تله گاوی یا Bull Trap چیست؟

تله های گاوی سیگنال های دروغین بازار هستند که می توانند در دارایی هایی مانند ارز دیجیتال اتفاق بیفتند و روند نزولی بلند مدت را نشان می دهند. تله گاوی همچنین به عنوان "الگوی شلاق" شناخته می شود و به سیگنال غلطی اطلاق می شود که در آن ارزش سهام ، ارز دیجیتال یا هر نوع دارایی مالی دیگری پس از روند نزولی در واقعیت، نشانه ای از بهبود یا برگشت را نشان می دهد اما در واقع دارایی قرار است بیشتر کاهش یابد. در تله گاوی قیمت یک دارایی از سطح پشتیبانی قبلی خود فراتر رفته و معامله گران و سرمایه گذاران بلند مدت را به گشودن موقعیت های طولانی مدت جدید یا خرید بیشتر دارایی فریب می دهد.

تله های گاوی به دلیل شاخص های فریبنده ای که منجر به ایجاد عواقب ناگواری برای کاربران در همه بازارها می شود مشهور هستند به همین دلیل از آنها به عنوان "تله" یاد می شود. در حقیقت اینها یکی از دلایلی است که معامله گران باید محتاطانه نسبت به تغییر قیمت یک دارایی عمل کنند. متأسفانه اکثر سرمایه گذاران خرده فروشی به ویژه در فضای رمزنگاری انتظار دارند که همیشه شکست صعودی با افزایش قیمت همراه باشد که همیشه اینگونه نیست.

undefined

تجزیه و تحلیل تکنیکی یکی از مهمترین ابزارهای موجود برای معامله گران روز است: جهت تلاش برای پیش بینی حرکت های آینده آن به تجزیه و تحلیل الگوهای قیمت و یافتن سیگنال های معاملاتی در نمودار قیمت دارایی متکی است. یکی از مهمترین سیگنال ها شکست بالای یک سطح مقاومت است که وقتی نمودار قیمت از یک خط مشخص که مرتباً رسیده است اما قبلاً هرگز فراتر نرفته است رخ می دهد.

این عمل معمولاً معامله گران صعودی را وادار می کند که انتظار افزایش بیشتر قیمت را داشته و به مدت طولانی دارایی را تحت تأثیر قرار دهند. در حالی که این ارزیابی گاهی تنها اوقات صحیح است و هنگامی که سیگنال نادرست باشد و قیمت به زودی پس از شکست در بالای خط مقاومت روند نزولی خود را ادامه دهد یک تله گاوی رخ می دهد. بنابراین گاوهایی که دارایی را خریداری کرده اند در معاملات خود گرفتار می شوند که براساس سیگنال گمراه کننده ساخته شده است.

undefined

با استفاده از اقدامات احتیاطی اضافی مانند جستجوی سیگنال های تأیید اضافی برای اجرای طولانی مدت گاو پس از شکست اولیه بالاتر از مقاومت، می توان از تله های گاوی جلوگیری کرد.

از آنجا که تله گاوی هنگامی اتفاق می افتد که معامله گران نتوانند روند صعودی دارایی را پس از شکست مقاومت تأمین کنند و حجم معاملات کم در هنگام شکست شاخص های خوبی برای چنین مواردی است. بنابراین برای جلوگیری از قربانی شدن در تله گاوی همیشه قبل از ورود به موقعیت های جدید پس از شکست قیمت، شاخص های دیگری مانند حجم معاملات و حرکات بعدی قیمت را در نظر بگیرید. بیشتر کاربران باتجربه بازار از این عمل به عنوان "تأیید" یاد می كنند. به موجب آن معامله گر قبل از تصمیم گیری در مورد ورود به موقعیت های جدید در دوره زمانی بعدی بیشتر حركت دارایی را مشاهده می كند.