معامله برگشت ناپذیر و یا  irreversible transaction در ارزهای دیجیتال به چه معنا است؟

یکی از ویژگی های مهم ارزهای دیجیتال توانایی انجام یک معامله برگشت ناپذیر است معاملاتی که پس از انجام آن ها امکان بازگشت به عقب را ندارند. اما این ویژگی برای کاربران به چه معناست؟ و مهم تر از همه، همه کسانی که از این سیستم استفاده می کنند چه میزان امنیت را تضمین می کنند؟ همه این ها و موارد دیگر را می توانید در این مقاله جالب بیابید.

ما در مورد معامله برگشت ناپذیر صحبت می کنیم. این بدان معناست که به عنوان یک قاعده کلی راهی برای بازگشت معامله وجود ندارد و شما نمی توانید با هیچ مرجع یا پلیسی تماس بگیرید تا تراکنش قبلاً تأیید شده را لغو کند.

همانطور که می دانید هر بار که یک معامله ارز دیجیتال انجام می شود به شبکه ماینرها منتقل می گردد. آن ها کسانی هستند که وظیفه تأیید آن را بر عهده خواهند داشت و برای این کار تراکنش ما را با دیگران انجام می دهند و آن ها را در یک بلاک اضافه می کنند. هنگامی که بلاک ایجاد و اعتبار یافت، می توان گفت که تراکنش انجام شده است.

همچنین این فرآیند با ایجاد بلاک های جدید و اضافه شدن به تاریخ تأیید شده بلاکچین تکرار می شود. علاوه بر این هر بلاک جدید ایجاد شده تعهد جدیدی است که توسط معاملات قبلی انجام شده است. دقیقاً این فرایند افزایشی تأییدها و نحوه ساختار بلاکچین است که تراکنش ها را برگشت ناپذیر می کند.

اما در صورت داشتن قدرت محاسباتی لازم برای انجام این کار معامله با یک تأیید واحد قابل برگشت است. بنابراین تا چند تأیید باید منتظر بمانم تا یک معامله برگشت ناپذیر را در نظر بگیرم؟ به عنوان مثال در مورد بیت کوین توصیه می شود 5 تا 6 تأیید صبر کنید تا با خیال راحت یک تراکنش را در نظر بگیرید. پس از رسیدن به این نقطه می توانیم بگوییم که شبکه بیت کوین تراکنش ما را به طور برگشت ناپذیری تایید کرده است. سایر ارزهای دیجیتال نیز دارای فرایند مشابهی هستند مانند مورد اتریوم که توصیه می شود منتظر 20 تأیید باشید تا از برگشت ناپذیری معامله ای که انجام داده اید مطمئن شوید.

چرا معاملات برگشت ناپذیر هستند؟

اگر نگاهی به توسعه پول الکترونیکی غیر متمرکز بیندازیم می بینیم که یکی از بزرگترین مشکلاتی که ایجاد شده هزینه مضاعف بوده است. این نوعی حمله است که در آن افراد می توانند از مبلغ یکسان در بیش از یک بار استفاده و خرج کنند.

ایجاد بیت کوین یک چالش برای جلوگیری از این نوع حملات بود زیرا این پول دیجیتالی است. برای جلوگیری از این حمله ساتوشی ناکاموتو چندین طرح حفاظتی ایجاد کرد که بلاکچین را ایجاد کردند تا به لطف عناصری مانند اثبات کار یا دشواری پویای آزمایش به این نتیجه رسید.

ناکاموتو توضیح داد که اگرچه ممکن است حملات خاصی وجود داشته باشد که از امنیت بلاکچین بیت کوین فراتر رود اما انتظار برای یک سری تأییدات توسط این شبکه اطمینان کامل می دهد که معامله قابل برگشت نیست.

ایده انتظار برای تأیید بیشتر جهت اطمینان از برگشت ناپذیر بودن یک معامله با کشف برخی حملات آشکارتر شد. در زیر برخی از آن ها، نحوه عملکرد و نحوه محافظت از خود در برابر آن ها را توضیح خواهیم داد.

انواع حملات در برابر معاملات برگشت ناپذیر

حمله Race

وقتی معامله ای را با بیت کوین با 0 تأیید انجام می دهیم یا دریافت می کنیم هنوز هم می توان عملیات را معکوس کرد. این حمله زمانی اتفاق می افتد که دو تراکنش از وجوه یکسانی انجام شود یعنی مبلغ یکسانی برای دو نفر مختلف ارسال شود. اما تنها یکی از آن ها وجوه را دریافت می کند در حالی که دیگری دریافت نمی کند.

