مکانیسم رضایت و موافقت عمومی (اجماع) در ارزدیجیتال

مکانیسم اجماع چیست؟

سازوکار توافق جمعی مکانیسم تحمل خطا است که در سیستم های کامپیوتری و بلاکچین برای دستیابی به توافق لازم در مورد یک مقدار داده واحد یا یک حالت واحد شبکه در میان فرآیندهای توزیع شده یا سیستم های چند عاملی مانند ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد دیگر اینکه این مکاسیم در ثبت پرونده نیز مفید است.

توضیح مکانیسم اجماع

در هر سیستم متمرکز مانند یک پایگاه داده که دارای اطلاعات کلیدی در مورد گواهینامه رانندگی در یک کشور است یک مدیر مرکزی اختیار حفظ و به روزرسانی پایگاه داده را دارد. وظیفه ایجاد هرگونه به روزرسانی مانند افزودن، حذف، به روزرسانی نام افرادی که واجد شرایط برخی از مجوزها هستند توسط یک مرجع مرکزی انجام می شود که فقط مسئول حفظ سوابق اصلی است.

بلاکچین های عمومی که به صورت سیستم های خودتنظیمی غیرمتمرکز عمل می کنند در مقیاس جهانی و بدون هیچ گونه اقتدار واحدی کار می کنند. اینها شامل مشارکت صدها هزار شرکت کننده ای است که در زمینه تأیید و احراز هویت معاملات روی بلاکچین و فعالیت های استخراج بلوک کار می کنند.

انواع مختلفی از الگوریتم های اجماع وجود دارد که بر اساس اصول مختلف کار می کنند.

اثبات کار (POW) یک الگوریتم اجماع رایج است که توسط محبوب ترین شبکه های ارز دیجیتال مانند بیت کوین و لایت کوین استفاده می شود. این امر نیاز به یک گره شرکت کننده دارد تا ثابت کند کار انجام شده و ارائه شده و واجد شرایط دریافت حق افزودن معاملات جدید به بلاکچین است. با این حال تمام این مکانیسم استخراج بیت کوین به مصرف انرژی بالا و زمان پردازش طولانی تر نیاز دارد.

اثبات خطر (POS) الگوریتم اجماع رایج دیگری است که به عنوان یک جایگزین کم مصرف و کم انرژی برای الگوریتم POW تکامل یافت. که شامل تخصیص مسئولیت در نگهداری دفتر کل به یک گره شرکت کننده متناسب با تعداد ارزهای دیجیتال است که توسط آن نگهداری می شود. با این حال این یک اشکال دارد که به جای صرف هزینه، باعث صرفه جویی در ارز دیجیتال می شود.

به همین ترتیب الگوریتم های اجماع دیگری مانند Proof of Capacity (POC) وجود دارد که امکان به اشتراک گذاری فضای حافظه گره های کمک کننده در شبکه بلاکچین را فراهم می کنند. هر گره که حافظه یا فضای دیسک سخت بیشتری داشته باشد برای نگهداری دفتر عمومی حقوق بیشتری به آن تعلق می گیرد.