروژه آرویو افراد دارای فضای خالی هارد دیسک را به افرادی که به ذخیره سازی دائمی داده نیاز دارند متصل می کند. بعلاوه آرویو قصد دارد که یک دفتر کل غیرمتمرکز پایدار و دائمی از داده‌ ها، دانش و تاریخ ارائه کند و در عین حال مکانیزم‌ هایی حهت ایجاد انگیزه برای انتقال کارآمد داده‌ ها ایجاد کند.

علاوه بر این به لطف توکن آرویو (AR)، پرما وب، بلاک ویو و SPoRA پروژه آرویو امکان تکرار بی‌ نظیر داده‌ ها را بدون واسطه فراهم می‌ کند.

ArweaveArweave
Arweave$۱۵.۵۳۴۷۴,۵۸۱ تومان