متاورس Metaverse چیست و عملکرد آن چگونه است؟

از زمانی که فیسبوک نام شرکت خود را به "متا" تغییر داد اصطلاح متاورس به یک موضوع داغ تبدیل شده است. اگرچه ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسد اما گیمرها در تمام دوران حرفه ای خود درگیر مفهوم متاورس بوده اند.

اگر در تمام زندگی خود یک گیمر بوده اید ممکن است مفهوم متاورس برای شما آشنا به نظر برسد. همه بازی‌ های MMORPG و سایر بازی‌ های نقش‌ آفرینی دنیای خاص خود را داشتند که در آن بازیکنان می‌ توانستند در ازای ارزهای درون بازی کاوش کنند، دوست پیدا کنند و حتی از NPC خرید نمایند. اگرچه بیشتر این بازی‌ ها به هدست‌ های واقعیت مجازی نیاز نداشتند اما مفهوم متاورس خود را نیز داشتند. بازی‌ هایی مانند World of Warcraft، Knight Online، Pokémon از بازیکنان دعوت می‌ کنند تا از جهان‌ های فانتزی خود دیدن کنند و مفهوم متاورس فعلی به دنبال انجام چیزی مشابه همراه با تمرکز بر جنبه‌ های زندگی واقعی است.

اینترنت را تصور کنید که هر روز برای خرید اقلام آنلاین یا بازی با دوستان خود از آن استفاده می کنیم. کل تجربه اینترنت که در حال حاضر در دسترس ماست اساساً دو بعدی است. در حالی که برنامه‌ هایی که اغلب استفاده می‌ کنیم می‌ توانند دارای عناصر سه بعدی باشند اما ما عملاً از روش‌ های ورودی دو بعدی مانند کامپیوتر، موبایل و تبلت استفاده می‌کنیم.

مفهوم متاورس کل تجربه اینترنت را در بر می گیرد و آن را به یک فضای سه بعدی ارتقا می دهد. این بدان معناست که با تجهیزات مناسب و هدست های واقعیت مجازی کاربران این فرصت را خواهند داشت که فوراً به فروشگاه مورد علاقه خود تله پورت کنند و به طور بالقوه قبل از تصمیم گیری در مورد سفارش خود لباس ها را به راحتی از خانه امتحان کنند.

کاربران وقتی به متاورس قدم می گذارند می توانند نسخه دیجیتالی از خود بسازند که به عنوان فرد دوقلو دیجیتال آنها عمل می کند. در حال حاضر مشخص نیست که آیا تنها یک متاورس در آینده وجود خواهد داشت یا تعدادی از آنها اما بسیاری از شرکت ها در حال حاضر از نظر کیفیت با یکدیگر مبارزه می کنند تا بهترین محصول متاورس را ایجاد کنند و بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص دهند.

به لطف متاورس مردم ممکن است نیازی به رفت و آمد روزانه به محل کار نداشته باشند زیرا آنها این گزینه را خواهند داشت که در یک چشم به هم زدن در اتاق کنفرانس شرکت خود حضور یابند. اینجاست که همه چیز جالب می شود. اگر بخواهیم بگوییم که قرار است تنها یک پروژه متاورس وجود داشته باشد که آن را بسازد شرکت‌ ها و سایر نهادها باید هزینه خاصی را بپردازند تا در متاورس وجود داشته باشند.

در حال حاضر چندین پروژه متاورس زمین و ساختمان‌ ها را به بالاترین قیمت پیشنهاد می‌ دهند. برای مثال در زیر می‌توانید نقشه فعلی سندباکس یک بازی جهان باز سه بعدی مبتنی بر بلاکچین متاورس را ببینید.

افرادی مانند ATARI، Snoop Dogg و Steve Aoki در حال حاضر مکان های خاص خود را در نقشه دارند و رقابت با ادامه تکامل متاورس شدیدتر خواهد شد.

undefined

چگونه می توانید وارد متاورس شوید؟

در زمان نگارش این مقاله متاورس وجود ندارد زیرا حتی یک پروژه متاورس وجود ندارد که به جریان اصلی راه پیدا کند اما نمونه‌ های متعددی وجود دارد که در حال آزمایش ایده متاورس هستند. CEEK و Sandbox تنها پروژه‌هایی نیستند که محدودیت‌ های متاورس را آزمایش می‌کنند و VC‌های بیشتری هر روز وارد صحنه می‌ شوند تا در این دومین ظهور اینترنت جایگاه اولیه خود را پیدا کنند.

