ICO چیست و چه کارآیی دارد؟

ICO یعنی عرضه ارزهای دیجیتال جدید به بازار که البته ریسک دار و خطرناک نیز می باشد.

ارز دیجیتال کلمه ای است که در امور مالی بر سر همه زبان ها است. ممکن است بخواهید به دنبال سرمایه گذاری در یک عرضه اولیه سکه (ICO) باشید. به هر حال این هشدار داده می شود که ICO ها حتی در بهترین شرایط نیز بسیار دارای ریسک هستند و پتانسیل بالایی برای کلاهبرداری دارند.

نکات کلیدی

  • کارآفرینانی که به دنبال راه اندازی ارز دیجیتال جدید هستند می توانند این کار را از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) انجام دهند که این یک تغییر در عرضه اولیه (IPO) است.
  • در حال حاضر مقررات مربوط به ICO توسط دولت کم است و هر کسی می تواند یک قانون را راه اندازی کند، به شرطی که این فناوری را به مرحله اجرا برساند.
  • چطور؟ یک گزارش با طرح کلی سیستم ایجاد کنید، یک وب سایت یا برنامه در مورد نحوه کار آن ایجاد کرده و به دنبال بودجه باشید.
  • از آنجا که سکه های رقیب زیادی در بازار وجود دارند تبلیغات روشی کلیدی است. بنابراین فهمیدن اینکه چگونه می توانید به نسخه ی نمایشی مورد نظر نزدیک شوید بسیار مهم است.

به هر حال ICO دقیقاً چیست؟

شما تصور کنید که می خواهید یک استارت آپ راه اندازی کنید و ایده خوبی برای یک سیستم جدید ارز دیجیتال دارید. شاید شما بخواهید سیستم پرداخت والدین به پرستار بچه ها را راحت کنید تا بتوانند به صورت دیجیتالی و ارز دیجیتال پرداخت کنند. چه ایده ی بزرگی! مثلا" نامش را BabyCoin می گذاریم. تنها مشکلی که وجود دارد این است که شما به افرادی نیاز دارید تا به شما پول دهند برای اینکه بتوانید ارز دیجیتال خودتان را بسازید. اکنون می توانید به یک بانک بروید و یا سرمایه گذاران ریسک پذیر را به خود جلب کنید. اما اگر بتوانید پولتان را جمع کنید بدون اینکه از مالکیت شرکت خود صرف نظر کنید چه کاری باید انجام دهید؟ ICO را وارد کنید

شما یک سند ایجاد می کنید که نحوه کار سیستم به طور دقیق در آن شرح داده شده باشد (که معمولاً به آن کاغذ سفید می گویند)، وب سایتی زیبا ایجاد می کرده و توضیح می دهید که چرا این ایده شما عالی است و می تواند بسیار مفید باشد. سپس، شما از مردم می خواهید که برای شما پول بفرستند (معمولاً بیت کوین یا اتر، اما می توانید فیات هم بگیرید) و در عوض مقداری BabyCoin را برای آنها بازگردانید. آنها امیدوارند که BabyCoin زیاد مورد استفاده قرار بگیرد و تیراژ بالایی داشته باشد که باعث بالا رفتن ارزش پول می شود.

توجه به این نکته مهم است که برخلاف پیشنهاد اولیه (IPO)، سرمایه گذاری در ICO منجر به داشتن سهام مالکیت شرکتی که به آن پول می دهید نمی شود. شما در حال قمار هستید که ارز بی ارزشی که در حال حاضر برای آن پول پرداخت می کنید بعداً ارزشش افزایش یافته و سود کنید.

بنابراین چه کسی می تواند یک ICO راه اندازی کند؟

به معنای واقعی کلمه هر کسی می تواند! در حال حاضر مقررات کمی در مورد ICO در آمریکا وجود دارد به این معنی که تا زمانی که بتوانید فناوری را راه اندازی کنید آزاد هستید تا ارز خود را تأمین کنید. در حال حاضر ارز دیجیتال به طور کلی مانند نوعی غرب وحشی است. در تپه ها طلا وجود دارد و قانون نسبتاً کمی موجود است. این می تواند یا به نفع شما باشد و یا اینکه منجر به کلاهبرداری شود. از بین تمام راه های تأمین بودجه ICO یکی از ساده ترین راه حل ها به عنوان برای کلاهبرداری است. از آنجا که هیچ قانونی برای آن وجود ندارد هیچ کس مانع از این نمی شود که شما هرکاری که دلتان بخواهد انجام دهید تا طرف مقابل باور کند که ایده خوبی دارید و بعد از اینکه پول را از او گرفتید فرار می کنید.

