تجارت شستشو Wash Trading و پولشویی در NFT چیست؟

معاملات شستشوی ارز دیجیتال چیست؟

معامله شستشو زمانی اتفاق می افتد که یک معامله گر و یا سرمایه گذار اوراق بهادار مشابهی را چندین بار در یک دوره کوتاه بخرد و بفروشد تا سایر فعالان بازار را در مورد قیمت یا نقدینگی دارایی فریب دهد.

همانطور که گفته شد معاملات شستشو شامل عملی است که در آن همان دارایی در مدت کوتاهی فروخته و خریداری می شود. معامله گران برای تأثیرگذاری بر فعالیت تجاری و قیمت یک دارایی از تجارت شستشو به عنوان یک تکنیک دستکاری بازار استفاده می کنند. به طور معمول یک یا چند عامل تبانی بدون در نظر گرفتن ریسک های بازار یک سری معاملات را انجام می دهند که در نتیجه هیچ تغییری در موقعیت عوامل اصلی ایجاد نمی شود.

در اکتبر 2021 Cryptopunks یک پروژه Larva Labs NFT شاهد چیزی شبیه فروش شستشو در بلاکچین اتریوم بود. ارز دیجیتال CryptoPunk 9998 به قیمت 124457 اتر فروخته شد. اتر مورد استفاده برای خرید NFT به فروشنده منتقل شد سپس برای بازپرداخت وام استفاده شده جهت خرید هنر بلاکچین دیجیتال از Larva Labs به خریدار بازگردانده شد که در واقع آن را نه تنها یک وام فوری بلکه نمونه ای از پولشویی قابل توجه NFT کرد.

یک معامله گر و یا شرکت ممکن است به دلایل مختلف انگیزه شرکت در معامله شستشو داشته باشد. به عنوان مثال هدف می تواند تحریک خرید جهت افزایش قیمت ها و یا تشویق فروش به کاهش قیمت باشد. یک معامله گر ممکن است قبل از خرید مجدد دارایی با هزینه کاهش یافته یک فروش شستشو انجام دهد تا ضرر سرمایه را قفل کند و اساساً به دنبال بازپرداخت مالیات است.

معامله شستشو چگونه عمل می کند؟

قصد طرفین درگیر در معامله شستشو و نتیجه چنین معامله ای باعث می شود که معامله شستشو هدف خود را محقق کند.

معامله شستشو زمانی اتفاق می‌ افتد که یک سرمایه‌ گذار توکن‌ های یک دارایی را به طور همزمان بخرد و بفروشد. از سوی دیگر تعریف معاملات شستشو یک گام فراتر می رود و هدف یا قصد سرمایه گذار و نتیجه معامله را در نظر می گیرد.

قصد معامله گران یا سرمایه گذاران باید مربوط به معامله شستشو باشد و آنها باید دارایی هایی را با مالکیت مشترک ذی نفع در مدت کوتاهی خرید و فروش کرده باشند. مالکیت ذی نفع به حساب هایی اطلاق می شود که توسط همان شخص و یا شرکت نگهداری می شود.

تنظیم‌ کننده‌ های مالی ممکن است به معاملات انجام شده بین حساب‌ های دارای مالکیت مشترک ذی‌ نفع علاقه‌ مند باشند زیرا می‌ توانند فعالیت معاملات شستشو را نشان دهند. با این وجود معاملات شستشو همیشه نباید شامل معاملات واقعی باشد همچنین ممکن است زمانی رخ دهند که سرمایه گذاران و معامله گران معامله را روی کاغذ انجام می دهند اما هیچ دارایی معامله نمی شود.

چرا معامله شستشو غیرقانونی است؟

معامله شستشو در امور مالی سنتی ممنوع است. از سوی دیگر قانونی بودن معامله شستشو هنوز در حوزه غیرمتمرکز توکن‌ های غیرمثلی NFT مشخص نشده است.

علیرغم فقدان قوانین و طبقه بندی برای NFT دولت های خاصی در مقابل این عمل ایستاده اند. به عنوان مثال Bithumb یک صرافی ارز دیجیتال در کره جنوبی در سال 2018 به تسهیل معامله شستشو به ارزش بیش از 250 میلیون دلار در حجم ساختگی متهم شد.

در 5 آوریل 2022 بلومبرگ گزارش داد که داده‌ های CryptoSlam ردیاب NFT نشان داد که معاملات شستشو 18 میلیارد دلار و یا 95 درصد از حجم کل معامله در بازار NFT به نام LooksRare را تشکیل می‌ دهد.

اگرچه معامله شستشوی ارز دیجیتال در برخی از حوزه‌ های قضایی ممنوع است ساختار غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال ردیابی مقصران را دشوار می‌ کند. برخلاف ابزارهای مالی سنتی مانند سهام که استانداردهای مشتری خود را بشناسید را تأیید کرده‌ اند دارایی‌ های مبتنی بر بلاکچین را می‌ توان بهصورت ناشناس معامله نمود که منجر به ریسک خرید و فروش می‌ شود. این خطر به دلیل آمار گمراه‌ کننده قیمت و حجم ایجاد می‌ شود که نمی‌ توان آن‌ ها را حذف کرد مگر اینکه مقامات تصمیم بگیرند کدام حوزه قضایی مسئول نظارت بر ارزهای دیجیتال باشد.

