با هزینه ی کارمزد معاملات ارزهای دیجیتال آشنا شوید

پردازش معاملات در بلاکچین به تلاش زیادی نیاز دارد. و این هزینه ها برای جبران خسارت ماینرها و اعتبار سنجی هایی که کمک می کنند روند کار راحت تر انجام گردد، استفاده می شود.

هزینه های معامله براساس میزان شلوغی شبکه بلاکچین متغیر و همچنین انعطاف پذیر است. اگر کاربری می خواهد پرداختش فوراً تأیید شود می تواند هزینه بالاتری را پرداخت کند تا ماینرها برای قرار دادن معامله وی ذر اول صف معامله، انگیزه بیشتری گیرند.

این هزینه ها در اکثر صرافی های ارز دیجیتال ثابت است. اما ممکن است هنگامی که کاربران از کیف پول های خاص استفاده می کنند گزینه تنظیم هزینه پرداخت برای آن ها فعال باشد و بتوانند به خواسته خود آن را تنظیم کنند.

علت وجود کارمزد معامله چیست؟

کارمزدهای معامله ابتدا به عنوان ابزاری ضد اسپم در بیت کوین معرفی شدند. اما بعدها به یکی از مهمترین ویژگیهای بلاکچین تبدیل شدند.

در ابتدا هدف اصلی کارمزد معاملات فقط بازدارندگی کاربران مخرب از شبکه بیت کوین بود. ساتوشی ناکاموتو مخترع ارز دیجیتال از سیستم hashcash آدام بک الهام گرفته است که متکی به سیستم گواه اثبات کار یعنی (PoW) بود.

حدود دو سال بعد گاوبن آندرسن (توسعه دهنده بیت کوین) متوجه یک قانون کد منبع شد که به حداقل کارمزد معامله 0.01 بیت کوین نیاز داشت.

در سال 2010 به نظر نمی رسید که موضوع کارمزد، مسئله مهمی باشد. اما با گذشت زمان و با افزایش ارزش دلاری بیت کوین و افزایش تقاضا برای فضای بلوک، مردم دریافتند که این قیمت ها بسیار گران است به ویژه برای کسانی که می خواهند مقادیر کمی از ارز دیجیتال خود را ارسال کنند.

توسعه دهندگان بیت کوین شبکه را به روزرسانی کردند تا این قانون را حذف کرده و از طریق ارتقاء SegWit2x، اندازه بلوک را افزایش دهند. اکنون کارمزد معاملات می تواند بسیار کمتر از 0.01 BTC باشد و آنها بخشی اساسی از سلامت شبکه شده اند.

بلاک چین های دیگر مانند اتریوم و ریپل نیز به اهمیت کارمزد معاملات پی بردند و استراتژی های مشابهی را برای انگیزه دادن به ماینرها در پیش گرفتند.

نحوه کارکرد کارمزد معاملات چگونه است؟

کارمزدها باعث می شوند تا ماینرها معاملاتی که هزینه بالاتری دارند را در اولویت قرار دهند و آنها را در بلوک بعدی اضافه کنند.

در مورد بیت کوین، تمام معاملات در حال تعلیق به اصطلاح به یک حافظه (mempool) می رسند که در آنجا منتظر می مانند تا توسط ماینرها انتخاب و در بلوک بعدی قرار گیرند. اگر mempel پر باشد، ماینرها معاملاتی که هزینه بالاتری دارند را انتخاب کرده و بقیه را برای بلوک زیر می گذارند. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران ارز دیجیتال مشتاق هستند که در صورت فوریت معاملات خود، کارمزدها را به صورت دستی افزایش دهند.

در اتریوم، کارمزد معاملات با Gas اندازه گیری می شود Gas به مقدار کمی از اتریوم گفته می شود. این بلاکچین ویژگی های پیچیده تری نسبت به بیت کوین ارائه می دهد مانند: قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps). بنابراین کارمزدها در اینجا نقش اساسی دارند. با این حال ممکن است موارد منفی نیز وجود داشته باشد به خصوص اگر کاربر ارز دیجیتال کارمزد Gas ناکافی را اضافه کند.

در مورد ریپل، هیچ ماینری وجود ندارد که سکه های ریپل جدید تولید کند. این یکی از دلایلی است که کارمزد معامله در آن وجود ندارد.

بنابراین در مورد سکه های پایدار مانند دلارهای وابسته به دلار آمریکا چه می کنید؟ تتر هنگام انتقال وجوه بین دو حساب USDT یا هر دو کیف پول مبتنی بر بلاک چین که توانایی ذخیره این دارایی دیجیتال را دارند، کارمزد تراکنش را دریافت نمی کند. با این حال هنگامی که USDT دوباره به فیات تبدیل می شود می تواند هزینه هایی در بر داشته باشد.

