کیف پول بیت کوین (Bitcoin Wallet) چیست? چگونه کار می کند؟ و انواع آن کدام است؟

کیف پول بیت کوین یک برنامه نرم افزاری است که بیت کوین در آن ذخیره می شود. از نظر فنی، بیت کوین در هیچ جایی ذخیره نمی شود. برای هر شخصی که تتمه حسابی در کیف پول بیت کوین دارد، یک کلید خصوصی (شماره مخفی) متناسب با آدرس بیت کوین آن کیف پول وجود دارد. کیف پول های بیت کوین، ارسال و دریافت بیت کوین را تسهیل می کنند و مالکیت مانده (تتمه حساب) بیت کوین را به کاربر می دهند. کیف پول بیت کوین انواع مختلفی دارد. چهار نوع اصلی شامل دسک تاپ، موبایل، وب و سخت افزار است.

نکات کلیدی:

  • کیف پول بیت کوین یک آیتم فیزیکی نیست بلکه یک برنامه نرم افزاری برای نگهداری و تجارت بیت کوین است.
  • کیف پولها دارای یک کلید خصوصی برای امنیت هستند. کلید مربوط به آدرس کیف پول است.
  • چهار نوع کیف پول بیت کوین شامل دسک تاپ، موبایل، وب و سخت افزار است.

درک مفهوم کیف پول های بیت کوین

به کیف پول بیت کوین کیف پول دیجیتال نیز گفته می شود. یک تاجر برای معامله در بیت کوین باید کیف پول دیجیتال ایجاد کند. کیف پول بیت کوین مشابه کیف پول فیزیکی است. با این حال، کیف پول به جای ذخیره ارز فیزیکی اطلاعات مربوطه مانند کلید خصوصی ایمن را که برای دسترسی به آدرس های بیت کوین و انجام معاملات استفاده می شود ذخیره می کند. انواع کیف پول های بیت کوین دسک تاپ، موبایل، وب و سخت افزار است.

کیف پولهای دسک تاپ

کیف پول های دسک تاپ، بر روی دسک تاپ کامپیوتر نصب شده و کنترل کاملی بر کیف پول در اختیار کاربر قرار می دهند. کیف پول های دسک تاپ به عنوان آدرسی برای کاربر جهت ارسال و دریافت بیت کوین عمل می کنند. آنها همچنین به کاربر اجازه می دهند تا یک کلید خصوصی را ذخیره کند. چند کیف پول های دسک تاپ شناخته شده: Bitcoin Core، MultiBit، Armory، Hive OS X و Electrum هستند.

کیف پول های موبایل

کیف پول های موبایل همان عملکرد کیف پول دسک تاپ را دارند. کیف پول های موبایل پرداخت را در فروشگاه های فیزیکی از طریق "لمس پرداخت" و اسکن کد QR برای ارتباطات نزدیک (NFC) تسهیل می کنند. Bitcoin Wallet، Hive Android و Mycelium Bitcoin Wallet نمونه هایی از کیف پول های موبایل هستند. کیف پول های بیت کوین معمولاً با سیستم عامل iOS یا Android سازگار هستند. بدافزار قابل توجهی به عنوان کیف پول بیت کوین وجود دارد، بنابراین توصیه می شود قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب یکی از گزینه ها تحقیق کنید.

کیف پول های وب

کیف پول های وب دسترسی به بیت کوین را از هر مکان، در هر مرورگر یا موبایل تسهیل می کنند. انتخاب کیف پول وب شما باید با دقت انجام شود زیرا کلیدهای خصوصی شما را بصورت آنلاین ذخیره می کند. Coinbase و Blockchain ارائه دهندگان محبوب کیف پول وب هستند.

کیف پول های سخت افزار

کیف پول های سخت افزاری امن ترین نوع کیف پول بیت کوین هستند زیرا بیت کوین ها را روی یک تجهیزات فیزیکی که معمولاً از طریق پورت USB به کامپیوتر متصل می شود، ذخیره می کنند. آنها عملا از حملات ویروسی مصون هستند و موارد کمی از سرقت بیت کوین در آن ها گزارش شده است. این دستگاه ها تنها کیف پول های بیت کوین هستند که رایگان نیستند و قیمت آنها اغلب بین 100 تا 200 دلار است.

توجه ویژه جهت امنیت کیف پول

ایمن نگه داشتن کیف پول بیت کوین ضروری است زیرا کیف پول بیت کوین اهدافی با ارزش برای هکرها است. برخی از اقدامات حفاظتی شامل رمزگذاری کیف پول با رمز عبور قوی و انتخاب گزینه ذخیره سازی سرد است. یعنی ذخیره بیت کوین بصورت آفلاین. همچنین توصیه می شود که به طور مرتب از کیف پول های دسک تاپ و موبایل خود پشتیبان (بک آپ) تهیه کنید زیرا مشکلات نرم افزار کیف پول در کامپیوتر یا دستگاه همراه شما می تواند منابع شما را پاک کند. 

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۳۰,۰۲۵۹۱۵,۵۲۱,۹۴۷ تومان