ساید چین ها (Sidechain) چیستند و چگونه کار می کنند؟

Sidechain ها سازوکارهای نوظهوری است که به شما این امکان را می دهد تا از توکن ها و سایر دارایی های دیجیتالی یک بلاکچین به طور ایمن در یک بلاکچین جداگانه استفاده شود و سپس در صورت لزوم به بلاکچین اصلی برگردانده شود. عملکرد Sidechain ظرفیت فوق العاده ای برای افزایش توانایی های بلاکچین های موجود دارد.

ساید چین ها چگونه کار می کنند؟

ساید چین بلاکچین جداگانه ای است که با دو peg به بلاکچین اصلی آن متصل می شود. بلاکچین اصلی معمولاً "زنجیره اصلی" و کلیه بلاکچین های اضافی "ساید چین" نامیده می شوند. پلتفرم بلاکچین Ardor از ساید چین های خود به عنوان "چایلد چین childchain" یاد می کند.

کاربر در زنجیره مادر (parent chain) ابتدا باید سکه های خود را به یک آدرس خروجی ارسال کند یعنی جایی که سکه ها قفل می شوند تا کاربر قادر به صرف آنها در جای دیگر نباشد. پس از انجام معامله تأیید از طریق زنجیره ها و پس از آن یک دوره انتظار برای امنیت بیشتر ارسال می شود. پس از دوره انتظار تعداد معادل سکه در ساید چین آزاد می شود و به کاربر امکان می دهد که به آنجا دسترسی داشته و آنها را خرج کند. عکس العمل آن هنگام بازگشت از یک ساید چین به زنجیره اصلی اتفاق می افتد.

فدراسیون ها

فدراسیون به گروهی گفته می شود که به عنوان یک نقطه میانی بین یک زنجیره اصلی و یکی از زنجیره های جانبی (ساید چین ها) آن عمل می کند. این گروه تعیین می کند چه زمانی سکه هایی که کاربر استفاده کرده قفل شده و آزاد می شوند. سازندگان ساید چین می توانند اعضای فدراسیون را انتخاب کنند. یک مشکل در ساختار فدراسیون این است که یک لایه دیگر بین زنجیره اصلی و ساید چین اضافه می کند.

امنیت

ساید چین ها مسئول امنیت خودشان هستند. اگر قدرت استخراج کافی برای تأمین امنیت یک زنجیره جانبی وجود نداشته باشد می توان آن را هک کرد. از آنجا که هر زنجیره مستقل است اگر هک شود یا به خطر بیفتد آسیب در آن زنجیره مهار می شود و بر زنجیره اصلی تأثیر نمی گذارد. برعکس اگر زنجیره اصلی به خطر بیفتد ساید چین همچنان می تواند کار کند اما peg بیشترین ارزش خود را از دست می دهد.

ساید چین ها به ماینرهای خود نیاز دارند. این ماینرها می توانند از طریق "استخراج ترکیبی" تشویق شوند. به این ترتیب دو رمز ارز جداگانه بر اساس الگوریتمی مشابه به طور همزمان استخراج می شوند.

پلتفرم های ساید چین فعلی

1. RSK (مخفف Rootstock) یک شبکه آزمایشی منبع باز به نام جینجر (Ginger) برای ساید چین های خود ایجاد کرده است. این یک اتصال دو طرفه با بلاکچین بیت کوین است و از طریق استخراج ترکیبی به ماینرهای بیت کوین پاداش می دهد. هدف RSK این است که بلاکچین بیت کوین بتواند قابلیت قرارداد هوشمند داشته باشد و پرداخت ها را بسیار سریعتر انجام دهد.

2. بلاکچین های Ardor به عنوان یک بستر خدماتی برای تجارت: Ardor از مکانیزم توافق اثبات سهام استفاده می کند. Ardor ساید چین های خود را "چایلد چین" می نامد و آنها کاملاً در زنجیره اصلی قرار گرفته اند. امنیت افزایش می یابد زیرا کلیه معاملات توسط جعل کننده های زنجیره ای مادر پردازش و ایمن می شوند. بیشتر معاملات به سطح چایلد چین کاهش می یابد زیرا زنجیره اصلی مادر حداقل ویژگی ها را حفظ می کند. از طریق چایلد چین ها می توان به نهادهای جهانی مانند دارایی ها و ارزهای موجود در سراسر زنجیره دسترسی داشت.

وعده های ساید چین

ساید چین ها اجازه می دهند که رمز ارزها با یکدیگر تعامل داشته باشند. این پلتفرم انعطاف پذیری را اضافه می کند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد نسخه های بتای آلت کوین ها یا به روزرسانی های نرم افزاری را قبل از فشردن آنها به زنجیره اصلی را تجربه کنند. عملکردهای بانکی سنتی مانند انتشار و پیگیری مالکیت سهام را می توان قبل از انتقال آنها به زنجیره های اصلی بر روی ساید چین ها آزمایش کرد. اگر مکانیزم های امنیتی برای ساید چین ها تقویت شود فناوری ساید چین نوید مقیاس پذیری گسترده بلاکچین را می دهد.

آردورآردور
آردور$۰.۱۱۰۹۱۱۳,۳۸۱.۹ تومان