این بدان معنی است که اگر واقعاً تصمیم دارید که ICO جدیدی را که دوست شما Aiden از محل کار به شما گفته است را وارد کنید، مطمئن شوید که تکالیف خود را انجام می دهید. اولین کاری که باید انجام شود این است که افرادی که ICO را ارائه می دهند واقعی و پاسخگو باشند. در عصر اینترنت یافتن عکس سهام و تهیه یک وب سایت قانع کننده بسیار آسان است. بنابر این تحقیقات عمیق بیشتری مورد نیازاست. برخی از مواردی که باید جستجو شود شامل: سرنخ های محصول با رمزنگاری یا بلاکچین چه سابقه ای دارند؟ اگر به نظر می رسد کسی تجربه مربوطه را ندارد که بتوان به راحتی آن را تأیید کرد، این یک نشانه بد است.

چگونه ICO خودم راه اندازی کنم؟

مهمترین کاری که می خواهید انجام دهید این است که مطمئن شوید که شما یا کسی (احتمالاً چند نفر) روی آن کار کرده و ارز دیجیتال و بلاکچین را درک کرده اید. حتی اگر کسی بتواند ICO بسازد به این معنی نیست که همه باید این کار را انجام دهند. شما باید بتوانید در مورد هر جزئیات مربوط به ICO خود به سوالات آن پاسخ دهید.

همچنین باید از خود بپرسید آیا واقعاً فکر می کنید که تجارت شما به طور فعال از ICO بهره مند می شود یا خیر. اساساً پس از خواندن این مقاله باید با کسی مشورت کنید که بتواند نگاهی به ایده خاص شما بیندازد و به شما بگوید که آیا این یک اسلک دانک است یا نه. اگر اینگونه نباشد، بهتر است از طریق راه های مطمئن تری از بودجه استفاده کنید.

همچنین باید از خود بپرسید آیا واقعاً فکر می کنید که تجارت شما به طور فعال از ICO بهره مند می شود یا خیر. اساساً پس از خواندن این مقاله باید با کسی مشورت کنید که بتواند نگاهی به ایده خاص شما بیندازد و به شما بگوید که آیا این یک اسلک دانک است یا نه. اگر اینگونه نباشد، بهتر است از طریق راه های مطمئن تری بودجه خود را کسب کنید.

اگر تصمیم دارید که به جلو حرکت کنید، به یک مقاله سفید احتیاج دارید. سندی که باید دقیقاً مشخص کند که ارز دیجیتال شما چه چیزی را می تواند ارائه دهد که قبلاً انجام نشده یا اینکه چگونه یک ایده تثبیت شده را بهتر از دیگران می سازید. این سند باید جذاب، آموزنده و بسیار بسیار دقیق باشد. مانند مقاله سفید برای اتریوم که یکی از موفق ترین ICO ها تاکنون بوده است.

مانند هر مشاغل، شما باید خریدار خود را در انتهای صفحه اول جذب کنید. مقاله سفید اتریوم وقت می گذارد تا توضیح دهد که بلاکچین چیست و سپس در مورد جزئیات نحوه ساخت آنها در پیشرفتی که ساتوشی ناکاموتو ایجاد کرده و چیز هیجان انگیزی را ایجاد می کند توضیح می دهد. آنها همه این کارها را در انتهای صفحه اول انجام می دهند. حال، آیا هر یک از مقاله های سفید نیاز به داشتن یک تاریخچه بدون انسجام از بلاکچین از جمله زمانی است که آن شخص 10 هزار بیت کوین برای یک پیتزا پرداخت کرده است؟ احتمالاً نه، اما باید برای فرد قابل درک باشد بدون اینکه از نحوه کار این سیستم ها آگاهی داشته باشد.

نکته مهم این است که ICO بخصوص در مقایسه با IPO برای سهام به سختی تنظیم می شود، بنابراین قبل از شروع به کار برای سرمایه گذاری باید دقت لازم را به کار گیرید.

