ارز های پایدار چیستند؟ راه حل متقارن برای نوسانات ارزهای دیجیتالی

نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال منجر به ناتوانی در استفاده مطمئن از آنها به عنوان یک مبادله فوری و یکپارچه شده است. یکی از راه های کلیدی برای پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتالی، این است که بتوان برای مشکل استفاده ی اکثریت مردم از آنها به عنوان یکی از اجزای اصلی، راه حلی پیدا کرد. این امر منجر به افزایش تعداد پروژه هایی شده است که با نام ارزهای پایدار شناخته می شوند که از از روش های ویژه ای برای دستیابی به ثبات قیمت استفاده می کنند. این در حالی است که اجزای کلیدی ارزهای دیجیتالی، متمایز می شوند و اصول فنی جدیدی بوجود می آیند.

ارزهای پایدار چیستند؟

  پلتفورم های مختلف روش های مختلفی را برای دستیابی به ثبات قیمت ها به کار می برند. بسیاری از این پلتفورم ها ارز خود را به یک ارز فیات، مانند دلار آمریکا، تبدیل می کنند. این که آیا آنها از یک الگوریتم اختصاصی برای مدیریت حریم های قیمت استفاده می کنند یا خیر، به طور کامل 1: 1 به وسیله ذخیره ارزش تاسیس شده یا به عنوان یک سازمان غیرمتمرکز عمل می کنند، که باعث شده است تا تعداد ارز های پایدار در این صنعت، افزایش پیدا کنند.

undefined

  هدف، دستیابی به ارز پایدار غیر متمرکز می باشد. تتر (Tether) برجسته ترین ارز پاداری است که به طور گسترده از آن استفاده شده است. این نوع ارز به طور کامل توسط ارز فیات پشتیبانی شده و متمرکز شده می باشد که علاوه بر این، به صورت کاملا" موشکافانه مورد بررسی قرار گرفته است. پروژه های پرطرفدار، پلتفورم هایی را از خود ارائه داده اند که روش های بی نظیری را با مکانیزم هایی جدید ارائه می دهند. با این حال یک راه حل مناسب که به طور گسترده ای توسط جامعه بزرگتر به عنوان یک راه حل عملکردی، امن و به اندازه کافی غیرمتمرکز شده باشد، هنوز بوجود نیامده است.

اهمیت ارزهای پایدار

یک ارز دیجیتالی از اهمیت خیلی زیادی برخوردار استو بسیاریافرادآن را به عنوان یک عنصر حیاتی صنعت ارز دیجیتالیبه حساب میاورند. نیاز روز افزون محیط فعلی و تاثیری که صنعت در طول زمان بوجود آورده است، از دلایلی هستند که باعث شده ارز دیجیتالی از اهمیت بالایی برخوردار باشد. به طور خاص، داشتن ثبات از چیزهای کلیدی در این زمینه می باشد و دو جزء وجود دارند که فهم آنها ضروری می باشد؛ ثبات کوتاه مدت برای معاملات و ثبات دراز مدت برای سرمایه گذاری‌های بزرگتر.

  در حالی که نوسانات ارزهای دیجیتالی برای سرمایه گذارانی که به دنبال به دست آوردن سود کوتاه مدت و بلند مدت هستند جذاب می باشد، داشتن ثبات در زمینه سرمایه گذاری از نقش مهمی برخوردار است. هنگامی که یک بازار خرسی، مانند بازاری که در 3 ماه اول سال 2018 دیده می شود وجود دارد، سرمایه گذاران به دنبال ذخیره های ارز پایدار هستند تا هنگامی که قیمت ها شروع به نوسان میکنند و به سرمایه گذاری‌های آنها آسیب قابل توجهی می رسد، بتوانند سهام خود را حفظ نمایند. از آنجایی که تبدیل پول فیات به ارزهای دیجیتالی و بالعکس برای یک کاربر معمولی کار دشواری می باشد، داشتن ثبات در ارز های دیجیتالی به منظور کاهش زیان، به خودی خود از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

  علاوه بر این، بسیاری از کاربران همچنان پول خود را برای مبادلات تجاری کوتاه مدت و توانایی ورود و خروج از تجارت نگه می دارند. این درحالی می باشد که این افراد فکر میکنند اگر انها در طول ساعتهای مربوط به دور از کامپیوترشان باشند، پولشان در مقابل نوسانات تاب نمی آورد. اکثر ارزهای دیجیتالی در بزرگترین مبادلات به بیت کوین و اتریوم وابسته هستند، بنابراین هنگامی که بازار روند پایین تری را تجربه می کند، آنها همچنان روند رو به پایین را ادامه می دهند و نیاز فوری برای ذخیره سازی پایدار را به وجود می آورند.