اگر می‌ خواهید ببینید داخل یک متاورس چگونه است تنها چیزی که نیاز دارید یک هدست واقعیت مجازی است. در مورد یکی از محبوب‌ ترین و کاربردی‌ ترین پروژه‌ های متاورس مانند CEEK، OVR یا دیسنترالند تحقیق کنید و برای آزمایش بتای زندگیتان در آینده به داخل آن بروید.

در متاورس چه کاری میتوان انجام داد؟

مفهوم فعلی متاورس بر این تمرکز دارد که به افراد اجازه می دهد هر کاری را که می توانند در زندگی واقعی انجام دهند در آنجا نیز انجام دهند. رفتن به یک جلسه کاری، معاشرت با دوستان، خرید، کنسرت، اجراها و حتی گشت و گذار از نظر فنی می تواند در متاورس انجام شود.

با این حال این امر کاملاً به عموم مردم و نحوه انتخاب متاورس در زندگی خود بستگی دارد. با تمام آنچه می دانیم مفهوم متاورس که هدف آن دیجیتالی کردن زندگی ما است ممکن است شکست بخورد و مفهوم متاورس تنها در دنیای بازی می تواند رشد کند و به گیمرها اجازه می دهد شخصاً به بازی های مورد علاقه خود بپرند.

آیا چیزی وجود دارد که در متاورس باید مراقب آن باشید؟

متاورس هنوز یک مفهوم نسبتاً جدید است و گروه های بی شماری بر روی این مفهوم کار می کنند تا آن را کامل نمایند. در حال حاضر تنها به یک هدست واقعیت مجازی برای شیرجه زدن در متاورس نیاز است. ممکن است به خرید اقلام دیجیتالی که به شکل توکن‌ های غیرقابل تعویض NFT در پروژه‌ های متاورس می‌ آیند سوق پیدا کنید و اگر درآمد قابل توجهی دارید که می‌ توانید آن را صرف چنین سرگرمی‌ هایی کنید و مراقب مخارج خود باشید.

با این حال این امر ممکن است بسته به نوع متاورس ما در آینده تغییر کند. اگر مفهوم متاورس به شدت زندگی روزمره کنونی ما را منعکس کند شاید جنایت نیز در آن وجود داشته باشد. سرقت هویت می تواند یکی از اولین مشکلات امنیتی باشد که مفهوم متاورس باید با آن دست و پنجه نرم کند اما این موضوع مربوط به آینده است و بسیاری از ذهن های باهوش در حال کار بر روی این مفهوم به عنوان یک مجموعه هستند تا آن را کامل کنند.

مثالی برای درک متاورس

undefined

در حالی که در حال حاضر محصول مستقلی وجود ندارد که بتوان آن را به عنوان متاورس تعریف نمود چند فیلم و برنامه تلویزیونی کار بسیار خوبی را برای بازتاب نحوه عملکرد متاورس انجام می دهند.

فیلم بازیکن شماره یک آماده و Amazon’s Upload دو نمونه از بهترین مثال هایی هستند که بیان می کنند چگونه یک متاورس می‌ تواند بخشی از زندگی ما شود. حتی Ralph's Disney's Breaks the Internet را می توان یک نمونه متاورس در نظر گرفت زیرا شخصیت هایی را در هنگام تغییر بازی ها از متاورس به متاورس تغییر می دهد.

زمانی که اینترنت در سال 1983 عرضه شد مدتی طول کشید تا تبدیل به یک محصول اصلی شود اما با توجه به سرعت پذیرشی که در حال حاضر به لطف رسانه های اجتماعی داریم متاورس این شانس را دارد که تقریباً بلافاصله بخشی از زندگی ما گردد.