استخر استخراج یا استخر ارز دیجیتال چیست و چه مراحلی دارد؟

استخر استخراج یک گروه مشترک از ماینرهای ارزهای رمزنگاری شده است که منابع محاسباتی خود را از طریق شبکه تقویت می کنند تا احتمال یافتن بلوک یا استخراج موفقیت آمیز ارز ردیجیتال بالا برود .

نکته های کلیدی

  1. استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال گروهی از ماینرهایی هستند که منابع محاسباتی خود را به اشتراک می گذارند.
  2. استخرهای استخراج از این منابع ترکیبی برای تقویت احتمال یافتن بلوک یا استخراج موفقیت آمیز برای ارزهای دیجیتال استفاده می کنند.
  3. اگر استخر استخراج موفق باشد و پاداش دریافت کند، آن پاداش بین شرکت کنندگان در استخر تقسیم می شود.

استخر استخراج چگونه کار می کند

 شرکت کنندگان در استخر استخراج از قدرت پردازش خود به طور جداگانه برای تلاش جهت یافتن یک بلوک کمک می کنند. اگر تلاش ها در این استخر موفقیت آمیز باشد، آنها پاداشی که معمولاً به صورت ارز دیجیتال مرتبط دریافت می كنند.

پاداش ها معمولاً بر اساس نسبت قدرت پردازش یا کار هر فرد نسبت به کل گروه بین افرادی که مشارکت داشته اند تقسیم می شوند. در برخی موارد، ماینرهای منفرد برای دریافت پاداش خود باید اثبات کار را نشان دهند.

نکته مهم: پاداش ها معمولاً بر اساس شرایط توافق شده و مشارکت مربوط به فعالیت استخراج در بین ماینرها تقسیم می شوند.

هر کسی که می خواهد از طریق استخراج ارزهای دیجیتال سود کسب کند می تواند یا با دستگاه های اختصاصی خود به صورت انفرادی پیش برود و یا به یک استخر استخراج بپیوندد که در آن چندین ماینر و دستگاه های آن با هم ترکیب می شوند تا خروجی هش خود را افزایش دهند. به عنوان مثال، ضمیمه کردن شش دستگاه ماینر که هر کدام 335 مگاهرتز در ثانیه (MH/s) را ارائه می دهد، می تواند یک تجمع 2 گیگاهشی قدرت استخراج تولید کند، در نتیجه منجر به پردازش سریع عملکرد هش می شود.

شیوه استخر استخراج

همه استخرهای استخراج ارز دیجیتال به یک شکل عمل نمی کنند. با این وجود، تعدادی پروتکل های مشترکی وجود دارد که بر بسیاری از محبوب ترین استخرهای استخراج حاکم است.

استخرهای استخراج متناسب، از متداول ترین استخرها هستند. در این نوع استخرها، ماینرهایی که به قدرت پردازش استخر کمک می کنند تا زمانی که استخر موفق به یافتن یک بلوک می شود سهام را  دریافت می کنند. پس از آن، ماینرها متناسب با تعداد سهام خود پاداش می گیرند.

استخرهای پرداخت به ازای هر سهم تا حدی به طور مشابه کار می کنند به این صورت که هر ماینر سهم خود را برای همکاری دریافت می کند. با این حال، این استخرها بدون در نظر گرفتن زمان یافتن بلوک پرداخت فوری را انجام می دهند. یک ماینر که به این نوع استخر کمک می کند، می تواند سهام خود را با پرداخت متناسب در هر زمان تبادل کند.

در همین حال، استخرهای استخراج نظیر به نظیر قصد دارند تا از متمرکز شدن ساختار استخر جلوگیری کنند. به همین ترتیب، آنها یک بلاکچین جداگانه مربوط به استخر را با هم ادغام می کنند و برای جلوگیری از تقلب اپراتورهای استخر و همچنین از بین رفتن خود استخر به دلیل یک مسئله اصلی، طراحی شده اند.

مزایای استخر استخراج

در حالی که در استخراج ماینر فردی در صورت موفقیت پاداش فقط به یک نفر یعنی همان فرد می رسد، اما به دلیل نیاز به توان و منابع بالا احتمال دستیابی به موفقیت بسیار کم است. استخراج ماینرها معمولاً برای افراد یک کار سودآور نیست. در سالهای اخیر استخراج بسیاری از ارزهای دیجیتال به طور فزاینده ای دشوار شده است زیرا محبوبیت این ارزهای دیجیتال افزایش یافته است و هزینه های مربوط به سخت افزارهای گران قیمت لازم برای یک ماینر رقابتی و همچنین برق، اغلب از پاداش های بالقوه تامین می شود.

استخرهای استخراج از نظر سخت افزار و هزینه برق، هزینه های کمتری از هریک از شرکت کنندگان دریافت می کند و شانس سودآوری را افزایش می دهند. در حالی که یک ماینر فردی ممکن است شانس کمی برای یافتن موفقیت آمیز بلوک و دریافت پاداش استخراج داشته باشد. به همین سبب همکاری با دیگران میزان موفقیت را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد.

معایب استخر استخراج

با شرکت در استخر استخراج، افراد استقلال و فردیت خود را از دست می دهند. آنها معمولاً به اصطلاحاتی که توسط خود استخر تعیین می شود محدود می شوند که ممکن است نحوه برخورد با فرآیند استخراج را تعیین کند. آنها همچنین مجبور هستند که هرگونه پاداش احتمالی را تقسیم کنند. و این به معنای آن است که سهم سود برای فردی که در یک استخر شرکت می کند کمتر است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۴۵۱۹۳۰,۵۵۱,۶۵۱ تومان