undefined

مهم ترین مسئله در مورد ارزهای دیجیتالی این می باشد که هدف ارزهای پایدار، تهیه راه حلی برای مبادلات کوتاه مدت می باشد. با استفاده از بیت کوین، یکی از مهمترین جنبه های تکنولوژی، عملکرد و قابلیت آن به عنوان "پول دیجیتالی" بوده است. نمونه های متعددی از کتاب ها و مقالات توصیفی از بیت کوین وجود دارند که بیان میکنند خرید یک فنجان قهوه با کیف پولتان و منتشر کردن آن در سراسر شبکه، مانند انجام دادن مبادلات ساده ای است که بیت کوین قادر به انجام آن می باشد. اما متأسفانه این کاردیگر مقرون به صرفه نیست، زیرا قیمت بیت کوین دارای نوسانات بالایی است و برای کسی که نمیتواند در مقابل نوسانات تاب بیاورد و یا خریدها و معاملات کوچک انجام می دهد، کارآمد نیست.

  این امر باعث ایجاد مشکل در صنعت شده است، از آنجا که بسیاری از پلتفورم ها انواع مختلف فناوری ها و محیط را برای برنامه های غیر متمرکز ارائه می دهند؛ یکی از اصلی ترین مبانی ارزهای دیجیتالی به صورت مسئله ای حل نشده باقی مانده است. با ورود بیشتر و بیشتر مبادلات ارزهای دیجیتالی به بازار، بسیاری از افراد به طور خاصی بر ارزهای پایدار تمرکز می کنند و راه حل مناسبی را برای یک مشکل مهم ارائه می دهند. در زیر شما انواع ارزهای پایداری را که امروزه کاملا موثر هستند را پیدا خواهید کرد و پلتفورم های خود را با برخی از ایده های امید بخش توسعه خواهید داد.

تتر(Tether)

تتر شناخته شده ترینو پذیرفته ترین ارز دیجیتالی است که به عنوان یک جفت معاملاتی در مبادلات متعدد، در دسترس می باشد. به نحوی موثر، این پول به طور کامل توسط ارز فیات با 1 USDT برابر با 1 USD حمایت می شود. این به این معنی است که Tether (که یک شرکت است) منبع مرکزی پول دیجیتال است که نشان دهنده دلار آمریکا می باشد. بنابراین، این افراد باید حداقل نسبت 1: 1 را در بانک خود از USDT USD حفظ کنند یا اندکی USD بیشتری نسبت به USDT در گردش داشته باشند تا ارز پایدارشان معتبر شناخته شود.

undefined

  این امر بدون بحث و جدل نبوده است، هرچند بسیاری از مردم با ایده ی بودن یک نفوذ متمرکز در پشت ارز پایدار مخالفت کرده اند. علاوه بر این، تتر با اتهاماتی مبنی بر عدم پرداخت وجوه لازم در حساب بانکی خود به منظور بازگرداندن مقدار USDT در گردش، مواجه شده است. صرف نظر از این، تتر امروزه با وجود کمبودهای شناخته شده آن، به عنوان محبوب ترین ارز پایدار باقی مانده است.

Basis

Basis یکی از انواع جدید ارز پایدار در بازار است که با سرمایه گذاری 133 میلیون دلاری خود از شرکت های بزرگ VC موج هایی را پدید آورده است. با تأمین مالی و پشتیبانی از تیم Basis، بدیهی است که انتظارات بالا خواهد بود و پلتفورم آنها به دقت مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت و از قبل هم توسط برخی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

undefined

Basis اساسا از "بانک مرکزی الگوریتمی" استفاده می کند که در محدوده ی الگوهای ساده تری از عرضه و تقاضا عمل می کند. بنابراین، زمانی که تقاضا افزایش می یابد، Basis بیشتری ایجاد می شود و در نتیجه قیمت کاهش می یابد. هنگامی که تقاضا در حال کاهش است، بلاکچین Basis را باز خرید می کند، و به این ترتیب موجودی را کاهش و قیمت را افزایش می دهد. پیاده سازی این طرح هنوز بحث برانگیز است، اما بر مبنای یک مفهوم نسبتا ساده است و عملکرد واقعی آن تا کنون مورد نقد و بررسی قرار نگرفته است.

