آربیتروم Arbitrum چیست و چه کارآیی دارد؟

شبکه اتریوم کارهای زیادی برای آن انجام داده است. غیرمتمرکز، قابل اعتماد، از قراردادهای هوشمند نوشته شده به زبان برنامه نویسی آشنا برای بسیاری از توسعه دهندگان رمزارز پشتیبانی می کند و خانه یک صنعت پر رونق مالی غیرمتمرکز DeFi است.

با این حال استفاده از اتریوم نیز کند و پرهزینه است و تا زمانی که کاربران تصمیم نگیرند به بلاکچین دیگری مانند فانتوم Fantom، سولانا Solana و یا آوالانچ Avalanche نقل مکان کنند یا تا زمانی که ارتقای برنامه‌ ریزی شده اتریوم در چند سال آینده سرعت کار را افزایش ندهد باقی خواهد ماند.

در حالی که جهان منتظر است راه حل سوم ایجاد شده است: راه حل های مقیاس بندی. اینها قطعات نرم افزاری هستند که در بالای لایه پایه یک بلاکچین در این مورد اتریوم قرار می گیرند تا سرعت کارها را افزایش دهند. آربیتروم Arbitrum یکی از این راه حل های مقیاس بندی است و به مکانی محبوب برای کاربران اتریوم برای تکمیل تراکنش های خود تبدیل شده است.

آربیتروم ارزان و سریع استفاده می شود و تمام اطلاعات تراکنش ها را به بلاکچین اصلی اتریوم باز می گرداند. در حالی که اتریوم تنها 14 تراکنش در ثانیه را مدیریت می کند آربیتروم با 40000 TPS جلوتر است. انجام تراکنش ها در اتریوم چندین دلار هزینه دارد در حالی که در آربیتروم حدود دو سنت هزینه دارند.

آربیتروم همچنین از ماشین مجازی اتریوم EVM پشتیبانی می‌ کند به این معنی که توسعه‌ دهندگان اتریوم DeFi می‌ توانند برنامه‌ های غیرمتمرکز dapps خود را بدون نیاز به هیچ گونه تغییری با آربیتروم یکپارچه کنند.

آربیتروم توسط Offchain Labs ساخته شده است. این شرکت 120 میلیون دلار در دور سرمایه گذاری سری B در سپتامبر 2021 جمع آوری کرد.

آربیتروم چگونه کار می کند؟

مستندات توسعه آربیتروم می گوید که این مهم ترین نمودار برای درک است:

به زبان ساده افراد و قراردادهای هوشمند از بلاکچین آربیتروم می خواهند که با قرار دادن تراکنش ها در صندوق ورودی زنجیره کاری انجام دهد. سپس آربیتروم آن را پردازش می کند و یک رسید تراکنش را ارائه می دهد. اینکه آربیتروم چگونه آن تراکنش را پردازش می کند یعنی آنچه که وضعیت زنجیره آن را تعیین می کند توسط تراکنش های موجود در صندوق ورودی آن تعیین می شود.

در حال حاضر آربیتروم تراکنش‌ های اتریوم را از طریق روشی به نام جمع‌ بندی خوش‌ بینانه پردازش می‌ کند و قبل از گزارش دادن به اتریوم آن‌ ها را در یک سایدچین تسویه می‌ کند.

جمع بندی خوش بینانه چیست؟

رول آپ rollup نوعی تکنیک فشرده سازی داده برای تراکنش های بلاکچین است. این شامل قرار دادن دسته‌ ای از تراکنش‌ ها در یک تراکنش است.

مزیت این کار این است که یک بلاکچین به جای تایید هر تراکنش منفرد موجود در مجموعه تنها به پردازش یک تراکنش واحد یعنی تراکنش جمع‌ آوری شده نیاز دارد. این باعث صرفه جویی در زمان می شود یعنی چند تراکنش به طور همزمان تأیید می شوند بنابراین لازم نیست منتظر بمانید تا بلاکچین به تراکنش شما برسد و پول زیرا بلاکچین فقط باید یک تراکنش را تأیید کند.

جمع آوری خوشبینانه یک تکنیک خاص برای جمع آوری تراکنش ها است. برای سرعت بخشیدن به کارها مجموعه های خوش بینانه فرض می کنند که تراکنش های موجود در مجموعه معتبر هستند. در صورتی که اعتباردهنده به رفتار متقلبانه مشکوک شود می توان تراکنش ها را از طریق مکانیزم حل اختلاف به چالش کشید. مجموعه‌ های خوش‌ بینانه جدا از مجموعه‌ های دانش صفر هستند که با اعتبارسنجی تراکنش‌ ها قبل از اضافه شدن به مجموعه مکانیزم حل اختلاف را دور می‌ زند.

مجموعه های خوش بینانه آربیتروم بر روی یک زنجیره جانبی اختصاصی حل می شود. سایدچین یک بلاکچین است که به یک زنجیره اصلی متصل می باشد. در این مورد اتریوم. آربیتروم دسته‌ ای از تراکنش‌ ها را جمع‌ آوری می‌ کند، آنها را در سایدچین خود تسویه می‌ کند و سپس داده‌ های تراکنش را به دفتر کل بلاکچین اتریوم باز می‌ گرداند.

آربیتروم می گوید که هر تراکنش تایید شده از طریق این فرآیند با ضمانت AnyTrust مُهر می شود یعنی زمانی که تمام اعتبار سنجی ها با اعتبار تراکنش های موجود در یک بلاک موافق باشند. اعتبار سنجی ها قبل از اینکه بتوانند تراکنش ها را تایید کنند اتر را به اشتراک می گذارند. با گذاشتن پول روی خط آنها تشویق می شوند تا صادقانه عمل کنند.

برخلاف دیگر شبکه‌ های جمع‌ آوری مانند Boba، لوپرینگ و یا آربیتروم یک توکن ندارد. آزمایشگاه آف چین ادعا می‌ کند که شبکه به آن نیاز ندارد زیرا تمام تراکنش‌ های روی سایدچین با اتریوم ارز دیجیتال بومی بلاکچین اتریوم تسویه می‌ شوند.

آربیتروم در چندین پروتکل مالی غیرمتمرکز مانند SushiSwap، Curve و Abracadabra ادغام شده است. داده‌ های DeFi Llama نشان می‌ دهد که ۲ میلیارد دلار ارز دیجیتال در قراردادهای هوشمند آربیتروم قفل شده است که تقریباً 30٪ از صرافی غیرمتمرکز DEX سوشی سواپ است.

بلاکچین پروژه Arbitrum One در شبکه اصلی بتا قرار دارد که به توسعه دهندگان آربیتروم اجازه می دهد سطوح مختلف کنترل روی سیستم از جمله توانایی توقف سیستم را داشته باشند. آزمایشگاه آف چین قصد دارد این کنترل ها را زمانی که مطمئن شد پروژه قوی است حذف کند.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۶۸.۸۶۳,۳۳۶,۶۷۰ تومان
:decrypt.co