هر آنچه که باید درباره آربیتراژ (Arbitrage) بدانید

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

آربیتراژ خرید و فروش همزمان یک دارایی در بازارهای مختلف به منظور کسب سود از اختلافات اندک در قیمت ذکر شده دارایی است. این از تغییرات کوتاه مدت قیمت ابزارهای مالی یکسان یا مشابه در بازارهای مختلف یا به اشکال مختلف بهره برداری می کند.

آربیتراژ هم در نتیجه نا کارآمدی بازار به وجود می آید و از این ناکارآمدی ها سوء استفاده کرده و آنها را برطرف می کند.

نکات کلیدی

  • آربیتراژ خرید و فروش همزمان یک دارایی در بازارهای مختلف برای بهره برداری از اختلافات اندک در قیمت آنها است.
  • معاملات آربیتراژ در سهام، کالاها و ارز انجام می شود.
  • آربیتراژ از ناکارآمدی های اجتناب ناپذیر در بازارها بهره می برد.

درک آربیتراژ

هرگاه سهام، کالا یا ارز در یک بازار با قیمت معین خریداری شود و همزمان در بازار دیگری با قیمت بالاتر به فروش برسد می توان از آربیتراژ استفاده کرد. این موقعیت فرصتی را جهت کسب سود بدون ریسک برای معامله گر ایجاد می کند.

آربیتراژ مکانیزمی را برای اطمینان از عدم انحراف قیمت ها از ارزش منصفانه برای مدت زمان طولانی فراهم می کند. با پیشرفت در فن آوری به دست آوردن خطاهای قیمت گذاری در بازار بسیار دشوار شده است. بسیاری از معامله گران سیستم های معاملاتی کامپیوتری را برای نظارت بر نوسانات ابزارهای مالی مشابه تنظیم کرده اند. هر تنظیم قیمت ناکارآمد معمولاً به سرعت انجام می شود و این فرصت اغلب در عرض چند ثانیه از بین می رود.

undefined

یک مثال ساده آربیتراژ

به عنوان یک نمونه از آربیتراژ موارد زیر را در نظر بگیرید. سهام شرکت X با 20 دلار در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) معامله می شود در حالی که در همان لحظه با قیمت 20.05 دلار در بورس اوراق بهادار لندن (LSE) معامله می شود.

یک معامله گر می تواند سهام NYSE را خریداری کند و بلافاصله همان سهام LSE را بفروشد و سود 5 سنت برای هر سهم کسب کند.

تا زمانی که موجودی سهام شرکت X توسط متخصصان NYSE به پایان نرسد، معامله گران می توانند از این آربیتراژ بهره برداری کنند و یا تا زمانی که متخصصان NYSE یا LSE قیمت های خود را تنظیم کنند تا فرصت را از بین ببرند.

یک مثال پیچیده آربیتراژ

یک مثال پیچیده تر را می توان در آربیتراژ مثلثی مشاهده کرد. در این حالت معامله گر یک ارز را در یک بانک به ارز دیگری تبدیل می کند و آن پول دوم را در بانک دوم به ارز دیگری تبدیل کرده و در آخر ارز سوم را به بانک اصلی تبدیل می کند.

هر یک از بانک ها از کارآیی اطلاعاتی برای اطمینان از همسویی همه نرخ ارز آن برخوردار هستند بنابراین نیاز به استفاده از سه موسسه مالی برای این استراتژی است.

به عنوان مثال فرض کنید که شما با 2 میلیون دلار شروع می کنید. مشاهده می کنید که در سه موسسه مختلف نرخ ارز زیر بلافاصله در دسترس است:

موسسه 1: یورو/ دلار آمریکا= 0.894

موسسه 2: یورو/ پوند انگلیس= 1.276

موسسه 3: دلار آمریکا/ پوند انگلیس= 1.432

ابتدا شما 2 میلیون دلار را با نرخ 0.894 به یورو تبدیل می کنید و به شما 1 میلیون و 788 هزار یورو می دهید. در مرحله بعد شما 1.788.000 یورو را می گیرید و آنها را با نرخ 1.276 به پوند انگلیس تبدیل می کنید ، و به شما 1401.254 پوند می دهد. در مرحله بعدی پوندها را برداشته و با نرخ 1.432 دلار به دلار آمریکا تبدیل می کنید و مبلغی معادل 2.006.596 دلار به شما می دهد. کل سود آربیتراژ بدون ریسک شما 6.596 دلار خواهد بود.

سوالات متداول درباره آربیتراژ

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ معامله ای است که از اختلافات اندک قیمت بین دارایی های مشابه در دو یا چند بازار سوء استفاده می کند. معامله گر آربیتراژ دارایی را در یک بازار خریداری می کند و همزمان در بازار دیگر می فروشد تا از تفاوت این دو قیمت سود کسب کند.

در این سناریو تغییرات پیچیده تری وجود دارد اما همه اینها به شناسایی "ناکارآمدی" بازار بستگی دارد.

آربیتراژرها یا به گفته معامله گران آربیتراژ ، معمولاً به نمایندگی از موسسات مالی بزرگ کار می کنند. این معمولاً شامل معامله مقدار قابل توجهی پول است و فرصت های تقسیم ثانیه ای که ارائه می دهد تنها با یک نرم افزار کاملاً پیشرفته قابل شناسایی و عملی است .

تعریف استاندارد آربیتراژ شامل خرید و فروش سهام، کالاها یا ارزهای مختلف در بازارهای مختلف است تا از دقیقه به دقیقه اختلاف اجتناب ناپذیر قیمت آنها سود کسب کنید.

چرا آربیتراژ مهم است؟

در طی کسب سود معامله گران آربیتراژ کارایی بازارهای مالی را افزایش می دهند. هنگام خرید و فروش اختلاف قیمت بین دارایی های مشابه محدود می شود. دارایی های با قیمت پایین بالاتر عرضه می شوند در حالی که دارایی های با قیمت بالاتر به قیمت ارزان فروش می رسند.

به این ترتیب آربیتراژ ناکارآمدی در قیمت گذاری بازار را برطرف می کند و نقدینگی را به بازار می افزاید.