پیشنهاد اولیه صرافی و یا (IEO) چیست؟

پیشنهاد اولیه صرافی IEO که مخفف Initial Exchange Offering می باشد یک بازار فروش توکن است که توسط صرافی ارزهای دیجیتال نظارت می شود. IEO ها منحصراً برای کاربران صرافی در دسترس هستند. اگرچه برخی از IEO ها ممکن است در چندین صرافی انجام شود. درست مانند ICO ها، IEO ها نیز به سرمایه گذاران اجازه می دهند تا ارزهای دیجیتال و یا توکن های جدید را دریافت کنند در حالی که برای پروژه های ارز دیجیتال امیدوارانه سرمایه جمع آوری می کنند.

بسیاری از افراد در فضای ارز دیجیتال IEO های صرافی را گام بعدی در تکامل ICO می نامند. از آنجایی که ICO ها غیرقانونی هستند و اکثر آنها کلاهبرداری بودند STO ها باید یک راه حل باشد. با این حال اکثر STO ها با فرایندهای کند و گران و مقررات سخت محدود می شوند. IEO ها میانه ای هستند که به مسائل هر دو طرف می پردازند.

اگرچه ICO های با کمک صرافی مدتی پیش مورد توجه بود، IEO ها پس از راه اندازی Binance Launchpad در پایان سال 2019 مورد توجه قرار گرفتند. قبلاً بیش از 50 IEO در سال 2019 وجود داشته است که بر اساس ICObench بیش از 159 میلیون دلار جمع آوری شده است.

IEO ها سعی می کنند فقط پروژه های قانونی را تبلیغ کنند زیرا اعتبار صرافی را به خطر می اندازد. بنابراین روند بررسی عمیق تر است. علاوه بر این هر ایده نمی تواند از صرافی پشتیبانی کند. همچنین پیشنهادات صرافی نسبت به STO ها قابل دسترسی تر می باشد که تقریباً برای هر کسی آزاد است که مشارکت و سرمایه گذاری کند البته به استثنای کشورهایی که محدودیت های قانونی دارند. بررسی های KYC/AML توسط صرافی انجام می شود.

در اصل IEO ها راه دیگری برای جمع آوری سرمایه گذاری انواع استارتاپ های رمزنگاری شده از طریق صرافی ارزهای دیجیتال به عنوان واسطه هستند. با کمک صرافی ارز دیجیتال پروژه ها می توانند در معرض دید، علاقه و اعتبار بیشتری قرار گیرند. پس از موفقیت IEO صادرکنندگان توکن هزینه لیست را به همراه مقدار توکن مورد توافق برای استفاده از خدمات پلتفرم IEO پرداخت می کنند. به زودی توکن ها در صرافی فهرست می شوند که در آن سرمایه گذاران می توانند به نقدینگی فوری دسترسی پیدا کنند.

undefined

ویژگی های پیشنهادات اولیه صرافی (IEO)

مانند ICO ها پیشنهادات اولیه صرافی دارای تعداد محدودی کوین با قیمت ثابت، محدودیت حداقل و حداکثر توکن های موجود جهت خرید برای هر کاربر و ارزهای دیجیتال پذیرفته شده اختصاصی است.

با این حال برخلاف توکن های ICO کوین های IEO قبلاً قبل از فروش جمعی ضرب شده اند. علاوه بر این آنها چندین روز یا چند هفته پس از IEO خود به صرافی ها رسیدند که این امر برای سرمایه گذاران راحت تر می باشد زیرا نقدینگی فوری است. همچنین فرآیند IEO به طور طبیعی شامل یک واسطه یعنی پلتفرم IEO است که برای مدیریت وجوه مورد اعتماد می باشد. با این حال این امر باعث افزایش اعتماد سرمایه گذاران به پروژه می شود که اکثر ICO ها فاقد آن هستند.

مزایا و معایب IEO

اساساً IEO ها به دلایل زیر سودمند هستند:

 • افزایش اعتماد سرمایه گذاران. سرمایه گذاران به طور مستقیم با تیم پروژه IEO سر و کار ندارند بلکه با صرافی معتبرتر و مطمئن تر می شود.
 • امنیت برای صادرکنندگان توکن و سرمایه گذاران. از آنجا که سیستم عامل های IEO همه موارد مربوط به مقررات را کنترل می کنند مانند چک های اجباری KYC/AML برای هر شرکت کننده صادرکنندگان توکن نیز سود می برند.
 • فرآیند بدون اصطکاک سیستم عامل های IEO اطمینان می دهند که تقریباً همه صرف نظر از تجربه ای که در فضای ارز دیجیتال دارند می توانند به راحتی مشارکت کنند.
 • لیست صرافی های تضمینی توکن های IEO بلافاصله پس از IEO در صرافی IEO فهرست می شوند.
 • حذف کلاهبرداری. تیم های پروژه IEO نه ناشناس هستند و نه جعلی بنابراین پس از جمع آوری وجوه شما ناپدید نمی شوند.
 • مزایای پروژه ها مانند افزایش تلاش بازاریابی توسط صرافی، اعتبار بیشتر، قرار گرفتن در معرض پروژه و علاقه به پروژه.
 • مزایایی برای صرافی ها از جمله ثبت نام کاربران جدید تنها به منظور خرید و معامله توکن های IEO.
 • مزایای دارندگان رمزارز. بیشتر صرافی ها از IEO برای افزودن یک مورد استفاده دیگر برای توکن اصلی خود (در صورت وجود) استفاده می کنند که احتمالاً ارزش آن را افزایش می دهد.