به عنوان مثال مهاجم می تواند 2 تراکنش را ارسال کند یکی برای شما و دیگری برای او. به طور معمول ماینرها معامله را با بالاترین کارمزد اولویت بندی می کنند و از دیگری بیشتر استفاده می کنند.

برای محافظت از خود و کاهش خطر این نوع تقلب، کاربران و معامله گران می توانند انتخاب کنند که اتصالات ورودی را غیرفعال کرده و فقط اتصالات خروجی خاصی را انتخاب کنند. اگرچه این اقدام خطر را به طور کامل از بین نمی برد اما می تواند احتمال سوژه شدن را کاهش دهد. به این ترتیب می توان از این واقعیت که یک معامله برگشت ناپذیر است محافظت کرد.

حمله Finney

نوع دیگری از حملات است که در صورت پذیرش معاملات تأیید نشده می توانیم در معرض آن قرار بگیریم. اگرچه حمله Finney به دلیل پیچیدگی انجام آن بسیار گران و دشوار است و پس از ایجاد یک بلاک جدید باید توسط یک ماینر اجرا شود. از آنجا که باید تراکنش های مکرر را به طور مداوم به بلاک اضافه کند. با این حال مانند حمله race کاربران و معامله گران باید خطر پذیرش پرداخت ها را با تراکنش های هنوز تأیید نشده در نظر بگیرند.

حمله وکتور 76

همچنین به عنوان حمله تأیید نیز شناخته می شود این حمله شامل ترکیبی از حمله Run و حمله Finney است یعنی جایی که مجری هنوز می تواند یک معامله را با یک تعهد واحد معکوس کند و بنابراین دوبار از وجوه استفاده می کند. اگرچه کاربران و معامله گران می توانند با انجام همان اقدامات توضیح داده شده در حمله career خطر ابتلا به این حمله را کاهش دهند. اتصالات ورودی را غیرفعال کرده و فقط از اتصالات خروجی خاص استفاده کنید علاوه بر اینکه پرداخت ایمن با 5 یا 6 تأیید را نیز در نظر می گیرید.

حمله Brute Force

این حمله حتی زمانی می تواند اجرا شود که گیرنده تصمیم گرفته است تا برای مقدار مشخصی تأیید صبر کند. این حمله شامل یک مهاجم است که به عنوان پرداخت برای یک محصول با یک کاربر معامله می کند. و هم زمان به دنبال تنوع بلاکچین باشید که در آن معاملات کلاهبردارانه را شامل شود. پس از اینکه گیرنده مقدار معینی از تأییدات مربوط به معامله دریافتی را دریافت کرد محصول را ارسال می کند و اگر در آن زمان مهاجم تأییدات بیشتری نسبت به معامله گر دریافت کرده باشد تنوع بلاکچین را شکسته و وجوه خود را بازیابی می کند.

لازم به ذکر است که اجرای این حمله بسیار گران می باشد و شانس موفقیت آن بدون سرعت و قدرت هش کافی، کافی نیست. بنابراین فقط می توان حمله را در سطح نظری انجام داد.

حمله 51٪ (اکثریت)

حمله معروف 51 درصدی شامل یک شخص یا ائتلافی است که 51 و یا بیش از 50 درصد از قدرت هش شبکه را بدست می آورد. با استفاده از آن می تواند او را کنترل کند. بنابراین برای مثال انجام یک حمله بی رحمانه 100٪ امکان پذیر است.

این امر به این دلیل است که مهاجم می تواند شبکه را کنترل کرده و بلاک هایی بیشتر از بقیه را ایجاد کند. اگرچه از لحاظ نظری این امکان وجود دارد اما در عمل بسیاری معتقدند که امروزه در بیت کوین عملاً امکان انجام این نوع حملات وجود ندارد.

چگونه می توان یک معامله را برگشت ناپذیر کرد؟

هنگامی که تراکنش ها در یک بلاک معتبر در بلاکچین اضافه می شوند به روز می شود و داده های جدید را منعکس می کند. بنابراین داده های اضافه شده از لحاظ ریاضی مرتبط بوده و با رکوردهای قبلی که در بلاکچین ادغام شده اند مرتبط است پس نمی توان آنها را تغییر داد.

علاوه بر این ارزهای دیجیتال به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز دارای یک نهاد مرکزی نیستند که آنها را اداره، کنترل و یا تأیید کند. در عوض بین همه نودهای متصل شده که توسط پروتکل یکسان و اثبات کار PoW هدایت می شوند از یک اجماع استفاده می کند. بنابراین هرگونه تغییر ایجاد شده توسط سایر نودهای متصل شناسایی شده و بلافاصله رد می شود.