MakerDAO

MakerDAO نوعی ارز پایدار بسیار جالب توجه می باشد زیرا به صورت یک سازمان نامتمرکزخودگردان (DAO) عمل می کند. این مدل با دلار آمریکا ثبت می شود اما به طور کامل توسط Ether پشتیبانی می شود. از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند، Maker از یک سیستم دو سکه ای که در آن Dai ارز پایدار است و با نسبت1: 1 با دلار آمریکا ثابت می شود.

undefined

MakerDAO یک راه حل متمرکز برای اهرم قرار دادن پتانسیل نامتمرکز سازی برای ایجاد یک ارز پایدار است. این یکی از اولین سکه هایی است که روی یک ارز پایدار تمرکز می کند و یک مفهوم جذاب را ارائه می دهد. انتقادات از این پلتفرم حول مسئله ی بسیار پیچیده بودن آن است و همینطور عملکرد خود DAO ها به صورت این پلتفرم به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته است.

Carbon

Carbon نوع دیگر از پروژه های ارز دیجیتالی پایدار است که متکی به استفاده از قراردادهای هوشمند و تنظیم الگوریتمیارزش بر اساس ثابت کردن این ارز با دلار آمریکا است. این پروژه تاکیدی بر معاملات با توان عملیاتی بالا، اتکا ناپذیری و قابلیت برنامه ریزی شدن را داراست که توانایی درخواست زمینه برای معاملات با استفاده از قراردادهای هوشمند را دارد.

undefined

  این پروژه بسیار جدید است، اما دارای یک تیم آکادمیک قوی در پشت آن به همراه تجربه برخی از شرکت های تاسیس شده است. با پیش رفتن پروژه، مشاهده آن جالب خواهد بود.

Havven

Havven نوعی مشتق شده از مونرو (Monero) است که تمرکز بر ایجاد ثبات به همراه اضافه کردن ویژگی های ناشناس-محور، یک سکه با حریم خصوصی بالا مانند مونرو است. Havven همچنین از یک قرارداد هوشمند در شبکه استفاده می کند. این ارز به هیچ چیز ثابت نشده و یا توسط دارایی پشتیبانی نمی شود، بلکه به این جهت طراحی شده است که از طریق اهرم قرار دادن قرارداد هوشمند، جهت تولید ویا از بین بردن ارز کاملا کاربردی است.

undefined

   این ارز، از مکانیسم نظریه بازی و یک ارز پایدار به عنوان نوعی وثیقه استفاده می کند، در حالی که کاربران نیز قادر به انجام معاملات ارزهای فیات هستند که قبل از یک معامله رد و بدل می شوند. سیستم دو توکنی شامل Nomins وHavvens می شود و Nomins  ارز پایدار با ذخیره شناور است، در حالی که Havvens ذخایر ارزی این پلتفرم است.

نتیجه گیری

با وجود خاصیت قطبی آن، علاقه و انگیزه برای ایجاد یک ارز پایدار عملی و غیر متمرکز در حوزه ارز رمزنگاری شده، باقی است. بسیاری از افراد کارکردن آن ها را به طور موثر بدون اتصال به یک شخص ثالث ناممکن می دانند، و طبیعتا آنها را برای صنعت نامناسب می دانند. دیگران این ارز را یک راه حل برای یک مشکل اساسی در بازارها و استفاده به صورت یک ذخیره پایدار از ارزشی است که راه را برای کاربران اصلی باز می کند تا از اینکه یک ارز دیجیتال با نوسانات زیاد برای معاملات کوچک روزانه خود استفاده نمی کنند، احساس اعتماد کنند. مردم درمورد دور شدن از ارزهای سنتی فیات و وارد شدن به قلمرو ارز رمز نگاری شده مردد هستند، زیرا آنها را به سادگی آنها درک نمی کنند و یا از نوسانات آنها می ترسند. توانایی پرکردن این شکاف با یک ارز پایدار که همچنین یک ارز رمزنگاری شده است، یک فرصت بزرگی برای پذیرش در مقیاس گسترده تر و انتقال از مدل های ثابت شده به مدل جدید است. این که آیا راه حل دیگری به غیر از ارزهای پایدار می تواند این شکاف را از بین ببرد، یا یک ارز پایدار مناسب پدید می آید و راه حل آن را ارائه می دهد، هنوز مشخص نیست.

تترتتر
تتر$۰.۹۹۸۴۴۷۳۰,۶۵۳ تومان
DAO MakerDAO Maker
DAO Maker$۱.۵۵۴۷,۵۸۷ تومان
CarbonCarbon
Carbon$۰.۰۲۵۴۰۵۴۳۷۷۹.۹۷ تومان
BASICBASIC
BASIC$۰.۰۰۲۳۰۲۶۵۷۰.۶۹ تومان