توضیح بازار غیر متمرکز و چگونگی کارکرد آن

بازار غیر متمرکز چیست؟

در یک بازار غیرمتمرکز فناوری سرمایه گذاران را قادر می سازد به جای اینکه درصرافی متمرکز فعالیت کنند، مستقیماً با یکدیگر معامله کنند. بازارهای مجازی که از ارز غیرمتمرکز یا ارزهای دیجیتال استفاده می کنند، نمونه هایی از بازارهای غیرمتمرکز هستند.

بازارهای غیرمتمرکز چگونه کار می کنند؟

یک بازار غیرمتمرکز از دستگاه های دیجیتال مختلف برای برقراری ارتباط و نمایش قیمت های پیشنهادی در زمان واقعی استفاده می کند. به این ترتیب نیازی نیست که خریداران و فروشندگان در یک مکان مستقر شوند تا اوراق بهادار را معامله کنند.

نمونه هایی از بازارهای غیرمتمرکز

بازار فارکس

بازار ارز (فارکس) نمونه ای از بازار غیرمتمرکز است زیرا هیچ مکان فیزیکی وجود ندارد که سرمایه گذاران برای خرید و فروش ارز به آنجا بروند. معامله گران فارکس می توانند از اینترنت برای بررسی قیمت ارز از فروشندگان مختلف در جهان استفاده کنند.

مشاور املاک

املاک و مستغلات به طور سنتی از طریق بازار غیرمتمرکز به فروش می رسند. جایی که خریداران و فروشندگان معاملات خود را انجام می دهند.

انواع اوراق بهادار

برخی از اوراق قرضه و محصولات اوراق بهادار نیز ممکن است از طریق بازارهای غیرمتمرکز خریداری شوند.

بازارهای مجازی

ظهور فناوری بلاکچین و ارز دیجیتال فرصت های بیشتری را ایجاد کرده است که ممکن است در آن بازارهای غیرمتمرکز فعالیت کنند. به طور معمول بازارهای مجازی تنظیم نمی شوند که به اعتقاد طرفداران آنها ویژگی خوبی است. فناوری و رسانه ها مانند ارز غیر متمرکز در یک بازار مجازی به سرمایه گذاران احساس امنیت و اعتماد به معاملات خود را می دهند.

ارز غیرمتمرکز چیست؟

ارز غیرمتمرکز و پول همتا و ارز دیجیتال همه به روشهای انتقال مالکیت کالای دیگر بدون نیاز به شخص ثالث اشاره دارد. بیشتر بازارهای متمرکز و برخی از بازارهای غیرمتمرکز از ارز فیات یا پول فیزیکی صادر شده توسط بانک مرکزی مانند دلار آمریکا استفاده می کنند. ارز غیرمتمرکز در درجه اول در بازارهای مجازی استفاده می شود. دو نمونه ارز غیرمتمرکز بیت کوین- "سکه" مورد استفاده در بستر بیت کوین است و اتر که در اتریوم استفاده می شود.

نکات کلیدی

  • یک بازار غیرمتمرکز شامل فناوری دیجیتال است که به خریداران و فروشندگان اوراق بهادار اجازه می دهد به جای دیدار در یک صرافی سنتی، مستقیماً با یکدیگر معامله کنند.
  • یک نمونه معمول از بازار غیر متمرکز املاک و مستغلات است. جایی که خریداران مستقیماً با فروشندگان معامله می کنند.
  • یک مثال جدید تر بازارهای مجازی و سیستم بلاکچین است که از ارز دیجیتال استفاده می کنند.

مزایا و معایب بازارهای غیر متمرکز

مزایا

  • برخی معتقدند که بازارهای غیرمتمرکز می توانند تا حد زیادی هکرها را کاهش دهند زیرا هیچ منبع داده ای وجود ندارد که آنها بتوانند به آن نفوذ کنند. هر چند اخیراً ثابت شده است که این امر خلاف واقع است.
  • بازارهای غیرمتمرکز می توانند شفافیت بین طرفین را فراهم کنند به ویژه اگر آنها از فناوری استفاده کنند که اطمینان حاصل کند همه طرفین، داده ها و اطلاعات مورد توافق مشترک را به اشتراک می گذارند.
  • بسیاری از کاربران بازارهای مجازی غیرمتمرکز، فقدان نظارت را به عنوان یک مزیت یا آزادی از اختیار شخص ثالث تلقی می کنند.
  • عدم وجود واسطه ها می تواند هزینه های معامله کمتری را نسبت به بازارهای تنظیم شده به همراه داشته باشد.

معایب

با این حال یک نقطه ضعف امر عدم نظارت این است که هیچ مقام حاکمیتی برای نظارت بر معاملات، ارائه کمک یا ارائه چارچوب قانونی وجود ندارد.

از آنجا که معاملات مالی بیشتری از طریق بازارهای غیرمتمرکز انجام می شود می تواند چالش هایی را برای نهادهای نظارتی و اجرای قانون ایجاد کند. در مقایسه، بازارهای متمرکز در صورت لزوم، در رابطه با معاملات احتمالی مشکوک به تنظیم کننده ها مسیر روشنی را برای اقدام نشان می دهند.