چگونه از NFT ها برای پولشویی استفاده می شود؟

جرایم NFT مانند پولشویی و کلاهبرداری های معامله شستشو زمانی اتفاق می افتد که فروش NFT در آدرس های self financed هدف قرار می گیرد.

پولشویی از دیرباز در دنیای هنر یک مشکل بوده است و به راحتی می توان دلیل آن را فهمید. بسیاری از مردم می پرسند که آیا NFT ها به دلیل سابقه و نام مستعار دارایی های ارز دیجیتال مورد سوء استفاده های مشابه قرار می گیرند بنابراین آیا می توانید از طریق NFT ها پول شویی نمود؟

بله کلاهبرداران، اپراتورهای بدافزار و Chatex با استفاده از NFT پولشویی انجام می دهند. Chatex یک بانک ارز دیجیتال است که هدف آن ایمن، ساده و قابل دسترس کردن تراکنش‌ های ارز دیجیتال برای بسیاری از مشتریان و حفظ برتری عملکردی نسبت به بانکداری سنتی است.

undefined

در حالی که تعیین کمیت پولشویی در هنر فیزیکی چالش برانگیز است باز بودن ذاتی بلاکچین به ما اجازه می دهد تا تخمین های واقعی تری از پولشویی NFT ایجاد کنیم. بنابراین پولشویی در بازارهای NFT رخ می دهد.

کلاهبرداری‌ های معامله شستشو توسط Chainalysis با بررسی فروش NFT به آدرس‌ هایی که self financed هستند ردیابی می‌ شوند یعنی فروش‌ هایی که از طریق آدرسی که در ابتدا بودجه آدرس فروش را تامین می‌ کرده و یا توسط خود آدرس فروش تامین می‌ شود.

با استفاده از این استراتژی صدها معامله شستشو کشف شد. به عنوان مثال یکی از کاربران که Chainalysis او را به عنوان فعال‌ ترین فروشنده شستشو معرفی کرد 830 فروش به آدرس‌ هایی انجام داده است که self financed کرده‌ اند.

چرا معامله شستشو برای فضای NFT یک مشکل است؟

معامله شستشوی NFT برای سرمایه گذاران، جامعه جهانی، مجموعه داران و معامله گران مشکل است زیرا این شرکت کنندگان از توکن های غیرمثلی جهت دستکاری کمتر قیمت دارایی استفاده می کنند.

از آنجایی که سرمایه گذاران مجبور به تکیه بر آمارهای قابل اندازه گیری و اتخاذ تصمیمات اشتباه سرمایه گذاری شده اند بررسی دقیق تر شده است. برای تشویق سرمایه گذاری های NFT و جلوگیری از کلاهبرداری های NFT مغایرت های داده ها باید توسط متخصصان بررسی شود. همچنین جرایم NFT بیشترین ضربه را به جامعه NFT وارد می کند. رگولاتورها و حامیان خدمات مالی جریان اصلی اکنون می توانند از معامله شستشو برای مبارزه با تمرکززدایی استفاده کنند.

مجموعه داران و معامله گران نیز قادر به قضاوت آگاهانه نیستند. زمانی که حقایق و تاریخ فریبنده مردم را در مورد یک اثر هنری یا مجموعه ای گمراه می کند تصمیم گیری عجولانه برای آنها ساده است. بنابراین با توجه به اینکه بازارهای NFT تحت تأثیر معامله شستشو قرار گرفته اند آیا راهی برای شناسایی آن در وهله اول وجود دارد؟

هیچ سابقه قیمت و یا حجمی با کوین های جدید در هنگام معرفی به بازار وجود ندارد. در نتیجه توسعه دهندگان و یا سایر افراد داخلی ممکن است در معاملات شستشو شرکت کنند تا شرکت کنندگان را در مورد ارزش واقعی کوین فریب دهند بنابراین از سرمایه گذاری در این نوع پروژه ها خودداری کنید.

همچنین بسیاری از NFT ها حجم معاملات و یا علاقه سرمایه گذار ندارند. در نتیجه دارندگان NFT می‌ توانند به راحتی در معاملات شستشو شرکت کنند تا خریداران ساده را ترغیب نمایند که NFT را با قیمتی گزاف خریداری کنند. بنابراین اجتناب از ارزهای دیجیتال و NFTهای جدید صادر شده با سرمایه کوچک مهم ترین راه برای جلوگیری از معامله شستشو است.

یک معامله گر باید ارزهای دیجیتال با حجم بالاتر را انتخاب کند تا قربانی معامله شستشو نشود. هر چه بازار گسترده تر باشد کلاهبرداران پول بیشتری برای دستکاری آن نیاز خواهند داشت. به عنوان مثال رمزارزهای از قبل تأسیس شده مانند بیت کوین و یا اتریوم که صدها میلیارد دلار ارزش دارند جنایاتی مانند معامله شستشو را بسیار چالش برانگیز می کند.