آشنایی با هارد فورک بلاکچین

همانطور که می دانید هارد فورک مربوط به فناوری بلاکچین است. یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه می باشد که باعث می شود بلوک ها و تراکنش های نامعتبر قبلی معتبر باشد یا بالعکس. یک هارد فورک نیاز به ارتقاء همه گره ها یا کاربران به جدیدترین نسخه نرم افزار پروتکل دارد.

شاخه ها ممکن است توسط توسعه دهندگان یا اعضای یک انجمن رمزنگاری که از عملکردهای ارائه شده توسط پیاده سازی های بلاکچین موجود ناراضی هستند شروع شوند. آنها همچنین ممکن است راهی به عنوان منابع مالی گسترده برای پروژه های فن آوری جدید یا پیشنهادات ارزهای دیجیتال باشند.

یک هارد فورک را می توان در مقابل سافت فورک قرار داد.

نکته های کلیدی

  • هارد فورک به تغییر اساسی پروتکل شبکه بلاکچین اشاره دارد که در واقع منجر به دو شاخه شدن آن می می شود. یکی از شاخه ها که پروتکل قبلی را دنبال می کند و دیگری که نسخه جدید را دنبال می کند.
  • در یک هارد فورک به دارندگان توکن های موجود در بلاکچین اصلی نیز در شاخه جدید توکن تعلق می گیرد اما ماینرها باید انتخاب کنند که کدام بلاکچین را برای ادامه بررسی تأیید کنند.
  • یک هارد فورک می تواند نه تنها فقط در بیت کوین بلکه در هر بلاکچین رخ دهد (به عنوان مثال در جایی که هارد فورک بیت کوین کش و بیت کوین SV ایجاد کرده است).

درک یک هارد فورک

هارد فورک زمانی است که گره های جدیدترین نسخه بلاکچین، دیگر نسخه و یا نسخه های قدیمی بلاکچین را نپذیرند. که انعشاب دائمی از نسخه قبلی بلاکچین را ایجاد می کند. اضافه کردن یک قانون جدید به کد در اصل ایجاد یک شاخه در بلاکچین است: یک شاخه از بلاکچین جدید و به روز شده پیروی می کند و شاخه دیگر در مسیر قدیمی ادامه می یابد. به طور کلی پس از مدت کوتاهی، افراد در زنجیره قدیمی متوجه می شوند که نسخه بلاکچین آنها منسوخ شده یا بی ربط است و به سرعت به آخرین نسخه ارتقا می یابند.

فورک ها چگونه کار می کنند؟

یک فورک در یک بلاکچین نه تنها در بیت کوین بلکه می تواند در هر سیستم عامل رمزنگاری به عنوان مثال اتریوم وجود داشته باشد. این بدان دلیل است که بلاکچین ها و ارزهای دیجیتال بدون توجه به اینکه در کدام بستر رمزنگاری قرار دارند اساساً به همان روش کار می کنند. ممکن است بلوک های موجود دربلاکچین ها را کلیدهای رمزنگاری در نظر بگیرید که حافظه را به حرکت در می آورند. از آنجا که ماینرهای موجود در بلاکچین قوانینی را تنظیم می کنند که حافظه را در شبکه به حرکت در می آورد این ماینرها قوانین جدید را درک می کنند.

با این حال همه ماینرها باید در مورد قوانین جدید و آنچه که یک بلوک معتبر در بلاک را تشکیل می دهد توافق کنند. بنابراین هنگامی که می خواهید این قوانین را تغییر دهید باید "آن را فورک کنید". سپس توسعه دهندگان می توانند تمام نرم افزارها را به روز کرده تا آن ها قوانین جدید را منعکس کنند.

از طریق این روند انشعاب است که ارزهای دیجیتال مختلف با نام های مشابه بیت کوین ایجاد شده اند: بیت کوین کش، بیت کوین گولد و سایر موارد.

نکته قابل توجه این است که همانطور که در نمودار زیر نمایش داده می شود گره هایی که به روز نشده اند قوانین جدید را که باعث ایجاد واگرایی یا هارد فورک در بلاکچین می شوند را رد می کنند.

بیت کوین کشبیت کوین کش
بیت کوین کش$۲۰۵.۸۶,۳۰۰,۵۷۲ تومان