شبکه های بلاکچین و کارمزد تراکنش آنها چگونه با یکدیگر مقایسه می شوند؟

معمولاً بلاک چین هایی که می توانند تعداد معاملات بیشتری را در ثانیه انجام دهند، کارمزد کمتری دارند.

امروزه ده ها پروژه بلاکچین معروف وجود دارد که کارمزدهای مختلف معامله را دریافت می کنند. یک قانون ساده این است که: هرچه میزان کارایی شبکه بیشتر باشد، کارمزد معامله نیز کمتر است.

به عنوان مثال: کارمزد استاندارد معاملات ریپل از امروز 0.00001 XRP است و برای مدت زمان بسیار کوتاهی در سال 2017 به بیش از 0.40 XRP رسید. با توجه به اینکه قیمت XRP زیر 0.25 دلار است، کارمزد بسیار ناچیز است. (لازم به ذکر است که این اعداد به عنوان مثال ذکر شده و قطعا" قیمت ها هر روز متغیر می باشند.)

در اتریوم، کارمزد معاملات بیشتر است و امکان دارد به هنگام شلوغی شبکه نیز افزایش یابد. این اتفاق در سال 2017، 2018 و در اواسط سال 2020 در زمان DeFi craze رخ داده است. در ماه اوت، کارمزدها به بالاترین حد خود رسیدند و یک ماه بعد دوباره رکورد شکسته شد. کارمزد برخی از افراد 99 دلار ذکر شده است و همین باعث گمانه زنی در مورد شروع برخی پروتکل ها برای جستجوی بلاک چین های جایگزین شد. در تاریخ 1 سپتامبر، ماینرهای اتریوم در یک ساعت 500.000 دلار سود به جیب زدند. تقاضا برای معاملات به یک مشکل بزرگ برای این بلاکچین تبدیل شده است اما امید است که با ارتقا طولانی مدت به Ethereum 2.0، سیستم کارمزد بهتری ارائه شود.

در مورد بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال با سقف بازار نیز افزایش چشمگیری در قیمت کارمزد معاملات در سال جاری داشته است. آنها در ژوئیه زیر 1 دلار بودند، در ماه آگوست بیش از 6 دلار رشد کردند و در پایان ماه اکتبر 10 دلار شکستند.

علاوه بر بیت کوین و اتریوم، سایر بلاکچین ها از جمله: لیتکوین ،بیت کوین کش، کاردانو و اتریوم کلاسیک به طور متوسط کارمزد بسیار کمتری در حدود زیر 1 سنت دارند. کارمزد ترون حتی کمتر از ریپل است.

در جای دیگر ILCoin کارمزد معامله بسیار کمی دارد و به پروتکل PoW الهام گرفته از بیت کوین متکی است. هر بلوک در بلاکچین خود می تواند میلیون ها تراکنش را مدیریت کند. در مقابل 2000 معامله ای که در یک بلوک یت کوین معمولی گنجانده شده است. این امر اجازه می دهد تا ILCoin کارمزدهای غیرقابل توجه را حفظ کند و شرکت می گوید به ازای هر 10 میلیون انتقال به 0.0124 ILC می رسد. برخلاف ریپل که یک شبکه پرداخت متمرکزتر است ILCoin غیرمتمرکز است و به پروتکل RIFT متکی است.

چه عواملی در میزان کارمزد معامله نقش دارند؟

دو عامل اصلی تأثیرگذار بر کارمزدها اندازه یک معامله و تقاضای فضای بلوک است.

با توجه به اینکه برخی از شبکه ها فقط می توانند مقدار محدودی از داده ها را در هر بلوک داشته باشند، ماینرها یا اعتبارسنجها محدود به تعداد تراکنش هایی هستند که می توانند شامل شوند.

هنگامی که کاربران زیادی به طور همزمان وجوه دیجیتالی ارسال می کنند تقاضا برای فضای بلوک افزایش می یابد و تراکنش های بیشتری در انتظار تأیید هستند.

گاهی اوقات، تقاضا برای فضای بلوک می تواند آنقدر زیاد شود که شبکه ها با ازدحام مواجه شده و کارمزد به سطوح ناپایدار افزایش یابد.

تراکنش های بزرگتر به فضای بیشتری در بلوک احتیاج دارند و اعتبار آنها بیشتر از معاملات کوچک تر است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۹۵۸۹۷,۲۶۸,۱۹۲ تومان
اتریوماتریوم
اتریوم$۱,۹۸۶.۳۶۰,۴۲۵,۸۹۴ تومان
تترتتر
تتر۳۰,۵۴۳ تومان
ریپلریپل
ریپل$۰.۴۱۴۳۷۱۲,۶۰۶ تومان