تولید‌کننده بلاک Block Producer چیست؟

تولیدکننده بلاک BP شخص و یا گروهی است که سخت افزار آن برای تأیید تراکنش های یک بلاک و شروع بلاک بعدی در اکثر بلاکچین های اثبات سهام PoS انتخاب می شود.

تولید کننده بلاک چیست؟

تولیدکننده بلاک اصطلاحی است که در اکوسیستم‌ های بلاکچین استفاده می‌ شود که از اثبات سهام DPoS استفاده می‌ کنند که به کاربران اجازه می‌ دهد برای اعتبارسنجی و تولید بلاک‌ ها به تولیدکنندگان بلاک رأی دهند. تولیدکنندگان بلاک به عنوان نمایندگان و یا شاهد نیز شناخته می شوند. آنها مسئول تولید بلاک‌ های جدید هستند که حاوی تراکنش‌ های اخیر شبکه و همچنین شواهد بلاکچین دال بر قانونی بودن وضعیت فعلی زنجیره هستند.

تولیدکنندگان بلاک برای عملکرد شبکه بسیار مهم هستند. آنها داده‌ های تراکنش را جمع‌ آوری می‌ کنند و آن‌ ها را در بلاک‌ هایی ذخیره می‌ کنند تا در شبکه‌ های بلاکچین اعتبارسنجی کنند. بلاک ها پس از آماده شدن برای اعتبارسنجی به شبکه منتقل می شوند. تولیدکننده بلاک که بلاک‌ ها را تولید می‌ کند داده‌ های تراکنش را پس از تأیید اعتبار در بلاکچین آپلود می‌ کند.

برای درک مفهوم BP با جزئیات بیشتر مثالی از تولیدکنندگان بلاک EOS را در نظر بگیرید. شبکه EOS توسط تولید کننده بلاک اداره می شود که نهادهای غیرمتمرکز هستند. آنها مسئول دستیابی به اجماع و ارائه بلاک های تراکنش و یا داده به شبکه EOS هستند. آنها مشابه ماینرها در شبکه اثبات کار PoW و نودهای سهام در یک بلاکچین اثبات سهام PoS عمل می کنند.

ماینرها در یک بلاکچین اثبات کار PoW مانند بیت کوین از قدرت محاسباتی زیادی برای حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده می‌ کنند. هنگامی که معادله توسط یک ماینر تکمیل شد برای تایید سایر ماینرها در شبکه پخش می شود و اجماع ایجاد می گردد. پس از آن بلاک در زنجیره قرار می گیرد و ماینری که معادله را کامل می کند پاداش بلاک خود را دریافت می نماید و همه به معادله بعدی ادامه می دهند.

در یک شبکه اثبات سهام PoS مانند کاردانو Cardano نودها مقدار مشخصی از توکن‌ ها را به اشتراک می‌ گذارند (که عموماً آنها را در یک آدرس کیف پول خاص برای مدت زمان مشخصی قفل می‌ کنند) در ازای فرصتی که برای افزودن آن انتخاب می‌ شوند.

علیرغم این تصور که انتخاب تصادفی است متغیرهایی مانند مقدار سرمایه گذاری، مدت زمانی که برای آن شرط بندی شده است و شهرت نود اغلب در نظر گرفته می شوند.

اثبات سهام تفویض شده گونه‌ ای از PoS است که در آن اعتبارسنجی‌ ها توسط دارندگان توکن شبکه انتخاب می‌ شوند نه اینکه به‌ طور تصادفی انتخاب شوند.

با توجه به مقاله سفید EOS بلاک در برنامه EOS.IO توسط 21 تولید کننده معروف به تولید کنندگان بلاک تولید خواهد شد. طراحی EOS از اثبات سهام واگذار شده DPOS استفاده می‌ کند که شامل انتخاب حساب‌ های مورد اعتماد جامعه همچنین به عنوان معتمدان برای تولید بلاک‌ ها می‌ شود. زمان کوتاه ایجاد بلاک، راندمان بالا و امکان فورکینگ کم از مزایای DPOS است.

همه دارندگان توکن EOS در شبکه اصلی EOS به 21 حساب قابل اعتماد رأی می دهند تا به عنوان تولیدکنندگان بلاک عمل کنند و از طرف آنها تصمیم بگیرند. آنها از میان 21 نامزد برتر بلاک با بالاترین آرا انتخاب می شوند.

تولیدکنندگان بلاک انتخابی به شبکه اصلی EOS با قدرت پردازش و پهنای باند کمک می کنند. مسئولیت اصلی آنها جمع آوری داده های تراکنش، بسته بندی آن ها در بلاک ها و انتشار آن بلاک ها به سایر تولیدکنندگان بلاک است. آن‌ ها بلاک‌ ها را به بلاکچین ارسال می‌ کنند و پس از انجام تأیید پاداش دریافت می‌ نمایند. با این حال اگر هر یک از 21 تولیدکننده برتر بلاک برای 24 ساعت آینده هیچ بلاکی تولید نکند از لیست حذف خواهد شد.

ابتکار تولید کننده بلاک EOS چنان مورد توجه قرار گرفته است که Google Cloud به یک رقیب تولید بلاک در شبکه EOS تبدیل می شود که بر اساس معماری بلاکچین EOSIO Block.one است.

ای او اسای او اس
ای او اس$۰.۹۷۶۶۱۷۳۱,۰۴۶ تومان