بازاریابی ICO شما

اکنون که مقاله سفید خود را دریافت کردید باید تبلیغ کنید. شما دو هدف دارید که سعی در رسیدن به آنها دارید: افرادی که از نحوه کار ارز دیجیتال و ICO آگاهی دارند و افرادی که اساساً درکی ندارند. شما می خواهید افرادی که بیشترین اشتیاق را برای سرمایه گذاری جدید شما دارند را شناسایی کنید زیرا اگر به معنای معامله برای آنها باشد، آنها مشتاقانه به شما پول می دهند. در مورد BabyCoin (دوباره فرض کنید) شاید بتوانیم با برخی از وبلاگ نویسان مشهور تماس بگیریم و ببینیم آیا آنها علاقه مند به تولید برخی از محتواها هستند تا نشان دهند که چرا BabyCoin بزرگترین نوآوری در نگهداری از بچه ها است. فقط مطمئن شوید که آنها ماهیت معامله را برای تبلیغ شما فاش می کنند: SEC با هشدار به سرمایه گذاران اظهار داشت که استفاده از افراد مشهور برای تأیید ICO بدون افشای اینکه غرامت دریافت کرده اند غیرقانونی است.

شما همچنین می خواهید برنامه نویسان و سرنخ های خود را برای پاسخگویی به سوالات در شبکه های اجتماعی مانند ردیت و توییتردر دسترس قرار دهید. همچنین باید ICO خود را به برخی از لیست هایی که پایگاه داده هایی از نظر آنها ICO با کیفیت دارند، ارائه دهید. به این ترتیب افراد مرتبط با جامعه ارزهای دیجیتال راجع به محصول شما هیجان زده می شوند که امیدواریم از طریق اینترنت ریزش کند.

عالی است! تنها چیزی که باقی مانده تعیین قیمت و توزیع توکن است. همچنین شاید فقط بخواهید نمونه اولیه داشته باشید تا ثابت کنید که می دانید چه کاری را دارید انجام می دهید. وب سایت خود را دریافت کرده و راه اندازی و تبادل کنید و موفق باشید!

چگونه تعیین کنم که کدام ICO ها خوب هستند؟

فقط مطمئن شوید که تکالیف خود را انجام می دهید. از آنجا که ICO ها به سختی تنظیم می شوند باید بیشتر از آنچه در هنگام سرمایه گذاری در IPO دقت می کرید مراقب باشید. مقاله سفید را بخوانید و در مورد اعضای تیم تحقیق کنید و مطمئن شوید که آنها سابقه ارز دیجیتال را دارند.

همچنین می توانید از وب سایت های معتبری مانند Coinschedule.com که فقط ICO هایی را که آنها بررسی کرده اند و آن ها را قانونی و هیجان انگیز می دانند انتخاب می کند. اگرچه شما نباید به هیچ وب سایتی که لیست ارائه می دهد اعتماد کامل داشته باشید اما این وب سایت می تواند بسیار مفید باشد.

آیا شخصی قصد دارد ICO ها را تنظیم کند؟

SEC در دسامبر سال 2017 توکن های ICO ها را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی کرد. در آن زمان رئیس SEC جی کلایتون گفت که آنها ثابت کرده اند که "توکن به منزله قرارداد سرمایه گذاری است و بنابراین طبق قوانین اوراق بهادار فدرال ما یک امنیت است. به طور خاص نتیجه گرفتیم که پیشنهاد توکن نشان دهنده سرمایه گذاری پول در یک شرکت مشترک با انتظار منطقی سود حاصل از تلاشهای کارآفرینی یا مدیریتی دیگران است."

این به این معنی است که SEC در حال سرکوب ICO هایی است که به نظر آنها سرمایه گذلرلن را گمراه می کنند. اولین اعتصاب در 11 دسامبر سال 2017 انجام شد یعنی زمانی که SEC یک شرکت کالیفرنیایی را با یک برنامه بررسی مواد غذایی متوقف کرد. او در تلاش بود تا سرمایه جمع کرده و یک ارز دیجیتال ایجاد کند که در برنامه ثبت سفارش غذا کار کند. این اولین نمونه SEC است که برای ICO برای اوراق بهادار ثبت نشده توقف و انصراف می دهد.

در پایان

ICO یک روش فوق العاده جدید برای جمع آوری پول است و همه در تلاشند تا بدون سرزنش شدن با روش های جدید سازگار شوند. اگر فکر می کنید می توانید با یک ICO جدید امیدوار کننده پیشرفت کنید، فقط مطمئن شوید که از قبل تکالیف و تحقیقات خود را انجام داده اید. همه چیز در مورد ارز دیجیتال ریسک بالا و پاداش بالا است و در ICO نیز این امر تفاوتی ندارند.