فناوری بلاکچین همچنین تحت مجموعه ای از الگوریتم ها عمل می کند که اطمینان می دهد ثبت معاملات به صورت شفاف و مستمر انجام می شود. همچنین این رجیستری از ابتدا به صورت زمانی سازماندهی شده است و در دسترس همه نودهای شبکه می باشد. پروتکل بیت کوین نیز منبع باز است بنابراین هرکسی که بخواهد می تواند آن را بررسی کند کند.

حفاظت از کاربر

این واقعیت که معاملات ارزهای دیچیتال مانند بیت کوین برگشت ناپذیر است مانعی برای استفاده از این سیستم به عنوان وسیله پرداخت نیست. بنابراین مشکلی را برای یک معامله گر و یا یک کاربر ایجاد نمی کند..

به عنوان اولین گزینه می توانید از خدمات حضانت استفاده کنید. جایی که مقدار مشخصی پول توسط شخص ثالث محافظت شده و پس از برآورده شدن شرایط خاصی آزاد می شود. آن ها همچنین می توانند همراه با قراردادهای هوشمند چند امضا استفاده شوند. جایی که کلیدهای چند کاربر برای تأیید تراکنش مورد نیاز است.

سرانجام امکان دستیابی به توافق با معامله گر در صورت بروز هرگونه مشکل خارجی که مانع از دریافت محصول خریداری شده توسط کاربر شود برای بازگشت پول وجود دارد. به عنوان مثال اگر فردی بخواهد محصولی را خریداری کند یک انتقال بیت کوین به فروشگاه انجام می دهد و صاحب فروشگاه انتظار تعداد مشخصی از تأییدات را دارد و هنگامی که آنها را دریافت کرد محصول را از طریق یک نمایندگی برای او ارسال می کند.

اما نمایندگی دچار مشکل شده و محصول به فرد تحویل داده نمی شود او آن را به فروشگاه گزارش می دهد و غرامت را پرداخت می کند. بنابراین فروشگاه با فرد تماس گرفته و آنچه اتفاق افتاده است را توضیح می دهد و پیشنهاد می کند که یا منتظر بماند و یا پول را به او پس دهند. فرد بازگشت پول را می پذیرد و بنابراین فروشگاه بلافاصله مبلغ پرداخت شده را برمی گرداند. بنابراین آن فرد بیت کوین های خود را پس گرفته است.

معاملات برگشت ناپذیر چه مزایایی را ارائه می دهد؟

یکی از مزایای اصلی برگشت ناپذیر بودن معاملات این است که این فرایند از بسیاری از اقدامات کلاهبرداری جلوگیری می کند. در واقع کلاهبرداری معامله معکوس و یا تقلب در بازپرداخت شارژ حدود 4.000 میلیارد دلار برای شرکت ها هزینه دارد.

اما مطمئناً این سوال برای شما نیز پیش آمده است که بازپرداخت شارژ چیست؟ بازپرداخت شارژ توانایی یک سیستم برای معامله کردن معامله، بازگشت یا بازپرداخت پرداخت به کاربر به دلیل مشکل در محصول یا خدمتی است که خریداری کرده اید.

در این مرحله بازپرداخت شارژ ممکن است عادلانه به نظر برسد و تا حدی نیز صادق است. اما سوء استفاده از آن هزینه زیادی برای مشاغل بزرگ و کوچک دارد. برای جلوگیری از این نوع مشکلات مکانیزم های اعتماد متفاوتی ایجاد شده است. برای این منظور از اشخاص ثالث برای اطمینان از رعایت تعهدات هر یک از طرفین استفاده می شود اما این مکانیزم ها گران هستند و این امر در قیمت چیزی که می خریم نشان داده می شود. به عنوان مثال اگر به یک فروشگاه آنلاین مراجعه کرده و کالایی را خریداری کرده اید هنگام پرداخت هزینه آن با استفاده از وسایل الکترونیکی ممکن است آن محصول به دلیل درصد کلاهبرداری که در آن وجود دارد مبلغ اضافی در قیمت آن داشته باشد.

برای اجتناب از این امر بیت کوین و ارزهای دیجیتال برگشت ناپذیر تراکنش ها را ارائه می دهند. با انجام این کار هر دو طرف می توانند از مزایایی برخوردار شوند از یک طرف فروشنده مجبور نیست هزینه ای اضافی در قیمت محصول اعمال کند و به خریدار اجازه می دهد آنچه را که می خواهد با قیمت کمتر خریداری کند. همچنین گزینه های عادلانه تری را برای حل مشکلات گارانتی برای محصولات معیوب یا محصولات در وضعیت نامناسب در صورت وجود امکان پذیر می کند.

به طور خلاصه معاملات برگشت ناپذیر قطعاً می تواند به همه کمک کند تا تجربه معاملاتی بهتری را داشته باشند.