با این حال IEO ها نیز مشمول خطرات و نگرانی های زیر هستند:

 • مقررات و محدودیت های نامشخص. بسیاری از کشورها محدودیت هایی را وضع کرده یا ICO ها را به طور کامل ممنوع کرده اند که ممکن است بر IEO ها نیز تأثیر منفی بگذارد. اگرچه کمی متفاوت است اما اصول اصلی IEO یکسان است.
 • همه سرمایه گذاران باید از AML/KYC پیروی کنند. شناخته شده است که جامعه ارزهای دیجیتال مملو از افراد علاقه مند به حریم خصوصی است بنابراین گذراندن روش AML/KYC ممکن است برای برخی خوش آیند نباشد.
 • دستکاری بازار و تمرکز کوین ها. اکثر توکن های IEO از قبل ساخته شده اند بنابراین همیشه باید قبل از سرمایه گذاری پویایی تخصیص و توزیع توکن ها را دوباره بررسی کنید. هم تیم پروژه و هم صرافی IEO ممکن است بخش زیادی از توکن ها را برای خود نگه دارند که ممکن است بعداً در قیمت ها تاثیر بگذارد. علاوه بر این بر هیچکس پوشیده نیست که اکثریت قریب به اتفاق صرافی ها در "معامله شستشو" شرکت می کنند.
 • تعداد محدود سرمایه گذاران. بسیاری از سرمایه گذاران شکایت کرده اند که همه موفق به خرید توکن در طول IEO ها نمی شوند.
 • ربات ها. نگرانی در مورد ربات هایی وجود دارد که می توانند برای شرکت در IEO ها برنامه ریزی شده و سرمایه گذاران انسانی را از بین ببرند.
 • FOMO. به یاد داشته باشید که خودتان تحقیق کنید و پروژه ها و ایده های آنها را خودتان بررسی کنید. هم مدیران پروژه IEO و هم پلتفرم های IEO این انگیزه را دارند که برای فروش همه کوین ها تا حد امکان تبلیغ کنند. مطمئن شوید که مقاله سفید پروژه، ایده و اینکه آیا در وهله اول به یک توکن نیاز دارد یا خیر بررسی کرده اید.

چگونه می توان در IEO شرکت کرد؟

حتی یک کاربر معمولی به راحتی می تواند در IEO ها شرکت کند. بر خلاف ICO ها نیازی به ارسال وجوه به یک قرارداد هوشمند، بررسی مجدد آدرس معاملات و یا اطمینان از این که تراکنش شما گس و یا هزینه کافی برای پردازش به موقع دارد یا خیر ندارید.

یک فرآیند IEO معمولی به این شکل است:

 • IEO را که می خواهید سرمایه گذاری کنید پیدا کنید.
 • شما باید در صرافی ثبت نام کنید و با گذراندن روش KYC/AML حساب خود را تأیید کنید.
 • ارزهای دیجیتالی که می توانید برای شرکت در IEO و واریز آنها به حساب خود استفاده کنید را بررسی کنید.
 • منتظر شروع IEO باشید و توکن ها را بخرید.

البته ممکن است این فرآیند به این سادگی نباشد که در اینجا توضیح داده شده است زیرا هر پلتفرم IEO روش های خود را برای اطمینان از یک روند عادلانه برای همه کاربران دارد. برای مثال Binance Launchpad یک روش توکن توزیع مبتنی بر قرعه کشی برای شبکه Iato Matic معرفی کرده است.

IEO ها در بعضی از کشورها غیرقانونی هستند

متأسفانه همه نمی توانند در IEO ها شرکت کنند. هنوز مقررات بسیاری از کشورها را محدود می کند. فقط کره جنوبی دستورالعمل مفصلی در مورد IEO ها دارد.

از آنجا که اکثر دولت ها هنوز ICO ها و IEO ها را یکسان می دانند مشخص نیست که آیا کشورهای عمده تصمیم می گیرند بازار را متفاوت تنظیم کنند یا خیر.

بنابراین مانند ICO ها و IEO ها در برخی از کشورها از جمله ایران ممنوع هستند.